Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 28. august 2013, 10:41

Pai daca tot sunt atatea retete diferite pt mamaliga, hai ca arunc si una pe care o foloseam de muuulti ani, atata la placuta cit si pe carlig, deoarece lipea extraordinar de bine:

apa -> 1 masura M
faina malai -> aceasi masura M
Daca stiti una la care-i nevoie numa` de apa, ma apuc iar de pescuit la crap... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 28. august 2013, 10:59

se amesteca cu:
in Banat cu lingura de lemn in Oltecia cu mestecau in Moldova cu facaletu (asta asa ca sa fie toti multumiti)
se invarte in oala ce fierbe cu o bucata de lemn.
Hopa!!! :buaaaah: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 28. august 2013, 11:11

de 5 min stau si ma gandesc de ce e nevoie de o persoana sa
tina de oala in timp ce se invarte mamaliga - am impresia ca faceti cantitate mare !!

simplific usor explicatiile date de Zoran care sunt f bune:
puneti apa intr-o oala de inox la fiert; (cata apa ? cam cata mamaliga vreti sa iasa) cand e apa in clocot
cu stanga/dreapta se toarna treptat faina de malai in timp ce cu mana drepta/stanga
se amesteca (cu un tel inox) in continuu pentru omogenizare/evitarea prinderii
de fundul vasului.

Atata timp se adauga faina si se invarte pana cand compozitia se ingroasa.
De aici -lasati faina jos si prindeti bine oala- si continuati sa amestecati pana se desprinde de oala (foc usor mai mic sa nu sara mamaliga pe voi sa va opariti)
si ar trebui sa fie ok.

Si am gasit si un video aproximativ pe youtube

Video
-

Video


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 28. august 2013, 14:33

Asa e Alina, dar asta din video e mamaliga pt consum, iar cea pt pescuit...se va face ca guma, ca lutul de tare. In momentul cind apa din amestecatura se evapora tot mai mult, e aproape imposibil pt mine sa tin de oala si sa invart 1 kil de maglavais lipit de oala. Prin fierbere si invarteala continuua, apa se evapora aproape complet si nu mai este posibil sa ti oala cu o mana si cu una sa invarti. Uneori o luam de pe foc si o impingeam in pamant pt aderenta mai mare, dupa ce invarteam iar o puneam pe foc. :gandesc:

Hmm, daca gasesc diseara in Timisoara cineva dispus sa invartim la mamaliga, fac un video scurt. :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 28. august 2013, 14:46

Hmm, daca gasesc diseara in Timisoara cineva dispus sa invartim la mamaliga, fac un video scurt.
Te rog sa nu faci afirmatii cu subinteles sau sa insinuezi ca deseara facem mamaliga, ca ma simt jignit si te reclam... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 28. august 2013, 21:59

Zoran, am inteles, trebuie fiarta pana sare smaltul de pe oala :))
Daca eram in timisoara te asistam/ajutam !! :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 28. august 2013, 22:05

Am renuntat la mamaliga... am mancat pizza... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 28. august 2013, 22:21

stiu ca raspunsul e prea scurt, vroiam sa scap un zambet doar
:))

apropo, pentru admini:
nu mariti limita min character length pentru textarea ? sa accepte de la 3 caractere in sus ?
ma refer la warningul "raspunsul e prea scurt..."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 28. august 2013, 23:09

@Alina P
un zambet e dragut da` cu greu poate fi considerat un raspuns la o postare... de unde si limita. :ochi:
Din pacate setarea e globala, ca la rubrica de bancuri putea fi OK. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 29. august 2013, 08:42

cineva dispus sa invartim la mamaliga, fac un video scurt.
Zoran ! tu ai filmat? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 29. august 2013, 08:55

Aceasta reteta o stiu tot de la un oltean,

pescar de multi ani, la crap pe Dunare!

Intr-un vas de 5litri se pune mai mult de jumate apa, dupa care se pune la foc.

Imediat se pune o parte din cele 4 parti de faina malai,in apa inca rece,

si se amesteca bine , cu o lingura de lemn, pana ce compozitia se omogenizeaza bine!
se lasa la fiert pana incepe sa faca bulbuci, moment in care se adaoga,

celelalte 3 parti de faina.

Se lasa la fiert 10-15 minute,(pana aproape scade apa)

dupa care incepem sa amestecam continuu, pana simtim la mana ca e f. Vascoasa

Cu cat o lasam mai mult cu atat va fi mai tare!

Este gata in momentul in care nu se mai prinde de vas!

La final se intoarce pe un fund de lemn, in top alt fund de lemn pe care punem o greutate!

Se va taia cuburi pe malul apei!!

Noi pescuim cu aceasta mamaliga in curent f.tare si nu avem probleme !!


Fir intins va doresc. :pescuit: :pescuit:

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 29. august 2013, 19:04

@informer
ma conformez atunci, scap mai multe zambete sa fac de-o postare :) :) :)
serios vorbind, am inteles de ce e limitat,
multumesc pentru reply !

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 30. august 2013, 19:39

recomand totusi in loc de oala inox una teflonata..iti face viata mai usoara, bineinteles pentru cantitati relativ mici de mamaliga,
pentru sesiuni prelungite la malul apei, ceaunul este imbatabil..

Invirteala cit mai eficace! :saluti:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 23. februarie 2014, 20:15

Ani de zile am folosit reteta descrisa ""2 parti malai cernut foarte fin,1 parte faina 3 parti apa fiarta foarte bine si amestecata continuu pina se ia pe facalet,dupa care sepune intr-un ciorap de dama si fara sa atinga peretii vasului se mai fierbe minim 1/2 ore"" si intradevat iesea o mamaliga ca un cauciuc daca o trinteai de perete iti sare in cap. Dupa ani de zile am constatat ca reteta poate e buna daca folosesti firul de par dar pusa direct pe cirlig creste numarul rateurilor la intepare la peste 70-80 la suta din cauza ca nu prea trece cirligul prin ea in momentul inteparii.Nu stiu cum e sa pescuiesti de pe mal dar din barca cea mai buna mamaliga(cel putin pentru mine) este cum o fac batrinii la tara, adica se pune apa in tuci si un pumn de malai si se lasa sa fiarba pina se face un terci foarte bine fiert dupa care se mai adauga malai si se mesteca pina se obtine o consistenta putin mai mare ca pentru mamaliga pregatita pentru masa.Toata operatia trebuie sa dureze cam 1 ora pina ce malaiul e fiert foarte bine.Tot timpul focul trebuie sa fie potrivit sau mic.Se obtine o mamaliga destul de moale dar foarte ""legata"" care nu cade din cirlig.Cu aceasta mamaliga se pescuieste din barca cu lansete foarte fine si la cea mai mica miscare se da contra.Cu aceasta metoda am avut rezultate net superioare fata de cealalta reteta.Repet aceasta reteta este buna la pescuitul din barca cu plumb in jur de 50g , nu cred ca rezista la lanseuri lungi de pe mal.Important malaiul sa fie luat de la o moara cel grisat din comert nu are aceleasi rezultate. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 23. februarie 2014, 20:21

Imi plac retetele tale ca nu includ framantatul mamaligii cand ii inca foarte fierbinte... mama, mama, ce-am mai indurat... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 23. februarie 2014, 20:29

Da eu ca ani de zile am framintat si am consumat mai toti ciorapii nevesti, pina cind m-am intilnit cu un galatean (s-ai dea dumnezeu sanatate ca multe lucruri am mai invatat de la el)care dupa ce m-a umilit 2 zile la o bere pe mal m-a invatat sa fac mamaliga.Adica am stat barca linga barca si el a prins peste 30 de crapi si eu un caras nenorocit

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 23. februarie 2014, 23:01

pentru dunare, incercati-o pe asta:
- malai de la moara de piatra, dar necernut 3masuri
- faina alba 1 masura
- apa 5 masuri
- sare 1/4 masuri (dar nu iodata)
puneti apa la fiert intr-un vas mai mare (ceaun), si dupa ce firbe, puneti sarea si melanjul de faina ca un con, la fiert. cu coada unei linguri de lemn, faceti o gaura in mijloc, va rezulta un minivulcan ca forma. lasati la fiert pe foc mic timp de 1/2 ora. ca sa nu truditi, prindeti intre timp in masina de gaurit un dispozitiv de amestecat vopseaua (gletul) folosit in canstructii. luati vasul de pe foc si mestecati bine cu masina de gaurit, pana ce se ia de pe vas.
acum, se poate imparti in doua, jumatate o presati cu o lingura de lemn intr-o cutie de plastic pt a-i da o forma paralelipipedica, pe care o rasturnati apoi pe un fund de lemn, puneti deasupra alt fund de lemn si o plosca de 5 l plina, care sa o preseze. dupa 5min, se ia si se inveleste intr-un prosop umed, in care se lasa pana se raceste. din ea vor rezulta patratele la marimea dorita, prin taierea cu un cutit subtire la care ii umeziti mereu lama (sau cu un fir textil subtire)
jumatatea ramasa se face bulgarasi de marime potrivita, se invelesc in carpe umede si se baga intr-o punga de nailon pana la racire, rezultand o baza de pus pe naditor (cosulet de feeder etc) ce se poate amesteca cu aromele dorite
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 12

Membru din: 30. decembrie 2013

Locație: Rm. Valcea

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 28. februarie 2014, 14:12

Reteta pentru mamaliga a unui prieten pe care-l consider cel mai bun pescar din valcea(la orice specie): intr-un ceaun de aluminiu de preferat cu coada ( ca sa poti meteca) se pune apa 1,5 -2 litri ,sofran, arome, o cana de 250ml rasa cu malai de moara care se toarna in apa rece(daca e calda face cocoloase),se mesteca putin,se acopera cu un capac si se da la foc potrivit timp de 12-15 minute pentru a obtine''cirul".Dupa aceasta se toarna "in ploaie" malai cam 50-75g si se mesteca 5 min continuu, repetand procedura pana se ajunge la consistenta dorita!
O alta reteta "culeasa" din Delta: 2/3 malai,1/3 faina,colorant.Se amesteca cu putina apa si apoi se fac galuste(cam cat incap in pumn) care se pun la fiert in apa clocotita timp de 15-20 min(poate chiar mai mult pana se patrund in mijloc).Dupa ce se scot,se lasa la racit si apoi se trec prin masina de tocat obtinand o pasta pe care apoi o framantati si obtineti (sper) rezultatul dorit. Spor la treaba!