Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 3. ianuarie 2014, 20:47

probleme elice motor

salut. Anul trecut am achizitionat un motor pt piese de schmb.Proprietarul om serios mi a spus ca nu are compresie,ca la verificat la reprezentanta si ca de aia il vinde la un pret modic.Bucuros ca a gasit un fraier sa-l cumpere mi-a mai oferit pe linga comanda la distanta cu tot cu cabluri si ceasurile de bord cu turometru original.cum am ajuns acasa l-am montat pe barca si fuga la girla(Dunare).Motorul functiona impecabil si cu 1 persoana in barca treceam de 60km/h dar cind am pus 4 persoane mai plinute sa le arat ce poate barca nu mai trecea de 3800rpm.am incercat sa schimb elicea dar nu am putut sa o scot dupa ax.Ma rog am schimbat cisma cu cea de la motorul meu si acum motorul se tureza peste 6000rpm.prima elice era de 15p iar a doua de 13.din cite am citit diferenta intre cele doua elice ar trebui sa fie de maxim400-500rpm.ceva sfaturi? stie cineva cu ce as putea scote elicea depe ax(cea intepenita)am incercat cu tot felul de spreiurisi am tras cu presa de ea mai gata sa o rup.Mai am o elice de 14p dar care se invirte pe hub ,a mai reperat cineva asa ceva?precizez ca motorul este um Mercury 2t 4 cyl de 45 hp din 1897 .

2

vineri, 3. ianuarie 2014, 20:59

.........precizez ca motorul este um Mercury 2t 4 cyl de 45 hp din 1897 .


si cu ce merge, cu carbuni?! :zambet:

daca zici ca ai tras si cu presa de elice si nu a iesit, singura modalitate este sa mergi la un atelier dotat cu posibilitate de tratament termic
daca elicea este de aluminiu, poti incerca sa o racesti foarte tare, iar daca este de metal sa o incalzesti

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 3. ianuarie 2014, 21:09

scuze am gresi 1987 si numai cu carbuni nu am incercat (ar fi bine) axul e din inox si elicea din aluminiu problema este ca inte elice si ax este o portiune din cauciuc ca altfel o scoteam de mult .

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 17:00

Taie cu flexul elicea aia, nu te mai chinui, cred ca e cea mai buna solutie. Altfel nu ai cum sa ajungi la angrenaje sa vezi ce e gripat pe acolo.

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 17:21

salut. Angrenajul nu are nimic se pare ca cisma are alt raport de transmisie desi e indentica cu a mea .dupa socotelele mele la 1000rotatii ax e diferenta de cam 200 rotatii la elice.Din cauza asta nu mergea motorul tipului care mi la vindutEL a luat cisma cu trim elecrohidraulic de la alt motor zicea el indentic dar eu cred ca era de putere mult mai mare.dar nu asta e problema am intrbat poate a mai folosit cineva un spei sau alta solutie care sa dezlipeasca aluminiu de pe inox.Probabil a stat mult in apa de mare fara vasilina corespunzatoare.nu as vrea sa stic elicea pt ca e originala Mercury si asa ceva nu prea se gasesc

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 17:36

.............. blocare elicei pe ax .........e pe caneluri...... s-au pe rotund si sprint :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 18:00

salut pe 13 caneluri surubul si saiba de blocare au iesit foarte usor

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 18:07

Se pot gasi elici si pentru motorul tau, daca nu ma insel este un importator de Solas chiar in RO, nu cred ca te costa mai mult e 120 euro una noua. Daca vrei sa mergi cu greutate mare in barca sau sa tragi schiuri/colace/etc ti-ar fi de folos o elice in 4 pale cu un pas mic. Motorul tau are o plaja de turatie maxima recomandata de producator, ceva de genul 5000-6000rpm etc. Este foarte important sa ajungi in plaja de turatie maxima pentru ca motorul sa functioneze corect si barca sa mearga ca lumea. Problema cu elicea care nu iese e nasoala, nu prea are ce sa se gripeze acolo in asa hal incit sa nu o poti scoate nici cu presa.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 18:18

..atunci pune o presa cu trei brate pe pozitie si incalzeste elicea cu o lampa cu gaz.in mod nornal elicea fiind de aluminiu se va dilata ,incearca atunci usor cu presa sa o desfaci .Alumini are
proprietatea de a cocli cu spreiul nu rezolvi nimica :gandesc:
incearca cu asa ceva :bravo: iti tin pumni :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 19:31

Salut. Cu asa ceva am incercat dar problema e ca nu pot sa incalzesc elicea pt ca intre alice si miezul cu creneluri este o bucata de cauciuc,deaia nici nu pot trage tare cu presa ca se intinde tare cauciucul si se poate rupe .mai am o elice cu cauciucul ala de se invirte pe ax la turatii mai mari de 2000rpm.Zici ca-ti patineaza ambriaju.O sa incerc cum a zis Adi sa o racesc poate am noroc

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 20:14

Nu prea cred ca rezolvi ceva daca racesti o elice din aluminiu care-i montata (banuiesc) pe un ax din otel... eventual daca era invers.
Din cate stiu eu aluminiul are un coeficient de dilatare termica mai mare decat otelul asa ca daca racesti elicea, cu atat o sa se stranga mai tare pe ax (elicea se va "strange" mai mult decat se va micsora axul).
Solutia era s-o incalzesti, daca s-ar fi putut... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 5. ianuarie 2014, 07:53

Multumesc Informer e logic nu mai chelrui banii pe spreiul de racire.Singura solutie ce mi-a ramas e sa confectionez o presa care sa intre prin gaurile de evacuare a fumului si sa incerc sa trag direct de miezul de aluminiu ca sa nu deteriorez cauciucul . daca nici asa....

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 5. ianuarie 2014, 09:17

trag direct de miezul de aluminiu ca sa nu deteriorez cauciucul . daca nici asa....
uite ce am gasit!!!...poate te ajuta Mercury Prop Sale - Discount prices - Quicksilver Stainless Mercury Props
FAQ about props, Mark's price sheet and order form :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 12. ianuarie 2014, 13:07

Daca afectezi bucsa cauciucata dintre elice si bucsa canelata ai compromis elicea.Vezi daca gasesti vreo bucsa, teava,de diametrul bucsei canelate si cu un ciocan sa incerci citeva lovituri in bucsa canelata in asa fel incit sa o disloci din oxidul format intre ea si ax.Nu inainte de a incerca sa introduci intre bucse si ax o solutie decapanta pe care sa o lasi citeva ore sa actioneze.Ca sa ajunga solutia intre caneluri asaza motorul cu axu in sus si incearca sa picuri intre caneluri decapantul.Decapantul poate fi si din cel de curatat aragaze.Eu nu am avut o asa experienta dar teoretic asa as proceda.Incalzirea ar fi buna, dac s-ar face asupra bucsei canelate dar daca incalzesti elicea este frectie la picior de lemn.Sper sa te ajute sfatul meu .Succes

Am mai recitit ce ai scris si revin.Din cite inteleg elicea care este pe ax, nu asigura la sarcina mare deplasare corespunzatoare.Inseamna ca bucsa de cauciuc este deja compromisa ea se invirte pe bucsa canelata sau pe corpul eliciei la sarcini mari. In concluzie, ca sa scoti elicea compromite cauciucul cu gauri date cu spiralul pina scoti elicea .Apoi poti incalzeste bucsa canelata si cu batai usoare pe ax o vei desprinde. Succes

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »toni 54« (12. ianuarie 2014, 13:25)


momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 12. ianuarie 2014, 13:32

Multumesc Tony , am incercat sa o tin in sus si am dat cu fel de fel de spreiuri degripante dar nu am incercat sa bat in ea(in axul central).Nu crezi ca o sa aiba de suferit rulmentul de presiune di capatul axului central? Oricum o sa incerc si asta.Vreau sa incerc sa o scot eu ca sa nu distrug eliceaca asa la atelierul mecanic aia mi-o scot da nu stiu cu ce consecinte asupa elicei Asta inseamna sa te calicesti la putina vaselina..

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 12. ianuarie 2014, 13:47

Cu lichid de frana ai incercat?

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 12. ianuarie 2014, 14:40

A m reusit sa pot raspunde pe forum.Pai am inteles ca aceasta elica patineaza in sarcina.Nu ai ce sa mai faci cu ea.O sa mearga ceva timp cu sarcina mica dar dupa un timp scurt cedeaza si ramii in mijlocul apei.Singura remediere este sa torni bucsa cauciucata din nou dar nu stiu daca la tine lucreaza cineva in cauciuc.La mine .pt o elica de yamaha 15cp mi-a cerut 300ron si am preferat sa cumpar una nou de la Solax de 350ron. Asa ca parerea mea este sa numai protejezi bucsa cauciucata.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 22. ianuarie 2014, 18:50

sa incerc sa o scot eu ca sa nu distrug eliceaca asa la atelierul mecanic aia mi-o scot da nu stiu cu ce consecinte asupa elicei
.....si in final a iesit ?.......ai reusit ? :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 22. ianuarie 2014, 19:05

Salut. Cineva de pe forum mi-a sugerat sa folosesc lichid de frina ,cum asta nu incercasem acum sta la macerat cu lichid de frina . :doarecapu:

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 22. ianuarie 2014, 19:52

Momaul, am revazut acum conversatia si vad ca am ramas dator cu un raspuns.Iti recomandam sa bati in bucsa metalica si ti-ai exprimat temerea de afectare a rulmentului.Bataia nu trebuie sa fie in forta.Ea trebuie doar sa permita o rupere a stratului fff fin de oxid format la suprafata de contact intre bucsa si ax.Vad ca ai turnat lichid de frina.Da el este un lichid care patrunde mai usor in spatii mici si face o lubrefiere prin glicerina pe care o are in componenta, dar nu dizolva.Din punct de vedere al patrunderii, cel mai bun este gazul.Tie in schimb,iti trebuie ceva care sa dizolve citusi de putin oxidul format, si deaceea eu ti-am recomandat un detartran.Acum tu alegi ce crezi, sfatuitori vad ca sunt. Succes .pina la primavara mai e