Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 31. ianuarie 2013, 22:46

NAVIONICS GOLD XL9 43XG Compact Flash Card - MED & BLACK SEA

:salut:

Pentru cunoscatori: se poate downloda NAVIONICS GOLD XL9 43XG Compact Flash Card - MED & BLACK SEA ,sau se poate face o copie a originalului de pe flash card??Se pot face duplicate la acesta?
Variante?Excluzand $$$$$$$$$$ :zambet:
:pescuit:

2

vineri, 1. februarie 2013, 19:54

Ai grija,ptr.Romania, la Dunare nu e dezvoltata decat partea cu Delta. :noroc:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 1. februarie 2013, 20:02

Multumesc
Cata :zambet: !!

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 5. aprilie 2013, 18:21

Vei distruge originalul daca incerci sa faci copii dupa el.
Evident nu vei obtine nici copia

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 5. aprilie 2013, 21:57

Vei distruge originalul daca incerci sa faci copii dupa el.
Evident nu vei obtine nici copia
hgs, cat de sigur esti de asta, ai incercat tu si card-ul a devenit inutilizabil?
Te intreb pentru ca am citit pe forumuri pareri si asa si asa (la o cautare pe Google gasesti usor zeci de exemple si... si).

Din punctul MEU de vedere, a citi un card, chiar cu intentia de a-l copia, NU ARE CUM sa-l distruga! La urma urmei si sonarul citeste continutul digital stocat pe card, nu face nimic deosebit decat face un program oarecare de PC ce citeste un card intr-un adaptor USB, de exemplu. Ca nu va fi functionala copia, asta-i partea a 2-a (n-am citit inca suficient despre DRM ca sa ma pronunt).
Ai cumva ceva informatii TEHNICE in acest sens pe care eu sau alti colegi cu pricepere in domeniu nu le cunoastem?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 07:48

informatia o am tot de pe net,
nu am incercat personal, insa evident ca trebuie sa existe o protectie la copiere,
nu mi se pare normal sa se distruga cardul la incercarea de a obtine o copie de siguranta de ex
daca vrei sa incerci cred ca cel mai bine le scrii celor de la Navionics, cred ca sint cei mai in masura sa raspunda la intrebare

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 21:53

Tocmai am dat astazi intamplator peste informatia ca orice SD card are un numar unic de identificare.

Informatia mi se pare esentiala pentru a intelege posibile modalitati de protejare la copiere a continutului acestor carduri.
Este relativ simplu de imaginat ca acel continut (sau parte din el) poate fi criptat inainte de distribuire folosind o cheie privata a producatorului in combinatie cu acest ID unic, urmand ca la utilizatorul final continutul sa fie decriptat folosind o cheie publica impreuna cu acest ID unic obtinut de pe card (in genul criptarii asimetrice folosite pe web (SSL))... sau chiar o criptare simpla folosind doar acest ID.
Scriind in mod identic continutul unui card pe alt card, totusi acesta nu va putea fi decriptat deoarece ID-ul cardului nu poate fi modificat. (oare...? :) )
Desigur se poate construi un emulator de card SD care sa genereze ID-ul cardului initial astfel incat din punctul de vedere al sistemului care-l foloseste, sa PARA card-ul original... da` s-ar putea sa nu mai "se merite".
Habar n-am daca DRM-ul functioneaza intr-un mod asemanator pe SD-urile de la Navionics da` m-as risca sa pariez o lada de bere pe asta. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 22:55

ce bere bei?
Eu prefer vinul, Minis e ok
Sau poate preferi un schimb in domeniu, insa doar pe mp

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 23:03

Sper sa nu par foarte banal da` io beau Skol. :)
Ar fi interesant de facut un adaptor cu terminalele unui card SD care in exterior sa contina un sistem oarecare (ca-i un Arduino sau ceva cu PIC ori ceva de genu` asta care sa consume putin) in care sa introduci un card si asta sa functioneze ca un proxy intre sonar si card, sa "deturneze" DOAR apelurile la ID-ul de card. Sper sa nu vorbesc prostii da` parca SD-urile is "o memorie cu controler" deci ar trebui sa aiba o interfata relativ simplu de abordat. Poate facem un topic la "Atelier". :ochi:

Am uitat sa zic... orice incercare reusita ar urma sa fie comunicata la Navionics pt. ca ei sa conceapa modalitati de protectie mai competitive... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 8. aprilie 2013, 13:24

Am uitat sa zic... orice incercare reusita ar urma sa fie comunicata la Navionics pt. ca ei sa conceapa modalitati de protectie mai competitive... .
Na-ti-o franta ca ti-am dres-o :rizi:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 8. aprilie 2013, 14:04

Am uitat sa zic... orice incercare reusita ar urma sa fie comunicata la Navionics pt. ca ei sa conceapa modalitati de protectie mai competitive... .
Na-ti-o franta ca ti-am dres-o :rizi:
Pai asta-i diferenta intre hacking-u` bun si ala rau, nu? :ochi:
Acu` mai glumeste omu`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

luni, 8. aprilie 2013, 18:42

Am uitat sa zic... orice incercare reusita ar urma sa fie comunicata la Navionics pt. ca ei sa conceapa modalitati de protectie mai competitive... .
Na-ti-o franta ca ti-am dres-o :rizi:
Pai asta-i diferenta intre hacking-u` bun si ala rau, nu? :ochi:
Acu` mai glumeste omu`... :rizi: .
Eu l-am folosit 1 data pe Iphone 4s nu mi s-a parut mai bun degit garminul.. sunt curios de acea harta de la afdj free pe care nu am incercat-o inca.

13

duminică, 18. august 2013, 09:29

Se pare ca a lancezit discutia pe aceasta tema, incerc sa o aduc in actualiate adersandu-i lui Informer o intrebare : Ati reusit ceva in legatura cu gasirea unei solutii pentru copiere? Vorbesc despre cardul cu harti al celor de la Navioncics pentru sonarele Lowrance printre altele...Bineinteles intrebarea este valabila pentru oricine altcineva priceput care ar putea gasi o solutie.....

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 18. august 2013, 13:09

Da, ggixx
este una dintre intrebari care inca asteapta raspuns , :gandesc: pe forum!
Mai asteptam, :pauza: :pauza: :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 19. august 2013, 21:47

Oameni buni, din cite se stie si ce am citit si pe alte forumuri, NU se pot copia. Si in momentul cind se va gasi o solutie, le vor da pe gratis cei de la Navionics, pina gasesc o solutie noua.

Cred ca op solutie tare ar fi sa contribuie citiva pescari cu date inregistrate, si cineva priceput sa faca o harta adevarata cu Dr Deepth. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 9

Membru din: 6. martie 2013

Locație: Neuss

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 20. august 2013, 04:44

Am gasit cateva chestii interesate legate de cardurile de memorie


Why a copy of an original sd-card does not work in another device?
Start study the datasheet of a sd-card and you will find out that thera are
6 registers located on the sd-card in a protected area.
One register is the CID = Card identification register (128-bit)



The referred register area is about 1% in size of the sd-card and is filled with data during

the last check and formatting on the 'factory floor'.
Untill today all vendors of sd-cards have not made public how to reach and change this data.
Even a bit to bit image is missing this data !!
The CID contains specific vendor information o.a.
MDT: Manufacturing date (12-bit, Month, Year)
and other 5 unique fabrication data.
For navigation sd-cards, most important is the:
PSN = Product Serial Number (32-bit, Uniquely assigned integer)
Here an example:
Raw CID Bytes: 94-00-73-A2-7D-7D-10-30-30-30-30-30-4D-53-1B-00
Product Serial Number: 7d7da273 = 2105385587 (10 digit in decimal)
TomTom, but also Garmin use this number to make a sd-card unique.
The navigation software reads an checks this number in combination with the device unique ID
TomTom writes this number, encrypted, as the SDcardSerial in the ttgo.bif file
for TomTom's Carminat devices.
Attached ReadCID.zip This a 'read CID only' program.
The ReadCID.exe application will only work if the memory card reader is attached
directly to the PCI bus of your laptop. No USB type of memory card reader will have the capability to
access the CID parameters through the USB API.



O portita exista totusi ca si la IGO, Navigon(Garmin) se poate rezolva din soft nu ramane decat sa asteptm ca cineva sa se ocupe si de acest lucru
Come to the dark side we have cookies!!!

TIR CU ARCUL | FORUM • Index page