Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 15. februarie 2014, 09:41

Stie cineva in Ungaria cum e cu prohibitia (daca e...) pe Dunare/Tisa/Crisuri? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 15. februarie 2014, 09:45

Perioada de prohibitie 2014

Rog postati aici daca aveti informatii despre perioada de prohibitie la pescuit pt. 2014, prohibitia pe specii daca exista etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 15. februarie 2014, 09:49

:salut: ,
si pe mine ma intereseaza perioada de prohibitie in Serbia, in special Dunare. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

sâmbătă, 15. februarie 2014, 10:16

Stie cineva in Ungaria cum e cu prohibitia (daca e...) pe Dunare/Tisa/Crisuri? :zambet:


Salut, prohibitia in general este pe specii, insa din anul 2014 sunt o gramada de restrictii si noutati, cum se publica pe situl oficial MOHOSZ revin cu detalii... Insa trebuie tinut in minte ca restrictiile pot fi altele in functie de zona/portiunea vizata, fiindca asociatiile au dreptul de a impune regulamente proprii, si cu permisele trebuie avut grija ca nu sunt valabile decat in zona unde au fost emise...adica au una generala(gen anpa) si mai trebuie o taxa pentru o zi o saptamana sau o luna pentru portiunea respectiva... in unele locuri se elibereaza si permise pentru cetateni straini pentru un an intreg in alte locuri doar pentru 1-3- 7-30 zile :( .

Zoran, saptamana viitoare o sa am vesti despre prohibitiile de la sarbi, "colegul" momentan are telefonul inchis...

Later edit, pentru protejarea pestilor din 1 noiembrie pana in 1 martie folosirea sonarului in Ungaria este STRICT interzis !!!
somnul este interzis intre V. 2. - VI. 15., dimensiunea minima de retinere este 60 cm , se poate pescui si in timpul prohibitiei la somn dar dimensiunea minima urca la 1 m, ... se poate retine maxim 3 buc/zi indiferent de greutate (daca au peste 60 respectiv 100 cm) ... :doaaamne:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (15. februarie 2014, 10:25)


informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 15. februarie 2014, 10:25

Salut, prohibitia in general este pe specii, insa din anul 2014 sunt o gramada de restrictii si noutati, cum se publica pe situl oficial MOHOSZ revin cu detalii... Insa trebuie tinut in minte ca restrictiile pot fi altele in functie de zona/portiunea vizata, fiindca asociatiile au dreptul de a impune regulamente proprii, si cu permisele trebuie avut grija ca nu sunt valabile decat in zona unde au fost emise...adica au una generala(gen anpa) si mai trebuie o taxa pentru o zi o saptamana sau o luna pentru portiunea respectiva... in unele locuri se elibereaza si permise pentru cetateni straini pentru un an intreg in alte locuri doar pentru 1-3- 7-30 zile :( .


Multumesc Zoli!
Stiu despre treaba cu permisele si asociatiile, de obicei mergeam la Atka (un brat mort al Tisei) si-mi luam "viza" de la Szeged, de la un magazin de pescuit.
As vrea sa mai merg in "delta Tisei" si confluenta Crisurilor daca o sa se poata in prohibitia de la noi, mi-au placut foarte mult locurile de acolo.
As merge si pe Dunare/Tisa la ei, functie de conditii.
Tine-ne te rog la curent daca ai noutati.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

sâmbătă, 15. februarie 2014, 10:46

Rog postati aici daca aveti informatii despre perioada de prohibitie la pescuit pt. 2014, prohibitia pe specii daca exista etc.


Dimensiunile minime GENERALE valabile pe 2014 in Ungaria.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/36/7es7.jpg

Atentie insa in anumite locuri asociatiile isi pot impune propriile reguli, eu VA RECOMAND sa va interesati cat mai posibil " direct de la sursa" , ca sa nu aveti surprize.

7

sâmbătă, 15. februarie 2014, 10:48

Sin delta Tisei am o lista actualizata pe 2014 ... caut si postez ;)

Later edit:
nu am inca tradusa dar au denumirile in engleza si germana :

Fajlagos tilalmi idő / Species related pro¬hibition / Spezifische Schonzeit Kifogható legkisebb méret / Size limit / Fangbare Mindest¬größe
Csuka / Northern pike / Hecht II.15. – III.30. 50 cm
Süllő / Pikeperch / Zander III.1. – IV.30. 35 cm
Kősüllő / Volga pikeperch /
Wolgazander III.1. – V.31. 25 cm
Balin/ Asp/ Rapfen III.1. – IV.30. 40 cm
Kecsege / Sterlet / Stör III.1. – V.31. 45 cm
Ponty / Carp / Karpfen V.2. – VI.15. 35 cm
Márna / Barbel / Barbe V.2. – VI.15. 40 cm
Harcsa / Catfish / Wels horgászrend szerint 60 cm
Amur / Grass carp / Graskarpfen - 40 cm
Jászkeszeg / Ide / Aland V.2. – VI.15. -
Paduc / Nase / Nase V.2. – VI.15. -
Szilvaorrú keszeg / European bream / Zährte V.2. – VI.15. -
Compó / Tench / Schleie - 30 cm
Menyhal / Burbot / Quappe - 30 cm
Sebes pisztráng / Brown trout / Bachforelle X.1. – XII.31. 22 cm
BIBAN III.1.-IV.30. -
PERMISUL pentru o zi de pescuit este de 2600 Ft, pentru 2 zile 4600 Ft, pentru 3 zile 6000 Ft ( 1000FT=1,5 lej) Pentru promovarea FLY fishingului din 2014 taxa este de 500 FT/zi .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (15. februarie 2014, 10:58)


8

sâmbătă, 15. februarie 2014, 15:51

( 1000FT=1,5 lej) .


:) scuze 100 Ft = 1,5 lei , adica pentru 3 zile permisul costa aproximativ 90 lei :ciao:

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 17. februarie 2014, 20:22

Salutare!
Aici aveti un site in care sunt prezentate informatii despre pescuitul pe Tisa si in delta Tisei.
Google Traducere

Succes cu traducerea!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 13. martie 2014, 18:54

Reciprocitatea Asociatiilor de pescuit

Poate cineva sa ma lamureasca cum e cu pescuitul in alte judete ?
Caz concret, eu sint la AGVPS Timis, am permisul ANPA si as dori sa pescuiesc si pe Mures, din zona de ex. Belotint pina jos la Cenad
Mai am nevoie de ceva permise ?

Stima

12

joi, 13. martie 2014, 19:17

nu, doar in biosfera si pe parcela lui raduta pe chilia, restul sunt intimidari. exista adrese de la anpa catre filialele judetene sa nu mai faca abuzuri si sa oblige pe cei cu anpa la alte taxe

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (13. martie 2014, 19:29)


13

joi, 13. martie 2014, 19:17

Salut, pe http://www.anpa.ro/?cat=3 in josul paginii gasesti tabelele in excel acolo sunt trecute asociatiile si apele pe care le administreaza... la unele sunt trecute si nr de tel... o suni si afli din "sursa sigura " .

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 13. martie 2014, 19:58

Salut, pe http://www.anpa.ro/?cat=3 in josul paginii gasesti tabelele in excel acolo sunt trecute asociatiile si apele pe care le administreaza... la unele sunt trecute si nr de tel... o suni si afli din "sursa sigura " .



Multam Zoli ! :bravo:

Fir intins

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 13. martie 2014, 20:07

Poate cineva sa ma lamureasca cum e cu pescuitul in alte judete ?
Caz concret, eu sint la AGVPS Timis, am permisul ANPA si as dori sa pescuiesc si pe Mures, din zona de ex. Belotint pina jos la Cenad
Mai am nevoie de ceva permise ?

Stima



Nu stiu cum e in zona de care vorbesti .Insa daca vii in judetul Alba o sa platesti separat! In jud.Sibiu o sa platesti separat! in Mures vei plati separat! Asta iti spun din surse sigure. Sau nu platesti nimic ,DACA vine controlul vezi tu cum o scoti la capat.Eu zic ca doar in justitie ! Si nu stiu daca ai nervi de asa ceva...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 13. martie 2014, 20:14

am permisul ANPA si as dori sa pescuiesc si pe Mures
.......Adi ! .....stai linistit !!..... ca ori cum nu vine nimeni,iar daca ai permisul de ANPA, in afara de a plati ziua de pescuit (1 ron pe zi) nu se intampla nimic.
P.s mai repede gasesti o (fata mare) :buaaaah: pe mal !!!! decat sa te prinda ....controlu :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

17

joi, 13. martie 2014, 21:14

nu, doar in biosfera si pe parcela lui raduta pe chilia, restul sunt intimidari. exista adrese de la anpa catre filialele judetene sa nu mai faca abuzuri si sa oblige pe cei cu anpa la alte taxe


Textul comunicatului ANPA:


COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale


Odată cu apariţia Legii 317/2009 care aprobă şi completează OUG23/2008 privind pescuitul si acvacultura permisele de pescuit sportiv emise de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură (ANPA) sunt distribuite numai prin asociaţiile de pescari sportivi, legal constituite şi înscrise în Registrul unic de evidenţă. Aşadar ANPA nu mai poate să elibereze permise direct către pescarii sportivi, cum s-a întâmplat în ultimii doi ani.

În rândul pescarilor sportivi aceste prevederi care impun procurarea permiselor de la asociaţiile de pescari sportivi au stârnit nemulţumiri, mulţi neînţelegând de ce trebuie să plătească taxă de membru la aceste asociaţii pentru a-şi putea procura permisul care asigură dreptul de pescuit în habitatele piscicole naturale.

Legea mai sus menţionată nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se înscrie in asociaţiile de pescari sportivi pentru a-şi procura permisul dar cum asociaţiile sunt organizaţii non-guvernamentale nici administraţia nu le poate obliga să distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv, mai ales că nu există posibilitatea de a le rambursa cheltuielile de distribuţie.

În baza Legii 317/2009 care aprobă şi completează OUG23/2008 privind pescuitul si acvacultura a fost aprobată legislaţia secundară, adică Ordinul Ministrului Aagriculturii şi Dezvoltării Rurale nr. 20/2010, modificat de Ord.50/2010, privind condiţiile şi regulamentul de practicare al pescuitului sportiv, precum şi modelul permisului de pescuit sportiv. Numai după aprobarea acestui ordin s-a putut demara emiterea şi eliberarea permiselor de pescuit sportiv către asociaţiile de pescari. Acestea sunt acum disponibile la asociaţiile înscrise în Registrul unic de evidenţă al asociaţiilor de pescari sportivi. Lista acestor asociaţii poate fi verificată pe situl ANPA, http://www.anpa.ro

Întrucât am primit sesizări că unii reprezentanţi ai unor asociaţii de pescari sportivi au ieşit în mass-media cu declaraţii prin care contesta valabilitatea permiselor de pescuit sportiv şi susţin că în judeţele respective se poate pescui doar cu carnetul de membru vizat la asociaţiile pe care le reprezintă facem precizările cuvenite: Conform Legii 317/2009 care aprobă şi completează OUG23/2008 privind pescuitul si acvacultura, pescuitul în habitatele piscicole naturale se face pe baza permisului emis de ANPA şi eliberat de asociaţiile de pescari sportivi. Atragem atenţia că vizarea carnetului de membru la orice asociaţie de pescari sportivi nu conferă drept de pescuit în habitatele piscicole naturale, în absenţa permisului emis de ANPA.
De asemenea atragem atenţia că nu există habitate piscicole naturale concesionate pentru pescuit sportiv, cu excepţia concesiunilor din Delta Dunării. Este vorba de zona 11: Braţ Chilia km 54-km 40; Braţ Tătaru şi Pardina; zona 12: Braţ Chilia km 40-km 0; Braţ Babina şi Cernovca, Ostroavele Babina şi Cernovca; Braţ Musura până la vărsare în Golful Musura; canalul de centură al amenajării piscicole Popina precum şi canalele Cardon, Sondei şi Sfiştofca; şi zona 16: Complex Matiţa –Merhei; canalul ocolitor de la amenajarea piscicolă Chilia care face legătura între Braţul Cernovca şi Complexul Matiţa-Merhei.


Taxa pentru eliberarea permiselor este aceeaşi cu cea de anul trecut, conform HG1016/2008, respectiv 30 lei, 10 lei pentru elevi/studenţi, persoane cu handicap uşor şi mediu şi gratuit pentru pensionari şi persoane cu handicap grav.

Permisele de pescuit sportiv sunt eliberate de filialele regionale ANPA către asociaţiile de pescari sportivi pe baza unor tabele nominale şi a documentelor justificative, pe categorii de beneficiari. Filialele regionale ANPA emit nominal fiecare permis de pescuit recreativ/sportiv, conform legii, completând datele de identificare ale solicitantului, conform tabelului prezentat de asociaţiile de pescari sportivi.

Asociaţiile de pescari sportivi, conform legislaţiei în vigoare, nu pot obţine autorizaţii de pescuit sportiv şi deci nu primesc drept de gestionare a pescuitului sportiv pe anumite habitate piscicole naturale, astfel că nu se poate vorbi de drept de exclusivitate al vreunei asociaţii în astfel de habitate, cu excepţia concesiunilor din Delta Dunării.

Aşadar indiferent de la ce asociaţie şi din ce judeţ obţineţi permisul de pescuit sportiv emis de către ANPA şi eliberat de asociaţiile de pescari sportivi, acesta vă conferă drept de pescuit sportiv în toate habitatele piscicole naturale din ţară, cu excepţiile menţionate mai sus."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (13. martie 2014, 21:23)


18

joi, 13. martie 2014, 21:30

În rândul pescarilor sportivi aceste prevederi care impun procurarea permiselor de la asociaţiile de pescari sportivi au stârnit nemulţumiri, mulţi neînţelegând de ce trebuie să plătească taxă de membru la aceste asociaţii pentru a-şi putea procura permisul care asigură dreptul de pescuit în habitatele piscicole naturale.

Legea mai sus menţionată nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se înscrie in asociaţiile de pescari sportivi pentru a-şi procura permisul dar cum asociaţiile sunt organizaţii non-guvernamentale nici administraţia nu le poate obliga să distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv, mai ales că nu există posibilitatea de a le rambursa cheltuielile de distribuţie.


Ca sa fie stiut de toata lumea se poate obtine permisul sau viza ANPA pe anul 2014... astfel...se merge la trezoreria din localitatea de care apartii , platesti 30 ron ptr taxa pescuit ANPA si cu chitanta si un timbru fiscal de la posta te duci la ANPA ( la resedinta de judet sau unde stiti sediu si va lipeste timbrul si stampileaza si va scrie in evidenta cu permis pe 2014 si asa puteti evita suprataxarea oricarei asociatii infiintate peste noapte si care se trezeste proprietara.

Totul conform legii mai sus mentionate ...Sa aveti fir intins si bani in buzunare

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 13. martie 2014, 21:35

interesant...Asta le spuneam si eu in alta parte ,anul trecut , baietilor de la Sibiu .Insa ei Batman,Batman... :) Din pacate ANPA este ca oua-n zeama ,asa ca nu te poti lua dupa ei...In continuare consider ca doar in justitie ,dupa noroc,aflam adevarul.Cel putin in jud.Alba sunt niste procese pe rol si sunt foarte curios cine castiga! Cum ce procese? Intentate de persoanele amendate de organele abilitate ca nu aveau viza/taxa pe zi/luna/an la AJVPS Alba :drac2:

20

joi, 13. martie 2014, 21:39

pai pe ce motiv da amenda? ce organe? Nu au nici un drept de proprietate...poti sa listezi comunicatul si il dai sa faca bors...am prieteni in ardeal si tot imi spuneau ce spuneti si voi ...dar daca taceti ...asa toata lumea poate sa vina si sa o puna de-o amenda....am auzit ca pe langa Deva au aparut 7 asociatii ..la fiecare cot de rau cate una...ce e asta? mergeti fratilor si pescuiti ...la noi , in Moldova...de la Suceava pana la Galati poti pescui unde vrei pe natural...nu te cauta nimeni ...ANPA ( 30 ron) si atat
(exclus in prohibitia si baltile private )