Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 061

marți, 24. iunie 2014, 11:51

Am urcat destul de bine??? … pai am lanseta ce duce pana in 300 de grame, mulineta de 8000, fir de 80lb, inaintas mono 100lb de 1mm grosime si agrafe de vreo 100 (inca nu mi s-a deschis una vreodata). La spinning nu stiu cat se poate urca mai sus, exceptie facand spinning-ul marin. Eu unul cu siguranta nu merg mai sus de atat.



De ce sa nu mergi ?! Stii Anem ...am un prieten la Sibiu care inchiriaza macarale :rizi: :rizi: :rizi: Plus ca e si membru aici pe forum! Sa-ti dau un numar de telefon?! :rizi:

Acuma serios vorbind ,Zoran chiar nu crezi ca sunt pesti care nu sunt ai tai?! :gandesc: Chiar crezi ca avand un super echipament de somn (asa cum iti place tie :bucuros: ) nu ai avea surprize sa cedeze nimic? Eu cred ca fiecare isi scoate pestele lui si care nu ...e simplu nu a fost al lui! Nu inseamna ca incurajez pescuitul cu papiota la somn ,dar daca nici echipamentul lui Anem nu e ok ...eu ma las de spinning si inchiriez macaraua de la colegu! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 062

marți, 24. iunie 2014, 12:18

Zamfi, cred ca nu am fost prea bine inteles… Eu doar am spus cum as face eu! Fiecare poate pescui cum doreste! Anem are un echipament foarte bun in ceea ce priveste lanseta si mulineta, dar daca ancorele se desfac si la un peste de 1,65m, de ce sa nu treci pe un nr mai tare sau mai mare??? Eu ma tot intreb, de ce trebuie tot timpul testat si retestat si iarasi retestat, cind deja s-a adeverit ca mono de 1 mm poate fi taiat in drill de somni sanatosi? De ce sa folosesti in continuare fir textil de 0,25-0,30 mm ca fir principal, cind déjà s-a adeverit la alti pescari ca in drill cu somni mari se formeaza tensiuni foarte mari in fir, care duc la explozia acestuia la atingere cu o creanga ce pluteste, se roade si se distruge repede dupa primele drilluri! Si exemple mai sunt multe…
Mie personal mi se pare f normal sa inbunatatesti tot timpul ansamblul, accesoriile care cedeaza sa fie in permanenta schimbate cu ceva mai bun, si chiar mi se pare firesc sa si incerc ce imi recomanda cineva, si nu sa refuz sa incerc o variant noua! De ce sa nu perfectionezi mereu echipamentul? De ce sa nu reduci numarul de pesti pierduti?

Zamfi, asta am mai scris si eu, am locatii pe Rin unde NU poti nici cu echipament Godzilla sa ti somnii in loc, cu 8 – 10 km /h current de apa, atata de puternic e curentul. Acolo fara barca esti pierdut, si nu ajuta nici macaralele colegului…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 063

marți, 24. iunie 2014, 12:27

Eu sunt de parere ca oricat de “tough” ai avea echipamentul in orice moment ceva poate ceda. Poate e somnul agatat superficial si se elibereaza, poate e agatat doar intr-un carlig al ancorei exact in placa osoasa si atunci iti indreapta carligul, poate firul iti era ciupit si pescuind pe noapte nu ai observat … etc etc. Asta este, rateurile fac parte din pescuit si au farmecul lor … va dati seama ce poveste frumoasa se naste cu somnul asta. Asemeni aleia de anul trecut care a avut loc fix in aceeasi locatie si care mi-a facut praf Arctica-ul. Deci acolo e un monstru care asteapta sa fie scos pentru o poza … si il voi scoate.

Zoran, triplele ce erau pe naluca sunt cele mai tari triple ce se gasesc in Italia, deci nu am cum sa pun ceva mai tare de atat. Iar ca si marime iarasi nu pot sa cresc pentru ca nu va evolua voblerul cum trebuie. Echipamentul pe care il folosesc este la limita de sus la care pot urca eu, pur si simplu ghinionul (si lipsa firului de pe tambur :rizi: ) a facut ca somnul ala sa nu fie imortalizat intr-o poza.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 064

marți, 24. iunie 2014, 12:50

Zoran, triplele ce erau pe naluca sunt cele mai tari triple ce se gasesc in Italia, deci nu am cum sa pun ceva mai tare de atat. Iar ca si marime iarasi nu pot sa cresc pentru ca nu va evolua voblerul cum trebuie.

