Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1

Montag, 28. Juli 2014, 10:05

Echipament necesar in barca

Ptr cei ce nu au facut permisul de barca, precis interesant si folositor, ce echipament este obligatoriu de avut in orice barca: ancore, franghii, aparate semnalizare in caz de defectiune motor, veste salvare, vasle...? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Militaru Darius

Fortgeschrittener

Beiträge: 496

Registrierungsdatum: 27. November 2013

Wohnort: Timisoara

Beruf: administrator

  • Nachricht senden

2

Freitag, 1. August 2014, 23:44

:salut: Foarte bun subiectul pt ca si cei cu motor de 5 cp pot iesi pe apa fara permis...
1: veste de salvare
2:Vasle in caz ca ne lasa motorul
3: lumini de navigatie ,si o lanterna cu lumina rosie in caz de pericol sa putem semnaliza pentru a putea fii vazuti de catre orice ambarcatiune pentru a ne sarii in ajutor( si aici vreau sa le spun si celor care nu au permis sau nu au citit regulamentul de navigatie ca....orice ambarcatiune care vede o alta ambarcatiune in pericol sau care cere ajutorul este obligat sa intervina ..si legea spune ca doar atunci cand iti pui in pericol ambarcatiunea in vederea salvari altei nave poti sa nu intervii dar este obligatoriu si moral sa intervi in salvarea altei ambarcatiuni
4:sa nu uitam si de stingator
5:Cheie de bujie.bujie de schimb..un impeller (pompa de apa) ca eu am patito si nu am mai avut racire la motor dar am rezolvato la un batran de la sichevita ,chei aferente
6:neaparat o rezerva de 2 litri de benzina
7: multa multa atentie si fir intins :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

iulian_cioclin

Fortgeschrittener

Beiträge: 182

Registrierungsdatum: 29. März 2013

Wohnort: Onesti- Jud. Bacau

  • Nachricht senden

3

Samstag, 2. August 2014, 09:38

As mai adauga eu neaparat un cutit. Eu sunt patit cu o setca si nu am putut desface sfoara din jurul elicei si am roso cu dintii (nu radeti) eram in mijlocul Siretului incalcit in setca si nu aveam decat hainele de pe mine.

evergreen

Erleuchteter

Beiträge: 2 641

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

4

Samstag, 2. August 2014, 13:19

In conditii ideale, ar fi necesar un bagaj minim de cunostinte pentru oricine doreste sa utilizeze o barca, cu atat mai mult daca intentioneaza sa foloseasca si un motor, chiar electric sau de maxim 5 CP! Oricum, un instructaj sau ceva in genul regimului scuterelor cu motoare de pana la 50 cmc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

5

Samstag, 2. August 2014, 17:49

La tot ce s-a enumerat pana acum as adauga o ancora de deriva (parasuta). Sunt foarte multe situatii in care aceasta este utila. Singura conditie este ca aceasta sa fie "asortata" cu lungimea barcii (degeaba ai o astfel de ancora cu diametrul de 50cm si barca are 5m lungime). In cazul ancorei de deriva supradimensionarea nu va face nicio data rau, ba din contra :ochi:

Beiträge: 616

Registrierungsdatum: 17. April 2012

Wohnort: sibiu

  • Nachricht senden

6

Sonntag, 3. August 2014, 07:23

pompa de scos apa din barca si pentru gonflabile pompa de umflat barca . Prima necesara in caz de ploaie, a doua in caz de soare :ochi: tot la gonflabile pot fi utile niste shaduri mai mari care se pot folosi pe post de dopuri cum am facut eu aici :zambet:


si daca tot s-a vorbit de extinctor in barca poate fi utila si o bricheta. :ochi:
ps. ancore e bine sa fie macar 2 in barca. pot fi atat situatii cand esti nevoit sa renunti la una cat si situatii in care sa pierzi ancora accidental (fie se rupe sfoara, :doarecapu: fie ii dai drumu dar uiti s-o legi de barca :relax: )

Dieser Beitrag wurde bereits 2 mal editiert, zuletzt von »kingofbeasts« (3. August 2014, 07:32)


7

Sonntag, 3. August 2014, 10:50

usor, usor, mai trebuie o barca la trena ptr accesorii....sunt multe lucruri ...plus sculele, plus campatul , plus momeala, plus mancarea si apa...plus...cum va descurcati in cazul plecarii in Delta, de exemplu ?