Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 18. februarie 2014, 12:16

Barcă meşteşugită

De ceva vreme am în minte un proiect pentru o barcă demontabilă pe care să se poată pune şi motor până în 5cai. Menţionez că nu mă aştept la o barcă cu cine ştie ce performanţe în deplasare ci la o barcă stabilă, sigură, cât mai simplă şi uşoară şi uşor de manevrat. Concepţia de bază este următoarea:


  1. Prelată impermeabilă
  2. Structura de rezistenţă
  3. Flotoarele

1. Prelata impermeabilă: Din ce am văzut pe saiturile producătorilor, sunt diverse membrane impermeabile din care se confecţionează prelate de tiruri sau corturi de nunţi cu diverse densităţi de ţesătură pe milimetru patrat.

2. Structura de rezistenţă: Podeaua şi oglinda din tego de 15mm iar lateralele din tego de 8mm, prinse între ele cu balamale şi rigidizate cu coaste din ţeavă dreptunghiulară.

3. Flotoarele: Nu mi se pare normal ca o barcă, în cazul în care din diverse motive ia apă sau se răstoarnă să sescufunde, asta în condiţiile în care nu-i mare lucru să o asiguri cu nişte flotoare poziţionate în locuri în care să nu încurce cum ar fi sub băncuţa de la mijloc, în botul bărcii sau lipit de oglindă, se pierde puţin spaţiu de depozitare dar eu nu maş lipsi de aşa ceva.

Cam asta este ideea de bază de la care am plecat, se confecţionează iniţial barca din tego după care se îmbracă în prelată impermeabilă. M-am uitat şi la greutăţile materialelor şi, groso modo nu cred că ar sări de 70kg o barcă de 2,25/1,20/0,60. O altă problemă care ar fii, rezistă la aşa ceva prelat, este destul de impermeabilă? Legat de forma bărcii, aici este de discutat, poate sunt colegi care au cunoştinţă despre cum ar trebui dimensionată o barcă.

Aştept şi părerile voastre.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 18. februarie 2014, 12:51

barca

FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 18. februarie 2014, 17:55


4

marți, 18. februarie 2014, 19:03

De ceva vreme am în minte un proiect pentru o barcă demontabilă pe care să se poată pune şi motor până în 5cai. Menţionez că nu mă aştept la o barcă cu cine ştie ce performanţe în deplasare ci la o barcă stabilă, sigură, cât mai simplă şi uşoară şi uşor de manevrat.
Aştept şi părerile voastre.


Salut, eu as recomanda sa intrebi pe barcaholic.ro, in mod sigur o sa gasesti cel putin una pe placul tau :ciao: .

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 19. februarie 2014, 07:11

Îs faine bărcile, porta-bote mi se pare cea mai bună pentru pescuitul somnului dar nu am materialele necesare să o confecţionez. M-am gândit la ceva mult mai simplu şi mai uşor de ansamblat. Patru plăci pliabile, prinse între ele cu balamale şi consolidate cu coaste demontabile din ţeavă dreptunghiulară şi prelata. M-am gândit la ceva de forma asta:





Se poate realiza relativ uşor, nu chiar în detaliu dar apropiat. Poate intru pe barcaholic.ro pentru mai multe lămuriri.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 19. februarie 2014, 09:21

vezi ca barcile nu se fac din tego ci dintr-un placaj marin care se imbraca in fibra sau cu diverse rasini pentru un aspect natural al lemnului!

Poti gasi materiale, informatii si oameni entuziasti gata sa dea o mana de ajutor pe forumurile de specialitate: Cap Compas si Barcaholic.

Vezi ca nu ai ce cauta la dunare cu o barca rigida de 2.5 m. La dimensiunile astea doar pneumatica sau RIB(chiar si pentru pneumatica e cam mica dimensiunea - recomand minim 2.7 - 3 m) ca altfel faci baie la orice adiere de vant care formeaza ceva valuri!

Salutari!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 19. februarie 2014, 11:00

Ovidiu, io sincer ma cam mir ca ti-a iesit greutatea totala calculata pe la 70kg.
Tego-ul este un material destul de dens/greu... stiu asta pt. ca una dintre cele 4 bucati de podina de la barca mea este din tego (sau placaj de care zice Cristi, nu stiu).
Asa ca daca ai patru placi din care 3 de lungimea barcii, cre` ca numa` alea or sa aibe 100kg+ DACA nu-s mult mai subtiri decat ce am io (am sa masor in curand)... da` pt. podina nu poti pune ceva prea subtire daca nu vrei sa "cazi" prin ea... :).
Plus greutatea structurii si greutatea prelatei... cred ca o sa iasa o barca destul de grea pt. ceva "portabil" fara peridoc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 19. februarie 2014, 11:53

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 19. februarie 2014, 12:35

Din ce am găsit pe net o placă de 2,5x1,25x0,015 are 23,43kg dacă-i din plop şi 35kg dacă-i din mesteacăn. Placa de 2,5x1,25x,008 de plop are 12,5kg iar de mesteacăn are 18,5kg.

Rezultă că avem tego plop aproximativ 35,93kg iar de mesteacăn aproximativ 53,5 la o barcă de 2,5m. Din ce-mi aduc aminte prelata nu depăşeşte 15kg la dimensiunea asta iar coastele din ţeavă dreptunghiulară de 30x20x2 aproximativ 7m are10kg. Diverse 10kg rezultă

36+15+10+10=71kg

Nu cred că-i grea pentru o barcă demontabilă, am calculat lateralele la 60cm înălţime.

Dane, a mea-i mai simplu de montat şi mai repede şi-i mai sigură în schimb îi puţin mai grea.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (19. februarie 2014, 12:43)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 19. februarie 2014, 12:49

Din ce am găsit pe net o placă de 2,5x1,25x0,015 are 23,43kg dacă-i din plop şi 35kg dacă-i din mesteacăn...


Pai atunci... spor la treaba! :bravo:
Is f. curios s-o vad la final. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 19. februarie 2014, 13:03

Mai trăbă să ai oţără răbdare că nu pot anul ăsta să mă apuc de ea dar probabil că o să-mi fac una la anul, cel puţin aşa sperrrr.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 19. februarie 2014, 13:31

stiu ca pe la noi sunt 2 tipuri de placaj: mesteacan si plop pretabile pentru barci: greutate, forme: trebuie ca placajul sa aiba o elasticitate ptr a lua formele fluide ale barcii!
demontabil poti opta pentru un catamaran cu 2 flotoare care cred ca ti-ar satisface cerintele si e si mai usor de construit decat o barca normala!
nu stiu daca pot pune link-uri catre alte forumuri unde sunt descrise operatiunile si planurile in detaliu de catre cei care au facut asa ceva
salutari si spor la treaba

13

miercuri, 19. februarie 2014, 17:45

....

Nu stiu cat te pricepi la bricolaj, dar eu as recomanda daca tot vrei ceva demontabil, sub 3 m, atunci sa iei o barca gonflabila... oricat de bun inotator sa fii cu apa curgatoare nu este de jucat, te surprinde cand nici nu astepti. Daca ai timp liber si spatiu... spor la munca.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 19. februarie 2014, 19:58

nu stiu daca pot pune link-uri catre alte forumuri unde sunt descrise operatiunile si planurile in detaliu de catre cei care au facut asa ceva

Cristi, nu se pot pune link-uri comerciale insa link-urile catre forumuri publice care ne-ar putea ajuta sunt binevenite.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 19. februarie 2014, 20:40

Salut.Acum 5 ani am gasit o barca la gunoi care semana mai mult a pres decit a barca(o calcase ala cu buldozeru). Om stringator am dus-o acasa. Cind au vazut-o prietenii mei nu se mai opreau din ris,lucru care m-a ambitionat la maxim si am promis ca o reconditionez.Dupa o jumatate de an de de studiu pe internet si cu un noroc chior( am gasit stratimatul,rasina si gelgoatul la juma de pret) m-am apucat de lucru.Dupa 2 ani de munca (aproape tot timpul liber) si mai mult de 500euro cheltuiti am reusit sa o termin.Nu-mi pare rau,a iesit o barca super(cea din avatar)dar la ce preturi sint acum mai pui 400e si o gasesti facuta gata.Inca nu stiu cum sa pun poze pe forum dar poate odata reusesc sa ma laud si eu cu munca mea.Asa ca dupa expierenta mea asculta sfatul colegilor si iati o barca pneumatica :pescuit:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 20. februarie 2014, 08:03

Cred că n-aţi citit tot ce am scris, sau cel puţin nu foarte atent.

La tehnologia de construire a bărcii nu am pentru ce să folosesc răşini şi alte minuni. este o barcă care şi dacă va lua apă nu se va scufunda.

Are două părţi mari şi late, partea de rezistenţă care nu este impermeabilă - carcasa pe care o confecţionez eu şi nu este impermeabilă în sensul că îmbinările nu sunt închise ermeric şi partea impermeabilă care este din prelată de cort - o vor confecţiona firmele de specialitate după carcasă.

tego15mm = 150 lei, tego 8mm = 120 lei, teavă 30x30x2 = 30lei, băncile flotoare = ?, prelată impermeabilă =?, în total cred că undeva sub 1000 lei o barcă stabilă, demontabilă şi sigură, cel puţin aşa sper să iasă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 20. februarie 2014, 09:41

barca mica, home made dintr-o foaie de placaj: [url=http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1071.0.htm]Puntita - o barcuta "punt" dintr-o foaie[/url]
si o idee de catamaran cu cabina dar demontabil: [url=http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1071.0.html]Puntita - o barcuta "punt" dintr-o foaie[/url]
si mai puteti gasi o gramada de barci si oameni care si-au construit singuri barcile!
spor la citit!l

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 20. februarie 2014, 09:50

Mulţam fain Cristi, o să citesc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 24. februarie 2014, 09:10

Îs faine bărcile, porta-bote mi se pare cea mai bună pentru pescuitul somnului dar nu am materialele necesare să o confecţionez. M-am gândit la ceva mult mai simplu şi mai uşor de ansamblat. Patru plăci pliabile, prinse între ele cu balamale şi consolidate cu coaste demontabile din ţeavă dreptunghiulară şi prelata. M-am gândit la ceva de forma asta:
Din punct de vedere dunare, barca din fotografie este mult mai sigura in navigatie si cred eu ceva mai rapida decat ceea ce vrei sa confectionezi tu. Cred ca nici greutate prea mare nu are, poate fi transportata pe portbagajul masinii si scapi si de timpul necesar asamblarii. Ca sa nu mai spun ca pentru unul care nu are doua maini stangi, un pic de spatiu ( curte ) se poate construi cu cheltuieli relativ modeste. Oricum , la ceea ce vrei sa faci tu trebuie sa-i pui o chila si coaste din rectangular de aluminiu iar aceea prelata ar fi bine sa o inlocuiesti cu ceva material de barca pneumatica. Poate baietii de la KingFisher te ajuta cu ceva material din care cunfectioneaza ei barcile.
Oricum, mult succes !

Se poate realiza relativ uşor, nu chiar în detaliu dar apropiat. Poate intru pe barcaholic.ro pentru mai multe lămuriri.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

20

luni, 24. februarie 2014, 11:34

Îs faine bărcile, porta-bote mi se pare cea mai bună pentru pescuitul somnului dar nu am materialele necesare să o confecţionez. M-am gândit la ceva mult mai simplu şi mai uşor de ansamblat. Patru plăci pliabile, prinse între ele cu balamale şi consolidate cu coaste demontabile din ţeavă dreptunghiulară şi prelata. M-am gândit la ceva de forma asta:





Se poate realiza relativ uşor, nu chiar în detaliu dar apropiat. Poate intru pe barcaholic.ro pentru mai multe lămuriri.



Este un lucru sa faci ceva rigid si total altceva sa fie demontabil si bineinteles rezistent, mai ales pe Dunare. Solutii ar fi multiple, in functie de buget si necesitati .... am vazut o postare si poze pe Barcaholic ca cineva a facut caiac din folie de solar si tuburi pvc toate la un cost final de aproximativ 50 ron ... si era foarte fericit. :bravo:

Subiecte asemănătoare