Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 27. octombrie 2014, 18:18

Incepator sonar.

Salut,incep prin a va spune ca sunt incepator in folosirea sonarului,tocmai mi-am cumparat un Lowrance HDS5 GEN2 si as dori sa ma indrumati cu setarile sonarului pentru pescuit deocamdata la spin cu gume ,il folosesc numai pe olt .
Azi dupa prima iesire cu el si un milion de nervi cu setarile am vazut ancora barcii si twisterul de 7,5 cm la o adancime de 15-20m.
In poze nu-mi dau seama sau nu stiu cum sa citesc structura fundului si daca in pozele atasate sun pest.
Multumesc !!!
»mihai izbiceni« a atasat urmatoarele fisiere :

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 2. noiembrie 2014, 19:26

Si eu, incepator inr-a sonarului, am o intrebare...
Am iesit azi pentru prima data sa bag sonarul la apa. Un lowrance elite 4x hdi, si nu stiu de ce imi apare o dunga la 0.7m. a fost prezenta pe intreaga perioada cat am stat pe apa si sub barca nu "atarna" nimic la 0.7m. Ce imi reda oare?



ca sa nu o mai vad trebuia sa scad sensitivitatea la vre -12. nu cred ca asta era solutia :P
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 2. noiembrie 2014, 19:34

Ai fost pe vreo apa statatoare?
Intreb asta pentru ca pe ape fara curent apare de multe ori o reflexie a ultrasunetelor pe suprafata de demarcatie a straturilor de apa cu temperaturi diferite.
Pe aceeasi suprafata, datorita diferentei de densitate, pot exista diverse particule in suspensie.
Poate aia sa fi fost... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 2. noiembrie 2014, 19:38

da, am fost pe ghioroc,
F interesant ce spui Costi. Dar sa fi fost pe tot lacul la 0.7 ?
Cand era pe apa adanca nu se mai vedea ca se confunda cu linia de suprafata. dar in rest am tot scotocit dupa "ceva care atarna sigur dupa noi"
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 2. noiembrie 2014, 19:43

F interesant ce spui Costi. Dar sa fi fost pe tot lacul la 0.7 ?

Pai (cred) ca este foarte posibil daca apar variatii mai mari de temperatura... azi am prins soare tot timpul, pe unde am fost, nu stiu cum a fost pe la Arad. :nunteleg: .
Am intalnit de multe ori "termoclina" asta, la diverse adancimi, pe mai multe lacuri.
Alta explicatie, daca zici ca nu era nimic de-al tau pe sub barca, nu prea-mi vine in minte. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 2. noiembrie 2014, 22:26

@mihai izbiceni
Este destul de greu de raspuns in mod clar la intrebarile tale pt. ca sonarul nu-i camera video... in functie de viteza cu care te deplasezi, schema de culori aleasa (la sonarul meu exista asa ceva, nu stiu la care celelate exista si la care nu...) si alte reglaje, trebuie sa inveti sa interpretezi ceea ce vezi. Cum am mai spus, daca mergi cu o gravida la eco si te uiti la ce ii pe ecranu` aparatului, nu vezi mare lucru... da` doctoru` poa` sa-ti zica daca are... sau are... . :rizi:
In principiu, ce are o traiectorie mai neregulata pe ecran (urca SI coboara) este in general peste.
Functie de schema de culori aleasa exista reflexii puternice (cred ca galben la tine), ce denota un substrat solid sau reflexii mai slabe ce denota un substrat malos.
Si da, cred ca mare parte din darele alea sunt pesti... da` sa nu ma intrebi acu` CE pesti! :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 3. noiembrie 2014, 07:46

Pai (cred) ca este foarte posibil daca apar variatii mai mari de temperatura... azi am prins soare tot timpul, pe unde am fost, nu stiu cum a fost pe la Arad. .

Tot pe soare am fost si eu. Cred ca voi vedea la urmatoarea iesire daca mai e sau nu sau daca mai sta la 0.7.
Dar solutia at fi sa o ignor sau sa scad din sensibilitate pana nu o mai vad. inca nu imi dau seama cat de mare e in realitate un peste care il vad pe ecran, mi-e sa nu scad din sensibilitate pana nu mai vad nimic :rizi:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 3. noiembrie 2014, 08:08

Eu zic s-o lasi acolo, n-am patit niciodata sa ma deranjeze in ceea ce vreau sa vad.
In plus, daca nu cauti neaparat somnul, exista parerea conform careia pestii ar prefera zona acestei termocline.
Personal nu pot nici sa confirm nici sa infirm teoria asta... da` o fi vreun sambure de adevar in ea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 3. noiembrie 2014, 08:38

Asa patesc si eu de f multe ori. Mie imi apare dunga pe 2m. M-am gandit tot la termoclima dar parca prea apare cam de fiecare data.

Subiecte asemănătoare