Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 26. martie 2014, 20:03

Capacitate card MicroSD

Buna seara la toata lumea. Va rog sa -mi spuneti ce capacitate maxima a cardului microSD, suporta sonarul Elite 4 HDI ( cred ca toate Lowrance suporta la fel) sau care este recomandata. Ca si timp de salvare la un istoric al sonarului ce puteti sa-mi spuneti, ptr a putea sti ce marime a cardului sa-mi iau. Multumesc anticipat.

2

miercuri, 26. martie 2014, 20:36

Voi ce marime de card folositi ? 1 ora de salvat pe card cat spatiu ocupa? Nu stie nimeni?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 26. martie 2014, 21:27

Nu am acum sa-ti dau un link clar dar am citit acu` ceva vreme ca HDS-urile accepta SD-uri pana la 32GB.
Banuiesc ca noua serie Elite HDI si HDS Touch accepta cel putin tot atat.
Parerea mea este ca un card de 8GB este suficient pt. ce nevoi avem noi in mod uzual... acu` nah, cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Io am unul de 4GB in sonar, daca retin bine... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

miercuri, 26. martie 2014, 21:36

Am gasit la specificatii in documentatia sonarelor elite, 5, 4 si mark ca sloturile de pe sonare nu suporta cardurile de capacitate maresi nu stiam ce inseamna "mare"...am sa ma dotez cu unul de 8 GB. Multumesc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 26. martie 2014, 21:41

Am gasit la specificatii in documentatia sonarelor elite, 5, 4 si mark ca sloturile de pe sonare nu suporta cardurile de capacitate mare

Numa` intreb, sigur era vorba de capacitate si nu de format/dimensiuni fizice? (HDS-u` are SD normal nu micro)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

miercuri, 26. martie 2014, 21:54

daca intri pe manualul elite5, elite 4 si mark 4 la sfarsit la specificatii asa scrie, microSD ( carduri microSDHC de capacitate mare nu sunt compatibile) . Ma gandesc sa nu iau teapa si cu cel de 8 GB ...ptr ca am un GPS auto care nu suporta mai mare de 4 GB...dar e mai vechi, de vreo 4-5 ani

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 26. martie 2014, 22:10

M-am uitat pe site la ei, in manuale... nu gasesc unde scrie treaba aia ca nu accepta vreo capacitate.
Gasesc doar ce-i in poza de mai jos.
Oricum, la cat costa un SD de 8GB nu cred ca trebuie sa-ti faci mari probleme... in varianta putin probabila ca nu-ti merge, il folosesti la camera foto sau la telefon sau... da-ti merge. :)
index.php?page=Attachment&attachmentID=1251
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

8

miercuri, 26. martie 2014, 22:16

eu nu am cartea ptr 4 hdi, am doar 4
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere:
  • xx.GIF (23,57 kB - 11 ori coborit - ultima oara: 27. martie 2014, 17:08)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 26. martie 2014, 22:38

eu nu am cartea ptr 4 hdi, am doar 4

Ahaaa... pai io zic ca modelul 4 HDI fiind clar un model mult mai nou decat 4, ar trebui sa stie sa citeasca carduri de 8GB care numa` noutati nu-s.
Ti-as trimite io unu` sa incerci da` costa mai mult drumu` dus intors decat cardu`. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

miercuri, 26. martie 2014, 22:42

maine iau unul de 8 Gb=32 ron ,,,dar as fi fost curios cat ocupa , de exemplu , o salvare de 1 ora a sonarului pe card...adica cam cat timp pot salva pe unul de 4 GB ca al tau...m-as intinde si la un 32 Gb=67 ron...dar nu stiu daca merge....sa pot salva o zi de pescuit( daca incape)

11

miercuri, 26. martie 2014, 22:47

daca ai unul de 8 Gb sau 32 Gb incearca pe sonarul tau si imi spui si mie

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 26. martie 2014, 22:49

dar as fi fost curios cat ocupa , de exemplu , o salvare de 1 ora a sonarului pe card...adica cam cat timp pot salva pe unul de 4 GB ca al tau

Depinde in mod clar de ce anume inregistrezi.
De exemplu io nu vad de ce ai inregistra tot ce-ti afiseaza sonaru` pe parcursu` unei zile?!?... ii o informatie inutila in proportie de 99% (parerea mea!)... io de ex. salvez momentele interesante, adica fac "poze" nu "filme". :)
La mine la sonar exista o combinatie de taste care salveaza o "poza" a ecranului din momentul respectiv... aia folosesc io cel mai des.
In ce priveste traseul pe care l-ai urmat, dupa informatia GPS, cred ca pe 1GB de SD iti incape tot concediul. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

13

miercuri, 26. martie 2014, 22:53

Ms, trebuie sa invat sa fac poze...cred ca face si elite 4 HDi, abia l-am primit de la Zoran....am sa vad maine cum scot poze, cum memorez puncte fierbinti , si in cazul asta nici nu se merita mai mare de 4 Gb...si deja il am ...multumesc inca odata...daca nu ma descurc cu pozele ...te contactez...o seara frumoasa..

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 27. martie 2014, 06:37

Ms, trebuie sa invat sa fac poze...cred ca face si elite 4 HDi, abia l-am primit de la Zoran....am sa vad maine cum scot poze, cum memorez puncte fierbinti , si in cazul asta nici nu se merita mai mare de 4 Gb...si deja il am ...multumesc inca odata...daca nu ma descurc cu pozele ...te contactez...o seara frumoasa..


Daca tot il ai pe ala de 4 gb, baga-l si inregistreaza cu el, chiar si acasa. Vezi la rezolutii diferite ce capacitate consuma in 5 minute, si poti calcula atunci ce carte ai nevoie pt cit timp si la ce calitate.

Ptr traseele GPS si punctele GPS nu ai nevoie de cartela, bagi tot pe sonar direct. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 27. martie 2014, 16:36

de 8 gb am eu pe al meu.eu am trei carduri diferte pt cele trei baraje de linga noi-calimanesti ,sascut si racaciuni