Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 26. mai 2014, 02:19

Tamburul de rezerva-necesar sau moft(?)

Dupa ce am patit-o de cateva ori sa raman fara fir si nu aveam nici mulineta de rezerva, m-am invatat minte si chiar daca mai adaug si tamburii de rezerva la bagajul si asa voluminos, asa ma simt mai linistit, desi nu s-a mai intamplat nimic de cand am rezervele! Oricum, am avut norocul in perioda cea mai buna a mea sa-mi iau aproape toate mulinetele, mai putin cele de cast cu tamburi de rezerva, si ma gandesc la acelasi lucru si pentru Fin Nor, cand apuc sa le iau! Se pot gasi separat? Poate ca pare un moft pentru unii pescari, insa pentru mine pare o necesitate, un mijloc de precautie!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 26. mai 2014, 06:45

Am cautat si eu pe net tamburi pt Fin nor. Am gasit in catalogul Black Cat tamburi pt BK Extreme 495 FD, tamburi cate eu cred ca se potrivesc cu Fin Nor , fiind aceeasi mulineta. In catalog era dat pretul recomandat de 48 £. Dar cred ca se gasesc pe net si mai ieftini. Poate ne ajuta Zoran si gaseste prin Germania intr-un magazin serios de-al lor un tambur BK sa vada daca chiar se potriveste. Si eu as vrea sa imi iau

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 26. mai 2014, 06:47

Da, personal nu le gasesc intrebuintare. Daca mergi cu tambur de rezerva ca sa nu ramai "in pana" de fir, ce faci daca se strica o mulineta? Sau un inel la lanseta? Eu imi iau intotdeauna o linie de rezerva, care nu trebuie sa fie atata de scumpa ca si linia folosita permanent, dar care sa o pot intrebuinta la nevoie. :noroc:

O modalitate de a avea fir de rezerva, este o rola cu 200 - 300 m care, daca mulineta folosita ramane fara fir, pot trage la fata locului pe tambur.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 26. mai 2014, 06:51

Am cautat si eu pe net tamburi pt Fin nor. Am gasit in catalogul Black Cat tamburi pt BK Extreme 495 FD, tamburi cate eu cred ca se potrivesc cu Fin Nor , fiind aceeasi mulineta. In catalog era dat pretul recomandat de 48 £. Dar cred ca se gasesc pe net si mai ieftini. Poate ne ajuta Zoran si gaseste prin Germania intr-un magazin serios de-al lor un tambur BK sa vada daca chiar se potriveste. Si eu as vrea sa imi iau


Exista FN95 tambur de rezerva cu 40,- €. Parerea mea: NU este necesar!
Dar daca voi doriti neaparat, va ajut si le comand. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 26. mai 2014, 06:59

Eu cred ca rolul tamburului de rezerva nu-i de siguranta pt. cand ramai fara fir, pt. aia mai duci o rola de fir eventual, nu-i nevoie sa dai bani pe tambur. :) Poate sunt subiectiv dar eu n-am ramas niciodata fara fir.
Cred ca tamburul sau mai bine tamburii de rezerva isi au locul acolo unde trebuie sa adaptezi pescuitul la conditiile din partida respectiva.
De ex. mi s-a intamplat sa am rezultate mai bune, in partida de clean, daca am schimbat textilul cu mono... sau am constatat in partida de salau ca am textilul prea gros si am pus tamburul cu textil mai subtire.
In orice caz, nici eu nu plec la nici un fel de pescuit fara un bat complet de rezerva.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 26. mai 2014, 06:59

Dupa ce am patit-o de cateva ori sa raman fara fir si nu aveam nici mulineta de rezerva, m-am invatat minte si chiar daca mai adaug si tamburii de rezerva la bagajul si asa voluminos, asa ma simt mai linistit, desi nu s-a mai intamplat nimic de cand am rezervele! Oricum, am avut norocul in perioda cea mai buna a mea sa-mi iau aproape toate mulinetele, mai putin cele de cast cu tamburi de rezerva, si ma gandesc la acelasi lucru si pentru Fin Nor, cand apuc sa le iau! Se pot gasi separat? Poate ca pare un moft pentru unii pescari, insa pentru mine pare o necesitate, un mijloc de precautie!


La spining e necesar, de multe ori schimbă soarta partidei de pescuit . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 26. mai 2014, 07:01

Dupa ce am patit-o de cateva ori sa raman fara fir si nu aveam nici mulineta de rezerva, m-am invatat minte si chiar daca mai adaug si tamburii de rezerva la bagajul si asa voluminos, asa ma simt mai linistit, desi nu s-a mai intamplat nimic de cand am rezervele! Oricum, am avut norocul in perioda cea mai buna a mea sa-mi iau aproape toate mulinetele, mai putin cele de cast cu tamburi de rezerva, si ma gandesc la acelasi lucru si pentru Fin Nor, cand apuc sa le iau! Se pot gasi separat? Poate ca pare un moft pentru unii pescari, insa pentru mine pare o necesitate, un mijloc de precautie!


La spining e necesar, de multe ori schimbă soarta partidei de pescuit . :pescuit:


De aceeasi parere! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 26. mai 2014, 10:12

Si la stationar am patit-o, de doua situatii imi aduc aminte acum, 1. Cand mi-a trecut un plaur peste fire si mi le-a luat pe toate, si 2. De cate ori mi-a aruncat "cate cineva" care n-avea ce face, o data mi-a luat 4 fire dintr-o "lovitura". Sa mai amintesc si alta situatie? Cred ca 3, 4, 5 si 6 cand am stat intre 3 si 9,5 ore sa descurc intre 3 si 8 fire, din care am avut si 6 multifilamente, facute "ghem" pe vreo 50 de m! Daca aveam tamburi de rezerva, puteam sa continui linistit, nu? In ultimele 4 situatii, scoteam tamburii cu firele incurcate, trageam firul de pe fiecare, ca sa le pot scoate prin inelele lansetelor, apoi le bobinam pe suporti, si puneam tamburii rezerve, pescuiam in continuare, in timp ce descurcam "ghemul" in paralel! Suficiente argumente pentru mine, voi ce spuneti?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 26. mai 2014, 10:46

La capitolul descurcat fire nu stiu daca am egal, poate ca am o doza de nebunie, ar trebui sa particip la un concurs de dezlegat asa ceva... :zambet: :ochi: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 27. mai 2014, 01:31

Tamburul de rezerva il folosesc cand schimb stilul de pescuit in general. De la textil la mono, de la fir gros la fir subtire.
Pentru rezerva de fire am role de rezerva.Nu cred ca este economic sa ti tambur de rezerva doar pentru rezerva de fir, (sau nu am avut nevoie pana acum). Nu prea ai voie sa incurci 2 sau 3 tambure. Sau accident (situatie neprevazuta) sau ceva gresala sau nefolosire corespunzatoare la scule. Am mai avut o mulineta care in timpul unei partide de spining pe rau trebuia sa dezrasucesc fitul de 2 ,3 ori altfel faceam peruci.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 27. mai 2014, 06:39

Necesitate! asta intelege mai bine cineva care si-a bulit buza tamburului unei mulinete . Modelele de mulineta se schimba tot la 2-3 ani, n-ai tambur de rezerva iar originalul l-ai bulit in anu 5 :doarecapu: te poti kk :poza: pe ea mulineta . Deci e un backup necesar. Pe langa asta intradevar de multe ori pe balta ziua dai intr-un fel si noaptea altfel , momente diferite, stiluri diferite specii diferite => fire diferite=tamburi diferiti :ochi:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 27. mai 2014, 08:29

Si eu am fire diferite cam pe toti tamburii de rezerva

La spinning light am unul pt rotative, care e compromis ... rasucit. unu pt voblere. la medium, un mono si un textil

La match unul scufundator, unul ne..

La crap , am mono pe 2 bete si schimb mulinetele pe bete de somn cu tambur cu textil

nici eu nu vad viata fara tambur de rezerva :bravo:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 27. mai 2014, 11:03

Parerea mea strict la ceea ce pescuiesc eu.
Somn-stationar: moft
Feeder: necesitate
Crap: necesitate

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 27. mai 2014, 11:19

Totusi daca am 4 mulinete identice la somn-stationar , nu ar strica 1 tambur de rezerva, just in case...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 27. mai 2014, 11:43

Fara a argumenta, tamburul de rezerva esre un "rau" necesar. Pacat ca nu se aplica si in "sfera" multiplicatoarelor :rizi: Asta-i un motiv pentru care, in momentul de fata, nu mai am niciun tambur de rezerva dedicat somnului :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 27. mai 2014, 12:54

In alte situatii, cum ar fi pescuitul prin plantare, fata de pescuitul prin aruncare - nu vorbeam doar pentru a avea rezerva de fir - poti avea tamburul cu textil pentru plantat si cel cu monofilament pentru aruncat! In plus, toate motivele invocate de colegi mai sus cred ca sunt suficiente pentru a inclina balanta pentru necesitate!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 27. mai 2014, 13:09

Fara a argumenta, tamburul de rezerva esre un "rau" necesar. Pacat ca nu se aplica si in "sfera" multiplicatoarelor :rizi: Asta-i un motiv pentru care, in momentul de fata, nu mai am niciun tambur de rezerva dedicat somnului :ciao:

Mult mai rar, intr-adevar! Eu am de cativa ani tambur se rezerva la o Daiwa Pixy(Pixzylla, modificata), Abu Ambassadeur 1601C(modificata cu componente ZPI)! Suna bine sa ai si la multiplicatoare pentru somn, ar fi util, dar in functie de mulineta si de gradul de dificultate pentru schimbarea tamburului!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

18

marți, 27. mai 2014, 16:49

Sunt de acord cu argumentele mai sus invocate, iar pentru partidele mai lungi de pescuit, consider ca a avea un tambur de rezerva (precum si role de fir) NU STRICA! Dac-ar fi dupa mine si s-ar putea, as lua si pick-up de rezerva; per exemplu, de cand pescuiesc, am avut doua brate de pick-up rupte , dupa ce pestele a desfasurat tot firul de pe mulineta...iar ca sa nu se creada ca mulinetele au fost de slaba calitate, pot sa le si enumar : Daiwa si Koos Si :pescuit: