Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 3. aprilie 2014, 13:05

Carlige si ancore ruginite: cauze si preveniri...

Salutare!
Nu stiu daca am discutat déjà despre aceasta problema sau inca nu…
Deseori descopar in trusa carlige sau ancore de calitate ruginite, care “normal” nu ar trebui sa rugineasca, sau sa se oxideze. Si anume nu orice fel de carlig, ci chiar carlige din otel special, destinate pescuitului oceanic, cum ar fi aceste carlige Owner din imaginea de mai jos.

Ce este de facut contra acestor ruginituri? Ma gandesc ca umezeala din cutiile de depozitare ar fi cauza principala pt aceste ruginituri, sau? Si, ce este de facut cind a inceput ruginitura? Nah, in afara de aruncat la gunoi, caci carligele astea costa in jur de 3,-€ bucata :soc:, cum as putea sa le curat de aceasta oxidare, exista vre-o solutie speciala de curatire? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 3. aprilie 2014, 13:55

o solutie eficienta pentru curatire, dar care necesita rabdare, e efectul de piramida.
o alta solutie , profilactica de data asta, e sa nu le mai pui ude in cutii sau daca n-ai de ales sa le scoti la aerisit cand ajungi acasa.
ar mai fi si varianta ungerii lor cu untura sau slanina inainte de utilizare . :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. aprilie 2014, 14:01

o solutie eficienta pentru curatire, dar care necesita rabdare, e efectul de piramida.

Ce este efectul de piramida?
Treaba aia cu 1/3 de baza si 2/3 de varf unde nu putrezeau faraonii? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 3. aprilie 2014, 14:08

Treaba aia cu 1/3 de baza si 2/3 de varf unde nu putrezeau faraonii?

:apl: :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 3. aprilie 2014, 14:19

o solutie eficienta pentru curatire, dar care necesita rabdare, e efectul de piramida.

Ce este efectul de piramida?
Treaba aia cu 1/3 de baza si 2/3 de varf unde nu putrezeau faraonii? :)

e un mod de a canaliza energiile electro-magnetice si nu numai . cateva consideratii pe subiect se pot vedea aici :
Descopera realitatea din spatele conspiratiei: Efectul de piramida - Vechii Egipteni - Mai destepti decat se prevede
pentru mai multe info google si fizica aplicata :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. aprilie 2014, 14:50

kingofbeasts, eu am studiat fizica atat la scoala cat mai ales ca pasiune dar n-am intalnit inca nici o demonstratie riguroasa la "canalizarea campurilor electro-magnetice" cu ajutorul piramidelor... am sa ma interesez, ca n-am facut-o in mod special.
Exista pe internet o multime de filme/documente care descriu tot felul de "realitati" care mai de care mai extraordinare... privit din unghiul potrivit, oricare material de genul asta poate parea adevarat... insa daca ne bazam pe povesti, am fi ramas probabil la sageti si prastie.
Am citit/INCERCAT acu` mai bine de 25ani ascutirea lamelor de ras in piramide de sarma si-am fost tot numa` sange... :rizi: .
Stiu in schimb alte metode de canalizare a radiatiilor electro-magnetice insa nu vad cum/de ce asta are ca efect disparitia oxidului de fier?!? Cam care ar fi explicatia, daca exista vreuna?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 3. aprilie 2014, 15:30

Să le scoți la uscat când ajungi acasă. :idee:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

8

joi, 3. aprilie 2014, 15:43

Deseori descopar in trusa carlige sau ancore de calitate ruginite, care “normal” nu ar trebui sa rugineasca, sau sa se oxideze. Si anume nu orice fel de carlig, ci chiar carlige din otel special, destinate pescuitului oceanic, cum ar fi aceste carlige Owner din imaginea de mai jos.

Aceasi problema o am si eu!
ar mai fi si varianta ungerii lor cu untura sau slanina inainte de utilizare

Am sa incerc :)
Mam gandit sa vopsesc carligele si ancorele cu vopsea neagra pana la contra :gandesc:

9

joi, 3. aprilie 2014, 15:55

O alta metoda ar fi cauciucul lichid din cate inteleg din poze :)


pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 3. aprilie 2014, 15:59

Salutare,

Fiind din otel toate carligele vor rugini daca sunt expuse timp indelungat umezelii, adica daca sunt pastrate la umezeala. Ele au un tratament de suprafata aplicat de producator, dar o mica zgarierura pe acest "coating" poate rugini si oxidul invadeaza in timp toata suprafata carligului

Metode de remediere sunt multe.

Pentru a scapa de rugina cea mai eficienta ar fi polirarea, daca avem un atelier care face asa ceva
Se poate si prin electroliza cu un curent de 12V (Curăţarea de rugină a obiectelor metalice cu ajutorul electrolizei | Cătălin Sorescu) cel mai simplu de facut acasa

Dupa ce otelul e curatat se poate depune un strat de cupru sau zinc tot prin electroliza (se galvanizeaza), sau se pot duce la cineva la brunat (innegrit) dar la rece! La cald putem decali otelul si vom indoi carligul cu mana

Exista si solutii de brunat la rece care le putem folosi acasa ca asta Flacon Solutie Brunat Arma 50ml - Military-Shop# dar nu am experienta cu ele. Stiu ca se degreseaza foarte bine otelul cu acetona sau alcool, se clateste in apa distilata si se da cu solutia

Cu grasimi si uleiuri e o solutie temporara, Dupa fiecare partida ar trebui iarasi uscat si uns

La un carlig scump, merita sa-l cureti si sa il tratezi, eu de obicei dadeam cu ele la gunoi :bravo:
Born to fish, forced to work...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 3. aprilie 2014, 16:31

cum as putea sa le curat de aceasta oxidare, exista vre-o solutie speciala de curatire?
.......Zoran !!le poti curata cu " Metal Polis" adic cu asta :
...eu il folosesc de mult timp la curatarea metalelor si nemetalelor ,se pune in strat subtire pe obiect dupa care se sterge cu o carpa uscata :bravo: .
...il fac nemtii,si il gasesti in magazinele de profil gen Metro ,Baumax, Practicar.
ps ...........cumparal!! e testat de cativa ani :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 3. aprilie 2014, 19:28

Cred ca depinde si cum le pastram....un prieten mi-a dat un sfat,sper sa nu fiu luat in ras,sa pui cateva boabe de orez in fiecare compartiment cu cirlige...i-am ascultat sfatul si se pare ca nu mai ruginesc ca si inainte, binenteles ca se usca inainte de a le depozita in cutie.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 3. aprilie 2014, 20:12

kingofbeasts, eu am studiat fizica atat la scoala cat mai ales ca pasiune dar n-am intalnit inca nici o demonstratie riguroasa la "canalizarea campurilor electro-magnetice" cu ajutorul piramidelor... am sa ma interesez, ca n-am facut-o in mod special.
Exista pe internet o multime de filme/documente care descriu tot felul de "realitati" care mai de care mai extraordinare... privit din unghiul potrivit, oricare material de genul asta poate parea adevarat... insa daca ne bazam pe povesti, am fi ramas probabil la sageti si prastie.
Am citit/INCERCAT acu` mai bine de 25ani ascutirea lamelor de ras in piramide de sarma si-am fost tot numa` sange... :rizi: .
Stiu in schimb alte metode de canalizare a radiatiilor electro-magnetice insa nu vad cum/de ce asta are ca efect disparitia oxidului de fier?!? Cam care ar fi explicatia, daca exista vreuna?

prea multe nici eu nu stiu sa-ti spun insa stiu ca in copilarie am lasat un cutit ruginit intr-o piramida de hartie si dupa un an lucea ca nou . Nu stiu exact motivul si nici nu m-am obosit sa cercetez pentru ca pe vremea aia stateam prost cu rabdarea si mi se parea mult mai eficient smirghelul. :limba:

cu toate astea am retinut ideea efectului de piramida ca m-a surprins transformarea . Din cate am inteles e un fel de efect de microunde care produce o agitatie la nivel molecular si determina ceva rwealinieri atomice la nivelul moleculei de oxigen.Cum rugina e in fapt un oxid e posibil ca oxigenul din formula chimica sa se rupa datorita acelei agitatii . Nu stiu cu precizie si inclusiv savantii cerceteaza de zor efectul de piramida asa ca n-are rost sa-mi bat si eu capul. :zambet:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 3. aprilie 2014, 20:17

Cred ca depinde si cum le pastram....un prieten mi-a dat un sfat,sper sa nu fiu luat in ras,sa pui cateva boabe de orez in fiecare compartiment cu cirlige...i-am ascultat sfatul si se pare ca nu mai ruginesc ca si inainte, binenteles ca se usca inainte de a le depozita in cutie.

bun sfat ti-a dat :ochi: orezul absoarbe umiditatea si astfel usuca aerul si carligele din cutie totodata. Eu folosesc orezul permanent la solnite si de cate ori e nevoie la uscat echipamente electronice (de genul telefon mobil) scapate accidental in apa.
Cu la fel de bun efect se poaate folosi si gelul de siliciu (pliculetele alea cu granule de la cutiile de pantofi).
Cu toate astea cel mai bun lucru e lasarea carligelor la uscat odata ajuns acasa. :ochi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 3. aprilie 2014, 21:07

parca era vorba ....de cum sa indepartam oxidarea !! :bucuros: ....nu de cum sa prevenim, oxidarea carligelor !!! :) .

P.s excelent pentru ...oscilante, rotative si carlige mari :bravo: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 3. aprilie 2014, 21:18

am vazut un videoclip pe youtube unde curata un tip bara de la masina de rugina cu coca-cola..nu stiu daca este adevarat ..nu am incercat :)
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 3. aprilie 2014, 21:21

am vazut un videoclip pe youtube unde curata un tip bara de la masina de rugina cu coca-cola..nu stiu daca este adevarat ..nu am incercat :)


Nah, pai ar fi fain de tot sa fie asa :zambet: voi baga carligul la weekend in cola, sa vedem ce-o iesi! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 3. aprilie 2014, 21:24

voi baga carligul la weekend in cola
.... :gandesc: dupa aia il pui repede in OREZ......si uite asa ai rezolvato :rizi: :rizi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 3. aprilie 2014, 21:44

Ma confrunt si eu cu problema asta.In ultimul timp atunci cand ajung acasa imi desfac cutiile cu monturi si cutiile cu artificiale si le las la uscat.De cand am inceput sa fac asa nu am mai observat sa apara rugina pe carlige si pe triple.Poate o sa incerc si cu orez :zambet:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 4. aprilie 2014, 13:18

..nu de cum sa prevenim, oxidarea carligelor !!!
Cred ca subiectul trata si prevenirea daca ne fixam mai bine.....si cum era de asteptat si ceva bascalie pe seama orezului,ce sa-i faci asa e romanul... :doaaamne: