Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

luni, 29. aprilie 2013, 21:52

stiu eu pe unul care a dat un Zauber mai de pomana ca nu ii placea nu stiu ce la el si a zis ca nu isi mai cumpara mulinete decat shimano si daiwa
a luat un stradic. nou nout
cloncane. :rizi:

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 29. aprilie 2013, 22:41

stiu eu pe unul care a dat un Zauber mai de pomana ca nu ii placea nu stiu ce la el si a zis ca nu isi mai cumpara mulinete decat shimano si daiwa
a luat un stradic. nou nout
cloncane. :rizi:

Stradicul din câte ştiu eu nu se fabrică în Japonia. Poate fi asta problema ? Da şi nu. Vorbind de Shimano altele decât cele japoneze şi noi, scoase din cutie am întâlnit deseori cantitatea vaselinei insuficientă la angrenaj, dar mai ales la rulmentul axului melcat, care era aproape uscat. Joc relativ mare la axul roţii dinţate, s-a rezolvat de la saiba distanţier. A doua problemă am întâlnit-o la un Shimano din gama superioară. Se mai poate verifica piuliţa de la rotor, am avut destule mulinete în mână cu sunete şi "cloncănituri". iar după strângerea piuliţei acestea au dispărut. Dacă tot aşa o ţine, o vizită în service. Atenţie la Garanţie !
:ciao:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 30. aprilie 2013, 06:04

Am si acuma,un shimano sustain 3000 fe..Saraca o facut 4 ani...chinuita in toate modurile posibile,cranck-uri mari pe curent(e drept ca acolo numai in pompaje am putut recupera),gume,thrill-uri pe viteza..A rezistat eroic,desi e facute in malaiesia,joc in miner-O,joc la rotor...putin ,se simte ceva,dar foarte putin..Ce a picat la ea,este knobul de la miner,si o saiba minuscula de plastic de la galet.Acuma joaca rola stinga dreapta,de intra firul pe dupa ea..Cind e foarte cald,mai cloncane..


Fiind in cautare,m-am uitat prin magazine,piata,si am ramas placut surprins de sproblue arc,intre timp au scos si doua modele noi,si de riyobi..tancuri nu altceva..sper ca arctica asta sa fie cit de cit reusita..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 30. aprilie 2013, 06:54

Fiind in cautare,m-am uitat prin magazine,piata,si am ramas placut surprins de sproblue arc,
Am discutat în magazin cu pescarii de spining şi mi-au spus că spro blue arc sunt foarte bune, mi-a spus un băiat că trage de ea fără milă şi merge super.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 1. mai 2013, 10:00

Techniumul nu mai este mulineta care a fost cindva..Au aparut insa, spro goldarc si grandarc,si nici ryiobi nu sta rau...De la shimano,de la twinpower in sus,e calitate..la c14 si alte sciencefiction-uri,nu ma bag..alea or fi bune dar pe la clase light,ultralight..


Nu stiu cum o fi Technium-ul “de azi” dar in urma cu vreo 4 ani am pescuit cateva zile cu una care mie unul mi-a placut mult de tot. Tot in acele cateva zile am pescuit inclusiv cu un RedArc. Ambele mulinete erau ale unui amic ce le-a forjat bine de tot pe sub anumite baraje cu tot felul de naluci. RedArc-ul dadea senzatia ca se desface din toate incheieturile in timp ce Technium-ul mergea foarte OK.

Cat despre … Shimano de la Twin Power in sus e calitate, chiar nu stiu ce sa spun. Am un TP2500 FB cu toate inscriptile de Made in Japan pe ea si nu sunt deloc multumit de ea – in timpul recuperarii mi se pare ca se simte ciudat angrenajul si este imposibil sa pescuiesti cu ea la jig de exemplu, pentru ca iti “fura” din sensibilitatea de care ai nevoie … la vobere sau alte reactive merge.

In urma cu cateva luni (can dam vazut ca TP-ul ala era imposibil de folosit la jig) invarteam printr-un magazin o gramada de mulinete atat produse de Shimano (Technium, Stradic, Sustain, TwinPower, Biomaster) cat si chestii produse de Pfleuger, Mitchell, Penn, Fin Nor, Abu sau Ryobi (Daiwa nu aveau atunci acolo nimic din ce ma interesa) si dintre toate mi s-a lipit de mana un Biomaster. Una dintre primele mulinete care a sarit din lista a fost un TwinPower FC care mi-a dat senzatia unei jucari de plastic in mana … la fel si Stradic-ul. Ultimele doua ramase pe masa au fost Biomaster-ul si Sustain-ul … ambele se simteau cam la fel in mana dar Sustain-ul nu a fost pe gustul meu din punct de vedere estetic. La fel mi-a placut si un Rarenium cu care am pescuit (Mane81 il are) si despre care am o parere buna … si este data a fi sub TwinPower.

Si Arctica-ul ... cand am cumparat-o, plecasem spre magazin sa cumpar un Capricorn 4500VJ pe care nu il aveau si invartind mai multe pe acolo mi-au ramas in mana un Stradic de 5000 si Arctica-ul. A fost aleasa cea de la Ryobi din cauza unei capacitati mai mari a tamburului dar regret alegerea facuta si astazi. Am mai zis-o … in timpul unui anumit dril am simtit ca se face bucati, pur si simplu totul se misca in ea si tineam cu mana stanga (in masura in care puteam) corpul mulinetei de frica sa nu “explodeze” pe acolo. Ulterior am vazut ca s-au desfacut suruburile cu care era prinsa pe care dupa ce le-am strans nu am mai avut problem cu ea … si a mai avut parte de un dril si mai nervos decat ala.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 1. mai 2013, 16:17

Cat despre … Shimano de la Twin Power in sus e calitate, chiar nu stiu ce sa spun. Am un TP2500 FB cu toate inscriptile de Made in Japan pe ea si nu sunt deloc multumit de ea – in timpul recuperarii mi se pare ca se simte ciudat angrenajul si este imposibil sa pescuiesti cu ea la jig de exemplu, pentru ca iti “fura” din sensibilitatea de care ai nevoie … la vobere sau alte reactive merge.


ANEM, discutam aici despre mulinete marimi medium, cum este TP2500FB. Am scris in acest topic despre problemele care pot aparea la Shimano, inclusiv cele Made in Japan. Nu vorbesc aici daspre Made in Japan modele pentru piata din Japonia, nu am intalnit inca asemenea model. Se poate ca dupa o revizie sa nu mai ai acea senzatie.
Ai dreptate si sunt de acord cu tine cand afirmi ca Shimano de la Twin Power in sus e calitate. Nu am TP, Biomaster, Rarenium sau Technium, le-am invartit doar in magazin. In schimb am ASPIRE 4000 FA si FIREBLOOD 4000 FA, pe care le folosesc la stiuca, cu oscilante, rotative, jiguri, vobblere, etc. Sunt foarte multumit de ele, nu sunt science-fiction, nici Ci4, pur si simplu sunt facute excelent si functioneaza ca atare. Si cand ma dandesc cum merge STELLA........, sau mai bine nu la acele preturi in perioada asta nesigura.
Recomand ambele modele cu incredere, dar nu la somn modelele la marimile de mai sus.
Iar despre Daiwa, aproape toate modelele noi europene sunt din Zaion, inclusiv modelul de varf Exist. Singurul full metal a ramas CERTATE, un model demn de luat in considerare.
:ciao:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 2. mai 2013, 06:45

Cat despre … Shimano de la Twin Power in sus e calitate, chiar nu stiu ce sa spun. Am un TP2500 FB cu toate inscriptile de Made in Japan pe ea si nu sunt deloc multumit de ea – in timpul recuperarii mi se pare ca se simte ciudat angrenajul si este imposibil sa pescuiesti cu ea la jig de exemplu, pentru ca iti “fura” din sensibilitatea de care ai nevoie … la vobere sau alte reactive merge.


Anem,asta nu inteleg,cum adica sa iti fure mulineta din sensibilitate??Ce legatura are mulineta cu senzitivitatea?
Scuze ,nu stiu cum am selecatat tot mesajul :nunteleg: :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 2. mai 2013, 07:15

O mulineta buna la salau am inteles ca este Spro Red Arc. Aceasta lucreaza mai usor si mai finutz ca Blue Arc, dar nu e asa rezistenta ca Blue. Adica, la Dunare prin pietre-radacini-socuri, mi s-a recomandat Blue Arc.
Ne-mai gasind de cumparat, mi-am luat un Red Arc.
Se pare ca Blue nu se mai fabrica, iar cei ce au mai gasit de cumparat, sunt fericiti.
Nu stiu inca exact care este seria noua a lui Blue, poate ca Black, dar n-am auzit inca nimica despre ele :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 2. mai 2013, 08:32

, pentru ca iti “fura” din sensibilitatea de care ai nevoie … la vobere sau alte reactive merge.


Anem,asta nu inteleg,cum adica sa iti fure mulineta din sensibilitate??Ce legatura are mulineta cu senzitivitatea?
Scuze ,nu stiu cum am selecatat tot mesajul :nunteleg: :rizi:


am pus intre ghilimele cuvantul FURA tocmai pentru ca nu stiam cum sa o spun intr-un alt mod cat mai scurt.

ideea este ca se simt angrenajele intr-un mod ciudat in ea atunci cand recuperezi si are anumite momente in care mulineta merge mai greu sau chiar face mici stopuri si trebuie sa aplici ceva mai multa forta pe maner pentru a merge. datorita faptului ca nu se invarte lin si cursiv iti "fura" din atentia pe care trebuie sa o ai la ce se intampla cu naluca ta pe substrat sau pe unde o fi.

nu stiu cum altcumva sa explic, daca ai ocazia, incearca sa pescuiesti la jig cu o mulineta ce nu se invarte lin si vei vedea exact ce vreau sa spun ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 2. mai 2013, 12:53

Gata am inteles ce vrei sa spui..
Am patit si eu cu sustain-ul,de am crezut ca s-a stricat..de fapt ducea lipsa de vaselina..
Este gresita ideea ca la shimano astea cu orificiu de ungere din ext.e suficient uleiul acela din sticluta.Eu asa am crezut.Pina am patit ce zici tu.Am desfacut-o,am spalat-o,si am pus vaselina,de atunci merge bine nu am mai avut problema aceea.Se pare ca uleiul este pentru rulmentul principal si galet.
De fapt cind a inceput sa faca asa,eram in barca pe Ghioroc,nici nu am mai pescuit cu ea ,in ziua aceea.Probabil ca multe care stau prin magazin perioade mai indelungate,prezinta ceva semne asemanatoare..E bine sa le spalam-ungem chiar daca sint noi.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 12. iunie 2013, 06:42

Cu Arctica in plina vara… | WSBTEAM - Pescuit la rapitori

Citeva(prime)impresii despre Arctica 2000CF..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

52

vineri, 29. noiembrie 2013, 22:13

Review : Ryobi Carnelian / Kewl Forge / Grauvell Kona Molokai / Tubertini AP Power - Alan Hawk's Reel Review - JIGNPOP Forum

am dat de link-ul asta pe un alt forum. chiar daca nu e vorba de Arctica m-am gandit ca poate intereseaza pe cineva avand in vedere ca e tot Ryobi.

ps: cred ca imi voi face timp sa desfac Arctica-ul pentru ca sunt tare curios de cum arata mecanismul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 09:23

Anem, o oarecare uzură neuniformă la dantura roţilor dinţate şi/sau o fracare a unei rotiţe de carcasa mulinetei din cauza centrării imperfecte poate fi cauza acelei senzaţii de "furt" în timpul recuperării. Poate ne dai un feedback după ce demontezi Arctica, cred că mai mulţi am fi interesaţi de constatările tale. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 21:10

Io dupa ce-am citit review-u` ala de la cap la coada, tind sa uit ca exista aceasta firma... nu ca as fi cumparat vreodata ceva de la ei, pana acu`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

duminică, 1. decembrie 2013, 06:12

Io dupa ce-am citit review-u` ala de la cap la coada, tind sa uit ca exista aceasta firma... nu ca as fi cumparat vreodata ceva de la ei, pana acu`... :rizi: .


Intr-un fel ai dreptate, intr-altu' nu unteleg... Nu poti sa o "stergi" o firma din memorie pt o singura problema de serie la un singur model. :nunteleg: Si cu toate acestea, si mie imi merge la fel. :doarecapu:

Eu am cumparat mulineta la recomandarea lui Jan Guthjar. Care insa, se pare ca testeaza sculele si face reclama firmei WFT, ce are si Ryobi in program/ catalog. Iar pt testare nu se dau de catre firme rahaturi, ci doar mostre bine selectate. Deci lui nu am ce sa-i reprosez! In acelasi timp insa, am deschis aici un subiect laudand o mulineta de care am avut din start indoieli. Asa ca imi cer scuze celor carora am influentat cumpararea mulinetei.
Astfel de "boli" ies la iveala datorita noua, pescarilor - care suntem adevaratii testari, dupa multe luni de pescuit. Iar restul pescarilor primesc feedback-ul nostru si il afla multumita forumurilor.

Problema Arcticii in acest caz este frana, si nu restul.
Aceasta mulineta NU a fost conceputa pt pescuitul la somn, la fel ca si muuulte alte accesorii care noi le suprasolicitam in pescuit, in toate stilurile de pescuit, de cele mai multe ori fara sa ne dam seama. Probabil ca daca foloseam mulineta exclusiv la pescuitul stiucii, nu se intamplau aceste chestii cu frana, si eram toti multumiti de ea. Raportul pret/calitate la mulinetele Ryobi il gasesc totusi ok.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 1. decembrie 2013, 07:12

Pot sa spun ca a trecut un sezon aproape plin de cind am pescuit cu Arctica 2000 CF.Modelul pe care il am are frina data la 2.5kg.Daca as fi vrut frina mai puternica ar fi trebuit sa optez pentru un model mai mare ceea ce ducea si la o crestere in greutate a mulinetei.Am acceptat compromisul cu frina de 2.5kg.Din acest punct de vedere pot sa spun ca nu mi-a pus nici o problema,pe acest combo drilind pesti frumosi intre care as aminti o stiuca de 101cm,un somotel de vreo 5-6kg,si multi salai intre care cei mai mari ,pe la 4-5kg.In timpul acestor driluri,frina sa comportat impecabil cedind fir controlat,fluid.Mi-a fost teama ca la cele 2.5kg,nu voi putea avea control asupra pestelui.''Testul suprem''sa zic asa, a fost la Vladimirescu ,prin vara cind am harponat accidental un crap de coada.Mai bine zis ,un megacrap.Deoarece initial am crezut ca e stiuca mare,am rugat pe amicul meu Adrian sa ridice ancora.Si ne-am trezit luati la remorca pe balta cu directia butucii dincapatul baltii.Am reusit sa-i evitam la milimetru,ocazie cu care am fortat din mulineta si lanseta la limitele lor maxime,iar dupa ce am scapat de butuc si am rasuflat usurati,ne-am pomenit ca o ia catre insula de stuf si iarba,unde sa implintat la final,eliberindu-se.

Ieri am desfacut mulineta ca sa o gresez.Ma deranjau la ea 2 lucruri.Primul era un joc mic in manivela de carbon.Sa dovedit ca erau de vina doua surubele mici care nu erau infiletate pina la capat,probabil din fabrica.Al doilea lucru care ma agasa era un mic clampanit care aparea la o anumita turatie in recuperare.Uitindu-ma cu atentie am constatat ca bratul pick-upului,are un mic joc in lacasul subansamblului care tine rola ce aduna firul.Doua picaturi de adeziv turnate acolo au rezolvat problema.Ca si constructie este un mecanism simplu si rezistent.Rulmentii de baza sint de dimensiuni mari,capsulati.Rulmentul si mecansimul rotorului sint bine inchisi intr-o carcasa unde cu greu poate ajunge mizeria.Cele doua carcase sint prinse in 6 suruburi ,3 intr-un plan si 3 intr-un plan perpendicular pe primul.In felul acesta totul devine monobloc,rigid,fara jocuri .Foarte interesant ca efectul instant antirevers nu este obtinut de la un rulment uni sens pe role,ci dintr-un mecanism exterm de simplu magnetic ,care practic nu are moarte si nici nu necesita gresare.Iar rulmentul rotorului asa cum spuneam,este capsulat si protejat de un fel de saiba lata,de mizeire si impuritati.Roata dintata mi sa parut mica si slabutza,facuta din zamac.Probabil de aia frina tine numai 2.5kg..si sa nu uitam ca este marimea 2000.Una peste alta mulineta mi se pare mai mult decit ok.Singurul lucru care nu-mi place este faptul ca piulita tamburului nu se ingroapa suficient in acesta.Daca ar reproiecta putin tamburul in asa fel incit sa aiba partea frontala cit mai dreapta cu fluturele ingropat in el,cu siguranta ar bate shimano sau Daiwa in categoria asta de pret..Ah ,si am uitat sa zic de rola ce aduna firul..Am uns-o doar odata ,cind am luat mulineta.A mers foarte bine,se invirte odata cu firul,nu se blocheaza,nu sa taiat desi am pescuit mult pe Mures-apa cu multe suspensii..Inauntru sta pe un mic rulment capsulat .Nu are o gramada de saibe si dracii de plastic ca si la shimano pe care le pui cum trebuie la loc numai cu schita in fata.Per ansamblu sint multumit de ea.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

57

duminică, 1. decembrie 2013, 07:51

Intr-un fel ai dreptate, intr-altu' nu unteleg... Nu poti sa o "stergi" o firma din memorie pt o singura problema de serie la un singur model. Si cu toate acestea, si mie imi merge la fel.

Daca ai sa citesti review-ul ai sa constati ca nu-i vorba de o singura problema ci de o multime de probleme.
Ceea ce m-a "ofensat" practic este lasatul spanului in interiorul produsului... asta am vazut numa` la firme de 2 bani... iar asta nu-i defect de fabricatie sau de proiectare.
Acu` fiecare cum crede... io-ti spun sincer ca renunt si la Daiwa sau la Shimano in momentul in care am sa vad ceva similar... sau asta sau ma apuc sa repar/modific mulinete noi, ceea ce totusi nu mi se pare normal.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

duminică, 1. decembrie 2013, 08:22

Si mie mi s-a intamplat la fel cu lansetele de la Black Cat. Am avut probleme cu 2 lansete, si de atunci am zis: NEVER!
Ce sa-i faci, asta este o problema probabil la chinezarii. Hmm, sau mai sti ca nu are si shimano sau daiwa mulinete cu span? De aceea totusi, alte modele se comporta impecabil. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

59

duminică, 1. decembrie 2013, 12:43

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare