Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

rudy

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: cluj napoaca

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 1. iunie 2014, 10:44

In singura partida avuta anul acesta,
sincer va spun pestisorul viu a facut legea.
Pescuit la stationar pe lac cu buchet de lipitori,cu buchet de rame si
altul cu pestisor viu am prins 3 buc. exclusiv la ultimul mentionat.
Vremea deosebit de calda si frumoasa.
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 1. iunie 2014, 11:27

In singura partida avuta anul acesta,
sincer va spun pestisorul viu a facut legea.
Pescuit la stationar pe lac cu buchet de lipitori,cu buchet de rame si
altul cu pestisor viu am prins 3 buc. exclusiv la ultimul mentionat.
Vremea deosebit de calda si frumoasa.
:pescuit:

Flicitari! :apl:

Vrem poze, vrem poze..... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

23

duminică, 1. iunie 2014, 21:53

In aceste zile, cand apele au ocupat malurile, foarte multa rama este scoasa la suprafata, iar somnul n-are cum s-o refuze! E de sezon ! :bucuros:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 2. iunie 2014, 12:36

Salutare baieti. Am si eu o nelamurire. De vre-o 2 saptamani ploua pe la noi de nu vrea sa se mai opreasca decat cateva ore pe zi. Raul pe care pescuiesc eu(mures) este destul de tulbure si crescut in nivel. Dupa ploaie au iesit ramele de pamant, eu fiind un adept al pescuitului, repede am strans o juma' de galeata de rame. Oare merg pe aceasta vreme? Ma gandesc ca cu cresterea apei isi gasesc destule resurse naturale.

Inca o intrebare. Pe ape tulbure pe unde se pescuieste la stationar? La mal, mai spre mijloc, sau daca am posibilitate de lansare mai spre malul opus? Mentionez ca malul opus e o insula, si nu se prea circula, deci nu se pescuieste DE acolo. Fundul apei nu este drept, are o coboarare abrupta intr-o groapa, si de la mijloc inspre insula incepe sa urce. O sa atasez o "pictura" C-am cum arata :-))

Scuze de off topic.

Nu-i off-topic da` nici nu-i nevoie sa folosesti un font de trei ori mai mare decat normal... vedem inca suficient de bine. :)
»tommy_dj« a adaugat urmatoarea poza:
  • Untitled.png

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 2. iunie 2014, 13:29

Incearca sa te orientezi acolo unde vezi activitate de peste mic, unde rapeste avatul sau alti pesti rapitori. Albiturile sunt acuma f dezorienatte si sunt o prada usoara. Acolo unde pradeste, acolo sa pescuiesti. De obicei, pe langa maluri, in apa mai linistita. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 2. iunie 2014, 14:01

Salut Zoran, ms de raspuns. Dar problema e ca nu prea vad rapiri. e o zona cu apa linistita, cu adancime in jur la 0.5/1.5 m la margine si 5/6m sau mai mare mai spre mijloc. Eu mai practic si spinning, chiar ieri am fost la o partida, am incercat cu oscilante si cu lingurite datorita apei murdare, dar fara noroc. problema e ca rapiri nu vad decat mai jos de baraj. Acolo este pietris si apa nu depaseste 0.5/1m, acolo foarte multa lume pescuieste la varga de pe mal sau din apa. :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 2. iunie 2014, 14:07

Atunci plaseaza 2 monturi cu peste viu sau rime in mal, la apa de 0,5-1m, si 2 exact in canta, unde incepe apa de 5-6 m sa urce spre 1 m.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 2. iunie 2014, 14:10

Ms, o sa incerc chiar azi, sa vad da de nu ma apuca o ploaie torentiala. :-P Tare s-a innegrit cerul deasupra orasului. Dar am auzit ca inainte de vremea mare incep sa fie mai active, e adevarat?

29

luni, 2. iunie 2014, 14:19

Dar problema e ca nu prea vad rapiri.

Nu trebuie sa vezi .....,trebe sa fie liniste si sa ascultii atent ce se intampla pe apa....sambata noapte am iesit cu un prieten pe tarnava mare......fara rezultate......dar se auzeau cum sareau bancurile de albituri si imediat dupa ce auzeam pestii mici,se auzea un sunet gen " booacc".....totul se petrecea la apa mica,departe de monturile mele...in seara aceasta cred ca am sa ies la somn si am sa plantez exact in locurile unde auzeam "BOOAcc-ul" acela.
Sa fie oare "booacc-ul" asta sunetul ce il fac somnii cand aspira pestii mici? :gandesc:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 2. iunie 2014, 14:24

Asa stiu si eu si am auzit de multe ori chiar saptamana trecuta, tot in mal sub o salcie. ca si cum ai da cu o piatra in apa si intra fara sa stropeasca... sau ... ca sunetul unui clonc. Eu asa stiam de la cineva ca sunetul cloncului imita rapitura somnului la suprafata asa sa fie?
cam offtopic :doarecapu: scuze
Born to fish, forced to work...

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 2. iunie 2014, 14:25

Probabil, sincer eu nu am mai auzit somn rapind, am auzit si vazut avati, stiuci, faceau niste valuri de zici ca sarea un copil in apa. si chiar am stat ieri pe malul apei, ma uitam, ascultam, dar nu auzeam sau vedeam nimic. Nici noaptea, ca vinery seara am iesit la o partida de noapte. exista posibilitatea sa nu fie somni in zona aceea?

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 23. iunie 2014, 18:15

cum se pastreaza coropisnitele si cat rezista?
am ceva timp pana la iesire si sigur prind 3-4 pe seara

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 23. iunie 2014, 19:38

Ai grija ca nu traiesc prea mult. Eu le-am luat din magazine in cutie de plastic, si in debara unde mai e si racoare mi-au murit in 2/3 zile. Cred ca data viitoare o sa le bag intr-o galetusa de smantana, si bag un pic de pamant, sa vad, da de nu-mi mor.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 23. iunie 2014, 19:43

cum se pastreaza coropisnitele si cat rezista?
cutie de plastic,
gasiti aici..............Cutie Transport Coropisnite - Prosper-t - www.voblere.ro
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 23. iunie 2014, 19:43

daca leai bagat gramada se omoara una pe alta, am patit, am o cutie cu separeuri in care le transport, pana acu am folosit la mreana pe Arges, da acu intra si pentru somn, 3-4 zile au rezistat fara probleme.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 23. iunie 2014, 19:48

chiar aia ca nu le-am bagat gramada. Era o cutie rotunda in care sunt vreo 10 separeuri, ca la cutiile de plumbi, numai un pic mai mare. S-au uscat in 3 zile de nu mai aveam ce face cu ele. Ca de murit tot mor cand le pui pe carlig, dar macar au zeama aia alba ce iese din el cand al intepi, dar la mine s-au uscat pur si simplu, ca de le indoiai un pic se si rupeau.

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 23. iunie 2014, 19:49

pai da eu leam tinut intro cutie mare, una primita la un abonament de revista, in care stau cu pamant si la 2 zile pulverizam cu apa sa nu se usuce

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 23. iunie 2014, 19:57

Stie cineva unde pot gasi omida din aia de salcie, desi e un pic maroniu, ca am auzit ca se prinde foarte bine somn si cu ala.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 23. iunie 2014, 20:34

pai da eu leam tinut intro cutie mare, una primita la un abonament de revista, in care stau cu pamant si la 2 zile pulverizam cu apa sa nu se usuce

Exclus pamant pt. coropisnite nu au timp sa fuga si se mananca intre ele. Corect este rumegus cu granulatie mare, frunze, iarba sau un penar special cu compartimente si un cub de cartof in fiecare compartiment si totul la umbra

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 23. iunie 2014, 20:37

pai da eu leam tinut intro cutie mare, una primita la un abonament de revista, in care stau cu pamant si la 2 zile pulverizam cu apa sa nu se usuce

Exclus pamant pt. coropisnite nu au timp sa fuga si se mananca intre ele. Corect este rumegus cu granulatie mare, frunze, iarba sau un penar special cu compartimente si un cub de cartof in fiecare compartiment si totul la umbra
Eu asa leam tinut in pamant dar individual, de acum am sa trec pe talaj de hamsteri cu cartoful aferent.
Dar intrebarea ramane cat rezista?