Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 11. august 2013, 09:43

vanzator motoare barca second din Timisoara!

Salutare!
Am auzit ca ar fi un tip ce vinde motoare termice second hand din Timisoara la preturi foarte bune. Are cineva un contact de la respectivul sau vreun site?
Multumesc anticipat!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 11. august 2013, 10:20

motoare termice second hand
Daca vrei sa cuperi motor de barca ! da mai multe detali despre ce te intereseaza ( cati cai)( 2 sau 4 timpi).poate te ajuta cineva .in Tm nu stiu incearca cu baieti din CS acolo ai mai multe sanse. Spor la cumparare :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 11. august 2013, 10:39

Cauta-ti motor, cu rabdare, pe probarca. Nu te arunca la ce ti se pare OK la prima vedere. Fii pretentios! Cauta, "cantareste" si apoi iar cauta!

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 11. august 2013, 21:10

Am cumparat o barca de la energo ce duce aprox 700 de kg de 3,6 m. M-i s-a recomandat ca si motor electric unul de la Minn Kota de 50 sau 55 lbs Maxxum sau Traxxus. Acum ca si motor termic nu stiu ce ar fi mai ok. Voi ce recomandati?

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 11. august 2013, 21:31

eu as opta pentru termic,e mai simplu sa il alimentezi decat sa umbli cu baterii dupa tine sa le reincarci...nu stiu ce fel de barca,depinde pana la cati cai iti recomanda producatorul

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 11. august 2013, 21:38

rat o barca de la energo ce duce aprox 700 de kg de 3,6 m. M-i s-a recomandat ca si motor electric unul de la Minn Kota de 50 sau 55 lbs Maxxum sau Traxxus. Acum ca si motor termic nu stiu ce ar fi mai ok. Voi ce recomandati?
daca vei pescui mumai la tine in zona pe Mures sau Cincis e ok :bravo: dar pe Dunare ati trebuie un termic de minim 4 cai,tu decizi ce vrei sa faci ,
si pe unde vei pescui :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 11. august 2013, 21:41

Tocmai asta e. P Cincis sau Surduc nu mai ai voie cu termic dar pe Mures sau Dunare este nevoie.Intrebarea era ce imi recomandati voi ca si motor termic sa imi iau.
Multumesc!

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 11. august 2013, 21:43

la ce te referi?la putere sau marca?

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. august 2013, 21:44

Ca si putere duce 16 kw. Si una si alta!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. august 2013, 21:47

Tocmai asta e. P Cincis sau Surduc nu mai ai voie cu termic dar pe Mures sau Dunare este nevoie.Intrebarea era ce imi recomandati voi ca si motor termic sa imi iau.
Multumesc!
Dupa cum bine a zis userul sorryy24, producatorul recomanda o marime maxima a motorului pentru fiecare barca.
Daca esti dispus sa investesti suma corespunzatoare, sa cari motorul respectiv fara sa-ti pice ... diverse, sa suporti consumu` de benzina etc., ia-ti maximul recomandat.
Daca nu, poti sa iei si de 4CP da` io am o barca gonflabila de 3,1m si pot sa-ti spun ca si pt. aia 4CP ii prea mic.
Care-i "bugetul"?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 11. august 2013, 21:50

Cam 300 euro. Am gasit un motor in 2 T de 22 CP. Nu stiu marca. Problema e ca imi trebuie si permis pentru el . Ala unde-l fac?

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 11. august 2013, 21:54

un motor sa aiba cel putin 7,5 cp pentru lungimea de 3,6.ca firma ai de unde alege mercury,tohatsu,yamaha,suzuki,.numai ca iti trebuie si permis peste 5 cp

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 11. august 2013, 21:57

recomandati voi ca si motor termic sa imi iau.
Fi atent :de la 5 cai in sus trebuie permis ( fara e caz penal)
La motoarele in doi timpi greutatea e ai mica dar trebuie ca pe linga benzina sa ai la tine si ulei de amestec.

In ordinea calitate pret :Honda .Yamaha si restul .Hondele la aceleas caracteristici sunt cu 3 sute de euro mai scumpe dar fac toti bani.
Foarte mare atentie pe gonflabile se pun motoare cu Ciza SCURTA. :ochi: cu mentiunea ca cel cu baterie depinde de baterie :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 11. august 2013, 21:57

e prea mare motorul ala,cam pina la 11 cai ai voie

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 11. august 2013, 22:17

Am gasit un motor in 2 T de 22 CP
sa cari motorul respectiv fara sa-ti pice ... diverse

un motor de 22 cai chiar de 2 timpi e destul de greu 40Kg incit manevrandul sa inceapa durerea de ..... oaie la urma :rizi: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 11. august 2013, 22:19

cam in ce pret gasesc unul second?

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 11. august 2013, 22:23

e prea mare producatorul iti recomanda pina la 11,9cp.pentru permis nu pot sa iti pot spune prea multe,inca nu am si eu vreu anul asta sa dau examen cauta pe net.uite aici poate te ajuta #mce_temp_url#

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 11. august 2013, 22:32

cam in ce pret gasesc unul second?
Cam la 100 euro calul (suntem in plin sezon )ai rabdare sa treaca vara castanele la toamna :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 12. august 2013, 07:31

Sincer ma indoiesc de faptul ca acea barca Energo de 3,60m suporta motor de 16Kw. Presupun ca pneumatica are chila. Eu am vazut pneumatice pe Dunare de 3,60m cu motoare de 15-18cp
Avand in vedere ca nu-i genul de barca pe care sa o plimbi pe peridoc cu motorul montat, nu-ti recomand mai mult de 15cp in 2T. Cu 300 euroi poti sa-ti cumperi unul care cel mult poate fi complet dar sa mai si functioneze macar 1 saptamana... nu prea cred ca ai oarece sanse. Incepi sa speri la un motor care sa te tina macar vara asta de pe la 500 euroi in sus si asta pentru 15cp in 2 timpi.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 12. august 2013, 08:34

In ordinea calitate pret :Honda .Yamaha si restul .Hondele la aceleas caracteristici sunt cu 3 sute de euro mai scumpe dar fac toti bani.
Dane, nu-i asa ca tu ai motor Honda? :limba: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."