Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

161

miercuri, 20. august 2014, 07:53

In sfirsit incepe sa se linisteasca apa pe Dunarea veche,iarba nu mai curge asa de puternic.
Intradevar mai vin ceva cresteri de la baraj dar fondul general este de scadere,in acest caz cred ca de vsaptamina viitoare crapul sa va intoarce din lacuri.
Poate ca septembrie va fi o luna buna,momentan lumea prinde stiuca pe lacuri si somotel frumos pe Dunarea veche.

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

162

miercuri, 20. august 2014, 08:05

Am si eu o întrebare pentru Fergo Dorin. Pe undeva langa Mahmudia este o insulta in apa cam la 50-70 metrii de mal. Pe partea cu Mahmudia. Sti cumva daca se mai prinde ceva pe acolo sau daca se mai poate campa pe acolo? Multumesc. :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

163

miercuri, 20. august 2014, 09:21

Acum nu stiu clar la ce te referi ?,este vorba de insula care desparte regulalizarea cu bucla de la Uzlina?

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

164

miercuri, 20. august 2014, 13:12

Nu știu nici eu exact dar știu ca e o insula cam de 20 metri și care este la ieșirea din Mahmudia

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

165

joi, 21. august 2014, 12:03

Nu știu nici eu exact dar știu ca e o insula cam de 20 metri și care este la ieșirea din Mahmudia

Eu stiu pe linga Mahmudia locuri in Regulalizare si in Bucla de la Uzlina,chiar de dimineata m-a sunat un prieten ca a prins un crap de 16 kg pe bucla,cred ca o sa mearga pestele saptamina viitoare in zona,sa nu uiti sa-ti iei rime negre pentru somn si sculele de spinning la stiuca pe lacuri. :pescuit: :ciao:

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

166

joi, 11. decembrie 2014, 12:08

Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

167

joi, 11. decembrie 2014, 15:34

Foarte interesant!!!

era restrictie la setca 6 luni si acum este numai 60zile, am inteles bine??
si priponul???

sa vedem unde mai aruncam lanseta :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

168

duminică, 15. martie 2015, 07:16

:salut: ,
cum se arata situatia prin DD? Miercuri, pe 18.03. zboara un prieten din Germania cu destinatia Periprava special ptr pescuit la stiuca. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

169

duminică, 15. martie 2015, 17:04

La stiuca pe natural inca este prohibitie la noi,pe zone private au fost niste prieteni saptamina trecuta si au prins 17 stiuci peste 2,5kg.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

170

duminică, 15. martie 2015, 18:15

Salut Dorin,
da, inca este pina in 17.03., apoi se deschide. Dar nu este interzis sa dai cu naluci dupa salau si biban, ma gandesc ca multi dau si dupa stiuca in sistem C&R. Stiuci de 2,5 kg sunt pe orice canale din Europa, neamtzu' vrea sa drilluiasca din alea de +1m :buaaaah: sau crezi ca DD nu poate oferi asa ceva? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

171

duminică, 15. martie 2015, 19:50

Salut Zoran.
Eu nu stiu ce unde vrea "neamnu" sa pescuiasca,daca vrea pe natural cred ca poate sa prinda ceva la metru cu toate ca perioada asta dupa reproducere este cam grea,sint cote foarte ridicate la noi acum ,stiuca este cam toata in stuf.
Eu in general dau de exemplare mari toamna tirziu pe Matita si pe Babina,el are posibilitatea sa pescuiasca stiuci mari pe incinte la "Ultima Frontiera " Periprava si la "Ardeleanu" (sint trei incinte linga Chilia.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

172

luni, 16. martie 2015, 05:34

"Ultima Frontiera " Periprava si la "Ardeleanu"

Salut Dorin, incintele sa inteleg ca sunt lacuri concesionate, unde trebuie platite taxe extra, dar nu sunt braconate?! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

173

luni, 16. martie 2015, 08:01

Salut Dorin, incintele sa inteleg ca sunt lacuri concesionate, unde trebuie platite taxe extra, dar nu sunt braconate?! :gandesc:[/quote]
Exact,sint elestee pazite unde se plateste cam 100lei/zi in regim C&R.,acolo se prind fregvent stiuci de 1 m. :pescuit:,mai ales in perioada asta de inceput de sezon.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

174

marți, 24. martie 2015, 07:54

Si dupa 4 zile de pescuit in Delta Dunarii, am primit urmatoarele informatii de la prietenul neamtz:

Citat

- Locurile sunt foarte frumoase
- Mancarea e buna, si conditiile de cazare peste asteptari
- Temperatura apei este de 8° C pe lacuri, perfect pentru stiuca
- Pe canalul principal nu se poate pescui din cauza curentului foarte mare, deocamdata fiind un nivel foarte ridicat, cu debit puternic
- Din aceeasi cauza, fiind periculoasa navigarea pe timp de noapte, intoarcerea la pensiune trebuie facuta inainte de inserare
- 3 pulovere, pantaloni de sky si manusi, acesta e echipamentul de pescuit
- De pescuit au fost pescuite cele mai bune lacuri din zona, concesionate, care, dupa povestile ghizilor, ar trebui sa tina foarte mult peste.: “… acuma citiva ani prindeam si cite 60-70 de stiuci de persoana, barcile erau pline cu stiuca de nici nu stiam ce sa mai facem cu ele, chiar si stiuci capitala de 1,26 m, asa cum ai vazuto pe aceea impaiata la motel…”
- Urmatoarele capturi au fost inregistrate: 1 salau de 62 cm, 1 stiuca de 74 cm si 1 stiuca de 80 cm.
- Prin urmare, dat fiind ca nici poze cu capturi din anii precedenti nu am putut vedea, deocamdata nu se poate spune decit ca, Delta Dunarii nu este o destinatie ptr pescari si pescuit, ci doar pentru turistii ce vor sa viziteze Delta Dunarii


Dar sa vedem, mai sunt 2 zile de pescuit, poate mai reuseste neamtzu' impreuna cu ghidul sa mai pacaleasca vre-un peste...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

175

marți, 24. martie 2015, 19:56

Astazi, suparat dupa inca o dimineata de gherla, neamtzu' si-o scos carticica cu notite de prins stiuci, si o aplicat toate trucurile posibile.
Rezultatul au fost 16 stiuci mofturoase, dar toate intre 70 si 90 cm. Ghidul B. a reusit cu metoda clasica, lingurita, sa scoata 4 la fotografiat.
Restul le-a drilluit nemtzu' M., care, pe linga cele 12 buc prinse a mai scapat 4 bucati frumoase langa barca... pescuieste cu ancore fara contre :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

176

miercuri, 25. martie 2015, 19:41

A trecut si ultima zi de pescuit in Delta Dunarii, un mini concediu de 6 zile cu mari sperante. Cu toate ca s-au pescuit cele mai bune lacuri, nu s-a reusit capturarea unei stiuci de peste 1 m.
Astazi au iesit 9 stiuci prinse de neamtzu, chidul B. nici una...
In fine, in vara va mai vizita inca odata DD, in speranta unor capturi numeroase sau capitale, si spera sa poata promova cu capturile din viitor pescuitul in Delta Dunarii si printre pescarii netzi.

Voi pune pe weekend pozele cu capturile prinse, si inca ceva detalii, un mini rezumat :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

177

luni, 30. martie 2015, 12:59

Am primit si ceva poze de la Martin, cu stiuci doar 2, ptr ca doar acestea le-a pozat fiind peste 90 cm.
Au reusit capturarea a 32 de stiuci, dintre care Martin 26 buc., iar ghidul B. 6 buc.
Pe langa acestea, lui Martin i sau mai gezgatat langa barca 6 stiuci (ancore fara contra), iar lui B. i-au rupt firul 2 stiuci (ghidul B. a folosit fir de 0,16mm, Martin fir de 0,28 mm-25kg).
Temp apei pe lacuri era dimineata 4°C, iar spre seara se incalzea pina la 5-7°C.









Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

178

luni, 30. martie 2015, 17:31

Intelegem ca pana la urma i-a plăcut in Delta Dunării?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

179

luni, 30. martie 2015, 19:29

Salut Cristi,
bine-nteles ca ia placut! Peisaj bestial, locuri de pescuit la somn mai frumoase ca pe Po sau Ebro (vezi poza ce am postato), o fauna deosebita cu pasari rare si animale salbatice pe mal (vezi mistretul din poza), si lacuri de vis cu trestie multa, cu o apa limpede, unde pescuitul la stiuca este de o placere culminanta!
O gazda atata de placuta cum inca nu a intalnit, o bucatarie delicioasa si o atmosfera excelenta! Martin este un baiat modest, usor de intretinut, fara pretentii la luxus de cazare, care a umblat la pescuit pe tot globul acesta.

Ia placut si faptul ca lacurile concesionate sunt pazite, nu se pescuieste industrial (a vazut in 6 zile doar 2 plase), nu se braconeaza, la fel si pe canalul principal care face granita cu Ukraina.

DAR, el este un pescar cu trup si suflet, si ca un pescar nebun vrea sa pescuiasca si sa prinda peste, mult si mare, vizitarea Deltel Dunarii fiind secundara. Este crud si dârz fata de orice clima si schimbare de vreme, ori ca sunt calduri tropicale, ploi reci, vant sau ninsoare, el e botul barcii si lanseaza necontenit... :soc:

Astfel, povestile gazdei si a ghidului cu saptamani intregi cind musca stiuca de nebuna, cu pina la 60-70 de drilluri pe zi, si fiecare pescar "umple" barcile cu stiuca de nici nu mai stiu ca sa faca cu ea, aceste povesti nu iau placut. Aceste povesti arata ca anual se retin mii de exemplare pe fiecare lac, zeci de mii de exemplare in toata Delta.
Ca exemplarele mici se elibereaza, iar nu la impresionat, ptr ca astfel se mentine doar numarul pestilor mici si medii, cei mari toti sunt retinuti si astfel dispar. Si o stiuca de 1m+, sau chiar mai multe, asta e atractia ptr pescarii straini!

O alta remarca a avut-o asupra faptului ca nici chiar cei care traiesc in acea zona de pe urma stiucii, adica din turism, respectiv gazda si ghidul, scoteau stiuca din apa apucando cu 2 degete de ochi! :soc: OK, si daca eliberezi un peste, nu inseamna ca trebuie sa il "orbesti" din comoditate, mai ales stiuca care este un peste ce rapeste pe baza de vaz. De ex el nici nu a scos stiucile din apa, le dezgata ridicand doar capul stiucii, iar la poza au iesit doar pestii peste 90 cm.

Spre vara va mai dori sa mearga 10 zile in Delta, cu un prieten din Germania, si vor incerca sa prinda minim 30 buc per zi, si cel putin 5 bucati la peste 1 m la saptamana! Daca aceasta nu se va intampla, nu va putea categorisi Delta Dunarii ca o apa plina de stiuca, unde merita sa platesti 1700 €/ saptamana, respectiv 2700€/ 2 saptamani :soc:

500,-€ zborul la Bucuresti
200,-€ Bucuresti-Tulcea si inapoi
850,-€ per saptamana cazare + 3 mese/zi + barca
23,-€/ zi taxa pe lacuri

In Germania Sunt foarte multi pescari de stiuca care pot si care ar plati aceste sume sa mearga in Delta si sa prinda multe stiuci, si multe mari! Dar, deasemenea sunt si multe zone in Europa unde capturi medii si pina in 50 de stiuci pe saptamana sunt posibile cu 700-800 € per saptamana (vezi Olanda sau zona Boden din Germania).

Ramane de vazut ce vor face in vara, daca totul merge bine asa cum isi doreste el, va promova in Germania si Austria pescuitul la stiuca in Delta Dunarii si va indruma multi pescari straini in Delta, prezentando ca cea mai buna zona de pescuit la Stiuca in Uniunea Europeana. Dar asta totul depinde doar de nr de capturi si de marimea acestora, si nu de fauna de acolo, nu de bunatatea oaspetilor si nu de povestirile din trecut... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

180

luni, 30. martie 2015, 20:02

Pacat ca in ultimii 20 de ani Delta aproape s-a depopulat,pe vremuri prindeam stiuci la metru pe canalele de linga Tulcea.
Trebuie sa vina omul din Germania si sa dea in elesteu unde ori cum este o mare diferenta fata de frumoasele lacuri din Delta,asta este nepasare.
Azi nu prea am inspiratie dar intr-o seara o sa va povestesc cite ceva din trecutul fabulos al pescuiitului aici la noi,pe vremea cind prindeai fara probleme citiva somni trecuti bine de 1,5-2m.,stiuci peste 1 m si crapi mari.
O sa va spun si parerea mea cu privire la motivele si schimbarile care s-au produs care au dus la depopularea dezastruasa a Deltei.