Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 17. martie 2012, 18:28

rodbuilding

Azi am reusit sa finalizez a doua mea lanseta de spinn.De fapt azi dimineata am mai dat o mana de lac pe buttcap-ul confectionat pe strung, din lemn de nuc.E o lanseta dedicata pescuitului la gume,de 2,40m cu jigg-uri pana-n 28gr.Winding checks-urile si bucsile(reel seat arbors) pe care am montat reel seat-ul sunt facute de mine pe strung.Ultimele pentru o rezonanta mai buna,sau cel putin asa sper eu.Asta vom vedea in urmatoarea perioada. :)
index.php?page=Attachment&attachmentID=114
index.php?page=Attachment&attachmentID=115
index.php?page=Attachment&attachmentID=116

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 17. martie 2012, 19:01

vad ca deja devine obisnuinta facutul propriilor lansete ... spor la cat mai multe ...

pe cand urmeaza si una dedicata unui pescuit greu? :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

sâmbătă, 17. martie 2012, 19:29

Sincer nu stiu daca in curand o sa-mi mai fac inca o lanseta,deoarece cred ca SCV si asta din urma mie-mi vor fi de ajuns.Dar daca vad ca somnii o sa-mi dea batai mari de cap,probabil voi fi nevoit sa ma reorientez. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 18. martie 2012, 06:51

Bravo SVF,
faina lucrare!

Este nevoie de un subforum special pt rod building?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

duminică, 18. martie 2012, 10:53

Nu cred....De fapt ma gandeam ca poate mai sunt persoane ce-si fac singure lansete sau cu ajutorul altor rodbuilderi.De aceea am deschis un topic pe ideea asta in sectiunea "Ori ce".Sper ca nu e ceva gresit in asta :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 18. martie 2012, 11:00

Absolut de loc, si imi chiar place sa admir ce iasa din mainile unor aristi. Sunt f multe de avut in vedere la asa ceva, sau? Blank, inele, lac, ... de fapt tot ce se poate monta pe o lanseta. :bravo:

Era o idee cu intentie buna pt iubitorii de unicate. Dar oricind se doreste, cream si un astfel de subforum.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

duminică, 18. martie 2012, 11:20

Multumesc.Sa speram ca o sa mai fie discutii pe tema asta.Prietenii stiu de ce :ochi:

8

duminică, 18. martie 2012, 11:37

Arata tare bine , astept sa o pipai ....., :pescuit:

9

joi, 22. martie 2012, 07:17

Ceva componente pentru un amic.La baza teiul :)
index.php?page=Attachment&attachmentID=142
Iar pentru mine ceva probe la un butt cap.
index.php?page=Attachment&attachmentID=143

pikeman

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 22. martie 2012, 09:43

:buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: iaaaahooooiiiii, numa bine arata

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 22. martie 2012, 12:05

De unde se pot procura blancuri pt lansete? :gandesc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

12

joi, 22. martie 2012, 13:18

Stiu ca sunt magazine on line din Romania care comercializeaza articole de pescuit si printre altele au si blankuri.Dar multa lume le cumpara din state prin intermediari.Eu mi-am luat ceva de acolo si-ti pot spune ca m-au cam rupt cu transportul si cu vama,de aia cu intermediarii iesi mai ieftin dar astepti mai mult.Direct dureaza vreo 10zile,cu intermediari cam 6 saptamani .Acum tu alegi varianta convenabila.Ti-as da numele site-ului dar stiu ca politica forumului nu permite.Asa ca ai mp.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 22. martie 2012, 13:41

Salut,
Daca vreti blancuri super bune, cele de la Xzoga am inteles ca sunt grozave (la partenerul Kai Häffner)! Dar si pretul e pe masura. Mi se pare ca blancurile sunt in special pt spinning.

Pt o lanseta de clonc (2 m) sau pescuit din barca (2,4 m) pot recomanda Conoflex. Unde se gasesc, nu stiu, dar as putea sa ma interesez. De la cunoscatori am inteles ca nu este nimic mai bun ca si Conoflex. La mana a doua se vand cu 130,- euro bucata: Conoflex Boat Blank 8/20lbs, culoare negru lucitor.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 22. martie 2012, 13:43

Zoran, ai idee unde gasesc ceva preturi pentru blank-urile de la X-Zoga ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 22. martie 2012, 13:52

Ma interesez la Kai si postez un link.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

joi, 22. martie 2012, 13:55

Zoran, ai idee unde gasesc ceva preturi pentru blank-urile de la X-Zoga ...



Salut Anem.Poti sa ne spui mai multe despre blankurile astea?Chiar si Zoran.Mersi.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 22. martie 2012, 13:59



Salut Anem.Poti sa ne spui mai multe despre blankurile astea?Chiar si Zoran.Mersi.


pai nu prea pot spune mai nimic, am citit doar despre ele pe internet si atata tot ... deci eu nu detin asa ceva. :nunteleg:

la un moment dat m-a plesnit o usoara curiozitate de a incerca unul si tocmai de aia il intrebam pe Zoran daca are idee de preturile lor ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 22. martie 2012, 14:04

Xzoga Taka Pi Blanks - Angelsport Häffner GmbH

Xzoga Taka U-Blank - Angelsport Häffner GmbH

Xzoga Taka G Blank - Angelsport Häffner GmbH

Dar Kai are si lansete gata facute, de serie. Astea le-am avut in mana si Erwin si-a si cumparat unul. F reusite. De ex aici: Xzoga Mastery Spinnruten - Angelsport Häffner GmbH
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 22. martie 2012, 14:23

multam Zoran ... acum am observat ca aproape toate lansetele lor sunt foarte foarte scurte :soc: ... de pe mal nu prea ai ce face cu ele iar cele mai lungi mi se par prea "grele" ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

20

joi, 22. martie 2012, 14:34

Zoran,am inteles eu bine?In primul link, blanku de 2,28m,are 146 gr si poate arunca 200gr? :gandesc: