Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 22. noiembrie 2013, 22:16

Pescuit pe timp de ploaie

Eu la pescuit merg indiferent de cum sunt previziunile meteo, la stationar atunci cand am pescuit la somn am avut si ceva capturi cu toate ca ploua destul de tare.La spinning intr-o partida de anul trecut in timp ce ploua mi-au intrat niste namile de somni pe care din pacate nu am putut sa-i trag in poza din cauza unor probleme tehnice(mulineta defecta).Caut sa pescuiesc la somn, salau si avat, celelalte specii de rapitori nu sunt in vizorul meu deocamdata.Salaul si avatul ii caut doar la spinning, simt cum incepe sa ma prinda usor, usor pescuitul la jig dupa salau.Aveti ceva sfaturi despre modul de abordare al pescuitului pe timp de ploaie? Ati observat ca merge o culoare de shad su vobler mai bine in timp ce ploua?
Sunteti de parere ca e mai bine sa stam acasa? :zambet: sau merita sa incercam sa mergem la pescuit atunci cand ploua? :gandesc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 03:52

Eu la pescuit merg indiferent de cum sunt previziunile meteo.
......... :) si eu faceam la fel.....acu simt cand se schimba timpul ..cu o zi inainte :rizi:
simt cum incepe sa ma prinda usor, usor pescuitul la jig dupa salau.
.... :bravo: :apl: :apl:
Ati observat ca merge o culoare de shad su vobler mai bine in timp ce ploua?
...dupa mine nu influienteaza cu nimic culoarea(shadului,woblerului) pe ploaie :nu: ,ci doar cuoarea apei.......limpede sau murdara.
Sunteti de parere ca e mai bine sa stam acasa? sau merita sa incercam sa mergem la pescuit atunci cand ploua?
de preferat se stai pe malul apei ,cand ploua ,sau e furtuna ,dar in caz de ..TRASNETE ...strangi batu si astepti sa se termine :furtuna:
dupa care poti avea partide f,reusite atat la rapitorii cat si al pasnic. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 06:24

Pe timp ploios -cer inorat salaul isi paraseste structurile pe linga care sta aciuiat ziua-pe lumina puternica ,si pleaca la plimbare fara inhibitii pe linga maluri ,copaci etc..De aia e cam greu sa-l cauti cu jigul,iar daca o faci trebuie folosit ca si un wobler...intre ape,liniar..Culorile sfc,gfr,ht,sint culorile mele preferete pe woblere in astfel de situatii,dar au fost si cazuri cind am prins si pe clasicul silver..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

4

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 07:54

Am pescuit pe timp de ploaie,,bate-a vantul,tunete,traznete, nam avut trasatura,(am auzit ca in timpul ploii,furtuni, somnul nu se poate orienta),niciodata nu am prin somnul in timp ce ploua sau bate vantul) imediat dupa ploaie,furtuna, am avut trasatura,rezultate.
In acest an urmaream zilele in care ploua si mergeam la pescuit.Am pescuit doar la stationar.
O alta chestie dupa care ma luam :aveam niste prieteni care ma suna-u si imi ziceau ca prind somotei la pluta in timpul zilei/grund (pana in kg).imi faceam bagajul si meream pe balta respectiva la somn ptr 1-2 nopti .Intotdeuna ,cand se prindea somotel ziua ,am prins noptea somn(nu marii10-15kg) .,In general aceste situatii le intalneam dupa ce ploua dimineata,la amiaza in ziua respectiva.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 12:53

am trait in tinerete o partida de neuitat la stationar pe Timis, a plouat toata ziua, dar cumva am simtit ca acuma trebuie sa ma duc, saraca bunica mea s-a luat cu
miinile de cap, dar stia ca n-are rost sa spuna ceva, pe la 3 am ajuns la apa (era vara) si cu un singur bat de pluta (varga, ciuciu Shimano, trestie de zahar), am strins niste larve si am pescuit la un repezis
nici nu am aruncat bine ca a si inceput festivalul, mrene si mrenute pina la 1 kg , dar una dupa alta...alte vremuri, nu tu brinza, nu tu benzar si alte alea..pur si simplu era roiul acolo si le era foame..

E, pe vremuri nu era totul rau..dar sigur mai curat :saluti:

6

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 16:52

E, pe vremuri nu era totul rau..dar sigur mai curat :saluti:

Si oamenii erau altfel :gandesc: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 19:22

Mane, eu categoric nu as mai iesi in locul tau si alui Anem pe ploaie la pescuit!

pana la urma, murati in ultimul hal (a plouat fara oprire tot timpul) am decis ca e cazul sa o intindem spre casa ...
:zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 24. noiembrie 2013, 17:56

Pe ploaie am prins pe vremuri niste partide memorabile de stiuca in delta, nenumarate (zona razboinita).
La fel am avut si niste meciuri foarte misto de avati pe marginea pragurilor pe dunare.
Am vazut somni vanand dar nu am prins.
Daca incep fulgerele si esti pe apa cu bat de carbon strangi batul si stai cuminte ca nu se stie.
DUPA PLOAIE a fost de obicei OK la toti rapitorii.
Au fost momente vara cand in timpul unei torentiale am plecat de acasa pe ploaie (stau la ultimul etaj "cu vedere lunga" si am vazut ca in zona vizata se limpezeste), si am facut "festival " la clean.

9

duminică, 24. noiembrie 2013, 23:31

dupa partida de ieri cu prietenul Zamfi, aseara hotarasem sa merg si astazi, de data asta singur, in zona mea sa mai incerc stiuca, dar azi dimineata a plouat si cum eram destul de obosit de ziua trecuta, am ezitat si nu am mai mers.
a plouat in reprize, nu foarte rau, cu o pelerina sau costum se putea pescui si sincer si acuma regret ca nu am mers
merg pe principiul ca orice zi petrecuta la pescuit este o zi minunata, dar.............uite ca mai imbatranesc si oasele se moaie, oboseala se acumuleaza si eziti, apoi......regreti.
deci........mergeti la pescuit indiferent de vreme pentru ca din pacate nu avem la dispozitie atatea zile si atata timp cat am dori pentru pescuit.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 25. noiembrie 2013, 07:49

Nu stiu cat de bine merge pestele pe ploaie ,insa stiu cateva versuri care ,pentru pescari ,ar putea suna cam asa:

Buuff,buff,buff ,buff cloncul bate
Sunt pescar roman!
Cu un prieten, mai in spate
Si lanseta-n maini!
................

Fie zi cu soare sau timpul noros
Fie sarbatoare noi MERGEM voiosi!

Cum ar veni mergeti si traiti 100 de ani! :bucuros2:

Ps:tot timpul schimbarile climatice au adus modificari in comportamentul pestilor.Uneori in bine ,alteori in rau ,dar, deoarece nu putem intui, trebuie sa fim acolo! :pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 25. noiembrie 2013, 09:15

Parerea mea despre pescuitul pe ploaie cred ca o stii deja Mane … iar ultima partida (cand a plouat fara oprire si temperaturile erau intre 3-6 grade) a venit parca sa imi intareasca convingerea ca indiferent de conditiile de afara la pescuit trebuie mers :rizi: … nu stii niciodata toanele pestilor si ce surprize te pot astepta pe malul apei. Asa ca, imbracati corespunzator, sunt de parere ca merita sa incercam inclusiv in conditii foarte vitrege.

As putea Mane sa iti trimit si cateva poze (pe care oricum le ai si tu) din partidele precedente facute pe ploaie, atat in anotimpul cald cat si in miez de iarna cand capturile nu au lipsit catusi de putin.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 25. noiembrie 2013, 12:53

Am pescuit pe ploaie, am avut zile in care am prins, si zile in care n-am prins. In viitor voi mai pescui pe ploaie DOAR daca voi fi echipat corespunzator pentru pescuit pe ploaie. Acum cat sunt tanar, nu resimt efectele unei ploi reci, dar vad la altii mai batrani ce inseamna expunerea la ploi reci.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 25. noiembrie 2013, 13:06

Pe vremurile mult apuse ma mai prindea ploaia pe apa, asteptand crapii la stationar, cu rezultate mai mult sau mai putin bune. De multa vreme insa evit sa ies pe ploaie cu toate ca am echipamentul adecvat, pur si simplu ceva nu ma lasa sa ies. Vara insa inainte si dupa ploaie este cu totul altceva.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 25. noiembrie 2013, 13:27

Pe frigul ăsta nu-mi prea vine să ies pe ploaie, prefer să stau şi să-mi pun la punct echipamentul - plumbi, monturi, etc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.