Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 5. martie 2014, 11:13

Vaselină pentru mulinete.

Am fost astăzi să cumpăr vaselină pentru mulinete şi am găsit un singur tub de Cormoran. Voi ce folosiţi, de fapt ce vaselină este de calitate şi de unde cumpăraţi?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 5. martie 2014, 22:14

Salut,

eu la vremea respectiva, dupa multe ture prin magazine (de pescuit)+cautari prin internet, i-am ascultat sfatul unui vinzator dintrum magazin specializat in uleiuri si alte minuni pentru masini. I-am spus cerintele mele (temperatura+ ca voi folosi pentru mulinete), si mi-a recomandat o vaselina sintetica (ceva verzui) si mi.a spus ca va fi prea consistenta, dar sa amestec cu un ulei ieftin pentru mecanica fina, si v-a fi ok.
Exact asa am procedat, dupa citeva incercari de amestecari, chiar am ramas surprins, mulinetele mergeau chiar mai fain decind erau noi. Chiar si sub 0 grade.
toate cele bune,L.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 5. martie 2014, 22:20

N-as vrea sa vorbesc "urat" despre firmele consacrate in domeniul pescuitului dar cred ca la uleiuri si vaseline se intampla cam acelasi lucru ca de exemplu la tuburile termocontractile pt. pescuit la crap: daca iei de la un magazin de pescuit 10 cm de tub te costa 20 RON, daca iei FIX ACELASI PRODUS de la un magazin de materiale "electrice" te costa 10 RON un metru... :).
Mulinetele nu au un regim de functionare super solicitant sau in conditii extreme fata de mecanisme uzuale in industrie incat sa necesite super lubrifianti... io folosesc vaselina de rulmenti sa zicem putin mai performanta si ulei pt. mecanisme fine de la masinile de cusut... ambele se vand si "la kg" daca nu "la butoi"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 5. martie 2014, 22:34

exact! Eu a-s merge si mai departe...Anul trecut i-am luat fiului meu un ryoby ecusima, stiu ca nu v-a fi folosit intens, a fost incercat doar de 2-3 ori, merge fain, no problem, dar am un filling ca ai lipseste ungerea. Dar poate nui adevarat, eu sunt prea pretentios.
Oricum nua am timp sa il desfac, poate la anu...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 6. martie 2014, 05:40

La magazinele specializate se gasesc de la 15 gr in sus vaselina "speciala" pt mulinete, cel mai ieftin cu 3 €.
Parca daca calculam iasa kilu'...200 € kg :doarecapu:

Ovidiu, daca tot te pui sa vazelinesti mulinetele tale, nu le faci si pe ale mele? Contracost, bine-nteles.
Adica, vazelina sau amestecul necesar il pun eu, si as avea vreo 20 de mulinete care nu le-am desfacut de ani de zile. Niciodata. Si unele chiar scartzaie, sau freaca ceva inauntru. Ce zici? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 6. martie 2014, 09:47

io folosesc vaselina de rulmenti sa zicem putin mai performanta si ulei pt. mecanisme fine de la masinile de cusut... ambele se vand si "la kg" daca nu "la butoi"... :rizi:

Ce şi de unde ai luat? Untub de la Cormoran era 17 lei :doarecapu:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 6. martie 2014, 10:05

Ce şi de unde ai luat? Untub de la Cormoran era 17 lei

Vaselina mi-o dat Nelutu o "conserva" de 1Kg, ceva verde cu diverse ingrediente "speciale" pe care nu le mai retin, iti dau si tie din ea ca n-o sa folosesc atata ever. :)
Ulei am luat, daca retin corect, de la un magazin de scule la intersectia Brancoveanu cu Porumbescu... asa scrie pe sticla: ulei pt. mecanisme fine.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 6. martie 2014, 13:05

Pe ceva forumuri nemtzesti am citit cindva ca faceau o combinatie de vazelina cu ulei de masina, care functiona super la mulinete. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 7. martie 2014, 00:31

:zambet: orice vaselina pusa odata la 6 luni sau macar la final de sezon e mai buna ca cea mai de top vaselina pusa "niciodata" sau doar la cativa ani. :zambet: :ochi: Indicata e o vaselina care sa nu-si shimbe vascozitatea intre -10 si + 40 de grade .
Ulei e nrcesar doar la rulmenti si la galet si merge chiar si-un Metabond la o adica dar se gaseste prin magazine ulei de mecanisme .

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 23. martie 2014, 04:17

Hai sa ma bag si eu in seama.

Cam de 2 -ori pe an ,mai ales pe vreme rece . Ce-i drept la 5 mulinete cate am eu in total imi permit sa-mi fac ceva timp ,dar si asa dupa a 3-a imi piere tot cheful :doarecapu: .
Am pregatita o serie de surebelnite ,chei , penseta si periuta de dinti :rizi: si bineinteles ,spray degresant , vaselina si un ulei special pt rulmenti ("vaselina" alba ) . Eu folosesc Caramba Sprüfett, am dat 6 euro /500 ml .Rezista la temperaturi scazute si este anti-coroziv. Se gaseste si la noi in tara.

Eu lucrez cu schema tehnica in fata , tot timpul am la indemna o cutie cu compartimente reglabile ma ajuta sa pun piesele in
ordinea in care le scot si imi mai usor la asamblare .TOATE piesele le curat si le degresez foarte bine ( mai putin rulmenti ) , in special angrenajele ,le ung cu
vaselina si le reasamblez cu grija . Pe axul mulinetei si rulmenti pun doar ulei
Avind in vedere ca dupa un sezon apar uzuri si implicit "jocuri "ale pinioanelor sau a rotorului incerc sa le reglez cat pot dupa ochi.

Cam toata treaba asta dureaza in jur de 30-40 min pe mulineta.

Toate piesele (mai putin rulmentii ) trebuie intai degresate ( spray special , benzina , alcool )si apoi unse . Decit sa pui vaselina noua peste cea veche, numa sa fie ... mai bine le lasi asa!

Mai jos am pus si o schita din manual de utilizare, cu componontele care le mai ung cu ulei :zambet: .
»Cristi_Ger« a atasat urmatoarele fisiere:
  • unnamed.jpg (31,12 kB - 41 ori coborit - ultima oara: 12. aprilie 2017, 06:51)
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 23. martie 2014, 11:44

deoarece nu merg ele prea mult, odatä pe an..primävara
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • sintetic.JPG (165,94 kB - 39 ori coborit - ultima oara: 12. aprilie 2017, 06:51)

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 24. martie 2014, 07:06

Pe ax şi pe sanie (piesa care dă mişcarea de oscilaţie a axului care susţine tamburul) se poate pune vaselină grafitată, în acele zone apar frecări mari.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 24. martie 2014, 23:34

Pe ceva forumuri nemtzesti am citit cindva ca faceau o combinatie de vazelina cu ulei de masina, care functiona super la mulinete. :noroc:


v-ati gandit la tratament metabond? :gandesc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 25. martie 2014, 06:52

Merge la temperaturi înalte, în mulinetă nu ai nici viteze şi nici forţe mari, ajunge dacă o gresezi cu o vaselină bună o dată pe an.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.