Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

milan

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »milan«

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 27. iulie 2013, 10:32

cat de mult afecteaza pescuitul pe raurile mari cand scade dunarea foarte tare?

luni plec la pescuit pe siret in zona bacaului dar scade dunarea destul de tare si ma gandesc ca ar trebui sa scada si siretul .eu prefer pe curgator dar imi e teama sa nu se traga pestele mare in baraje.astept pareri si va multumesc pt caldura cu care am fost primit de voi

2

sâmbătă, 27. iulie 2013, 11:30

ce legatura are scaderea Dunarii cu raurile interioare?!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 27. iulie 2013, 12:25

imi e teama sa nu se traga pestele mare in baraje
Foarte bine ! macar nu o sa-i cauti vor sta gramada ! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

milan

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »milan«

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 27. iulie 2013, 14:21

daca scade dunarea scad si raurile

daca dunarea scade scad si raurile tocmai am venit de pe siret din zona maxineni si scadea siretul apoi am plecat pe dunare si dunarea la fel.iar cotele dunarii sant in scadere zilnic.pe orbu scadea cu aprox 10 cm pe zi si sa prins doar peste mic. :rizi: nu zic ca asta e o tragedie ca nu se mai prinde peste pe rauri ci ma gandeam ca scazand asa apele iar timp de 4 zile pe dunare, siret si pe orbu nu sa prins decat peste mic poate fi si asta un factor.se pare ca unii dintre voi sant aici doar sa ia pe altii peste picior crezand ca sant mari experti... :pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 27. iulie 2013, 14:25

milan, nimeni nu ia pe nimeni peste picior ... doar ca apele interioare nu sunt atat de afecate de dunare pe cat crezi. indiferent daca dunarea e in urcare sau scadere, daca e seceta restul raurilor scad independent de raul in care se varsa.

am aici un rau care se varsa in po si nivelul sau nu este afectat catusi de putin de fluctuatiile po-ului.

faptul ca s-au prins doar pesti mici se poate datora mai multor factori ... printre ei as pomeni existenta tot mai mica a exemplarelor frumoase si maiestria pescarilor in conditiile date.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

milan

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »milan«

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 27. iulie 2013, 14:50

salut

ok mersi pt lamuriri am mai elucidat un mister :zambet:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 27. iulie 2013, 15:59

ok mersi pt lamuriri am mai elucidat un mister
Sa nu crezi Milane! ca esti singurul suparat , care a pierdut timpul si nu a prins nimica,Tu ai intrebat de ce? Iar uni dintre noi au incercat
sa te scoata din apatie ,cum a spus Anem nu face nimeni Misto,Eu cel putin nu fac asta daca vad pe cineva necajit. :noroc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 27. iulie 2013, 16:41

Milan, cotele Siretului nu sant afectate, cel putin nu in zona Bacaului, de scaderea sau cresterea Dunarii, este mult prea departe de varsare. Singurul lucru ce afecteaza cresterea sau scaderea Siretului sant barajele construite pe acesta, cand ti-i lumea mai draga cei de la Hidroelectrica mai dau drumul la cate un baraj sau inchid altul, crescand sau scazand nivelul. Iti spun asta in cunostinta de cauza, pe mine ma afecteaza intr-o zona mult mai in amonte, la varsarea Sucevei in Siret, am doua baraje in amonte, la Bucecea si la Rogojesti, care, cam la doua-trei zile, sant golite si-ti strica toata bucuria de a pescui! :nervos:

milan

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »milan«

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 27. iulie 2013, 16:56

eu pescuiesc foarte mult pe siret si olt dar barajele de pe siret vorba ta cand iti e lumea mai draga il opresc si referitor la luatul peste picior nici o problema pe mine ma ia somnul in general peste picior :zambet:

milan

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »milan«

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 27. iulie 2013, 17:05

nelutu am auzit numai lucruri bune despre rogojesti de mult vreau sa ajung in zona.nici in zona bacaului nu cunosc multe locuri dar am o zi la dispozitie doar pt a cauta un loc bun :)

11

duminică, 28. iulie 2013, 08:28

daca dunarea scade scad si raurile .................se pare ca unii dintre voi sant aici doar sa ia pe altii peste picior crezand ca sant mari experti... :pescuit:


domnule, daca ai facut referire la postarea mea si te-ai simtit ofensat de intrebarea mea..........chiar nu stiu ce sa zic.
am intrebat deoarece scaderea raurilor interioare nu are nici o relevanta fata de cotele in scadere ale Dunarii.( un pic de logica in gandire nu strica)
Daca Dunarea scade, nu inseamna ca scad si raurile interioare automat, depinde de regiune, de seceta si aversele din zona, de constructiile hidrotehnice, etc. - nu exista o interdependenta
Valabil si reciproca.
Daca pescuiesti pe rauri cu baraje hidrotehnice, scaderea si cresterea apei este influentata de seceta si cererea de energie - nu are nici o legatura cu Dunarea.

Subiecte asemănătoare