Personal nu o vad atata de stricta, treaba cu ancorele pe naluci, si nici nu pot crede ca daca urci de la marimea 1 la 1/0 naluca nu va mai functiona! Clar, daca pui un 3/0 deja se poate sa nu mai functioneze bine...
Dar, daca e vorba de greutate, si asta am mai scris, sunt multi pescari ce au echilibrat voblerele cu cite un carlig simplu sau cu "ancora" cu 2 brate. Si am mai vazut si ancora la care era taiat un brat, ptr a echilibra naluca dupa dorinta pescarului (nu a somnului). Si, am mai vazut si o sumedenie de naluci ce se vand fara ancore, unde sunt de ex recomandate ancore intre diferite marimi! Niciunde nu am vazut sa scrie ca ancora din fata sau cea din spate sa fie la un gramaj anume, ptr a nu "defecta" miscarea naluca.
Noi insa, fiind pescari, asteptam cu rabdare poza...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 065

marți, 24. iunie 2014, 13:56


Mane ne spui ce echipament ai folosit in afara de lanseta...:


Mulineta Penn Atlantis 7000 si fir Power Pro 80 de lb adica un 0,43mm.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 066

marți, 24. iunie 2014, 14:04

intrebare retorica pentru toata lumea :zambet:
Oare, daca ajungi (ca pescar ) sa ai echipamentul care sa reziste la orice peste , si intra ala mare (de trebuie macara pentru el), mai esti in stare sa si lupti cu el suficient de mult incat sa-l dovedesti, oricare ar fi conditiile de loc si vreme? :relax:
Cum zicea si Zamfi mai sus si din punctul meu de vedere, unii pesti pur si simplu sunt facuti sa nu fie scosi si sa nasca povesti frumoase in schimb pe care sa le povestim nepotilor si sa le luam cu noi in groapa. :pauza: Nu ca asta ar presupune sa nu-ti dimensionezi echipamentul dupa pestii tinta si conditiile de pescuit ci ca, pur si simplu, o veriga slaba va exista de fiecare data. :nunteleg: Daca stau bine sa ma gandesc, ultima data cand am fost suficient de pregatit incat monstrul de pe Olt sa nu-mi poata rupe ,a cedat ancora de la barca si m-a tarat in craci cu ea cu tot :nervos:

@Mane, placerea a fost de partea mea :prieteni: si ma bucur ca ambele gemene au spart gheata . :apl: :noroc:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

2 067

marți, 24. iunie 2014, 14:13

Asta este, rateurile fac parte din pescuit si au farmecul lor … va dati seama ce poveste frumoasa se naste cu somnul asta. Asemeni aleia de anul trecut care a avut loc fix in aceeasi locatie si care mi-a facut praf Arctica-ul. Deci acolo e un monstru care asteapta sa fie scos pentru o poza … si il voi scoate.

… si il voi scoate.
E foarte clar , il simti -asta trebuie sa aiba intr-o locatie secreta a creierului ~vanatorul~ de somn ...
Se intampla chestia asta si iti vine asa dintr-o data . :buaaaah:
Simti momentul ,locul , ora si voblerul sau naluca, care trebuie sa-i fie aratata intr-o forma :bravo: (pe care o vezi si tu de pe mal cu ochii inchisi, numeri vibratiile ,iar adancimea la care evolueaza e tot timpul pe ecranul retinei ).
Ce mai ,e acolo te asteapta sa vada ,daca de data asta tot el va invinge .
Tu esti pregatit si te gandesti, ca de data asta il vezi indeaproape ,il masori si ai deja mici furnicaturi pe sira spinarii cand intinzi ruleta ,treci deja de 2 .5 si mai ai pana capatul cozii .... Estee :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2 068

marți, 24. iunie 2014, 14:38

creierului ~vanatorul~ de somn ...
Se intampla chestia asta si iti vine asa dintr-o data .
Simti momentul ,locul , ora si voblerul sau naluca, care trebuie sa-i fie aratata intr-o forma (pe care o vezi si tu de pe mal cu ochii inchisi, numeri vibratiile ,iar adancimea la care evolueaza e tot timpul pe ecranul retinei ).
Ce mai ,e acolo te asteapta sa vada ,daca de data asta tot el va invinge .
Tu esti pregatit si te gandesti, ca de data asta il vezi indeaproape ,il masori si ai deja mici furnicaturi pe sira spinarii cand intinzi ruleta ,treci deja de 2 .5 si mai ai pana capatul cozii .... Estee
:pauza: ......... :apl: :apl: :bravo: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 069

marți, 24. iunie 2014, 15:46

intrebare retorica pentru toata lumea :zambet:
Oare, daca ajungi (ca pescar ) sa ai echipamentul care sa reziste la orice peste , si intra ala mare (de trebuie macara pentru el), mai esti in stare sa si lupti cu el suficient de mult incat sa-l dovedesti, oricare ar fi conditiile de loc si vreme? :relax:


Eu unul de abea astept un moment dintr-ala in care drilul cu un peste pur si simplu sa ma surmeneze si la sfarsitul drilului, dupa pozele de rigoare si eliberare sa ma asez pe malul apei cu fiecare muschi din corp efectiv rupt si sa imi aprind o tigara in timp ce savurez o gura de apa pe gatul uscat … cand inca mai simti cum iti pompeaza sangele prin fiecare vena. Huh … au trecut DOI ani de la un astfel de dril (care sa se incheie cu poza). Aseara dupa rateul avut am tremur la propriu inca vreo jumatate de ora dupa …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 070

marți, 24. iunie 2014, 16:19

creierului ~vanatorul~ de somn ...
Se intampla chestia asta si iti vine asa dintr-o data .
Simti momentul ,locul , ora si voblerul sau naluca, care trebuie sa-i fie aratata intr-o forma (pe care o vezi si tu de pe mal cu ochii inchisi, numeri vibratiile ,iar adancimea la care evolueaza e tot timpul pe ecranul retinei ).
Ce mai ,e acolo te asteapta sa vada ,daca de data asta tot el va invinge .
Tu esti pregatit si te gandesti, ca de data asta il vezi indeaproape ,il masori si ai deja mici furnicaturi pe sira spinarii cand intinzi ruleta ,treci deja de 2 .5 si mai ai pana capatul cozii .... Estee
:pauza: ......... :apl: :apl: :bravo: .



Las-o naibii Dane ca mi-ai luat "vorba din gura" !!!! :rizi: :rizi: :rizi: Daca nu puneai tu clipul cel bestial :apl: il puneam eu dupa postarea lui Florin! :apl: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 071

marți, 24. iunie 2014, 16:28

unii pesti pur si simplu sunt facuti sa nu fie scosi si sa nasca povesti frumoase in schimb pe care sa le povestim nepotilor si sa le luam cu noi in groapa.


ABSOLUT CORECT! Mai de ce sa nu recunoastem ca un mister ramane un ...mister! E ca la femei :soc: sunt mult mai interesante cu o camasuta tranparenta pe ele :buaaaah: Scuze ,dar mi-a scapat! :rizi:
Pai daca Anem il scotea ,il masura ,vedea ca are 2,55 m si ...gata! Insa asa ...e altceva colegilor! Si cine nu ma crede sa revada faza din Op.M. dupa ce se citeste "Dosarul"! Aia cu ...informarea strict secreta :rizi:

Uite de exemplu la Aiud :ochi: : sunt ,dupa gura lumii , cel putin 3 somni sariti de 100 kg :soc: pe zona mea! Unul la pod la Gambas, unul sub castel la Sincrai si unul la Radesti in capul baltilor! :bravo: Noo! Va invit sa-i prindeti! Bine,s-ar putea sa-i prindeti si sa vedeti ca au 40-50 kg si atunci ...Insa asa ,sub apa ,continua sa creasca si la anul sunt sariti de 150 kg! :rizi: Oricum tot ce rupe pe zonele mentionate se datoreaza lui "Ala mare".

Doamne da ce frumoase sunt misterele astea ! Deci ,prieteni ... mai ratati cate un somn ,asa de dragul artei... :bravo: :noroc:

2 072

marți, 24. iunie 2014, 16:41

vezi ma Aline, deaia imi place mie sa pescuiesc cu tine si langa tine
pentru ca la tine, pescuitul nu se rezuma doar la a prinde peste,
"in fond, e simplu" cum zicea MM, sa prinzi peste, dar povestea, povestile........, trairile, misterul,...astea sunt superbe si fac tot deliciul "pescuitului"

cat despre ratari............ti-am spus cum l-am rata pe ala de sambata?!! :zambet: :drac2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 073

marți, 24. iunie 2014, 18:27

Nu mi-ai spus decat ca esti nervos...Ma gandeam ca invidia fata de Claudiu :rizi: :limba:

2 074

marți, 24. iunie 2014, 19:31

...... invidia fata de Claudiu :rizi: :limba:


de ce invidie?!! pentru ce?!!
la pescuit chiar nu sunt invidios pe nimeni ca prinde peste, consider ca pescuitul este o activitate relaxanta si un hobby, nu sunt in competite cu nimeni.
sunt invidios (daca se poate spune asa) pe cei care isi permit sa pescuiasca foarte des si sa isi petreaca foarte mult timp pe malul apelor sau pe apa, in natura (adica cam ca tine asa :zambet: ) si da, mai sunt invidios pe cei care isi permit sa calatoreasca foarte mult in diverse locatii si sa pescuiasca pe locuri mirifice (adica, tot cam ca tine asa :rizi: )
rezulta ca nu am nimic cu Claudiu dar sunt al dracului de invidios pe tine :rizi: :rizi: :rizi: :limba:
dar nu sunt invidios pentru faptul ca prinde cineva peste, in definitiv ce mare scofala?!! :ochi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 075

marți, 24. iunie 2014, 19:39

Mai mai mai se fac focuri pe aici?? In definitiv totul e sa fi un pic suparat, nu mult asa ca Adi, ca deaia nu a tinut vremea cu el

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 076

marți, 24. iunie 2014, 20:45

Ce ma bucur ca am prieteni! Chiar daca un pic suparati...asa ...nu mult :rizi: Adi...cantonament pe Bradu...Proprietati...Minuni! Sa vezi ce dezmat facem la toamna :bucuros2:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2 077

marți, 24. iunie 2014, 22:20

anem, mai bine vezi partea buna a lucurilor, ti-ai recuperat voblerul, somnul are sanse sa te intalneasca din nou :)
eu de exemplu n-am avut sansa asta, am ramas si fara singurul vobler in care aveam incredere 100% si mi-e ca cei 10-15m de fir sa nu-l incurce prea tare pe trenuletz...
cand pescuiesti de pe mal stancos, nu stiu daca 30lbs sau 80lbs vor face cu adevarat diferenta, textilul la piatra/scoici, cat o fi el de power pro, cedeaza... am ajuns sa pun 3m de leader, poate va fi mai bine data viitoare :|
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 078

miercuri, 25. iunie 2014, 14:10

"in fond, e simplu" cum zicea MM, sa prinzi peste, dar povestea, povestile........, trairile, misterul,...astea sunt superbe si fac tot deliciul "pescuitului"

cat despre ratari............ti-am spus cum l-am rata pe ala de sambata?!!


Da, povestirile nepovestite...

Mai baieti, eu va spun sincer, eu merg la pescuit ca sa prind peste, acesta e telul meu. Bine-nteles ca totul ce are de-aface cu o iesire la pescuit, face parte din farmec, dar punctul culminant este atunci cind ii scot carligul din gura, il tin in maini si il admir. Si nu de putine ori visez cu plute, sonare, somni ce urca la clonc, sau chiar si cu drilluri... Ultimul gand al meu este sa ma relaxez la pescuit, sau sa savurez natura, ptr ca de fiecare data vin mai obosit de la pescuit decit ma duc. Deci, in cazul meu, nu pot vorbi de relaxare. Ptr relax, merg la plaja cu sotia, trag vreo 3-4 beri, si adorm sub umbrela in timp ce raspund cu "da" si "nu" la ... habar nu am la ce discutii mai purtam.
Va rog sa ma intelegeti si sa respectati, dar eu nu amestec relaxul cu pescuitul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 079

miercuri, 25. iunie 2014, 14:33

"in fond, e simplu" cum zicea MM, sa prinzi peste, dar povestea, povestile........, trairile, misterul,...astea sunt superbe si fac tot deliciul "pescuitului"

cat despre ratari............ti-am spus cum l-am rata pe ala de sambata?!!


Da, povestirile nepovestite...

Mai baieti, eu va spun sincer, eu merg la pescuit ca sa prind peste, acesta e telul meu. Bine-nteles ca totul ce are de-aface cu o iesire la pescuit, face parte din farmec, dar punctul culminant este atunci cind ii scot carligul din gura, il tin in maini si il admir. Si nu de putine ori visez cu plute, sonare, somni ce urca la clonc, sau chiar si cu drilluri... Ultimul gand al meu este sa ma relaxez la pescuit, sau sa savurez natura, ptr ca de fiecare data vin mai obosit de la pescuit decit ma duc. Deci, in cazul meu, nu pot vorbi de relaxare. Ptr relax, merg la plaja cu sotia, trag vreo 3-4 beri, si adorm sub umbrela in timp ce raspund cu "da" si "nu" la ... habar nu am la ce discutii mai purtam.
Va rog sa ma intelegeti si sa respectati, dar eu nu amestec relaxul cu pescuitul... :noroc:


Personal te inteleg si ,binenteles ,te respect! :prieteni: Insa acum stiu ca ne deosebim fundamental in ceea ce priveste pescuitul. Pentru mine pescuitul inseamna relaxare si ...cam tot ce nu inseamna pentru tine! Si mie imi place sa prind peste ,dar mai mult imi place sa fiu ACOLO si daca am si prieteni cu mine... :bucuros2: Si eu vin obosit de la pescuiturile lungi ...obosit fizic! Insa mai "incarcat" psihic! Si mai odihnit mental...Iar pentru oboseala fizica ...iti recomand spinningul pe durate scurte de timp ,gen 3-4 ore. Functioneaza! :bucuros: Aaaa si sa nu uit ...nu folosi echipament supradimensionat! :rizi:

Acuma sper ca ma intelegi si tu pe mine si ca ma respecti :pauza: De fapt sunt sigur de asta! :prieteni:

Ps: povestirile nepovestite ...mda ,aici s-ar mai putea "lucra" ,insa se pare ca lumea isi face cont doar sa acceada informatia.Stii tu ...ca sa prinda pestele si sa-l admire ! Se pare ca sunt tot mai putini din aia care vor sa se relaxeze ,sa se simta ok pe apa si sa mai si impartaseasca din amintiri .Pacat intradevar. :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 080

miercuri, 25. iunie 2014, 14:37

anem, mai bine vezi partea buna a lucurilor, ti-ai recuperat voblerul, somnul are sanse sa te intalneasca din nou :)
eu de exemplu n-am avut sansa asta, am ramas si fara singurul vobler in care aveam incredere 100% si mi-e ca cei 10-15m de fir sa nu-l incurce prea tare pe trenuletz...
cand pescuiesti de pe mal stancos, nu stiu daca 30lbs sau 80lbs vor face cu adevarat diferenta, textilul la piatra/scoici, cat o fi el de power pro, cedeaza... am ajuns sa pun 3m de leader, poate va fi mai bine data viitoare :|


da, la frecare de multe ori nu are importanta grosimea firului cu care dai (cu toate ca teoretic un fir mai gros rezista mai bine decat un fir subtire) iar in cazurile pe care le descri tu poate pe langa folosirea unui inaintas atat de lung ar fi necesar si un echipament ceva mai greu cu care sa poti forta pestele pentru a nu il lasa sa se bage pe unde are el pofta.

Da, povestirile nepovestite...

Mai baieti, eu va spun sincer, eu merg la pescuit ca sa prind peste, acesta e telul meu. Bine-nteles ca totul ce are de-aface cu o iesire la pescuit, face parte din farmec, dar punctul culminant este atunci cind ii scot carligul din gura, il tin in maini si il admir. Si nu de putine ori visez cu plute, sonare, somni ce urca la clonc, sau chiar si cu drilluri... Ultimul gand al meu este sa ma relaxez la pescuit, sau sa savurez natura, ptr ca de fiecare data vin mai obosit de la pescuit decit ma duc. Deci, in cazul meu, nu pot vorbi de relaxare. Ptr relax, merg la plaja cu sotia, trag vreo 3-4 beri, si adorm sub umbrela in timp ce raspund cu "da" si "nu" la ... habar nu am la ce discutii mai purtam.
Va rog sa ma intelegeti si sa respectati, dar eu nu amestec relaxul cu pescuitul... :noroc:


Nu comentez nimic la partea cu relaxatul la pescuit … spun doar ca povestile au farmecul lor, fiecare in parte … si fara povestile astea totul ar suna mai monoton.

De regula in cazul in care pestele a fost scos povestea este destul de scurta … mi-a dat, am tras de el X minute, avea dimensiunea Y si l-am eliberat, in timp ce un rateu de regula are o poveste mai palpitanta in care lipsa pestelui din finalul povesti face ca tot parcursul ei sa fie altfel, mai multe detalii (nu de putine ori “usor” exagerate :rizi: - dar care au si ele farmecul lor) despre intreaga faza (eu am rupt 2 lansete prin casa in timp ce povesteam drilurile avute :rizi: si demonstram cat de indoita era lanseta) si sfarsitul are un aer usor misterios care te face sa te gandesti la cine stie ce monstrii pe care visezi sa ii ai si tu in lanseta intr-o buna zi. Vorba aia … fiecare cu a lui :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm