Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

141

miercuri, 6. august 2014, 08:49

Legat de ce zicea Zoran mai sus, as completa cu urmatoarea observatie: somnul NU taie inaintasul deoarece nu are dinti cu muchii ascutite cum are stiuca, de exemplu.
In schimb "patura" de dinti marunti ai somnului, care seamana cu niste carlige mici orientate spre interior, AGATA fibrele foarte subtiri ale textilului pe care le rup... asta duce la "SCAMOSAREA" inaintasului iar daca solicitarea este de lunga durata, la ruperea lui.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 19. februarie 2015, 00:50

este o greseala daca legam in cadrul unei monturi , carligul si ancora , cu kevlar ?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

143

joi, 19. februarie 2015, 04:44

este o greseala daca legam in cadrul unei monturi , carligul si ancora , cu kevlar ?

Nu este nici o problema . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

144

vineri, 10. iulie 2015, 18:32

Salut.Dupa lupte ""seculare"" care au durat aproape 2 ani am reusit sa prind primul somotei punctabil,putin peste 1m.Dupa fel de fel de monturi cu care nu am avut rezultate am adoptat montura lui Tudor putin modificata adica simplitatea apsoluta plus posibilitatea de a modifica distanta dintre plumb si momeala.Somnul se ridica la sunetele cloncului dar nu se atingeau de momeala.Am tot marit distanta dintre plumb si momeala pana am pierdut primele 250gr de rame semn ca cineva le papase.Atunci m-am hotarat sa ma bazez suta la suta pe sonar si desi la mana nu simteam nimic cand am vazut pe sonar ca somnul este la montura am intepat puternic si am avut placuta surpriza ca somnul sa fie acolo.Multumesc lui Tudor si Eugen pentru sfaturile din care m-am inspirat,a fost o experienta deosebita care m-a convins sa continui sa pescuiesc la clonc.

145

sâmbătă, 11. iulie 2015, 21:20

As vrea sa am si eu norocul tau,,,,ptr ca ce ai facut tu ...numai asta a fost. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

146

sâmbătă, 11. iulie 2015, 21:38

Felicitări David, ma bucur ptr tine :noroc:
Dar totusi nu inteleg, e atat de simplu: mergi afara, dai la clonc, se ridica si musca... :nunteleg:
Sunt curios ce face Tyrael cu colegul, lui Tyrael i.am dat un mic secret... :ochi: ca intre C&R-sti :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

147

sâmbătă, 11. iulie 2015, 22:18

Salut.Multumesc pentru incurajari.Cred ca Gufisor are dreptate,a fost si o mare doza de noroc.Pe apa erau mai multe barci care dadusera la clonc fara rezultate printre care si un localnic pe care il cunosc si care spunea ca de 2 zile nu cade nimic.Eu si colegul meu de fapt iesisem sa ne mai antrenam la clonc ferm convinsi ca nu vom avea rezultate. Acum totul s-a schimbat,increderea in echipamen a crescut considerabil,am inteles cum se vede somnul care zaboveste la momeala,alta viata.

148

duminică, 12. iulie 2015, 09:37

Atunci m-am hotarat sa ma bazez suta la suta pe sonar si desi la mana nu simteam nimic cand am vazut pe sonar ca somnul este la montura am intepat puternic si am avut placuta surpriza ca somnul sa fie acolo.

Interesanta chestie ,nu mam gandit niciodata sa intep daca nu trage,am avut pe sonar somn mare, a ramas langa momeala 5-6minute(cam toti fac asa,am scurtat si forfacul de la 1m la 50cm apoi la 25cm,am dat jos si caracatita,etc etc,,la clonc in majoritatea partidelor tin firul in mana si daca trage(vreodata) il intzep cu mana!Urmatoarea data cand il vad ca sta mai mult de 2-3 minute la momeala(rame coropijnite,lipitori) intzep!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

149

duminică, 12. iulie 2015, 10:16

Salut.Exact asta faceam si eu stateam cu firul in mana si nu simteam nici cea mai mica ciupitura si cum cu 10 min mai inainte pierdusem o incarcatura de rame tot fara sa simt absolut nimic am intepat dupa sonar.Distanta dintre plumb si rame era putin peste 1m si din ce citisem pe forum se spunea ca trasatura este foarte greu de sesizat.Eu am constatat ca e aproape imposibil fara sonar.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

150

duminică, 12. iulie 2015, 19:56

Salut.Exact asta faceam si eu stateam cu firul in mana si nu simteam nici cea mai mica ciupitura si cum cu 10 min mai inainte pierdusem o incarcatura de rame tot fara sa simt absolut nimic am intepat dupa sonar.Distanta dintre plumb si rame era putin peste 1m si din ce citisem pe forum se spunea ca trasatura este foarte greu de sesizat.Eu am constatat ca e aproape imposibil fara sonar.

Felicitari pt. captura! :bravo:
Nu cumva era plumbul cam greu, n-ai fi putut pune unul mai usor in conditiile in care pescuiai?
Oricum, sincer sa fiu mie 1m de la plumb la carlig mi se pare exagerat... da-l dreq de somn ca nu-i chiar asa sensibil ca scobaru` la feeder... :rizi:. Io rar depasesc 40-50cm, prefer sa schimb marimea/numarul carligelor, grosimea inaintasului, greutatea plumbului etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

151

luni, 13. iulie 2015, 10:51

Salut.plumbul era 200g si montura am tot lungit-o . deocamdata invatam asa ca nu avem de unde sa stim cum e mai bine. Si cu batutul cloncului e o problema ,noi fiind la antrenament eu bateam cu ebro 2 pe o parte si colegul de barca cand nu era ocupat cu vazlele batea sau mai bine zis mai mult fleoscaia cu woodo-ul pe partea cealalta de se uita lumea la noi ca la urs.Uni binevoitori chiar au strigat la noi ,,ba nene nu asa se bate la clonc,,.Asa am observat ca somnul se ridica mai mult la fleoscairurile lui decat la sunetul curat si tre pe care il scoteam eu asa ca am schimbat si eu registrul si am avut primul rezultat.din pacate abia peste 3 saptamani mai ajung la peste dar abia astept sa continui expermentele.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

152

luni, 13. iulie 2015, 11:12

deocamdata invatam asa ca nu avem de unde sa stim cum e mai bine.

Foarte bine faceti! :bravo:
De obicei se pune greutatea minima de plumb care permite pastrarea monturii in conul sonarului.

In zona cazanelor, pescarii sarbi (care au ceva "traditie" in pescuitul cu cloncul) bat apa aproape fara intrerupere, doi pescari deodata... si fara sonar. :)

In ce priveste zgomotul, cum am mai spus, am vazut deseori somni ridicandu-se la zgomotul motorului termic.
Cred ca si aici, ca si la vanzarea de naluci, se vinde mai bine ce crede pescaru` ca-i OK pt. peste si nu ce crede pestele... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

153

luni, 13. iulie 2015, 11:37

Si cu batutul cloncului e o problema ,noi fiind la antrenament eu bateam cu ebro 2 pe o parte si colegul de barca cand nu era ocupat cu vazlele batea sau mai bine zis mai mult fleoscaia cu woodo-ul pe partea cealalta de se uita lumea la noi ca la urs

Am vazut un filmulet pe tubul tau cu 2 pescari intr-o barca unu batea curat altul pleoscaia ridicand apa la mari inaltimi. 2 Sonare ... cel cu pleoscaitul prindea in draci somotei. Nu erati chiar voi? e prea mare coincidenta :rizi: "pescuit la clonc" senumea userul
Born to fish, forced to work...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »pa00lsc« (13. iulie 2015, 11:44)


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

154

luni, 13. iulie 2015, 12:54

Salut.Coincidenta,noi anul asta nu am prins decat somnul cu pricina si la capitolul tehnica de filmat stam inca prost singurele 3 fotografii au fost facute cu telefonul unui prieten,eu inca nu le am recuperat.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

155

luni, 13. iulie 2015, 13:13

Salut. Am vazut si eu filmuletu cu aia 2.Cam asa batea si prietenul meu ,putin mai fara stropi,dar se pare ca asta e reteta castigatoare.Oricum am ras cu lacrimi,abia acum imi dau seama ce hai o fi fost pe malurile pe langa care treceam noi.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

156

luni, 13. iulie 2015, 14:06

Am ras si eu bine. Dar, lasand rasul la o parte omu prindea cu plescaiala lui. sau ii aduna celalalt si el ii scotea. in plus ave o montura cat se poate de simpla. plumb "crud" 15cm aprox de leader si carlig... punct
Born to fish, forced to work...

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

157

joi, 31. martie 2016, 21:00

a testat cineva sa gaseasca distanta optima intre zornaitoare si carlig ...? ma gandesc sa nu incurce la intepare ...

158

joi, 31. martie 2016, 21:17

Poti sa pui zuruitoarea deasupra plumbului !! Pe la Braila / Galati asa ii place !!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

159

joi, 31. martie 2016, 21:17

a testat cineva sa gaseasca distanta optima intre zornaitoare si carlig ...? ma gandesc sa nu incurce la intepare ...

Eu pun zornaitoarea deasupra plumbului deci nu incurca.
Personal consider ca zornaitoarea isi are rostul in atragerea somnului atunci cand se afla la distanta... atunci cand este langa montura evit sa fac miscari bruste care ar produce "zornaiala"... asa ca degeaba as pune-o langa carlig.
Doar o parere....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

160

joi, 31. martie 2016, 21:18

a testat cineva sa gaseasca distanta optima intre zornaitoare si carlig ...? ma gandesc sa nu incurce la intepare ...

Eu pun zornaitoarea deasupra plumbului deci nu incurca.
Personal consider ca zornaitoarea isi are rostul in atragerea somnului atunci cand se afla la distanta... atunci cand este langa montura evit sa fac miscari bruste care ar produce "zornaiala"... asa ca degeaba as pune-o langa carlig.
Doar o parere....

:bravo: Am fost mai iute !! :prieteni: