Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 081

joi, 12. septembrie 2013, 11:48


frumos baieti la mai mari ... eu incet incet incep sa uit cum e sa prinzi un peste. se pare ca traversez cea mai proasta perioada de ceva timp incoace. am fost si azi-noapte sa vad daca dau de ceva somni si nu si-a facut simtita prezenta nici macar unul. parca pescuiam in fantana si in aceeasi situatie erau si vreo 4 grupuri de nemti cu care m-am intalnit pe maluri ...


Emil, exact asta ziceam si eu in urma cu vreo doua saptamani, nu am vazut coada de somn tot anul,nu stiu unde gresesc, ce gresesc,am incercat cu tot soiul de voblere,gume si linguri,dar unul nu am reusit sa prind.Sarituri de somn noaptea???Povesti!Am petrecut cateva nopti pe maul Siretului insa nu am am auzit sa rapeasca nici macar unul...Dinpacate pe Dunare nu am ajuns deloc anul asta,poate acolo altfel stateau treburile...In 6-7 partide de spinning la somn am reusit sa ma demoralizez complet...

:gandesc: Nu sunteti singurii si eu am patit anul acesta .Mai mare de 3-4kg somn nu am prins (vreo 5) si chiar am dat :nunteleg:
Dar ganditi-va ca nu e gata anul mai incercam :bravo:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

1 082

joi, 12. septembrie 2013, 12:14

Eu anul asta am tras cele mai tari partide de somn de pana acum. Cand mergeam la pescuit la somn, niciodata nu m-am trezit cu noaptea-n cap pentru a prinde rasaritul pescuind, si nici n-am pierdut timpul prea mult dupa ce a apus soarele :)). Cu alte cuvinte, cam de fiecare data am prins cel putin cate un somn de 6-7 ......ore :))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 083

joi, 12. septembrie 2013, 22:33

Nu sunteti singurii si eu am patit anul acesta .Mai mare de 3-4kg somn nu am prins (vreo 5) si chiar am dat
Dar ganditi-va ca nu e gata anul mai incercam
Eu anul asta am tras cele mai tari partide de somn de pana acum. Cand mergeam la pescuit la somn, niciodata nu m-am trezit cu noaptea-n cap pentru a prinde rasaritul pescuind, si nici n-am pierdut timpul prea mult dupa ce a apus soarele ). Cu alte cuvinte, cam de fiecare data am prins cel putin cate un somn de 6-7 ......ore )

Oamenii de știință au descoperit o gaură neagră uriașă, a doua ca mărime identificată vreodată de către astronomi, într-o galaxie de patru ori mai mică decât Calea Lactee, potrivit unui articol publicat ieri de revista Nature și preluat de BBC.

Galaxia NGC 1277, deși e cât un sfert din galaxia noastră, găzduiește o gaură neagră de 4.000 de ori mai mare decât cea din centrul Căii Lactee. Iar masa ei este de aproape 17 milarde de ori mai mare decât cea a Soarelui.


Citiţi mai mult: DESCOPERIRE UIMITOARE. Gaura neagră de 17 miliarde de ori mai mare decât SOARELE.

sa fie una din cauze ca nu musca pestele :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 084

vineri, 13. septembrie 2013, 07:03

:rizi: :rizi: :rizi: Asta-i tare de tot..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 085

vineri, 13. septembrie 2013, 07:07

Asta-i tare de tot..
:inchinare: :inchinare: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1 086

vineri, 13. septembrie 2013, 08:59

Cred ca s-a creat o gaura neagra mare de peste in apele noastre....
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 087

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 11:02




Am avut o partida ciudata pe Vladimirescu, cind pina la ora 12 aproximativ nu am avut nici un atac.Dupa aceea cumetrele s-au pus pe treaba si pana seara am drilat 12 stiuci si un somotel de vreo 2-3kg.





Cica in lac ar fi unul ce este mai lung de 2m.L-au vazut de cateva ori pe camere..Brrrr.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 088

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 11:06

Am avut o partida ciudata pe Vladimirescu, cind pina la ora 12 aproximativ nu am avut nici un atac.Dupa aceea cumetrele s-au pus pe treaba si pana seara am drilat 12 stiuci si un somotel de vreo 2-3kg.

Frumoși, felicitări. :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 089

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 11:09

Daca insisti o sa ai poza si cu mustaciosul! :bucuros2:
Felicitari pt capturi!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 090

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 11:49

Multumesc ,cat despre mustacios...nici nu vreau sa-mi imaginez un dril cu el printre insulele acelea cu stuf..Am mai avut in vara un crap harponat in coada ce ne-a tras cu barca vreo cateva zeci de metri..Vreo doua zile ma durut umarul cum am tinut de el..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 091

duminică, 15. septembrie 2013, 20:06

in weekend-ul trecut au iesit doar 2 maruntei pe mal dupa ce am schimbat nu stiu cate locuri unde am dat de anumite personaje care nu aveau nimic de-a face cu pescuitul dar tineau cu tot dinadinsul sa ii deranjeze pe restul ...



... evident, cei doi "indivizi" in dansul lor lasciv erau acompaniati de manele pe fundal ...

speram ca in weekend-ul asta situatia sa se schimbe ... dar, in ciuda faptului ca am schimbat vreo 4 locuri (intr-unul am dat de niste nemti nesimtiti din cale afara) au iesit pana la urma pe mal doar vreo 5 avatei de genul astuia:



plus "recordul partidei" :



si mai trist este ca nu am vazut sau auzit nici macar un somn la suprafata ... parca sunt disparuti cu totii.

ps: de anul asta in regiunea unde locuiesc s-a interzis pescuitul cu orice pestisor (mort sau viu) si ceva ma face sa cred ca de la anul se va interzice si in zona in care umblu la pescuit. cu ocazia asta poate se raresc nemtii de pe maluri si toate monturile lor exagerat de enervante si intinse mult peste orice limita de bun simt. pacat ca nu stiu sa vorbesc nemteste ca as intra pe forumurile lor si as zice exact ce rahaturi fac pe aici, tot ceea ce nu au voie sa faca in germania fac aici pe maluri si lasand la o parte ca ocupa sute de metri pe maluri datorita monturilor agatate prin boscheti, pietre sau lemne infipte in apa mai lasa in urma lor o gramada de fire intinse peste tot ... devin insuportabili.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 092

duminică, 15. septembrie 2013, 20:35



ps: de anul asta in regiunea unde locuiesc s-a interzis pescuitul cu orice pestisor (mort sau viu) si ceva ma face sa cred ca de la anul se va interzice si in zona in care umblu la pescuit. cu ocazia asta poate se raresc nemtii de pe maluri si toate monturile lor exagerat de enervante si intinse mult peste orice limita de bun simt.


Aoleu, sper sa nu interzica peste tot pescuitul cu peste viu sau mort, ce fac eu cu lansetele si mulinetele de stationar :doarecapu: dupa ce am bagat atatia bani in ele sa le tin in garaj sau sa le folosesc pe post de araci? :zambet: Stiu prea bine cum se comporta uni nemti pe aici, am vazut cu ochii mei zecile sau chiar sutele de metri de fir ce le lasa in urma :doarecapu: , asta e dovada ca fiecare popor isi are "uscaturile" lui, vreau sa cred ca astea sunt niste exceptii si majoritatea lasa locurile curate.
Daca s-ar interzice pescuitul cu peste viu sau mort ca momeala pe tot teritoriul italian SUNT CONVINS ca la cati pescari de somn sunt pe aici in 2, 3 ani ii invata pe pelete ca in Spania si atunci sunt din nou malurile Po-ului pline de nemti.
Ps: bravo pentru avati Anem.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 093

duminică, 15. septembrie 2013, 20:41

Azi si eu din nou la aceeasi partida de marlita. Daca-l banati pe Gica cu caracalina aia indrasnesc si eu cu niste pixuri :bucuros2: .
De fapt merg sa-mi calibrez echipamentul pentru sezonul de rapitor :zambet: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 094

duminică, 15. septembrie 2013, 20:50

Cum e cu baitcastu' ? :bravo:
Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 095

duminică, 15. septembrie 2013, 20:54

Cum e cu baitcastu' ? :bravo:
Am avut firul prea gros si nu prea tine frana de lucru. Tre` sa desfac mulineta. In schimb combo-ul e cam par. O sa-l pastrez pentru "spinning" greu.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 096

duminică, 15. septembrie 2013, 20:56

Pentru ceva stiuci deltaice...Sau mustaciosi batrani de Dunare :buaaaah:
Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 097

duminică, 15. septembrie 2013, 21:10

In principiu pentru somn insa o sa-l iau cu mine in barca tot timpul, incarcat cu voblere sau oscilante grele ( pilkere ).
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

1 098

duminică, 15. septembrie 2013, 21:13

in weekend-ul trecut au iesit doar 2 maruntei pe mal dupa ce am schimbat nu stiu cate locuri unde am dat de anumite personaje care nu aveau nimic de-a face cu pescuitul dar tineau cu tot dinadinsul sa ii deranjeze pe restul ...



... evident, cei doi "indivizi" in dansul lor lasciv erau acompaniati de manele pe fundal ...

...................................

poate se raresc nemtii de pe maluri si toate monturile lor exagerat de enervante si intinse mult peste orice limita de bun simt. pacat ca nu stiu sa vorbesc nemteste ca as intra pe forumurile lor si as zice exact ce rahaturi fac pe aici, tot ceea ce nu au voie sa faca in germania fac aici pe maluri si lasand la o parte ca ocupa sute de metri pe maluri datorita monturilor agatate prin boscheti, pietre sau lemne infipte in apa mai lasa in urma lor o gramada de fire intinse peste tot ... devin insuportabili.


anem, doua intrebari te rog,
in poza, am eu impresia sau o masina este "proptita" bine in pom??!! pt ca in cazul acesta nu cred ca dansau de bucurie :zambet:

de ce te enervezi cu nemtii??!!
uite ca si ei cat sunt de "nemti" isi dau in petec, la fel fac si italienii cand ies din tara lor si la fel fac multe alte natii asa zis civilizate cand parasesc propia tara si nu ii mai vede neamtul sau englezul de langa el - binenteles ca la fel se comporta si anumiti romani, dar asta o stii deja :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 099

duminică, 15. septembrie 2013, 21:22

si mai trist este ca nu am vazut sau auzit nici macar un somn la suprafata ... parca sunt disparuti cu totii.



Insistă la șaduri :gandesc: .....și la ore nepotrivite, poate o să ai surprize :bucuros2: , eu și astăzi am fost plăcut surprins. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 100

duminică, 15. septembrie 2013, 21:47

Cum reusesti Larry la ce prapad a fost pe la voi? Dunarea cum arata dupa inundatiile din judet?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: