Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

duminică, 1. aprilie 2012, 13:40

In partea subtiata fortam plumbul sa se ridice, fiind mai usor de miscat; sunt pentru prinderea ca-n fotografie!

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 6. aprilie 2012, 14:36

Plumbi care iam facut eu
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 6. aprilie 2012, 14:37

N-arata rau de loc! Ar trebui sa-i testezi sa vezi care e mai bun in curentii de apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

44

vineri, 6. aprilie 2012, 14:39

Cei cu tepi deja sunt incercati pe dunare si pe balastiere la planta pe diguri foarte abrupte,iar ceilalti dreptunghiulari inca nu am apucat.
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

45

vineri, 6. aprilie 2012, 17:25

sa inteleg ca cei dreptunghiulari au 450gr? cosmma tu folosesti pb din bateriile uzate?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

46

vineri, 6. aprilie 2012, 17:40

Cum am eu in plan sa fac matrita dupa detaliile date de Zoran:
-teava patrata de 30mm, se taie la lungimea de 60mm, bucata obtinuta se taie pe diagonala dreptunghiului astfel se obtin doua piese, se sudeaza pe o platbanda de 30-35mm,partea de jos a platbandei se lasa cu 15-20mm mai lunga pentru prindere in menghina, pe spate poti suda si un maner(o surubelnita) , si astfel ai doua matrite.Piesele obtinute din teava patrata se polizeaza (daca e nevoie) pentru a pasui forte bine pe platbanda, asta ca sa iasa usor plumbul din matrita
Observatii va rog.Daca nu, sper ca am fost unora de ajutor.

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

47

vineri, 6. aprilie 2012, 19:39

@mustatza
nu folosesc plumbul de la acumulatori ,si acei plumbi dreptunghiulari au 300 grame,am pe stoc cateva kg de plumb urmat din topirea fotilor sigilii.
:zambet:
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

48

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 00:33

Am folosit plumbii facuti dupa "matrita Zoran", la Dunare, iar parerea mea este ca fata de cei pe care-i foloseam pana acum,( in lingura), sunt mult mai buni! Tip lingura am pierdut 4 bucati, la pescuit de pe mal; din cei de 450 g., n-am pierdut niciunul!
Asta e! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 02:38

Salut Iku,
ma bucur sa aud ca functioneaza, mi-a fost putin frica sa nu fi fost munca cu matrita in zadar.
:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

50

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 14:06

@mustatza
nu folosesc plumbul de la acumulatori ,si acei plumbi dreptunghiulari au 300 grame,am pe stoc cateva kg de plumb urmat din topirea fotilor sigilii.
:zambet:
Eram curios pt ca am citit pe unele forumuri ca unii folosesc pb din bateriile uzate . :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

51

duminică, 8. aprilie 2012, 10:51

Intentionez sa fac matrita Zoran si pentru 350 g. , apoi pentru 250 g. Timp sa am, ca dorinta-i mare! Plumb exista, asa ca restul este simplu! Multumesc, Zoran! Acesta este ajutorul adevarat pe care-l aduce site-ul fondat de tine! Schimbul de experienta este constructiv!
Respect! :prieteni:

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 3. mai 2012, 10:49

Asa ceva am facut zilelel astea
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 19. mai 2012, 16:16

O alta matrița.Plumbi de 170 grame.

Bună ziua ! În primul rând mulțumesc promotorului acestui site pentru informațiile care le-am găsit aici.
Imi place să pescuiesc și să petrec timp în natură.Anul acesta mi-am propus să încerc și pescuitul la somn , atât din barcă, la clonc cât și de pe mal având împreună cu cumnatul meu și barcă și motor și sonar.
Din experiențele mele anterioare la pescuit pe Dunăre am constatat ca am nevoie de plumbi mai grei decât cei ce îi foloseam , iar datorită lansetelor mele care au o putere de aruncare de pâna la 200 g și a prețului unui plumb din comerț, am hotărât să îmi torn singur plumbii pentru Dunăre.
Pentru început am ales un plumb de 170 g , urmând ulterior să încerc și plumbi de greutăți diferite.
Am procedat în felul acesta:
1.Am cumpărat un plumb de 170 g dintr-un magazin care a costat 8 lei.
2.Am rugat un prieten, tehnician dentar să îmi facă o matriță pentru el.El(tehnicianul dentar) mi-a propus ca material siliconul ,iar dacă nu îmi convine o să îmi facă una și din ipsos dentar.Soluția aleasă cu siliconul a funcționat perfect.
3.Mi-am făcut dintr-o țeavă un creuzet în care topesc plumbul .
4.Matrița este din 2 bucăți cu ghidaj de îmbinare.
5.Am cumpărat un clește de fixare a matriței (7 lei- din Praktiker)
6.Am cumpărat vârtejurii.
7.M-am apucat de treabă.
Restul sper să vedeți în pozele pe care voi încerca să le încarc.Sper să reușesc........
Nu am reusit sa comprim toate pozele acum , o să mai încerc altă dată.
O zi bună.
»Stefi« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imagine2065.jpg (149,24 kB - 144 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 13:53)
  • Imagine2106.jpg (100,24 kB - 143 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 13:53)

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

54

sâmbătă, 19. mai 2012, 18:13

Imi place să pescuiesc și să petrec timp în natură.Anul acesta mi-am propus să încerc și pescuitul la somn , atât din barcă, la clonc cât și de pe mal având împreună cu cumnatul meu și barcă

Sunt puține locurile unde poți pescui pe Dunăre cu 170 g, încearcă 300-500 g și ai să vezi diferența..........la frecvența trăsăturilor . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

duminică, 20. mai 2012, 06:38

:salut: Stefi,
mai intai: :welcome: pe forum!
Apoi, bravo pt idee, este super cu matrita! Trebuie sa-mi contactez si eu prietenii stomatologi, sa-mi faca in laboratorul tehnicianului citeva matrite. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 20. mai 2012, 13:35

Salutare ! Am revenit cu pozele și cu câteva detalii legat de turnarea plumbilor.

Aș vrea să îți multumesc Zorane pentru munca depusă la acest site și pentru informațiile cuprinse în el.L-am lecturat cu mare interes și plăcere.
Legat de turnarea plumbilor fac câteva precizării:
1.Am folosit ca și instrumente :patent, o lingură de lemn și o linguriță de fier (pt a aranja plumbul în creuzet și da deoparte rezidurile ce se formeaza în momentul topirii )
creuzet pentru topire,clește pentru fixarea matriței (merge mai ușor așa decât dacă se folosește o sârmă de exemplu și costă doar 7 lei),un clește pentru tăiat surplusul de plumb ce rămâne pe zona unde s-a turnat în matriță plumbul, smirgher pentru finisaj și o pilă rotundă ,un șprey cu vopsea (pe care îl aveam, altfel nu cred că i-aș fi vopsit )
2..sistemul de prindere al vârtejului l-am făcut din conductor de cupru de 1,5 mm după ce i-am dat jos protecția de plastic.(asta am avut la îndemână)

Pe viitor o să țin seamă de sfaturile pe care le-am gasit aici și o să fac o matriță pentru plunbi mai mare .deocamdată până la achiziționarea unor lansete cu dedicație pentru pescuitul la somn și ținând seama ca folosesc în momentul de față 3 lansete shimano de surf telescopice de 4,2 m cu putere de aruncare de pâna la 200 g o să încerc să mă adaptez la ce am.
P.s.am citit in site la secțiunea echipament că, citez: ”Cele mai tari şi mai bune lansete recomandate din mai multe tronsoane, adică telescoapele:-ce-s alea?... !... TELESCOAPELE NU AU CE CĂUTA LA PESCUITUL DE SOMN” ,lucru care m-a amuzat teribil știind că eu eram posesorul unor astfel de echipamnt ,asta după ce vazusem și câteva filmulețe cu capturi de somn și observasem cât de solicitat este echipamntul.Nu îmi rămâne decât să ma rog , :zambet: ca până la achiziționarea unui echipamnt adegvat să fiu ”fericit” doar cu capturi modeste.Pentru pescuitul din barcă la clonc nu o să fac rabat din start și o sa îmi cumpăr echipamntul corespunzător de la început care să fie în conformitate cu recomandările găsite în secțiunea echipamnt din site. Mulțumesc încă o dată administratorului acestui site.
O zi bună tuturor !
»Stefi« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imagine2115.jpg (50,36 kB - 133 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:11)
  • Imagine2058.jpg (35,94 kB - 101 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:12)
  • Imagine2059.jpg (49,76 kB - 88 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:12)
  • Imagine2060.jpg (52,68 kB - 91 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:12)
  • Imagine2111.jpg (37,15 kB - 77 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:12)

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

57

duminică, 20. mai 2012, 13:38

alte câteva poze....

Incă câteva poze.
»Stefi« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imagine2112.jpg (37,74 kB - 62 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:12)
  • Imagine2113.jpg (37,97 kB - 54 ori coborit - ultima oara: 3. mai 2020, 08:29)
  • Imagine2114.jpg (33,48 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 9. martie 2020, 16:43)
  • Imagine2116.jpg (40,5 kB - 48 ori coborit - ultima oara: 9. martie 2020, 16:43)
  • Imagine2117.jpg (46,85 kB - 38 ori coborit - ultima oara: 9. martie 2020, 16:43)

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

58

duminică, 20. mai 2012, 13:43

și ultimele poze

Cu astea gata.
»Stefi« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imagine2118.jpg (64,63 kB - 73 ori coborit - ultima oara: 9. martie 2020, 16:43)
  • Imagine2119.jpg (72,55 kB - 58 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:13)
  • Imagine2120.jpg (64,74 kB - 68 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 08:36)
  • Imagine2121.jpg (63,62 kB - 55 ori coborit - ultima oara: 27. noiembrie 2020, 14:13)

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 23. mai 2012, 12:45

bine ca stiu, thank's :)
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 5. iunie 2012, 07:06

cu
Incă câteva poze.

Cu ce ii vopsesti ?
Get Rich or Die Tryin'