Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

81

vineri, 14. martie 2014, 23:27

"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 15. martie 2014, 06:18


Si chiar nu-i face nimeni reclamatie/observatie la Politie si ziar? Nu de alta, dar se imbolnavesc oamenii daca mananca peste din acela, ca nu prea arata nici proaspat, nici sanatos :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

83

sâmbătă, 15. martie 2014, 15:00

Citat

Nu se poate asa ceva.... E prea de tot :doarecapu:

Citat

Si chiar nu-i face nimeni reclamatie/observatie la Politie si ziar?


this is Romania,
enjoy

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

84

luni, 17. martie 2014, 09:28



jos este butonul de RAPORTEAZA ABUZ, eu tocmai am facut-o si sper sa o faca si altii ...

ps: cat mi-as dori sa se trezeasca individul ala cu politia la usa ... :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 20. martie 2014, 09:42

Astazi am fost din nou la politie ca urmare a sesizarii facute. Am avut printat anuntul cu pestele de vanzare. Cazul se cunostea, este dosar facut dar mi-a si aratat ca are toate actele necesare. In mod sigur sunt false. Au factura, ordin de plata prin banca, scrisoare de transport pt masina cu temperatura controlata. Deci in mod clar, dosarul se va inchide ca nu sta nimeni sa caute prin italia, sa se intereseze daca actele sunt adevarate sau nu. De asemenea mi-a aratat doar in ultimele doua saptamani, 80 de amenzi si dosare penale. Cei de acolo recunosc ca acestia nu bor pati mai nimic, practic vor ramane cu amenda si vor iesi din nou. Din ce au confiscat, majoritatea sunt parasute, bete, prostovoale si 200 de metri de plasa monofilament gasita intr-o masina, cateva zeci de kilograme de peste. Practic plasele bagate in apa nu au cum sa fie scoase, nu au barci. Problema cea mai mare este ca inspectorul ANPA valcea cu care merg ei in actiune este tatal braconierilor. Am un plan si pentru dansul

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

86

joi, 20. martie 2014, 11:05

Astazi am fost din nou la politie ca urmare a sesizarii facute. Am avut printat anuntul cu pestele de vanzare. Cazul se cunostea, este dosar facut dar mi-a si aratat ca are toate actele necesare. In mod sigur sunt false. Au factura, ordin de plata prin banca, scrisoare de transport pt masina cu temperatura controlata. Deci in mod clar, dosarul se va inchide ca nu sta nimeni sa caute prin italia, sa se intereseze daca actele sunt adevarate sau nu. De asemenea mi-a aratat doar in ultimele doua saptamani, 80 de amenzi si dosare penale. Cei de acolo recunosc ca acestia nu bor pati mai nimic, practic vor ramane cu amenda si vor iesi din nou. Din ce au confiscat, majoritatea sunt parasute, bete, prostovoale si 200 de metri de plasa monofilament gasita intr-o masina, cateva zeci de kilograme de peste. Practic plasele bagate in apa nu au cum sa fie scoase, nu au barci. Problema cea mai mare este ca inspectorul ANPA valcea cu care merg ei in actiune este tatal braconierilor. Am un plan si pentru dansul
I-auzi...aveti si voi unul....tare de tot..Pai cine crezi ca sa zbatut sa inchida si stiuca in aprile-mai??...anpa....anpa.....anpa...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

87

joi, 10. aprilie 2014, 10:24


88

joi, 10. aprilie 2014, 10:33

:nervos: Bine ca iau prins pacat de peste daca pe interzis fac prapad nici nu vreau sa ma gindesc ce se intimpla cind se da drumul la pescuit :doarecapu: :noroc:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

89

joi, 10. aprilie 2014, 10:39

Zici tu ca se misca ceva ,de ce ca i-a prins pe aia ,cred ca la un caz din asta''rezolvat''sunt alti 20 care dau la curent fara nici o problema.Aia pe care i-au prins cred ca nu aveau ''relatiile corespunzatoare''.Sa vii si sa-i vezi pe astia din Galati cum pescuiesc pe dunare cu barcile fara absolut nici o problema.Eu una nu mai cred in eficienta politiei in starpirea braconajului,sunt basme.

90

joi, 10. aprilie 2014, 11:01

Cei prinsi ori nu au cotizat cat trebuia ori erau din clanul concurentei... :(

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 10. aprilie 2014, 11:16

la mine in oras politia are program de mers de cate 2 ori pe zi undeva pe un amarat de canal unde se mai prinde in perioada asta caras,si sta si imparte amenzi,dar pe aia cu barcile nu-i vede nimeni.Ah ,mi-am amintit o faza petrecuta anul trecut pe siret in zona serbesti(ptr cei care stiu)cand jandarmii au venit intr-o razie cu MOTO DELTAPLANUL i-au filmat pe aia care dadeau cu plase au facut identificare cu politaiul din sat iar dimineata la ora 4 i-au saltat cu dubele din pat.Asta a fost cred ca singura actiune mai de amploare facuta de iei in prohibitie,si cum am aflat (undeva prin iulie )am sunat la jandarmerie si i-am felicitat ,faza la care au ramas uimiti.Si tot in zona aia am un cretin de mos care da la japca si trebuie sa-l rezolv,ca acum 2 ani a agatat un peste destul de mare ca i-a plecat cu tot firul de pe tambur dupa care a rupt.Nici nu vreau sa ma gandesc la saracul peste ce rana a avut de la ancora aia si cat nailon cara dupa el.Dar nu-i nimic ca am vorbit cu jandarmii si cand mai apare ii sun si-l rezolv.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

93

marți, 15. aprilie 2014, 17:51

Incep si in Italia sa prinda braconieri destul de des, chestia urata e ca sunt de nationalitate romana :doarecapu:
Ps: ar fi bine ca sa nu cumparati peste de apa dulce daca vedeti ca e de provenienta Italia pentru ca unele retele de braconaj pescuiesc pe aici in ape poluate de ex Laghi di Mantova de unde e interzis consumul de peste de prin 2006 datorita nivelului de poluare ce este peste limita.

Răspunsuri: 13

Membru din: 30. martie 2014

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

94

marți, 15. aprilie 2014, 22:36

Salut,
Va rog nu omiteti faptul ca pe langa autoritatile statului exista societatea civila care se poate organiza in asociatii, in cazul de fata asociatii de pescuit.
Personal sunt membru CRE Bacau de ceva ani.
Pentru cei interesati, cateva linkuri.
Centrul Regional Ecologic Blog
Uploads von Centrul Regional de Ecologie Bacau
- YouTube

https://www.facebook.com/groups/346008265442726/?fref=ts

95

miercuri, 16. aprilie 2014, 00:04

Salut,
Va rog nu omiteti faptul ca pe langa autoritatile statului exista societatea civila care se poate organiza in asociatii, in cazul de fata asociatii de pescuit.
Personal sunt membru CRE Bacau de ceva ani.
Pentru cei interesati, cateva linkuri.
Centrul Regional Ecologic Blog
Uploads von Centrul Regional de Ecologie Bacau
- YouTube

https://www.facebook.com/groups/346008265442726/?fref=ts

Salut, am auzit de CRE dar numai de activitatile din anii trecuti. Am inteles ca deja vi s-a trasat sa nu mai faceti actiunile pe lacurile de acumulare dintre Bacau si Adjud de prefectura , ptr ca "oamenii de bine" traiesc din pescuit, indiferent ca e sau nu , prohibitie. Nu am mai vazut actiuni, plase si barci cu foc de 2 ani. Protectia mai ales a celor de pe Racaciuni unde ti se impiedica motorul barcii in plase. Politicul si-a bagat coada si aici.

Răspunsuri: 13

Membru din: 30. martie 2014

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

96

miercuri, 16. aprilie 2014, 13:38

Salut,
Va rog nu omiteti faptul ca pe langa autoritatile statului exista societatea civila care se poate organiza in asociatii, in cazul de fata asociatii de pescuit.
Personal sunt membru CRE Bacau de ceva ani.
Pentru cei interesati, cateva linkuri.
Centrul Regional Ecologic Blog
Uploads von Centrul Regional de Ecologie Bacau
- YouTube

https://www.facebook.com/groups/346008265442726/?fref=ts

Salut, am auzit de CRE dar numai de activitatile din anii trecuti. Am inteles ca deja vi s-a trasat sa nu mai faceti actiunile pe lacurile de acumulare dintre Bacau si Adjud de prefectura , ptr ca "oamenii de bine" traiesc din pescuit, indiferent ca e sau nu , prohibitie. Nu am mai vazut actiuni, plase si barci cu foc de 2 ani. Protectia mai ales a celor de pe Racaciuni unde ti se impiedica motorul barcii in plase. Politicul si-a bagat coada si aici.
Salut, ai auzit de CRE numai de activitatiile din anii trecuti deoarecein ultima perioada ne intensificam actiunile mai mult in zona lacului Bacau, lac care este in custodia CRE Bacau inca din mai 2006. Lacurile si anumite luciuri de apa la care faci referire nu mai sunt in custodia asociatiei de pescuit CRE, doar partial a AJVPS ului.
Ca idee, CRE a inscris in anul 2013 aproape 1500 de membri pescari, acestia beneficiind de masurile de amenajare, populari, paza si competitii sportive organizate pe lacul Bacau.
In 2013 s au facut 2 populari, aprox 5 tone crap si caras, ultima in Noiembrie 2013 cu 3 tone de caras, populari caren vin in completarea popularilor similare din anii trecuti, numai in 2012 aici fiind aduse 3,5 tone de caras si crap. Popularilor oficiale li se adauga zeci de “populari” facute de pescarii sportivi inimosi:pescuit: , care prefera sa elibereze in lacul Bacau pestii prinsi pe alte ape, stiind ca pe acest lac pestii au o sansa la viata.

In ciuda faptului ca in anul 2011 lacul a fost golit, in prezent acesta este deosebit de atractiv pentru pescarii sportivi, in special prin exemplarele de crap/caras si stiuca. Fondul piscicol s-a refacut pentru ca pe acest lac se respecta perioada de prohibitie, braconajul este combatut, iar aproape zilnic se desfasoara controale si pe zonele anumite zone din lac beneficiem inclusiv de monitorizare video.
:bravo: :bravo: :bravo:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

97

miercuri, 16. aprilie 2014, 13:58

Asta ar trebui sa fie o situatie normala pe orice rau si lac . Din pacate controalele sunt f rare. Eu de cand pescuiesc pe Mures in zona jud Arad si pe Crisurile Alb si Negru nu am intalnit nici un control.

In schimb in iarna asta am vazut ca s-a dezvoltat o noua moda, un alt stil de braconaj. Exista o zona "protejata" la noi in Arad intre un pod de cale ferata si unul rutier, distanta intre ele e cam de 300-400m. Acolo obisnuieste sa se adune salaul la iernat si dupa ce "pescarii" au greblat tot, au inceput sa faca controale. Ei bine acum, au dezvoldat o alta tehnica. Schimba ancorele voblerelor sau ale oscilantelor cu ancore mari "de greblat". Miscarea e aceasi. Dar ei pescuiesc la spinning! Incredibil pana unde pot merge unii pentru o bucata de carne
Born to fish, forced to work...

98

miercuri, 16. aprilie 2014, 15:22

Salut,
Va rog nu omiteti faptul ca pe langa autoritatile statului exista societatea civila care se poate organiza in asociatii, in cazul de fata asociatii de pescuit.
Personal sunt membru CRE Bacau de ceva ani.
Pentru cei interesati, cateva linkuri.
Centrul Regional Ecologic Blog
Uploads von Centrul Regional de Ecologie Bacau
- YouTube

https://www.facebook.com/groups/346008265442726/?fref=ts

Salut, am auzit de CRE dar numai de activitatile din anii trecuti. Am inteles ca deja vi s-a trasat sa nu mai faceti actiunile pe lacurile de acumulare dintre Bacau si Adjud de prefectura , ptr ca "oamenii de bine" traiesc din pescuit, indiferent ca e sau nu , prohibitie. Nu am mai vazut actiuni, plase si barci cu foc de 2 ani. Protectia mai ales a celor de pe Racaciuni unde ti se impiedica motorul barcii in plase. Politicul si-a bagat coada si aici.
Salut, ai auzit de CRE numai de activitatiile din anii trecuti deoarecein ultima perioada ne intensificam actiunile mai mult in zona lacului Bacau, lac care este in custodia CRE Bacau inca din mai 2006. Lacurile si anumite luciuri de apa la care faci referire nu mai sunt in custodia asociatiei de pescuit CRE, doar partial a AJVPS ului.
Ca idee, CRE a inscris in anul 2013 aproape 1500 de membri pescari, acestia beneficiind de masurile de amenajare, populari, paza si competitii sportive organizate pe lacul Bacau.
In 2013 s au facut 2 populari, aprox 5 tone crap si caras, ultima in Noiembrie 2013 cu 3 tone de caras, populari caren vin in completarea popularilor similare din anii trecuti, numai in 2012 aici fiind aduse 3,5 tone de caras si crap. Popularilor oficiale li se adauga zeci de “populari” facute de pescarii sportivi inimosi:pescuit: , care prefera sa elibereze in lacul Bacau pestii prinsi pe alte ape, stiind ca pe acest lac pestii au o sansa la viata.

In ciuda faptului ca in anul 2011 lacul a fost golit, in prezent acesta este deosebit de atractiv pentru pescarii sportivi, in special prin exemplarele de crap/caras si stiuca. Fondul piscicol s-a refacut pentru ca pe acest lac se respecta perioada de prohibitie, braconajul este combatut, iar aproape zilnic se desfasoara controale si pe zonele anumite zone din lac beneficiem inclusiv de monitorizare video.
:bravo: :bravo: :bravo:

Am inteles , am crezut ca va ocupati de tot ce tine de judetul Bacau. Imi placea cand curatati plasele si barcile folosite la braconaj. De ce v-ati limitat ? Plasele sunt mai multe, braconierii se plimba lejer, nu mai au nici o frica.

99

miercuri, 16. aprilie 2014, 21:40

uite ca si altii au probleme de acelasi fel as spune
Fisheries Enforcement in Poland – Interview with OSA | Lines on the Water
merita citit (tradus) acest articol pana la capat

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

100

joi, 17. aprilie 2014, 11:12

Cu alte cuvinte....ce e in afara de lacul Bacau e liber la talharit....super
Eu cred ca CRE-ul nu mai are oo...ca tot e Pastele.
Si eu sunt membru CRE...dar lacul Bacau nu ma atrage asa cum o face Sascutul si Racaciuniul...degeaba are n tone caras si crap....de fapt o singura data am fost la pescuit acolo la stiuca...fara rezultate.
Daca un ONG sau ce este cum e CRE nu mai face nimic de frica braconierilor...de ce judecati simplii pescari care isi vad de treaba lor?
:pescuit: