Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 16. septembrie 2013, 13:41

Hoţi de cinci stele.

Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 16. septembrie 2013, 13:59

Cine se înscrie
:gandesc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 16. septembrie 2013, 14:17

:rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 16. septembrie 2013, 14:37


Astia trei africani au sange in p...a :bravo: am tot respectul pentru ei :bravo:

5

luni, 16. septembrie 2013, 19:17

:doarecapu:
asa ceva nu credeam.........

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 16. septembrie 2013, 19:21

Nemaipomenit, fantastic chiar !
Şi au făcut ce au făcut fără gps, navigaţie, sonar, nu s-au deplasat cu jeep-uri bengoase, nu au folosit artileria grea, armamentul, dacă se poate numi aşa este de-a dreptul rudimentar. Pe mine m-a impresionat însă faptul că nu au măcelărit un exemplar viu, cu toate că aveau de unde să aleagă. Şi-au luat cât au considerat că le este suficient. Deşteptarea ! Mulţi ar avea de învăţat nu puţine de la aceşti Oameni. Cine bineînţeles poa să vadă mai departe de vârful nasului.
Jos cu pălăria !!!
:bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 16. septembrie 2013, 20:48

Astia trei africani au sange
asa ceva nu credeam
Nemaipomenit, fantastic chiar
:zambet: o alta facatura a presei BBC la care probabil din neatentia celor care l-au realizat( SCUZE!... dar v-au pacalit) au schimbat in cazul animalelor(lei). Argumente:
1 sunt in jur de 3 lei si 5 leoaice care mananca din o antilopa ( credeti ca cineva ar avea curajul sa se apropie ?)poate cu o mitraliera :gandesc:
2 cand lei se sperie de cele trei (umbre) sunt plini de sange pe bot si se bat pe o bucata de carne (credeti ca lei flamanzi renunta la mancare?) :nunteleg:
3 dupa ce umbrele iau carnea de antilopa se intorc lei la masa (uitativa atent la botul lor) nici unul nu are urme de sange :doarecapu:

P.s nu stiu ce au vrut sa transmita realizatori ! DAR.... mai sunteti asa convinsi ca a fost real ? pe mine nu m-au convins :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (16. septembrie 2013, 21:02)


8

luni, 16. septembrie 2013, 21:10

Toata povestea este "prea cusuta cu ata alba"... nici un caine cand mananca nu poti sa dai la o parte, ce sa mai vorbim de o hoarda intreaga de lei... au avut posibilitatea sa vaneze animal viu erau zeci/ sute de animale si totusi au ales hoitul ... am cunostinte care au grija si de lei in gradina ZOO din oras ... am trimis linkul sa vada si ei ... raspunsul lor a fost unanim :doaaamne: ... ce trucaj ...

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 17. septembrie 2013, 07:22

Nu ştiu ce să spun vis-a-vis de realitatea reportajului dar, am văzut în alte documentare cu lei maturi fugeau când vedeau doi sau trei Masai şi spunea reporterul că au o frică genetic transmisă de acest trib care de obicei poartă îmbrăcăminte roşie, în trecut vânau lei cu suliţa. Pe mine nu m-ar mira dacă ar fi real pentru că ei aşa trăiesc, uneori văd leii cum vedem noi câini vagabonzi, îşi pasc animalele prin sălbăticii şi aşa mai departe, dar ăsta este un firesc al vieţii lor. Mi-am adus aminte că aproximativ acelaş lucru a făcut Dave Salmoni cu alt grup de lei.

Lucru nemaipomenit, după cum a spus şi Feri, este armonia în care trăiesc cu natura, nu distrug şi iau doar atât cât le este necesar pentru o zi, suntem muuuult sub nivelul lor cu toată tehnologia noastră.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

10

marți, 17. septembrie 2013, 07:46

Lucru nemaipomenit, după cum a spus şi Feri, este armonia în care trăiesc cu natura, nu distrug şi iau doar atât cât le este necesar pentru o zi, suntem muuuult sub nivelul lor cu toată tehnologia noastră.


Perfect de acord !

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 17. septembrie 2013, 07:57

. Mi-am adus aminte că aproximativ acelaş lucru a făcut Dave Salmoni cu alt grup de lei.



Ovidiu!pina si el a avut probleme!.........si nu ia deranjat de la masa! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 17. septembrie 2013, 08:09

Am văzut toate episoadele dacă bine-mi aduc aminte, erau nişte lei cu probleme şi întradevăr a avut probleme serioase cu ei dar tot a luat o bucată de carne. Pentru lucruri care, la triburi ca Masaii, fac parte din viaţa lor lumea urbană este uimită. Probabil că sunt şi la ei întâmplări tragice dar uneori te şi uimesc cu modul lor de viaţă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 17. septembrie 2013, 09:44

Lucru nemaipomenit, după cum a spus şi Feri, este armonia în care trăiesc cu natura, nu distrug şi iau doar atât cât le este necesar pentru o zi, suntem muuuult sub nivelul lor cu toată tehnologia noastră.


Perfect de acord !

Si io sunt de acord... cu toate ca nu vad ce are tehnologia cu respectul fata de natura si comportamentul "de bun simț". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 17. septembrie 2013, 10:27

suntem muuuult sub nivelul lor cu toată tehnologia noastră.
:nervos: Daca si asta e nive de trai !
Masai
Masai sau „Maassai” sunt un popor care se ocupă cu păstoritul în Africa. Ei trăiesc la poalele masivului Kilimanjaro în sudul Keniei și nordul Tanzaniei. Ei se numără printre cele mai cunoscute popoare din Africa de Est. Wikipedia

Calusaru
Hai sa nu ne comparam cu ei ! .......nicichiar asa. :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare