Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 18. februarie 2014, 10:17

E fain si 3-4 kg ... :bravo: nu fi pretentios .... stiu si ei sa fie bataiosi si mai ales lovitura e suprinzatoare ... cateodata ...off ce dor imi e de :pescuit: la zander :gandesc:


hei hei :rizi: :rizi: :rizi: ... ce vorbiti de rau sagetile apelor dulci :rizi:



ps: e adevarat ca imi doresc si un salau, dar obligatoriu sa sara de 5kg :zambet:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 18. februarie 2014, 18:09

ne avind rezultate notabile la somn in general, imi permit totusi sa fac o completare la intrebare, ...Cind si cum merita pescuitul somnului la spining ?
Aici ma refer in ce perioada a anului, asa ca sa afle si incepatorii, sa nu ne injure cineva dupa aia ca s-a dus chiar dupa dezghet si nu a avut nici o prezentare..
Daca iti place sa dai la spining sigur se merita, apoi trebuie sa stie fiecare in ce riu , in ce loc samd. si trebuie timp, ca si pentru orice pescuit..
Cum s-a mai spus si mai sus, trebuie sa fii flexibil, iar la Dunare sa fii pe faza , seara cind brusc se retrag avatii..

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 18. februarie 2014, 18:18

ne avind rezultate notabile la somn in general, imi permit totusi sa fac o completare la intrebare, ...Cind si cum merita pescuitul somnului la spining ?
Aici ma refer in ce perioada a anului, asa ca sa afle si incepatorii, sa nu ne injure cineva dupa aia ca s-a dus chiar dupa dezghet si nu a avut nici o prezentare..
Daca iti place sa dai la spining sigur se merita, apoi trebuie sa stie fiecare in ce riu , in ce loc samd. si trebuie timp, ca si pentru orice pescuit..
Cum s-a mai spus si mai sus, trebuie sa fii flexibil, iar la Dunare sa fii pe faza , seara cind brusc se retrag avatii..

Bine pusa problema! :bravo:
Parerea mea ca pe tot parcursul anului. Si in Germania, si in Franta, si in Italia iarna ii cauta aproape de fundul apei, prin gropane, cu gume. Vara la toate nalucile, atata aproape de fund, intre ape si chiar sub suprafata apei.
Nu cred ca este o perioada cind nu merge somnul la spining, cunosc in Germania un tinerel care abia asteapta sa vina iarna sa-i prinda la gume in gropi, sau primavara la apa de 0,5-1 m unde se incalzeste repede de la Soare. In perioada asta a prins cei mai mari la spin pe Rin.
Cel mai greu este sa le inveti comportamentul din apa in care pescuiesti, si locurile preferate unde stau si unde rapesc. Ce-i valabil pe Po nu-i 100% valabil si pe Rin.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

24

marți, 18. februarie 2014, 18:28

..............Cel mai greu este sa le inveti comportamentul din apa in care pescuiesti, si locurile preferate unde stau si unde rapesc. Ce-i valabil pe Po nu-i 100% valabil si pe Rin.


si 100% nu'i valabil in Romania :ochi:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 22. februarie 2014, 21:45

ne avind rezultate notabile la somn in general, imi permit totusi sa fac o completare la intrebare, ...Cind si cum merita pescuitul somnului la spining ?
Aici ma refer in ce perioada a anului, asa ca sa afle si incepatorii, sa nu ne injure cineva dupa aia ca s-a dus chiar dupa dezghet si nu a avut nici o prezentare..
Daca iti place sa dai la spining sigur se merita, apoi trebuie sa stie fiecare in ce riu , in ce loc samd. si trebuie timp, ca si pentru orice pescuit..
Cum s-a mai spus si mai sus, trebuie sa fii flexibil, iar la Dunare sa fii pe faza , seara cind brusc se retrag avatii..

Bine pusa problema! :bravo:
Parerea mea ca pe tot parcursul anului. Si in Germania, si in Franta, si in Italia iarna ii cauta aproape de fundul apei, prin gropane, cu gume. Vara la toate nalucile, atata aproape de fund, intre ape si chiar sub suprafata apei.
Nu cred ca este o perioada cind nu merge somnul la spining, cunosc in Germania un tinerel care abia asteapta sa vina iarna sa-i prinda la gume in gropi, sau primavara la apa de 0,5-1 m unde se incalzeste repede de la Soare. In perioada asta a prins cei mai mari la spin pe Rin.
Cel mai greu este sa le inveti comportamentul din apa in care pescuiesti, si locurile preferate unde stau si unde rapesc. Ce-i valabil pe Po nu-i 100% valabil si pe Rin.
Iarna daca ii gasesti pe gropan ii prinzi ca si pe salai.Din barca, pe curent, trebuie jucat jigul pe loc si veti avea surprize placute.Au fost dati cand am gasit somnul si pe apa de 3m si era atat de frig incat inghetau inelele lansetei instant.
Problema mare este ca multi pescari au invatat sa prinda somnul si in momentul cand il gasesc nu pleaca pana nu-l ia pe tot.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 23. februarie 2014, 05:11

Nu cred ca este o perioada cind nu merge somnul la spining, cunosc in Germania un tinerel care abia asteapta sa vina iarna sa-i prinda la gume in gropi,
....eu eram convins ,iarna somnul intra in hibernare,nu se hraneste ....acu :nunteleg: ....priviti
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 23. februarie 2014, 15:37

Daca merita pescuitul somnului la spinning'?
In mod sigur, in anumite momente, dar mai ales in anumite locuri (alte tari)...merita.
La noi...nu prea. Anul trecut am dat vreo 3-4 nopti exclusiv dupa somn la spinning greu si, desi somnii erau activi, nu am reusit sa prind nici eu si nici partenerii de pescuit nimic.
Partitdele respective, de fapt rezultatul lor, a fost cu atat mai frustrant cu cat, folosind echipament heavy, eram mai obositi ca niciodata :).
Dupa experienta celor 3-4 nopti, am renuntat la a da exclusiv dupa somn, cu echipament dedicat de somn. Aveam tot timpul la mine si echipamentul heavy, dar il tineam ca rezerva. Din "fericire", dupa un an de spinning, nu am "plans" ca m-a "lovit" somnul si nu eram pregatit pentru el :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 23. februarie 2014, 22:54

Daca nu merita -nu exista acest forum si nici nu eram pe aici :apl:
Pentru mine e singura retea de socializare :apl:

Eu am cautat foarte mult somnul anul trecut, mai mult decat Attila si rezultate zero ..... Dar nu am fost deloc dezamagit si normal :bucuros2: si nici nu am avut de ce , pentru ca atat de bine ma simt la spinning , incat nu ma pot da batut niciodata :bravo:
Nu m-a obosit echipamentul .... nu m-a obosit nimic :cafea: si continua .... mai tot timpul ma astept ca .... poate .... poate....
Si bineinteles ca nu fac ceva bine sau nu sunt unde trebuie .... Am luat-o razna ce mai ? :buaaaah:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 23. februarie 2014, 22:58

Eu am cautat foarte mult somnul anul trecut, mai mult decat Attila si rezultate zero ..... Dar nu am fost deloc dezamagit si normal si nici nu am avut de ce , pentru ca atat de bine ma simt la spinning , incat nu ma pot da batut niciodata
Nu m-a obosit echipamentul .... nu m-a obosit nimic si continua

Pai da, astia cu Avid is neobositi... :limba: :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 24. februarie 2014, 06:55

Mai ales dupa ce il modifica... :bucuros2:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 24. februarie 2014, 10:16

Informer
Tu de unde sti ,ca eu nu am sesizat chestia asta :necajit: :nu:
Probabil ca Avidul e de vina la tine de nu se simte oboseala :apl:
Mie unul personal imi place fff mult cu toate ca sunt si altele .... Sunt convins ca si aci pe forum sunt destui posesori de Avid (hai sa facem un sondaj cati au Avid) :gandesc:
"Acum daca tot am deschis subiectul sa le spunem la toti pe forum :
{ Caz real -Un tip la care modestia in ceea ce-l priveste ii lipseste total , si-a cumparat un Avid si ii intreba pe toti cu care discuta despre pescuit , daca au Avid .... :rizi: Si in concluzie daca ai Avid esti meserias :rizi: Daca intreba pe cineva , daca a prins ceva ....urmatoarea intrebare era ai Avid :limba: " am inchis paranteza } sa nu ne mute ...
Apropo de somni anul trecut doar doi m-au atacat :apl: si ambii spre amonte au plecat , dar scurt si ambii la RNR FT 05 :nunteleg:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 25. februarie 2014, 04:40

Sincer, nu stiu daca merita pescuitul exclusiv al somnului la spinning in Romania,dar....
Eu sunt mai masochist de felul meu :rizi:
Am mai bine de 1 an de cand tot merg special sa prind somn. Si nu partide de cateva ore, ci de aproape 2 zile marea majoritate, partide in care nu dorm si merg kilometri buni pe malul apei.Iar de cand tot merg exclusiv la somn, nu am prins nici unul!
Insa continui sa insist. Odata si odata tot voi prinde unul.Iar "orgasmul" oferit de mustacios va compensa toate gherlele.
Always C&R

IonutFishing

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. ianuarie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 25. februarie 2014, 09:32

Normal ca merita!


Odata cu trecerea timpului cred ca te cam saturi sa prinzi aceiasi avati, salai, cleni, stiuci, cred ca devii mai selectiv. De aceea incepi sa cauti somnii, mai ales pe cei mari care sunt o provocare si mai ales in apele noastre care sunt cam sarace.



Eu personal am mers la multe partide dedicate de somn in anii trecuti si voi continua sa merg (desi au fost multe partide fara captura si poate puteam sa prind alti pesti). Deasemenea in afara sezonului din noiembrie pana in martie am timp suficient pentru ceilalti rapitori.


Consider ca daca vrei sa te apuci de spinning la rapitor, nu cauta somnul pentru ca te vei dezumfla repede. daca ai prins deja o gramada de alti rapitori eu zic ca merita. E ca si cum ai condus mult timp masini din clasa medie; la un moment dat TREBUIE sa iti doresti o limuzina.













Subiecte asemănătoare