Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 481

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 09:24

intre craciun si revelion am bagat cu Mane o iesire despre care nici nu am pomenit. rezultatele au fost dezastroase, iesind pe mal un singur peste ... si ala prins de spate:



asa ca, astazi, ceva mai tarziu decat in mod normal am plecat sa vedem daca nu reusim sa dam de ceva pesti. sperante nu prea erau dar pofta da.

in primul dintre locuri, dupa mai bine de 2 ore de lanseuri cu tot ce ne-a trecut prin minte ne-am declarat invinsi. efectiv nici cea mai mica urma de activitate ... asa ca ne-am tirat spre alte locuri.

in cel de-al doilea loc ceva pesti si-au facut simtita prezenta atat pe jigurile lui mane cat si pe voblere. lasand la o parte vreo 2,3 rateuri de ambele parti, intr-un final a poposit pentru o poza vitelul de mai jos, masurand 74 de cm si cu siguranta cateva kg bune:



urmat de un alt avat frumos:



... ambi intrati la niste voblere facute de mine :bucuros2:

o iesire extrem de grea, pesti apatici si aproape imposibil de gasit ... data viitoare trebuie sa fie mai bine.
Acum,am observat(nu stiu daca asa e,dar de aici asa pare)ca avatul asta fain si-a lasat un solz pe tripla de jos..Ei bine,acum vreo luna pe cand era frig puternic,m-am dus intr-o seara la Mures,intr-un loc unde vazusem multi obleti..Curent,apa adinca..Si dau cu thrilul de 7...Nimic...ingheta mina pe minerul de pluta al lansetei..Decid ca nu schimb naluca,dar ma pun sa explorez pe verticala cei 5-6 metri cat are apa...Si las naluca sa cada tot mai mult,dupa care incep recuperarea..Mai rapid,mai sacadat..Si cind eram pe undeva pe la vreo 2-3 metri(?)intre ape,poc, ma loveste ceva de sa fac infarct..Intzep,si ..ratez..Noh,rateu..Mai dau,de vreo 2 ori si incep sa-mi fac ginduri,ca a fost un banc de pasnici,poate chiar fitofagi...si poc inca una..Intzep,...il aaammm,si fleosc, se duce dupa ce frina apuca sa pacane de citeva ori..Cind scot,pe ambele triple...solzi,mici si albi..Am dat pe locul ala inca vreo ora.Daca erau pasnici ,ar fi trebuit sa mai am atingeri,dar nimic..Acuma ca vad solzul ala,mi se intareste convingerea ca am avut o intilnire de gradul 3 cu maria sa ,avatul..Noh,nu-i bai las ca vine altul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 482

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 11:00

frumoasa iesire Adi, un inceput de an cum trebuie. sunt de parere ca unele poze ieseau mai bine facute in alt fel :ochi:

Gigi, nu stiu sa iti spun nimic de solzii de pe triple ... daca erau solzi sau e doar o iluzie, ancorele sunt ST31 destul de groase in carne iar spinul ar putea da senzatia unui solz (daca nu aveam ancore tepene nu scoteam afara niciunul dintre ei, ambii erau agatati superficiali si nu au lovit voblerul cu convingere). Intr-o oarecare masura iti poti da seama daca solzii sunt de avat sau ceva platica, platicile au solzii mai marunti decat avatii.

Temperaturile prea ridicate din perioada asta nu ne ajuta cu nimic, nu reusim sa dam de pesti asa cum trebuie. Anul trecut pe vremea asta lucrurile erau mai simple.

later edit : tocmai m-am uitat la pozele originale unde am reusit sa dau zoom cum trebuie. Nu sunt solzi pe triple gigi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 483

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 11:15

pozele au iesit de tot si imi cer scuze pentru ele.
din calitatea de moderator te rog sa editezi postarea mea ca sa nu se mai vada acele linkuri lipsa

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

1 484

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 15:44

... cu si fara poze, tot respectul pentru capturi si pentru povestire. mai buna decit orice film youtube.
fir intins in continuare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 485

duminică, 5. ianuarie 2014, 07:06

offf, prietene ce imi ceri tu mie si doar stii bine ca nu am nici talentul tau oratoric si nici pe cel de povestitor, dar.........nah sa zicem ca sunt dator forumului cu o poveste asa ca:
Stiuca Fermecata...


:inchinare: Multumesc din suflet!

Oare cum te putem indatora la mai multe povestiri dintre acestea? :gandesc: ...om gasi noi ceva... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 486

duminică, 5. ianuarie 2014, 15:27

azi am fost la pescuit. sunt zile si zile ... sunt zilele alea in care parca totul este de partea ta la fel cum sunt zile in care parca totul e pe dos si nimic nu iti iese. spre norocul meu, eu am avut azi parte de una din zilele alea in care totul iti iese in timp ce Mane, din pacate, a avut parte de o zi situata exact la polul opus, cand nimic nu merge.

personajul principal al zilei de astazi e el:



... nu voi lungi povestea pentru ca nu stau prea bine cu timpul in momentul de fata. pe langa vreo 4-5 rateuri voblerul din imagine mi-a adus 3 avati destul de frumosi:







alaturi de alti 3 frumosi de tot (cel mai bun 72 de cm):







... iar ca o ultima captura, ceea ce in primele 10 secunde am crezut ca e avatul avatilor s-a dovedit a fi:



(ocazie cu care pot spune ca am facut deschiderea la somn mult inainte decat ma astepatam)

deci, in momentul de fata inca sunt in extaz atat datorita capturilor avute cat mai ales faptului ca toate capturile au venit la un vobler facut de mine :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 487

duminică, 5. ianuarie 2014, 15:41

....

Felicitari pentru capturi! Se pare ca ai reusit o naluca pentru gustul rapitorilor !

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 488

duminică, 5. ianuarie 2014, 15:41

:buaaaah: Nice! De zile din astea sa tot ai parte :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

1 489

duminică, 5. ianuarie 2014, 16:37

Super Anem :bravo:
Nu cred sa fie un moment mai fain dupa asa partida....mai ales cu voblerul(made by Anem)..
Felicitari inca o data! :apl: :apl:
PS. Cand te hotarasti sa faci unu-doua in plus...trece-ma pe lista(bineinteles contracost)
:noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 490

duminică, 5. ianuarie 2014, 18:28

Frumos.Bravo! Deja devine obisnuinta... :bravo:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 491

duminică, 5. ianuarie 2014, 18:31

Anem bravo, felicitari, frumoasa zi de pescuit.

PS. sti cam ce temperatura are apa in care pescuiesti?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 492

duminică, 5. ianuarie 2014, 21:15

Merci baieti ... a fost o zi mai mult decat OK. Imi pare rau ca nu i-a mers si lui Mane cel putin la fel de bine ... data viitoare cu siguranta va fi mai bine.

Iulian, nu stiu sa iti spun temperatura apei ... din pacate nu am termometru si nici nu gasesc nici o informatie pe net.

Cata ... ne vom auzi :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 493

duminică, 5. ianuarie 2014, 23:10

felicitari anem pentru o partida extrem de reusita.
te invidiez pentru avatii aia si iti multumesc pt edit.

astazi am fost si eu la pesuit si...............inca odata am inteles de ce nu este bine sa publici fotografii pe internet :zid:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 494

luni, 6. ianuarie 2014, 06:29

Pfuiiii ... Teufel! :buaaaah:

Anem, cred ca ai reusit o naluca bestie! Acuma poti selecta conditionat pe cei care o doresc: prin poze cu capturi si povestiri... :rizi: Cata, mai asteptam cum ai promis un mic rezumat al anului 2013! :bucuros2:


Adiwolf, nu cred ca prin pozele de pe net sa se fi aflat... mai degraba cei care erau acolo la pasnic au vazut si naluca, si locul si pestii. Asa ca, prin citeva telefoane, vin prietenii din toata tara. Eu am avut perioade cind prindeam si 20 de avati pe zi, toti mergeau doar la o naluca si doar daca recuperai intr-un anumit fel. Si doar in 2 locuri. Daca mai erau pescari acolo, preferam sa plec acasa si sa vin alta zi... Iar cu pozele, fa-le spre apa, ca sa nu se vada locatia de pe mal. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 495

luni, 6. ianuarie 2014, 07:28

... nu cred ca prin pozele de pe net sa se fi aflat...


Din pacate sunt multi BRACONIERI cu "ACTE in regula" care scaneaza netul...

1 496

luni, 6. ianuarie 2014, 20:11


Adiwolf, nu cred ca prin pozele de pe net sa se fi aflat... mai degraba cei care erau acolo la pasnic au vazut si naluca, si locul si pestii. Asa ca, prin citeva telefoane, vin prietenii din toata tara. Eu am avut perioade cind prindeam si 20 de avati pe zi, toti mergeau doar la o naluca si doar daca recuperai intr-un anumit fel. Si doar in 2 locuri. Daca mai erau pescari acolo, preferam sa plec acasa si sa vin alta zi... Iar cu pozele, fa-le spre apa, ca sa nu se vada locatia de pe mal. :noroc:


zoran,
am postat pozele doar in doua locuri: la tine pe forum si pe pagina mea personala de facebook
pe pagina mea de facebook au stat maxim 2 ore si le-am sters din cauza anumitor telefoane si a intrebarilor din ce in ce mai insistente din partea unor pescari.
cu certitudine si garantez ca nu pescarii localnici care m-au vazut prinzand au batut toba, nu, aia sunt pescari de stationar si chiar daca incearca sa prinda stiuca o fac cu pestisor si extrem de rar cu naluci metalice sau plastice (sunt prea scumpe pt bugetul lor)
duminica cand am mers la pescuit in acelasi loc, erau deja doua barci pe apa si peste 10 pescari pe mal in conditiile in care 6 sunt deja multi iar barcile iti obtureaza tot pescuitul la spinning.
este drept ca nu s-a prins nimic nici sambata si nici duminica si ma asteptam la asa ceva, dar nu asta conteaza cat faptul ca nu am putut pescui si nu m-am relaxat in locul care imi face placere sa pescuiesc.
Nu imi permit sa pescuiesc cand vreau, pot sa merg la pescuit doar in final de saptamana si implicit atuncea nu am chef sa fac experiente sau sa imi fac nervi pt cine stie ce lucru prostesc legat de pescuit (asta ca sa nu zic pt fiecare idiot care se crede mare pescar)
Daca timpul mi-ar permite sa fac ce vreu si cand vreau...........crede-ma ca m-ar durea la basca de toti pescarii si braconierii astia, din pacate insa ........ :necajit:
Cand pescuiesc si nu sunt cu un prieten care poate si stie sa faca poze, prefer sa nu fac si sa pescuiesc in continuare cat mai mult timp, dar acuma a fost un caz izolat si pozele le-a facut un pescar oarecare si oricat ai incerca sa te pozitionezi, daca se vede o frantura de mal sau de dig/imobil ceva, eu unul iti pot indentifica locul de pe Olt si daca eu pot asta fi convins ca mai sunt o gramada care o fac mult mai bine decat mine
din pacate asta este realitatea, realitatea romaneasca in care traiesc eu (si multi altii) si de care trebuie sa tin cont.
imi pare rau. :necajit:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 497

luni, 6. ianuarie 2014, 20:41

am postat pozele doar in doua locuri: la tine pe forum si pe pagina mea personala de facebook
pe pagina mea de facebook au stat maxim 2 ore si le-am sters
:zambet: adi !!! ........guma !!!...guma!!!!,ai tinuto la ...secret :rizi: :gandesc: cred ca te-a apucat :rizi: cand ai vazut ,ce vijelie,ai provocat in urma ta :soc: .
P.s......nu esti nici primu, nici ultimu,care a patito, tu sa fi sanatos!!! :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 498

luni, 6. ianuarie 2014, 21:30

Cata, mai asteptam cum ai promis un mic rezumat al anului 2013!

Asa este Zoran, promisiunea este promisiune.
Dar hai sa-ti spun de ce am tot amanat.Au fost 2 motive principale:
1.Vremea de afara(10-15 grade) nu ma imbia sa fac "povestioare"-se stie ca nu sunt un meserias in relatari/povestiri.Asteptam un minus grade afara, sa pot aprinde semineul(vorba vine ca nici asa ceva n-am :rizi: ), etc.,intelegeti voi....
2.Nu am vrut sa patesc ca multi de pe forum care au relatat cu amanunte/poze(ultimul patit adiwolf).Deobicei, merg la pescuit mai mult singur, asa ca nici poze n-are cine sa faca...(mi-am propus pe 2014 sa achizitionez un GOPRO3 si sa filmez toate partidele de pescuit-vorba lu' danmiclau56-CU ASTA RAMANEM).
Si acum sa relatez din experientele mele pe 2013.
A fost primul an in care m-am dedicat 99% in pescuitul somnului.Cu informatiile de pe acest forum(inca o data :inchinare: lui Zoran si echipei de moderatori :bravo: ), coroborate si cu mica experienta a mea, am avut cel mai bun an in pescuitul somnului.In principal m-am axat pe clonc, dar am incercat si la casting.
Ape pescuite:Dunarea(80%), restul apelor din apropierea jud.Timis(Mures,Bega,Timis)-20%.Ca si capturi-17 mustaciosi intre 0.5kg-18.5kg.
Vreau neaparat sa mentionez un aspect, care initial l-am trecut usor cu vederea: in initierea pescuitului la clonc, ca sa ai rezultate cat de cat si sa nu fii DEZAMAGIT, trebuie sa indeplinesti foarte multe conditii-PAREREA MEA: barca,motor, sonar bun+reglare sonar,motor electric(optional), momeala potrivita, montura potrivita, cloncul potrivit, mana( a mea e stanga.. :rizi: ) potrivita, si nu in ultimul rand conditiile meteo potrivite.
La mine aparent a fost usor....a trebuit sa-mi fac "mana".
Mai trebuie CEVA-cel putin eu asta am simtit:...UN PROFESOR in sensul ca nu trebuie sa te invete cum sa legi un carlig sau sa bati cu cloncul, ci sa-ti dea INCREDEREA ca ce faci, faci bine(multumesc Costi :bravo: )
Revin la capturi.Cel de 18.5 kg-1.3m(PB) nu a fost dat de Dunare :pauza:
Sa va relatez acum de ce sunt si eu reticent in a povesti.
In zona unde pescuiesc(eu pescuiesc numai de la Severin la vale), este un loc stiut unde se "ridica" destui somotei.La un moment dat am agatat o plasa din 3 care se vedeau.Trag cu "supadimensionatu'" si o ridic, recuperez montura, las plasa la locul ei si continui mai in jos.Dupa 5 min apare "proprietaru' plasei".Se invarte spasit pe langa mine, isi ia inima in dinti si ma intreaba:domne' tot vad ca dai cu cloncu' si ca ai si sonar, se vede ceva? ca eu bag plase de 20 de ani si n-am prins niciun somn.La care eu baiat-bun explic ca nici nu are cum sa-L prinda deoarece somnul inoata cu mustatile in fata.Parea multumit de raspuns, eu oricum incheiam pe ziua aia, ma gandeam ca maine plasele sunt scoase(apropo-aia pe care am agatat-o era EMPTY :bucuros2: ).Vin a doua zi.... :doarecapu: 9 plase...nu se mai putea urma "o toana :nervos: "-se vrea gluma, asa ca am plecat deacolo.
Zoran, astazi ai fost colac peste pupaza, parca ne-am fi vorbit.Ai scris tu ca sunt restant cu relatarea, in momentul cand citeam mesajul eram la o cafea cu un prieten(pescar de salau)Tot i-am povestit eu cu somnu, iar el merge muuuult mai sus de Severin la "salau", pe undeva unde ai fost tu cu Deyu in a doua etapa.Spunea ca baietii din zona au fost disperati asta vara(cica de un pescar german) care a prins 100-150kg de somn (poate-i cunosti?) intr-o zi, si acum localnicii INVESTESC LA GREU(sonare,clonkuri, etc).OK am zis....mai sunt fff multe conditii(printre care cele enumerate) de indeplinit.L-am intrebat-CE A FACUT NEAMTUL CU PESTII CAPTURATI?-NU I-A ELIBERAT?- eu asa stiu.Habar n-avea de ELIBERARE.Ma asteptam sa fie marcati de gestul "neamtului"...dar.... :doarecapu:ROMANICA.....
Sa speram intr-un an mai bun!...eu nu mai sunt restant... :rizi:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 499

marți, 7. ianuarie 2014, 05:12

Sa speram intr-un an mai bun!...eu nu mai sunt restant..


:noroc:

Spunea ca baietii din zona au fost disperati asta vara(cica de un pescar german) care a prins 100-150kg de somn (poate-i cunosti?) intr-o zi...

Nu imi aduc aminte sa fi prins atata somn vara trecuta, alti iau fost aia, persoane care vand peste si pe care eu ii trec in categoria braconierilor! :doaaamne: Si cu care nu doresc sa am nimica de-aface...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 500

marți, 7. ianuarie 2014, 06:21

No,de aia incintele sint ''sfinte''..Nu trebuie sa te feresti de nimeni,poti discuta deschis ce ai prins,la cum ai prins,pestele se intoarce sigur inapoi,e curat,nu sint greblasi,plase,etc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: