Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 5. octombrie 2013, 13:37

Atunci inseamna ca pe configuratia pe care o ai ai gasit modul optim de repartitie si reglaj.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 13:42

Salut. Am o barca cu 3 chile de 4m lungime 1.75 latime motor 45hp cu trim electohidraulic. Daca tin motorul in asa fel incit axul elicei sa fie paralel cu suprafata apei(pentru cel mai bun randament de inpingere) daca depasesc viteza de aproxim. 40 km/h barca are tendinta sa sara ca un delfin,indiferent daca mut tote bagajele in partea din fata.(se mai atenueaza fenomenul dar nu dispare)si sint nevoit sa dau ,,trim in" ca sa elimin fenomenul dar pierzind citiva km/h buni din viteza .Ex. de la 55km/h coboara sub 50km/h.Vreau sa-i montez niste aripioare portante gen ,,smart tabs".Intrebare: A mai folosit cineva asa ceva ? , merita investilia? Mentionez ca nu vorbesc despre aripioarele care se monteaza pe placa anticavitatie a motorului , din alea am testat si nu am observat nici o diferenta notabila (am ramas si cu gauri in placa motorului)

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 25. ianuarie 2014, 23:11

Ala e fenomenul de tangaj. Despre placute nu-ti pot spune nimic ca nu am folosit inca. E posibil sa fie prea usoara barca cu incarcatura cu tot si de-asta sa acvaplaneze.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

24

duminică, 26. ianuarie 2014, 09:21

acvaplanarea este un fenomen care se refera strict la

Citat

Stare de plutire a unui automobil ce se deplasează cu viteză mare pe un strat de apă cu grosimea de 1-2 mm, format pe porțiunile plane ale șoselelor în timpul ploilor abundente.

Doru

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 9. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 26. ianuarie 2014, 10:44

A existat candva un individ pe care-l poreclea lumea "Bernouli". Oare sa fi dat cumva individul asta vreo explicatie pentru aderenta la apa urmare unei anumite viteze raportat la materialul aflat in contact?! (ruperea filmului de apa) :rizi: TANGAJ? :rizi: ACVAPLANARE la barci?! :rizi: Oace cum s-ar intitula frecarea unui material cu apa si limita de rupere a acestui fenomen individualizat cu suprafata de contact cu apa? :rizi:
P.S. 1 Asta vara, pe o ploaie strasnica prin Murfatlar am intrat cu masina in glisaj intr-o baltoaca de doar 6cm adancime :rizi:

P.S. 2 M-ati bine-dispus! Acum ma duc sa dau zapada din parcare cu zambetul pe buze. :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:19

Doru, nu fi timid, mai spune-ne despre Bernoulli asta si ce-o zis el cu aplicatie la barci... io, spre rusinea mea, mi-amintesc numa` de ceva cu tuburi cu lichid... :).
Despre ruliu si tangaj stiu numa` din "Toate panzele sus"... :rizi: .
Si daca nu la barci, la ce ar fi mai potrivit sa vorbim despre "acvaplanare"? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:25

Salut.Sar putea sa ai dreptate Cormele, barca am luat-o de la gunoi si dupa 3 ani de munca am reconditionat-o complet. Am scos toata structura de rezistenta care era din lemn si am refacuto din fibra de sticla .In felul asta am scazut mult greutatea initiala a barcii.Oricum pe mine m-ar interesa daca a mai folosit cineva aripioare clisante ,macar la navomodele si care poate sa-mi dea oarece sfaturi .Multumesc anticipat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:45

Salut.Sar putea sa ai dreptate Cormele, barca am luat-o de la gunoi si dupa 3 ani de munca am reconditionat-o complet. Am scos toata structura de rezistenta care era din lemn si am refacuto din fibra de sticla .In felul asta am scazut mult greutatea initiala a barcii.Oricum pe mine m-ar interesa daca a mai folosit cineva aripioare clisante ,macar la navomodele si care poate sa-mi dea oarece sfaturi .Multumesc anticipat.


Bruno a folosit! Iti va raspunde el cind se intoarce din expeditie. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:54

Multumesc Zoran,astept cu placere,oricum pina la primavara nu fac nimic .La mine in curte zapada e de 2 metri abia mai banuesc unde e barca.Noroc ca am calat suspensia peridocului,ca altfel la cita geutate e pe barca se duceau barele de torsiune O sa incerc sa mai dau din zapada dar pina nu se opreste vintul ma lupt cu morile de vint. :doarecapu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 26. ianuarie 2014, 11:56

Multumesc Zoran,astept cu placere,oricum pina la primavara nu fac nimic .La mine in curte zapada e de 2 metri abia mai banuesc unde e barca.Noroc ca am calat suspensia peridocului,ca altfel la cita geutate e pe barca se duceau barele de torsiune O sa incerc sa mai dau din zapada dar pina nu se opreste vintul ma lupt cu morile de vint.

plm... si io ma tot uit pe geam la baltile din fata blocului, da de ingheata... :necajit: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 26. ianuarie 2014, 12:34



tangaj -
Mișcare oscilatorie de înclinare a unei nave, a unei aeronave sau a
unui vehicul feroviar, efectuată în jurul unei axe transversale
ruliu - Oscilație de înclinare a unei nave în jurul axei sale longitudinale, provocată de
acțiunea valurilor înalte, când direcția de înaintare a navei este
paralelă cu valurile

cat despre "saltul caprioarei" sau bataia apei cu prova a unei barci se datoreaza puterii prea mari a motorului montat pe barca.
problema se rezolva prin:
- asezarea greutatii spre prova
- montarea pe barca a unor trim taburi ( cea mai buna solutie)
- montarea a unui motor de putere redusa,sau mai mai exact puterea recomandata de constructorul ambarcatiunii.

majoritatea barcilor pe care le folosim au numar de minim 10/15 ani vechime si in acei ani se foloseau cu predilectie motoare in 2 timpi,care sunt mult mai usoare decat cele actuale in 4 timpi.

de exemplu pt o barca produsa acum 15 ani producatorul recomanda o motorizare maxima de 50cp sau greutatea motorului de maxim 90kg.aceasta greutate/cp o au motoarele in 2 timpi iar un motor in 4 timpi cu 50cp sare binisor de 110kg. aceasta greutate suplimentara apupeaza barca si rezulta bataia provei la viteze de deplasare ridicate.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:01

- montarea pe barca a unor trim taburi ( cea mai buna solutie)

:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:03

Multumesc Mustatza, barca e intradevar foarte veche,de prin anii 70 dar am vazut acum multe firme care penru riuri au revenit la forma cu trei chile (tri hull ) pentru stabilitatea deosebita care o are in stationare,parca stai pe ponton. La barci indentice am vazut ca costructorul recomanda intre 50hp si 80 hp . Pe motorul meu scrie 5o hp dar mai tirziu a fost reevaluat la 45hp, e in 2 t si ate cu trim cu tot 82kg .Chiar si cu greutate mare (4 persoane si bagajele aferente) toate pozitionate cit mai in fata se manifesta fenomenul,desi motorul ca sa gliseze barca trebuie tinut aproape de turatia maxima (minim 4500rpm)Ca sa gasesc pozitia oprima a motorului dupa ce barca iese in glisaj corectez pozitia motorului pina optin turatia maxima si cind incepe sa topaie ca un delfin ciupesc putin trimul in jos barca se linisteste dar pierd din viteza cam 5km/h fara sa umblu la acceleratia motorului. :noroc:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:27

in anii 70 foarte putini constructori de ambarcatiuni studiau forma optima a carenei pt glisare si implicit aceste barci glisau datorita puterii mai mari a motoarelor folosite. in acei ani consumul de combustibil nu era "bagat in seama" :) . pt barcile noi se fac studii aprofundate pt obtinerea unei carene care sa iasa in glisaj cu o putere mai mica a motoarelor.din acest studiu se exlud barcile laguna,cirius,dima si fii etc care sunt un copy/paste a unor barci construite in anii 70 la care s-a umblat doar la greutate ,vopsea si la unele si la partea estetica.

in galati este un matroz care a studiat si ulterior a construit o barca (5.0m/1.7m) aproape perfecta pt dunare si dd. :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:41

Salut Mustatza,ai reusit sa vezi barca facuta de VALI ? daca da,ce impresie impresie ai despre cum e realizata.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 26. ianuarie 2014, 13:47

S-ar putea sa ai dreptate dar ma indoiesc ca forma foarte sofisticata a fundului barcii au fost facute doar de frumusete.Barca a fost fabricata in USA nu la galati de un atelier cu doi oameni chiar daca un din ei e inginer

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 26. ianuarie 2014, 17:24

S-ar putea sa ai dreptate dar ma indoiesc ca forma foarte sofisticata a fundului barcii au fost facute doar de frumusete.Barca a fost fabricata in USA nu la galati de un atelier cu doi oameni chiar daca un din ei e inginer

si daca a fost facuta in usa crezi ca a fost construita intr-un mare santier naval si au lucrat la ea cca 100 persoane inclusiv proiectarea? intra pe siteul celor de la McGregor si vezi unde,cum si de cate persoane sunt construite aceste saiboat-uri.

cateodata nu este nevoie sa fii inginer,pt a putea sa pui in practica un proiect. daca te indoiesti de formele "fundului" acelei barci,atunci trebuie sa te indoiesti si de utilitatea trim-taburilor. acel fund de barca facem cam aceeasi treaba ca si trim/taburile(aproximativ).

nu-l laud pe el sau barca sa dar ca o comparatie barca ta facuta in usa foloseste motoare mari si cea facuta intr-un garaj ordinar intra in glisaj cu 25cp avand la bord 4 persoane.

sa-ti mai fac o comparatie :
am detinut o salupa goby(cea din avatar) 5,2/2.10 640 kg(GOALA+motor) dotata cu un yamaha 80 cp 4timpi si cu 4 persoane + cca600kg bagaj intra in glisare in 22sc iar la 4700r/min avea o viteza de croaziera de 42km/h si un consum de 18l/h. la 6000r/min 56-58 km/h si un consum de 21/22l/h.barca are carena in V pt glisare + viteza.
barca ta fiind mai scurta si muuuuult mai usoara se "chinuie" cu 45cp 2timpi(echivalenti a 55cp 4timpi).
deci constructia carenei FACE DIFERENTA idifernt ca este facuta in usa,europa sau oriunde aiurea.

@ sopvalentin

am fazut-o si face toti banii(oricum nu este scumpa) si acum vrea sa-i construiasca o cabina usoara detasabila.eu o cumparam dar nu i-a placut sotie pt ca este o barca prea simpla comparativ cu o salupa :zambet:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 26. ianuarie 2014, 17:45

Salut. Nu ca ma indoiesc de utilitatea aripilor portante ci voiam sa stiu daca cineva le-a folosit si daca cumva nu au acelasi efect adica stabilizeaza barca dar reduc viteza?.Nu de clisaj m-am plins eu ,barca gliseaza foare repede(aproape instantaneu)ci daca pot sa cistig ceva la viteza de virf.Forma barcii o ajuta sa gliseze foarte repede problema ei sint valurile mari , sar o groaza de stropi peste parbriz si la viteza mare daca nu ti o batista intre dinti s-ar putea sa nu-i mai ai.Vorbesc de valuri care depasesc 70-80cm. :noroc:

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 26. ianuarie 2014, 18:44

Eu cred ca nu vei imbunatati viteza nici cu trim-tabs, nici cu hydro-foil. Motorul e clar prea mare pentru barca sau barca prea usoara pentru motor, cum vrei s-o iei. Viteza maxima pe care o poate atinge barca mentinandu-si glisajul, este cea pe care ai obtinut-o cu trimul " inchis". Incearca sa te obisnuiesti cu ideea.
Aripioarele nu vor avea nici un efect la configuratia ta, ele au efect la barci mult mai grele si motoare mult mai mari de 40-50 cai.
Eu cred ca viteza maxima e limitata de chila, nu de motor.
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:29

Eu cred ca viteza maxima e limitata de chila, nu de motor.

corect johnnie :bravo:

in plus o barca in stil trimaran va stropi pe valuri si pe valuri
mai mari te va "forta" sa iesi din glisaj sau sa reduci viteza la limita
de glisare.
parerea mea , este ca aceste barci sunt construite pt rauri/lacuri mici unde este necesar un pescaj mic.
Nu ca ma indoiesc de utilitatea aripilor portante ci voiam sa stiu daca cineva le-a folosit si daca cumva nu au acelasi efect adica stabilizeaza barca dar reduc viteza?
cunosc pe cineva care a pus trim-tabs-uri(homemade) pe barca sa pt a aprova barca si a mentine o asieta paralela cu apa.pana sa-si monteze trimurile, barca(care era prea usoara pt motorul sau) la viteza maxima batea apa cu prova chiar daca incerca sa corecteze asieta din trimul motorului.
a nu se confunda trim-tabs cu hidrofoil care este un fake comercial.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo: