Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

61

vineri, 21. martie 2014, 08:40

mersi de raspuns cristi, dar nu o sa gasesti niciodata barca perfecta la bani putini! prefer o stabilitate sporita, deci implicit siguranta mai mare, decat restul. si apoi, mie imi e necesara 2 saptamani pe an in delta, unde nu am deplasari mai lungi de 3-4km, am motorul mic si merg incet pe langa maluri cand e vant! :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

62

vineri, 21. martie 2014, 11:43

Eu recomand black sea. aveti in forumul de vanzari de aici si niste filmulete. cei care au mers cu mine pe apa stiu despre ce vorbesc.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

AdarM

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 3. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

duminică, 3. august 2014, 21:23

Pot sa va ajut cu un "pont" in cumpararea unei barci cu motor care defap este un simplu calcul: greutatea maxima care o poate duce un cp este 26/28kg dar pt ca nu este indicat sa folositi motorul la blana,calculul se face cu 24-25kg/1cp. 15cp X 25 Kg = 375kg Daca punem motorul pe o laguna 480 care are cca 140 kg+40kg motorul=180kg,diferenta pana la 375kg o complectati cu persoane si bagaj. Pt un mars in deplina siguranta trebuie sa tineti cont de acest calcul.
Sa-mi fie cu iertare, insa observatia este valabila in calculul glisarii.
Un motor de 6cp duce, bine-mersi, o barca de 7 metri, 210 kg masa proprie, patru insi bine captusiti plus bagaje.

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 4. august 2014, 14:53

orice este produs in Europa este certificat CE
in Romania barcile pana in 7 m si cu motoare panain 20 CP nu se inmatriculeaza decat la cerere dar"TREBUIE DECLARATE LA FINANTE" pentru ca trebuie platit impozitul aferent!


salut

Ce lege ma obliga sa declar la fisc o ambarcatiune care nu se inmatriculeaza? Eu unul nu am gasit nici macar una, din contra.

Numai bine!

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

65

joi, 18. septembrie 2014, 19:04

ne obliga codul fiscal . fisc sunt categorii de impozitare a barcilor:
- barca fara motor
- barca fara motor pt pescuit
- barca cu motor
- barca cu motor pt agrement

am vazut ca esti din bucuresti , cauta pe net la circa financiara de care apartii si gasesti toata documentatia si taxele aferente
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 22. septembrie 2014, 10:06

ne obliga codul fiscal . fisc sunt categorii de impozitare a barcilor:
- barca fara motor
- barca fara motor pt pescuit
- barca cu motor
- barca cu motor pt agrement

am vazut ca esti din bucuresti , cauta pe net la circa financiara de care apartii si gasesti toata documentatia si taxele aferente
CAPITOLUL IV
Taxa asupra mijloacelor de transport
Art. 261
Reguli generale
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepţia cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.
(2) Taxa prevăzută la alin. (1), denumită în continuare taxa asupra mijloacelor de transport, se plăteşte la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale unde persoana îşi are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz.


Eu nu sint obligat sa inmatriculez ambarcatiunea, am sub 7m si pana in 20cp. Din codul fiscal inteleg ca nu datorez nimic. Exista aceste categorii la administratia financiara probabil pentru cei care nu fac pescuit sportiv sau agrement cu barca personala, acestia fiind nevoiti sa inregistreze barcile inclusiv la fisc chiar daca au motor sau nu.


La administratia financiara pot cere ce vor ei, eu unul nu stiu sa existe alta lege care sa ma oblige sa platesc impozit la un mijloc de transport care nu se inmatriculeaza/inregistreaza.
Chiar astept cu intres si alte pareri argumentate.


Toate bune

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

67

joi, 11. decembrie 2014, 14:44

Pneumatica sa nu fie o solutie pentru Dunare ?O barca cu personalitate : Inflatable fishing boat with cabin - YouTube :buaaaah:

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 16. februarie 2015, 17:14

cine poate sa-mi dea lincul catre legea care spune ca nu se inmatriculeaza barcile pana in 7 m . multumesc. de ex a citit cineva ordinul 1079 din 2014 ...capitolul 1 art 2 pct b ?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Nitu V« (16. februarie 2015, 17:24)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 16. februarie 2015, 17:20

cine poate sa-mi dea lincul catre legea care spune ca nu se inmatriculeaza barcile pana in 7 m . multumesc.


Orice barca se poate inmatricula, nu e nevoie sa aibe 7 m!
Este obligatorie inmatricularea ambarcatiunilor ce depasesc 7 m, sau motorizare peste 20 cp.

Deasemenea este obligatorie inmatricularea ambarcatiunilor folosite ptr transport pasageri, pentru scolarizari, ptr clienti pescuit (guiding), sau orice activitati unde barca este folosita in scop comercial!!! ...indiferent de lungimea ambarcatiunii sau motorizarea acesteia. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 16. februarie 2015, 17:25

am modificat postarea ...trebuie citit ordinul si interpretat

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 17. februarie 2015, 09:57

Uiteaici legea

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

72

marți, 17. februarie 2015, 20:02

este din 2006...ordinul este din 2014...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

73

marți, 17. februarie 2015, 20:06

cine poate sa-mi dea lincul catre legea care spune ca nu se inmatriculeaza barcile pana in 7 m . multumesc. de ex a citit cineva ordinul 1079 din 2014 ...capitolul 1 art 2 pct b ?


Ai email! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 18. februarie 2015, 09:06

este din 2006...ordinul este din 2014...
mare dreptate!.....dar ordinul la care faci referire se aplica doar ambarcatiunilor care urmeaza a fi sau sint inmatriculate, de aceea o sa vezi ca la explicatia termenilor....Cap 1 art.2 (l) ai Registrul de evidenta a ambarcatiunilor de agrement unde ne spune clar despre ce dimensiuni si mototrizari este vorba. Acest ordin nu schimba cu nimic incadrarea sau orice alt detaliu privind ambarcatiunile care nu se inmatriculeaza (mai mic de 7 m si 15kw). Art.84 din acest ordin confirma si ce a spus Zoran:
Art. 84.

La solicitarea proprietarului orice ambarcaţiune de agrement având lungimea cuprinsă între 2,50 m şi 7,00 m, indiferent de modul de propulsie, poate obţine dreptul de arborare a pavilionului român şi va fi înmatriculată sau luată în evidenţă în condiţiile prezentului ordin.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 18. februarie 2015, 10:57

multumesc Zoran, aveam ordinul , ma interesa interpretarea lui. :)

@ tox
da...cred ca litera - l - ne salveaza ...se poate interpreta in favoarea legii din 2006 pentru noi ... o sa scot o copie a ordinului si o sa o port cu mine langa celelalte acte de la barca ...multumesc! :bucuros: :bravo:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

76

luni, 16. martie 2015, 10:22

Salutare! Vreau sa-mi cumpăr barcă cât de curând, însă nu am deloc experiență în domeniu. Am tot răsfoit forumul și netul, dar tot nu-s lămurit complet, deci orice sfat sau părere sunt binevenite. M-ar interesa o pneumatica pentru 2-4 persoane cu podeaua tare. Am observat ca lumea zice de Kolibri ca ar fi bune. As folosi-o în special pe lacuri și râuri mai mici, în special la spinning, însă as vrea sa pot ieși cu ea și pe mare, prin zona țărmului. Care e diferența între o barca fără chila și cea cu chila gonflabila? (nu mă refer la pret). Iar dacă se poate ieși pe mare cu barca, cam ce motor ar trebui? (5/10 cp ar fi de-ajuns?) Cum am mai zis, apreciez orice sfat. Numai bine!
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

77

luni, 16. martie 2015, 15:45

Vrei s-o folosesti in Irlanda sau in Romania ? Ca nu e deloc la fel. Mai ales daca vrei pe mare. La fel, pe lacurile irlandeze poate fi vantul foarte puternic si barcile cele mai adaptate sunt tocmai cele irlandeze.



Taie bine valul si nu necesita motor mare. Cu o gonflabila te cam duce vantul pe unde vrea si mai sunt si multe stanci chiar sub suprafata periculoase pentru orice ambarcatiune dar fatale pentru mici gonflabile.
Pe mare este cu totul altceva, iesi pe o zi cu vant pe marea Irlandei si verifica daca poti rezista toata ziua raului de mare. Numai daca poti incepe sa te interesezi, dar modele mult mai babane decat cele de apa dulce. Colegii iarasi trebuie sa fie siguri ca rezista raului de mare, altfel o sa ai niste cadavre care vomita toata ziua in barca.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 18. martie 2015, 00:08

Barca o vreau exclusiv pentru Irlanda. Ai dreptate in privinta vantului de-aici si a valurilor, insa as vrea pneumatica in primul rand pentru lejeritatea transportului si a depozitarii. Si-apoi, in zilele cu vant "turbat" nu prea poti pescui pe-aici. :furtuna: Oricum, multumesc pentru sfaturi! :prieteni:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 18. martie 2015, 08:08

Din 1987 pana in 2003 ma duceam mereu la pescuit in Irlanda. Dar varsta face ca suport mai greu vantul si ploaia aproape permanente. Asa ca acum ma duc in Spania unde cam tot timpul pescuiesc in short si sandale.
Arunca un ochi la Porta bote. Rezista la orice nu ca o gonflabila. Dar numai pentru lacuri si rauri. Pe lacuri fara vant puternic. Pe mare nu iesi cu ea, nu e facuta pentru asa ceva.

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 22. martie 2015, 06:16

salutare tuturor!
sunt unul dintre romanii visatori si visez de vreo cativa ani sa-mi iau si eu o barca! Intre resedinta mea si a maica-mi trec prin Tg Mures, unde am intrat intr-o relatie vanzator-client cu proprietarul unui magazin de scule si unelte de pescuit. Relatia dateaza de vreo 10 ani si niciodata nu mi s-a intamplat sa iau teapa cu ceva achizitionat de aici. Acum vreo trei ani respectivul imi prezinta o barca la un pret destul de mare pentru mine atunci, tinand cont ca imi e necesara maximum o luna pe an, lipsa spatiu de depozitare..etc. Saptamana trecuta, recunosc ca se datoreaza in mare parte si acestui forum, ma hotarasc sa-mi iau barca! Deci purced spre al meu prieten, il iau la intervievat despre ce si cum, si in sfarsit batem palma pentru urmatoarea barca:
va intreb ce parere aveti? afacere buna sau rea? Tip catamaran, 4,95m lungime, 1,97m latime, gosime perete 5mm
Daca nu ma insel este un K-maxxi . O barca exceptionala, chila catamaran, deosebit de stabila - atat in mars cat si in stationare - , si suporta motorizare de la 20 la 40 HP.
Interiorul extrem de generos se preteaza la o multime de posibilitati de adaptari, compartimentari, etc.
Intamplarea face ca exact in acest moment sa am in atelier o asemenea barca . I-am construit de curand punti pentru pescuit la spinning iar acum s-a intors pentru a-i confectiona console de comanda si pasager , trecere comanda de la mansa la distanta . Iata albumul dedicat barcii respective : https://www.facebook.com/profile.php?id=…33865518&type=3

Mai multe despre barca respectiva iti poate spune d-l Vitalis Albert de la Vitnautica.