Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

marți, 5. martie 2013, 23:16

spheros 4000 sau 5000 pe un bromanodell de 2,13 si 20-120 gr? Nu am unde sa incerc 2 mulinete. Ca de 5000 nu am vazut in magazine. Poate ati incercat voi si imi puteti spune. Cu greutatea nu imi dau seama. Sau e cineva din cluj si poate sa imi arate un shimano marimea 5000?
Multumesc anticipat.


Salut in Cluj vezi la Riverland parca au avut mulineta respectiva....

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 27. decembrie 2013, 10:50

Despre Abu Suveran 3500-4500, nimic? Dar despre Daiwa Capricorn/Cabelas Prodigy 4500?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 12:37

Ştie cineva ceva despre mulineta asta: tica stunna gn 4000?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 13. ianuarie 2014, 15:10

Nu ştie nimeni nimic despre TICA stunna gn 4000?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 13. ianuarie 2014, 15:22

Nu stiu nimic despre mulineta de care intrebi … nu am pus mana pe nici o mulineta de la Tica. Din ce am vazut pe net imi vine in minte un dubiu … adica e suficient de mare si robusta pentru pescuitul la somn, mai ales ca din ce vad are doar 360 de grame.

La pretul pe care vad ca il are eu unul mai degraba as adauga vreo 10 euro si as lua un Spheros de la Shimano care este folosit de multi pescari de somn.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 13. ianuarie 2014, 15:57

Am scris aici dar de fapt este pentru şalău şi ştiucă, iar cea de 4500 costă 52 euro cu tambur de rezervă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 14. ianuarie 2014, 11:53

Am scris aici dar de fapt este pentru şalău şi ştiucă, iar cea de 4500 costă 52 euro cu tambur de rezervă.


am inteles. nu imi pot da oricum cu parerea pentru ca nu cunosc deloc mulinetele si in multe cazuri prefer sa ma abtin daca nu am tinut in mana produsul respectiv.

daca ai de gand sa o folosesti des, eu unul ti-as recomanda sa incerci sa pui ceva in plus la suma aia si sa iti cumperi ceva mai de calitate, ceva pe care mai multi pescari folosesc si ai un feedback cat de cat consistent in privinta ei.

dupa ce au fost cateva cazuri in care m-ar ars destul de rau cu anumite mulinete, mi-am promis ca nu voi mai cumpara chestii in care nu am incredere 100%. lista cu "deceptii" ar incepe cu:

Ryobi Arctica II - frana de doi bani care se strange singura in timpul drilului ducand la blocarea ei ... deci automat ceva se va rupe.
Daiwa Exceller (modelul ala mai vechi pentru USA) - cand e putin mai frig afara poti sa uiti de anti-retur (se invarte manivela in toate directiile indiferent de ce i-ai face) plus ca frana ii lucreaza in hop-uri.
AbuGarcia Cardinal 303 - frana de doi bani, lipsa totala de cursivitate mergand asemeni unui camion pe un drum de tara ... ca sa nu mai pomenesc ca simti fiecare dintisor din angrenaj cand recuperezi (intr-adevar mulineta are cativa ani buni, dar era aproape la fel cand am cumparat-o).

pe lista as putea sa adaug si un TwinPower FB datorita angrenajului pe care il simt de parca as macina ceva ... in rest merge OK, dar sub nici o forma nu la jig.

iti recomand sa ai mare grija ce iti cumperi, pentru ca daca vrei sa te tina o perioada mai buna alegerea trebuie sa fie una buna :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 14. ianuarie 2014, 12:40

Mersi fain Anem, n-o s-o cumpăr exact din motivele enumerate de tine. Referitor la problemele enumerate de tine cu mulinetele, cînd simţi dantura în timpul mulinatului atunci ai o şaibă de distanţare în plus la rulmentul de către manivelă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

49

miercuri, 12. februarie 2014, 16:26

Salut
Am nevoie de ajutor!
In 2010 am avut o tentativa de "pescuit la spin' ",am cerut ajutorul pe un forum de rapitori,mi-am luat lanseta,mulineta,fir,2voblere,am citit pe forumuri ce si cum si am plecat la pescuit!Prima partida,primul vobler pierdut,nici o captura :rizi: dureri de mana :rizi: a doua zi am vandut lanseta (un E.T. Excalibur de 3m) :rizi: si cam atat a fost spininngul ptr mine! :rizi:
De data aceasta sper sa dureze mai mult! :zambet:
Am de gand sa pescuiesc in timpul prohibitiei deoarece am mai multe sanse sa vad ceva mustati!
In zona mea,pe timp de prohibitie este deschis pescuitul la stiuca cu artificiale!
Noi nu avem stiuca in ape dar eu o sa dau dupa ea,sa ii vad mustatiile! :zambet: (Bineinteles C&R)
....

Am vazut ca multi dintre voi aveti capturi notabile la spin'
Am primit sfaturi de la multi sa ma apuc de spin' la somn,am zis ca ,daca tot am castigat lanseta am sa incerc din nou!
De curand am castigat lanseta Hakuyo Heavy-Spin MTX 2,7 la un concurs online !
Cred ca e o lanseta care se preteaza in mare parte pescuitului cu jiguri,shaduri,si poate voblere grele!
Lanseta e foarte frumos lucrata,inele SIC,blank subtire,usoara, foarte rigida,actiune fast,putere40-120gr.
Lanseta ar fi ceea ce am eu nevoie la spininng!Pescuit de pe mal,in ape pline de structuri etc.!
Ce mulineta sa-r potrivi la aceasta lanseta?...buget maxim 200lei,stiu ca este putin dar asta este!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 12. februarie 2014, 16:33

Nu cunosc deloc lanseta, si prefer sa nu imi dau cu parerea cu toate ca am o oarecare idee despre produsele firmei respective … parere pe care prefer sa o pastrez pentru mine.

Nici mulineta nu iti pot recomanda, decat eventual sa incerci sa gasesti (va fi greu) un Exceller de 4000 la mana a doua sau ceva mulineta cat de cat de calitate SH. Ca si mulinete noi, probabil ti se va recomanda un Ryobi Ecusima la pretul ala, dar eu unul m-am lecuit cand vine vorba de orice mulineta de la Ryobi.

Am intervenit mai mult din alt motiv. Spinning-ul la somn nu este deloc usor si nimanui care doreste sa inceapa cu spinning-ul nu i-as recomanda sa inceapa cu somnul. Personal, in cele mai multe cazuri mi se pare un pescuit de anduranta si care necesita mai multa rabdare decat alte stiluri. Gherlele se pot tine lant si ai sanse mari sa faci 20 de iesiri fara nici un peste pe mal. In cazul in care nu esti exagerat de norocos, ai nevoie sa acumulezi destul de multe cunostinte despre obiceiurile somnilor pe apele pe care pescuiesti, orele la care se hranesc, locatiile unde o fac si evident nalucile pe care le prefera. In cazul in care vrei sa te bagi mai serios pe spinning iti recomand sa te inarmezi cu foarte multa rabdare si sa fi dispus sa sacrifici (la inceput) destul de mult timp fara a avea nici o captura. Ulterior lucrurile se vor schimba si dupa ce vei invata “chichitele” specifice apei pe care vrei sa ii pescuiesti vor aparea si capturile.

In privinta echipamentului si a nalucilor, sunt pe forum multe topicuri care merita citite. Avand in vedere ca vorbim de somn e clar ca echipamentul nu poate fi prea usor, asa ca pregateste-te sa faci ceva febra musculara, mai ales la primele iesiri.

si ca o ultima recomandare … insistenta intotdeauna va fi rasplatita :ochi:

ps: cum am mai spus de cateva ori pe forum: mare atentie cu spinning-ul la somn … poate creea dependenta :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 12. februarie 2014, 16:53

Aveti grija cu "dependenta", si eu am suferit dar acum mi-a trecut. Acum sufar de obsesie.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 12. februarie 2014, 17:39

dar eu unul m-am lecuit cand vine vorba de orice mulineta de la Ryobi
Eu am Ryobi Zauber de 2 sezoane si nu am ce sa ii reprosez,parca a ta era Tubertini.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 12. februarie 2014, 17:47

dar eu unul m-am lecuit cand vine vorba de orice mulineta de la Ryobi
Eu am Ryobi Zauber de 2 sezoane si nu am ce sa ii reprosez,parca a ta era Tubertini.


am amici ce folosesc Ryobi si sunt multumiti de ele plus o gramada de cunostinte virtuale care nu au avut probleme. eu am avut probleme si m-a costat somnul anului 2013 ... motiv pentru care nu vreau sa mai aud de ele si imi este imposibil sa le recomand cuiva.

mulinetele de la "Tubertini" sunt Ryobi, doar ca le lipesc un sticker cu Tubertini. mulineta e asta:



si e scris Ryobi atat pe tambur cat si pe maner (si nu stiu sigur daca nu si pe talpa) ... plus ca pe site-ul alora de la Tubertini e precizat ca toate sunt Ryobi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 12. februarie 2014, 21:59

@Trif Florin

M-am bucurat ca ai castigat tu batul! Sper sa-l folosesti cu placere si cu rezultate notabile! :bravo:

Legat de mulinete nu recomand la nimeni mulinete produse de Tubertini. Sau cel putin eu nu mai cumpar asa ceva! La 200 lei e greu sa gasesti o mulineta de spinning ,pentru somn ...mai greu! Eventual un second bine tinut . Chiar nu stiu ce sa-ti recomand ca sa nu ma injuri! :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 12. februarie 2014, 22:11

Florin,
Parerea mea este ca daca asta-i bugetul, pierderea nu-i mare, o sa supravietuiesti. :rizi:
Vorbind serios si fara sa vreau sa par ce nu sunt, nu cred ca exista mulineta cat de cat OK pt. spinning la pretul asta... nici pt. somn nici pt. oricare alt peste.
Pretentiile difera de la pescar la pescar dar totusi sunt convins ca nu ma insel judecand dupa cate mulinete ieftine am cumparat si "aruncat" dupa nici un sezon... si asta in conditiile in care imi dau silinta sa le protejez.
Cred ca ar fi bine sa te mai gandesti... fie mai astepti, fie faci "un efort", fie....
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

56

miercuri, 12. februarie 2014, 22:13

M-am bucurat ca ai castigat tu batul! Sper sa-l folosesti cu placere si cu rezultate notabile!

Asa o sa fac :zambet: !

La 200 lei e greu sa gasesti o mulineta de spinning ,pentru somn ...mai greu! :rizi:

Stiu,oricum mai pot astepta pana in primavara,ma-i adun ceva bani :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 13. februarie 2014, 05:13

Ar mai fi varianta Penn Slammer 460 sau 560. Singura nasolie este adunatul firului la aceste mulinete. Dar sunt destui pescari in Germania care le folosesc la spin. :gandesc:
Trebuie vazut care greutate vine mai bine la lanseta, cu care se echilibreaza mai bine, de ex cu o alta mulineta ce are o greutate identica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

58

joi, 13. februarie 2014, 06:42

:doarecapu: :doarecapu:
poti sa fii mai explicit ca pe mine tare ma mai batea un gand sa imi iau una poate chiar doua pt spining! :gandesc: la un Penn Slammer 360 sau Penn Battle 4000 si.....Penn Slammer 460 sau Penn Battle 5000!!! :gandesc: :gandesc: acum na ca m-ai pus pe ganduri ! oricum inainte sa fie ceva serios vroaim sa va ''atac '' cu niste inrebari :doarecapu: cu scopul de a-mi face o parere despre aceste mulinete pentru ca nu am nici cea mai mica idee ....daca vor fii sau nu ok la spining! :prieteni: am un pitic de-al meu cu mulinete de la 4000 in sus.....adica ....nu prea sunt atras de marimile mai mici! :doaaamne:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 13. februarie 2014, 07:00

:doarecapu: :doarecapu:
poti sa fii mai explicit ca pe mine tare ma mai batea un gand sa imi iau una poate chiar doua pt spining! :gandesc: la un Penn Slammer 360 sau Penn Battle 4000 si.....Penn Slammer 460 sau Penn Battle 5000!!! :gandesc: :gandesc: acum na ca m-ai pus pe ganduri ! oricum inainte sa fie ceva serios vroaim sa va ''atac '' cu niste inrebari :doarecapu: cu scopul de a-mi face o parere despre aceste mulinete pentru ca nu am nici cea mai mica idee ....daca vor fii sau nu ok la spining! :prieteni: am un pitic de-al meu cu mulinete de la 4000 in sus.....adica ....nu prea sunt atras de marimile mai mici! :doaaamne:


Mulinetele din Seria Slammer sau Spinfisher ssm, nu aduna frumos firul. Pt pescuitul la verticala, stationar, absolut nici o problema. Si la spin nu deranjeaza pe multi, mai ales la spin ocazional.
Daca dedici tot pescuitul doar spinningului de somn, atunci eu as lua fara sa ma gandesc prea mult mulinete ce s-au adeverit la acest stil in toate privintele, si as alege in functie de posibilitati de la Biomaster in sus spre Twin Power sau chiar o Stella folosita. M-as orienta doar dupa modelele SW PG.

Pt spin ocazional, as lua probabil un Shimano Spheros SW PG, sau Saragossa (mod. vechi) sau chiar un Penn Battle, sau un Spinfisher SSV (ultimele 2 avand insa rap de recuperare bine peste 5:1).

Iar pt max 15 ore de spin pe an, as da jos Slammer 560 de pe lanseta de clonc si as folosio pe aia.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 13. februarie 2014, 07:01

Ah, ar mai fi si Penn Atlantis de luat in considerare, modelul 7 si 8 mii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare