Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 29. iulie 2013, 22:56

Acum la pescuit somn

Saluat la toti Sunt la pescuit pe malul Muresului , deoarece sunt un impatimit la pescuitull la somn pescuiesc doar cu 3 lansete , in una am (bagat ) o platica de vreo 400 de grame , in una 7 8 scoici , si una tot la peste vii o albita cat palma ... pescuiesc la grund si la pluta toata monturile sunt plantata si de 2 zile astept trasatura .... momeala la peste viu inca e tot acolo findca vad ca misca undita ... Ceva batai de somn am vazut dar oricum una dintre ele a fost foarte palpitanta , am atipit langa lansete si cand a batut parca a sarit un om in apa ma-m si speriat ... sigur a fost un somn frumos.. , inca mai astept apa are vreo 7 - 8 mmetri adancime ... in rest am prins niste avati , cleni , morunasi peste ziua , am facut un pat de nada si cu un bolo de 5 m ma distrez toata ziua ... a incercat si al spining dar nu nu merge am incercat vreo 6 combintii de voblere si cateva lingurite dar somnu nu isi face aparitia , in rest am prins un clean frumos de vreo 2 kg si ceva care la-m eliberat ... alti incercand sa sara dupa el sa il prinda .. si miau tot reprosat de ce l-amm eliberat.. dar cu toate aste cat ca pestele nu e prea activ naura e vie care conteaza cel mai mult pentru mine .. cate o caprioara care isi face aparitia prin lanurile de porumb iepurasi si multe pasari , am facut si o mancare foarte buna la ciaun cu pritenul meu Danut , Va salut de pe Mures si astept alte tehnici isa prind un somn .. oricum o sa postez poze cu locul , peisaze si pesti prinsi si eliberati! .. Saluatare :ochi:

Scuzati daca am scris gresit dar scriu de pe telefon :) si la ora asta dupa cateva ore nedormite e cam greu !
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 29. iulie 2013, 23:02

fir intins :)

legat de loc, mai bine nu da detalii daca mai vrei sa pescuiesti in zona si data viitoare :)
incearca la spinning sa dai noaptea pt salau si somn.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 29. iulie 2013, 23:13

Fredoom!!sint putine locuri in zona Alba cu 7-8m adincimea apei ,mai ales in perioada asta. Fir intins!!!

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 29. iulie 2013, 23:18

da sunt putine dar locul acesta chiar atata are ... nu am un sonar sa masor dar au fost niste pescari cu barca care aveau sonar si au masurat ... oricum eu imi masor apa cu mine insumi ma bag si vad cam cu cat trrece peste mine si imi dau seama ... eu nu credeam ca e asa mare dar dupa ce au trecut acesti pecari cu barca asta e concluzia oricum pentru cunoscatori poate stiu loculu " MASA LUI ALEXE " asa ii se spune pe aici ... Inca o zona salbatica care imi place mult.. In care nu pot ajunge manelisti :))
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. iulie 2013, 23:28

oricum eu imi masor apa cu mine insumi ma bag si vad cam cu cat trrece peste mine si imi dau seama ...
maestre esti tare :buaaaah: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 29. iulie 2013, 23:40

pai da :)) e haios dar am ramas la metodele de pe vremuri
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 30. iulie 2013, 06:04

Fredoom eu as da si o lanseta la buchet de rame negre(si eu am avut 2 lansete la peste si nu s-a atins de el doar la rame a intrat). Locul pare tare interesant. Eu am scanat in primavara vre-o 10Km de Mures cu sonarul si nu am gasit apa mai mare de 5m.

Fir intins.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 30. iulie 2013, 10:05

Da "masa lui Alexe" este un loc fain cu apa adinca, sper sa mai fie si sonm. Fir intins Fredoom! :pescuit:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 31. iulie 2013, 19:21

Si eu am fost in perioada 26-28 iulie la somn pe Mures.Am avut impreuna cu partenerul meu 6 lansete la stationar,cu peste viu(caras) si buchet de rame negre dar din pacate nu am avut nici o trasatura.Apa este destul de scazuta si a fost extrem de cald chiar si noaptea.In rest,asa cum spui,natura e vie si faptul ca petreci timpul in natura te face sa uiti ca nu ai prins somn.Sper ca viitoarele partide vor fi mai fructuoase.Speranta moare ultima. :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 31. iulie 2013, 21:36

A iesit azi ceva la spining , prietenul meu a prins o stiuca :



Care bineinteles a fost eliberata :



Prinsa la Vobler Salmo Hornet
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 31. iulie 2013, 21:37

Ce amintiri frumoase imi revin in memorie,de pe Muresul nostru fain.
Pe malurile Muresului am invatat sa pescuiesc,acolo am avut satisfactii de neuitat,cu toate ca acum sint in rai, aici in mijlocul Deltei,citeodata imi aduc aminte de frumoasele plaiuri unde m-am nascut.
Poate mai spre toamna cind voi fi mai liber o sa va povestesc niste partide ce le-am avut pe Mures.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 31. iulie 2013, 21:58

A iesit azi ceva la spining , prietenul meu a prins o stiuca :



Care bineinteles a fost eliberata :



Prinsa la Vobler Salmo Hornet


Felicitari! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com