Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 821

marți, 22. aprilie 2014, 21:11

O stiuca de cca 1,1 m prinsa pe asa ceva (alea de 15 ...) intereseaza? :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 822

marți, 22. aprilie 2014, 21:13

@semlecangheorghe

Gigi ,cu ocazia zilei de Sf.Gheorghe ,de maine, ai un sincer La Multi Ani! :noroc:
...

In alta ordine de idei ,ai un mp care ...arde!!! :rizi:

1 823

marți, 22. aprilie 2014, 21:42

Salut baiet!S-a vazut/demonstrat inca o data ca "cine stie-stie"-(Gigi si colegu' lui Adi).Eu am fost setat din start pt. "gherla totala"-asa de prohibitie, insa m-am multumit cu compania placuta si cu doua atacuri la nalucile mele.Am avut atac si dril pana langa barca la un spinnerbait de la Matzuo-asta pana in pranz si la un vobler care nu stiu cum se numeste(ceva cu articulatii multiple) dupa masa- foarte adevarat recuperat fff incet.Am mai incercat la Savagear eal de 30cm(numai de-alea de somn am-culoare petrol oil armata cu jig de 8gr-asa vine kit-ul)-si nimic.S-ar putea cu alta culoare de anghila sa fi avut atac dar eu n-am mai schimbat.Totusi ceva-ceva se pare ca a "tras" la un "scorpion"-Gigi stie :apl: :bravo: -scuze ca nu ma stiu cu povestirile.... :noroc:"La multi ani Gigi!"

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 824

marți, 22. aprilie 2014, 23:50

La multi ani Gigi!!!! :lamultiani:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 825

miercuri, 23. aprilie 2014, 05:53

:noroc: :noroc: :noroc: :noroc: la toata lumea.......
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 826

miercuri, 23. aprilie 2014, 06:33

Gigi cu prietenul sau Adi au reusit sa scoata la poze nu mai putin de 14 stiuci!
stiucile de acolo il cunosc doar pe Gigi si doar el stie cum si ce
v-a facut Gigi
S-a vazut/demonstrat inca o data ca "cine stie-stie"-(Gigi
:zambet: La multi ani Gigi !!! :noroc: de Sf. Gheorghe !!cat despre :pescuit: tine-o tot asa :apl: :bucuros: .
........ pentru mine, semeni cu maestrul : :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 827

miercuri, 23. aprilie 2014, 06:53

Măi ce ştiuci, ş-apăi dacă mergi mult cu Gigi la pescuit ori înveţi ori te laşi de pescuit :rizi: .

La mulţi ani Gigi multă sănătate şi fir întins.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 828

miercuri, 23. aprilie 2014, 07:26

Ai maaah...nu exajerati in privinta mea..va rog io....poi ce credeti ca io nu dau gherle??Ca numa' ma duc arunc lanseta si prind???Ohhh,daca ati sti voi cate gherle n-am tras la viata mea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

1 829

miercuri, 23. aprilie 2014, 19:21

La multi ani si tot ce iti doresti! :noroc:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 830

miercuri, 23. aprilie 2014, 22:22

La multi ani gheorghe :lamultiani2:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 831

duminică, 27. aprilie 2014, 12:32

de cateva zile dintr-un motiv sau altul mi s-a facut un chef nebun de pescuit la somn. asa ca ieri, iesind la pescuit, pentru a putea spera la un procentaj cat mai mare de reusita am ales locul D ... mai ales ca in zona se preconiza ceva furtuna, ploi torentiale si alte minuni.

undeva dupa ora 4 ma intalneam cu Mane direct la locul de pescuit, el venind dupa o noapte de stationar. ceva activitate la suprafata apei se vedea inca de cand am ajuns, toti pareau a fi somni mici dar speram si la ceva mai rasarit.

nici bine nu am ajuns (Mane deja pescuia) si Mane are parte de un prim dril de vreun minut care din pacate s-a incheiat cu un jig indreptat. a mai avut vreo 2-3 prezentari in timp ce eu incercam sa vad daca este vreun avat prin zona (in locul respectiv, dintr-un motiv sau altul avatii parca dispar cand se incalzeste pe afara) si am continuat sa insist cu echipamentul mai usor pentru vreo 30-40 de minute. in timpul asta un prim peste s-a aratat pentru o poza:



ulterior, tot ce insemna avat am bagat in masina si m-am pus sa pescuiesc exclusiv la somn ... mai ales datorita furtunii ce se apropia, fulgerelor ce se vedeau si norilor ce se strangeau deasupra noastra. la scurt timp are si Mane un prim somnic adus la mal dar care a decis sa se dezgate in momentul in care voiam sa il scot afara. au mai fost vreo 2 lovituri de fiecare parte si a aparut si al doilea mustacios, din pacate tot de dimensiuni mici:



iar in scurt timp apare si cel de-al treilea ... din pacate aceleasi dimensiuni:



a venit si seara, a inceput sa se inopteze si sperantele noastre la ceva somni mai rasariti cresteau simtitor. am parte si de o lovitura superba in lanseta ce reuseste sa imi dea pick-up-ul de la mulineta peste cap iar cand ultima farama de lumina dadea sa dispara vine si o lovitura de toata frumusetea ... finalizata intr-un mod surprinzator:



surprinsi de rezultat am insistat dupa somn pentru ca dupa doar cateva minute sa vina o alta lovitura ... finalizata si asta intr-un mod surprinzator:



deja se facuse bezna totala si dupa vreo alte 2-3 lovituri pe ambele lansete vine si surpriza numarul 3:



si pentru a nu o mai numi surpriza, vine si o lovitura pe lanseta lui Mane pe un X-Rap de 13cm :rizi: ...



poze, eliberare, comentarii si se revine la pescuit. dupa putine minute in sfarsit apare ceea ce cautam ... o lovitura crunta pe lanseta mea, intepare cu lanseta blocata la jumatatea traseului si ceva submarin se pune in miscare fara ca eu sa pot face absolut nimic. eram cu fir de 40lb si inaintas de doar 0,5mm dar nu am apucat sa imi fac prea multe griji pe chestia asta pentru ca dupa doar 10-15 secunde reuseste sa se bage in ceva agatatura si sa se tireze. am reusit sa recuperez si voblerul iar triplele erau intacte ... deci probabil nu era bine agatat. oricum, ceva somn de gabarit depasit pe care nu stiu daca reuseam sa il dau afara date fiind conditiile de acolo.

nici bine nu ii explicam lui Mane despre ce s-a intamplat si ii spuneam ca daca ne da ceva trebuie sa fortam cat de mult se poate cand vine o lovitura si pe lanseta lui ... si cum stia ca trebuie sa forteze, asta a si facut:


(a se nota manerul indoit al lansetei :rizi: )

care in cateva minute se face si vazut pentru o poza:



dupa care s-a facut liniste. am mai incercat vreo 40-50 de minute fara nici o activitate si franti de oboseala ne-am tirat spre casa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

1 832

duminică, 27. aprilie 2014, 15:11

fain de voi baieti! bravo si la mai mari!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 833

duminică, 27. aprilie 2014, 16:23

Bravo baieti.. Super tare. Ati avut parte de o partida pe cinste. Nasol ca nu am reusit ajunge si eu :nervos: .. O sa consider ca intr-un fel m-ati razbunat :zambet: . Ca la mine nu a fost sa fie. Nu a vrut a iasa la pozat.

Felicitari inca o data :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 834

duminică, 27. aprilie 2014, 17:11

Frumos pescuit! Pestii mai frumosi! Azi am filmat si eu primul somn pe anul in curs.Prins pe balta ,de un amic ,in timpul unei partide de spinning la salau.L-am estimat cam la 12 kg .La guma. :ochi:

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

1 835

duminică, 27. aprilie 2014, 17:40

Bine v-am regasit!Frumoase capturi,ce mai:adrenalina pura. :apl:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 836

duminică, 27. aprilie 2014, 19:07

Mane si Anem..o partida pe cinste :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

1 837

duminică, 27. aprilie 2014, 20:13

Daca si pe batrana Dunare ar fi atata peste ce distractiv ar fi pt. pescuitul recreativ. La noi regulile sunt incalcate zilnic si pestele care dispare aduce bunastarea economica a unor indivizi fara scrupule :nervos:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 838

duminică, 27. aprilie 2014, 21:22

Daca si pe batrana Dunare ar fi atata peste ce distractiv ar fi pt. pescuitul recreativ. La noi regulile sunt incalcate zilnic si pestele care dispare aduce bunastarea economica a unor indivizi fara scrupule :nervos:


Din pacate indivizi din astia fara scrupule sunt si pe aici insa partea buna e ca nu sunt in numar mare.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 839

duminică, 27. aprilie 2014, 23:25

Italieni nostri au punctat iaras,frumoasa partida la somni si avati,nu pot decat sa va felicit si sa ma bucur alaturi de voi de capturile si peripetiile de care aveti parte...
Sper ca intr-o zi sa am si eu parte de asemenea capturi...de moment trebuie sa ma multumesc cu bassi de aici si ceva stiuci ocazionale...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 840

luni, 28. aprilie 2014, 10:16

Merci fain baieti. Chiar daca dimensiunile somnilor nu au fost cele sperate, am avut parte de o partida pe cinste … cu pestii surprinzator de activi, cu multe atacuri si rateuri.

[.....] Nasol ca nu am reusit ajunge si eu :nervos: [.....]


Bogdane, nu au intrat zilele in sac. Din pacate in locul respectiv, zilele de genul asteia nu sunt tocmai dese … cred ca anumite conditii meteo ce au fost sambata au facut ca pestii sa colaboreze.

Daca si pe batrana Dunare ar fi atata peste ce distractiv ar fi pt. pescuitul recreativ. La noi regulile sunt incalcate zilnic si pestele care dispare aduce bunastarea economica a unor indivizi fara scrupule :nervos:


Din pacate trebuie sa iti dau dreptate in ceea ce spui … mai ales ca Dunarea ar putea tine de 50 de ori mai mult peste decat apele in care pescuim pe aici. Cand lumea va invata ce inseamna respectul pentru natura vor fi si in apele din Romania pestii de pe aici. Cum spunea si Mane, si pe aici sunt o gramada de personaje “dubioase” dar inca nu sunt intr-un numar suficient de mare incat sa faca praf totul (cu toate ca la 30-40 km aval de locurile in care pescuim noi apele incep sa semene cu apele din Romania la jafurile ce au loc … nu intru in detalii ca iarasi mi se sare in cap)

[.....]
Sper ca intr-o zi sa am si eu parte de asemenea capturi...de moment trebuie sa ma multumesc cu bassi de aici si ceva stiuci ocazionale...


Suli, ai Ebro-ul suficient de aproape pentru ca o data la 2-3 saptamani sa bagi un weekend prelungit pe acolo :ochi: … pregateste-ti arsenalul cu ceva naluci care functioneaza pe apele de acolo si sunt convins ca vom vedea poze de toata frumusetea de la tine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm