Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 6. noiembrie 2014, 02:35

evergreen.... pare ca o gluma, sau mai degraba un magazin. La magazinul din orasul meu nu gasesti atatea. Ce face omule cu 63 de lansette? :doaaamne: :prieteni:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 6. noiembrie 2014, 02:50

Deci am urmatoarele:
1 lanseta light salau scurta (ce o mai fi si ala salau? :gandesc: )
1 lanseta clean/pastrav
1 lanseta L pt gume de pe mal/barca
1 lanseta portocalie de stiuca pe care o ador
1 lanseta H naluci grele pt somn... somn adanc :)
1 lanseta pt dunare cu jiguri pe care am sa o scot la vanzare anul acesta, nu am ajuns la dunare
1 lanseta clonc

7 mulinete

.... si muuuuulte acareturi

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 6. noiembrie 2014, 07:58

3 baitcasting
2 crap
2somn
2vergi(5m si 6m)

Mulinete per total 6 buc.Se pare ca sunt cel mai modest :rizi:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 6. noiembrie 2014, 08:07

Lansete
XH-H rapitor Dunare/lac 6buc
MH 2buc
M 2buc
ML 2buc
L 1buc
Laqnsete statinar/clonc/crap... 6sau 7

Mulinete de spining 7, de stationar 5.

La pescuit plec cu 2-3 lansete in barca. de pe mal cu 1.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 6. noiembrie 2014, 13:18

4 lansete somn stationar
6 lansete crap-caras
6 lansete crap mare(actiune100-300)
2 lansete clonc
2 vergi
1 bolo
5 lanete somn pt. barca
5 lansete crap pt barca
4 lansete spinning rapitori
4 lansete spinning somn
Toate cu mulinetele corespunzatoare

26

joi, 6. noiembrie 2014, 19:31

3 mulinete de somn stationary
4 lansete somn stationary(3buc 3m..1buc 2,7m)
5lansete3,6m+5mulinete crap(acestea de crap :gandesc: pana in primavara vor fi maritate :drac2: ....le-am folosit 3 partide in 2 ani...la caras)
1 lanseta match+mulineta
VA urma:lanseta clonc/fireball +mulineta...inca 1 lanseta stationar2,7m(unicat deejay)+2 mulinete....+ alte 2 lansete stationar de somn3.4m +2mulinete :pauza:
Pana anul trecut am avut 23 lansete..am mai facut cadou cateva din ele...restul leam vandut....am sa tin doar cele de somn

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 6. noiembrie 2014, 20:38

4 lansete somn stationar
6 lansete crap-caras
6 lansete crap mare(actiune100-300)
2 lansete clonc
2 vergi
1 bolo
5 lanete somn pt. barca
5 lansete crap pt barca
4 lansete spinning rapitori
4 lansete spinning somn
Toate cu mulinetele corespunzatoare

Punem de un magazin impreuna? :rizi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 6. noiembrie 2014, 21:33

...Nu cred ca e o idee rea! Mai ales la ce mulinete am invartit eu la Toby :apl: Poate ca daca omul ar face cadouri as mai fi in stare sa "tin" un combo de Dunare... :buaaaah:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 6. noiembrie 2014, 23:25

...Nu cred ca e o idee rea! Mai ales la ce mulinete am invartit eu la Toby :apl: Poate ca daca omul ar face cadouri as mai fi in stare sa "tin" un combo de Dunare... :buaaaah:

Daca e colectionar, ca si mine, nu prea cred, am "muncit" pe site-urile din toata lumea multi ani ca sa le gasesc, unele noi-noute, sa nu mai zic si rare, dar, sa nu mai dau detalii, vezi cum a fost la Iovan, au filmat in casa, si, imediat...vizitatorii... :zambet: :ochi: ...putem dezvolta pe privat..asa...stim de unde sa luam urma... :rizi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 7. noiembrie 2014, 05:51

Eu nu pot să le număr, aduce ghinion. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 7. noiembrie 2014, 12:01

Exista o vorba
Cand o-i da coltul....Sa nu dea Dumnezeu sa-mi vanda nevasta sculele cu cat i-am zis ca am dat pe ele.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 10. noiembrie 2014, 09:56

huh, vazand arsenalul altora m-am mai potolit in privinta grijilor pe care le aveam ... :apl:

unii daca se chinuie doar putin o pot pune linistit de un magazin :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

33

luni, 10. noiembrie 2014, 20:47

sunteti bolnavi.
iremediabili.
dar presupun ca fancand astfel de achizitii si investitii se si merita prin prisma abundentei de capturi sau de peste din zona :zambet:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 10. noiembrie 2014, 21:03

De fiecare data cand cineva ma face "nebun" datorita "investitiilor" legate de pescuit, imediat am replica:

"Auzi..eu consider treaba asta ca o investitie. La o adica, oricand pot sa recuperez macar o parte din bani. Daca fumam, beam, mergeam la curve, mai puteam sa recuperez vreun ban, la nevoie?" :)). Si cu replica asta, aproape imediat se opreste orice "polemica" pe acest subiect. :). Acuma ca s-or simti vinovati unii de vreun viciu enuntat de mine....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 10. noiembrie 2014, 21:17

Unii au cate o pasarica, altii, avem un stol...)=...la mine e boala grea...le vine randul la fiecare...lanseta sau mulineta...sa le iau...sa le misc, rotesc, testez, sa le pipai...:)...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

36

luni, 10. noiembrie 2014, 21:32

la mine "strictul necesar" se rezuma la:
doua bete de clonc
doua bete de crap pentru Dunare
3 de spinning (ml, m si h), fiecare cu mulineta ei
doua telescopice din fibra, de 2,70, moi dar rezistente, universale, nu ma indur de ele, cu douao okume ieftine care si ele refuza sa moara
o varga de 7 metri (pe care o ador)
un tele-match, care face serviciu pe rau, cand intru cu costumul de neopren in apa, fie la pluta, fie cu plumb culisant pe rau
7 bete de crap, din care un spod si un marker (astea ultimele cu cate o okuma oryx 65)
inca 4 mulinete mari, folosite la tot ce inseamna crap/somn
plus un silstar cu baitrunner, ca nou, vechi dar trainic, pe care l-am luat special pentru clonc (raport de recuperare 1/3,8)

urmeaza 5 dam-uri telescopice din fibra de sticla, clasice, dar cu suflet mare, am eu ceva pentru betele de genul astora si tocmai am gasit un set numai bun pentru crap pe Dunare, in lascuitul de pe mal (3 metri, 80-150 de grame)

majoritatea sunt scule nepretentioase si destul de ieftine, dar cu banii obtinuti din vanzarea scumpeturilor pe care le aveam pentru pescuitul crapului, pot sa ma mandresc ca acum am barca, motor si sonar

Răspunsuri: 10

Membru din: 1. noiembrie 2014

Locație: negresti oas satu mare

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 10. noiembrie 2014, 22:03

Eu am cam asa:


3 rubeziene shimano exage de 13 m + scaun maver mx 201
un set de bete de viteza shimano catana 2m2,5m3m3,5m
un bat de 4 m triana
un bat de 5 m daiwa
2 bete de 6 m shimano tehnium si catana
2 matchuri + 2 mulinete
9 bete de crap FL strategist cu 10 mulinete (5 5500xtb 5 10000 xtb)
6 bete pentru rapitor spro de 3.5 m (80 - 150) dotate cu 6 mulinete okuma lb70
2 bete spining unu light si unu mh
si inca vreo 10 bete cu mulinete mai vechi care nu le ia nimeni nici cadou

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 11. noiembrie 2014, 09:52

La mine treaba sta cam asa:

Crap:
6 bete 3.90 + mulinete
6 bete 3,75 + mulinete
2 bete spod

Somn stationar
4 bete 3.30m + mulinete
2 bete 2.85 + mulinete

Somn spinning
2 bete 3m + mulinete
1 bat 2.70 + mulineta

Altele:
6 telescopice 3.50m 150-300gr + mulinete - diverse aplicatii in special Dunare
4 bete 3 m + mulinete - caras
2 bete + mulinete pt stiuca
alte vreo 18-20 de bete de pe vremea tineretii, care reazama un perete in boxa de la subsol
alte vreo 12 mulinete Dam,Silstar si Abu, si astea uitate de vreme

Anul asta nu am fost decat la somn in zona Giugiu-Gostinu (15 sau 16 iesiri, pescuit de pe mal) si nu am avut nici o captura, cu toate ca am folosit tot ce misca se putea pune in carlig!

Nevasta-mea, care a fost si ea anul asta de vreo 3 ori la Dunare, zice sa le duc pe toate in curte, sa torn benzina pe ele si sa facem un mare foc de tabara!

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 11. noiembrie 2014, 11:27

Nevasta-mea, care a fost si ea anul asta de vreo 3 ori la Dunare, zice sa le duc pe toate in curte, sa torn benzina pe ele si sa facem un mare foc de tabara!


:rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 11. noiembrie 2014, 12:58

Salutare domnilor. Eu enumar doar ce am de vanzare: 3 multiplicatoare, 3 mulinete crap, 2 mulinete feeder, 2 mulinete universale sa le zic asa, 3 lansete crap, 3 lansete spod, 1 lanseta feeder, 2 lansete somn barca. Si mai raman cu inca 15 combo-uri. Eu zic sa spunem ce mai cumparam nu ce avem :zambet: sau ce vindem.