Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 24. august 2013, 07:42

Dupa umila mea parere, cele mai bune carlige de jig ( raport calitate - pret ) sant carligele FUDO. Le folosesc de ani de zile , sant peste OWNER
( nu sant asa casante si nu se rup in agataturi ) si nu mai simt nevoia de Gamakatsu. In ultima perioada le distribuie cei de la Big Fish .
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 24. august 2013, 09:36

Da ,stiu de ele sint foarte bune..o sa incerc si eu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 28. august 2013, 17:03

Dupa ce am incercat lanseta cu gramaje mici,am incercat-o si cu woblere usoare 10-12grame,fara sistem long cast.Sint extrem de multumit de felul cum se incarca ,chiar si cu naluci din astea mai mici, si de elasticitatea controlata a virfului.Am prins cu ea la wobler,un salau de vreo 2kg si un strap..Testul suprem a fost realizat cu dihania de mai jos..Un fitofag in jur de 20kg,harponat accidental in coada,in plin curent..Drilul a durat cam 10 minute si am plecat la plimbare vreo 80m,de-a lungul malului..Rezerva de putere a lansetei este incredibila,si am reusit sa intorc chestia asiatica din mijlocul curentului unde ajunsese in citeva secunde,sprintind ca o racheta..


Extrem de multumit si de firul Gigafish,multumesc Zoran..a facut fata cu brio la sprinturile fitofagului..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 28. august 2013, 17:05

oau ... cat e porcul. nu am prins niciodata asa ceva dar am auzit ca fac urat de tot in dril ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 28. august 2013, 17:21

Asa contre mi-a bagat de am zis ca rupe lanseta,plus plecari din alea in forta,contra curentului..Aaah,daca aveam firul asta acuma 2 -3 saptamini...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

46

miercuri, 28. august 2013, 18:23

ohooo,
testul suprem.
felicitari Gigi, demult imi doresc un asemenea drill

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 28. august 2013, 20:31

Multumesc..drilul este la maximum,intr-adevar..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 12. septembrie 2013, 11:18



Cumatra din poza,statea efectiv bagata printre crengile unui copac rupt de furtuna si prabusit cu coroana in apa,linga o burdura de stuf si papura.Cranck-urile recuperate strategic in apropierea crengilor nu au reusit sa scoata dintre ele decit una de vreo 3 kile..Asta mare nu vroia nicicum sa iasa dintre crengi.O vedeam cum rapeste pesti aventurati in adapostul iluzoriu al coroanei inundate a copacului.Asa ca am pus pe FS-904,echipat cu fir Gigafish de 0.21-28kg.,un spinnerbait usor pe care l-am zvarlit in mal printre crengi...Nu l-am lasat sa cada decit vreo jumate de metru,dupa care am recuperat lent,cat sa se invirta paleta.Dupa ce am bocanit doua crengi fara sa le agat-noroc chior-am fost pe punctul de a iesi cu naluca din zona crengaraiului.Atunci sa hotarat sa atace,probabil din dorinta de a nu rata prada.Spre ghinionul ei cind a dat in naluca,a primit o contra de aia cum trebuie si cirligul spinnerbait-ului, desi destul de mic,ia penetrat botul.Fara emotii din partea mea,pentru ca stiam deja ce poate lanseta si firul,am drilat-o fara sa-i dau fir,deoarece incerca tot timpul sa intre la loc in crengile salvatoare.Exact pentru acest gen de pescuit a fost gandit acest blank lucru confirmat din plin de aceasta captura,fiind in acelasi timp si foarte versatil si potrivit pentru pescuitul cu woblere..Spre seara,apropae de intuneric,pescuiam cu aceeasi lanseta cu un wobler manns,cand la vreo 2 metri de barca,ma atacat una de vreo 7-8 kile,foarte violent.Cu aceasta ocazie am putut sa remarc ca virful este suficient de elastic,ca sa permita inhalarea nalucii..La fel,drilul a fost o joaca cu acest echipament,practic stiuca neavand nici o sansa de a scapa prin refugiul in trestii sau iarba..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 12. septembrie 2013, 14:46

Draga nenea Gigi, matale la obletzi nu stii sa dai ? Cu o catzaveica de 3 m , doi viermusi pe un ac nr 20 fara barbeta si o mana de malai din cand in cand ? Au la Tudorica nu este oblet si esti obligat sa dai la stiuca ? Mai executa si matale un pescuit de relaxare, fara driluri stresante ca nu mai esti tinerel si Doamne fereste sa nu patzesti ceva ! Sau tzi-ai pus in cap sa raspandesti oftica in randul "prietenilor " de pe stiu eu care forum ? Adica esti un fel de Rosia Montana, ii tzianuresti " putzin cate putzin " ca-n cantecul moldoveanului ala de canta acum si fii-sa. Sa-tzi dea D-zeu sanatate sa ne mai aratzi stiuca de Vladimirescu !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 27. noiembrie 2015, 11:18

[.....]

Intre timp,alaltaieri am iesit prima oara cu lanseta sa vad cum se comporta.

[....]


Gigi, au trecut mai bine de 2 ani de cand ai lanseta … ai pescuit-o in mod constant? Ceva pareri in plus?

Intreb pentru ca de vreo saptamana mi-am luat si eu o lanseta de Flip&Punch care sa fie folosita in mod special pe soft-uri prin curenti si cu speranta ca voi reusi sa intep si sa controlez mai bine somnii ce sar de 15kg. Lanseta e data tot pana in 1 ¼ oz, cu firul 20-25lbs avand o lungime de 2,25. Este exagerat de fast si rigida (perfecta pe mana mea de lemn as spune) si pare a fi suficient de puternica pentru ce aveam nevoie … adica ma indoiesc ca imi vor pune probleme chiar si somnii de 1,8-1,9m. Momentan are la activ doar o platica de vreun kil jumate luata de spate care nu a avut nici un cuvant de spus in timpul drilului.

Voiam sa te intreb cum s-a comportat lanseta inclusiv cu pestii mai mici … sa zicem avati de 1-1,5kg sau strapi pana in 1,5kg? Ii simti in lanseta sau nu prea? Din ce carbon e lanseta ta? Cum se comporta in dril cu pestele langa mal avand in vedere rigiditate si faptul ca maxim 1/3 din lanseta lucreaza.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

51

vineri, 27. noiembrie 2015, 14:13

Sunt ceva mai multe de povestit, probabil diseara vorbim mai pe indelete..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

52

vineri, 27. noiembrie 2015, 18:28

Da,am pescuit cu lanseta asta constant, adica pe partea de gume mari-woblere mari a fost tot timpul cu mine.In dril cu pestii mari se comporta f. bine are rezerva foarte mare de putere dar este suficient de elastica pe varf cat sa nu fie par.
Deoarece nu pot pescui la casting pe temeparuri sub 5 gr,plus faptul ca am scapt pesti mari din cauza mulinetei,am decis sa pescuiesc din nou la spining.Aceasta lanseta mi-a lacut atat de mult incat am considerat ca merita efortul sa dau jos toata configuratia si sa o transform intr-o lanseta de spining.Una cu accente usor retro.Am mers pe o configuratie deja testata de Y +K ,10+1 cu plecare din 30/Am echilibrat lanseta in asa fel incat este in echilibru cand am priza deasupra mulinetei cu toata mana pe eva(f. comod de pescuit pe frig,nu-mi trebuie manusa si indexul ajunge usor pe blank)-asta pentru pescuit cu jig, si cand am priza cu piciorul mulinetei intre degetul mic si urmatorul deget, pica usor in bot,numai bine ca sa o pot pescui cu woblere.Imperecheata cu aspire 4000 fa, si un fir subtire de 14 lb am pescuit-o in toamna asta ca si pe o lanseta strict pentru gume, la salau.Grafitul din care e facuta plus un fir subtire ofera suficienta sensibiltate incat sa simt natura substratului,pragurile,si salaii maraiti.Am prins multi din aia mici ,unii agatati de piept,de coaste,de coada..adica din aia mofturosi care numai bruscheaza naluca,nu o musca hotarat.Care o facut greseala sa inhaleze decisiv i-am penetrat botul instant.Consider acest combo drept unul alround de mare folos cand nu vrei sa duci dupa tine mai mult de 2 lansete.Ei bine,asta este pentru mine este lanseta de peste mare,dar care se descurca onorabil si cu pesti de dimensiuni normale.Recent am prins pe un liplles un avat de aprox. 2.5kg si unul de vreo 800grcare s-au pendulat accidental prin fata mea..nu a fost necesar decat sa schimb naluca ,de la jig la liplles ,nu a mai fost necesara o alta lanseta .Totusi,rezultatul ar fi fost probabil altfel daca nu as fi lasat moale incheietura si nu as fi destrans frana,recunosc.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 30. noiembrie 2015, 15:25

Merci de precizari. Intrebam de comportamentul lansetei in apropierea malului mai mult din curiozitate … fiind obisnuit cu lansetele rigide in zona malului adopt si eu aceeasi tehnica … adica incheietura moale pentru a evita dezgatatul plus ca niciodata nu scot pestele prea mult din apa din lanseta :ochi:

Din pacate inca nu am reusit sa vad cum lucreaza in dril chiar daca are la activ doua iesiri (cu exceptia platicii precizate in mesajul anterior) … parca pestii au preferat lanseta clasica :rizi:

A mea era de casting dar momentan m-am oprit la a ii taia doar tragaciul iar ulterior vad ce si cum o rezolv cu inelele. Nu pot spune ca ma deranjeaza prea mult configuratia de fata exceptand zgomotul pe care il face firul in lansare lovind primul inel.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 1. decembrie 2015, 07:47

Cand ataca e una ,in drill e alta.De exemplu avatul ala-cu asa ceva nu stiu cand o sa ma mai intalnesc-mi-a dat la prima lansare a unei partide ,pe cand sa salt woblerul din apa, eu fiind pe un mal inalt ,cu apa adinca pina sub mal.Aveam frana stransa.Cand sa salt naluca l-am vazut tasnind de jos , a lovit naluca, s-a agatat ,a vrut sa plece in larg,am lasat mana dupa el, dar frana era ca si la salau-stransa..Pina sa apuc sa destrang,s-a dezgatat..Am ridicat repede,repede naluca,am destrans frana si am lansat iarasi cativa metri pe directia in care l-am vazut ca disparuse.Am lasat woblerul sa se scufunde cam 1-1.5m si am inceput sa il jiguiesc usor...zbang...ca un turbat..de data asta cu frana slabita nu a mai avut nici o sansa si s-a intzepat atat in tripla din coada woblerului cat si in carligul simplu de pe burta..A plecat de vreo doua ori,dar nu prea mult 1-2m, nici o sansa sa scape..pina la urma am coborat pe niste tentative de trepte,mai mult alunecand pina la apa,si l-am saltat pe mal..pacat ca nu am avut aparat foto la mine sa fac o poza cu inhalarea aceea perfecta a nalucii..Dupa aceea l-am eliberat si am mai dat doua trei maini acolo si pentru ca nu mai era nimeni am plecat in sus sa vad si alte locuri..pe unul dintre ele, mi-a dat unul scurt -suficient cat sa stiu cam pe unde sunt..la a doua lansare ,cam prin acelasi loc...poc..nici nu am intzepat...am lasat mana dupa el si am mai dus la mal un avat,de data asta mai mic..Din pacate bancul pendula prin fata mea cu o viteza incredibila si ajungea pe niste portiuni unde nu puteam nicicum ajunge la apa, darami-te sa mai lansez..Astia doi cred ca au fost extremitatile bancului...

Acuma in drill ce sa zic..lanseta se indoaie nu este ca si coada de matura,insa nu prea mult..pesti la 1-2 kile, las frumos dupa ei cat se zbat, apoi singuri se pun pe lat.Nici somn ,nici stiuca pe la 7-8 kile nu ii pun probleme prea mari cam de la marimea aia inepe sa flexeze bine.Somnii mai mari care mi-au rupt nu stiu cat au avut ,dar lanseta facea fata destul de lejer ,daca si mulineta ar fi lucrat cat de cat ok..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: