Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »mihaimicu«

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: constanta

Profesia: Inginer Mecanic

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 25. iulie 2013, 10:41

La Cochirleni

salut baieti,
Maine vreau sa plec la pescuit la cochirleni, la sud de cernavoda. Saptamana trecuta am prins acolo 2 somni in jurul la 1kg si ceva fiecare si o "moaca" la vreo 600 g. Loc frumos pe o limba de nisip, dar partea proasta e ca m-au disperat guvizii(vreo 10 cutii de rame numai ei au papat). Am dat cu rama neagra, rama rosie , coropisnita si lipitoare. De prins am prins 2 bucati la rama rosie, si unul la lipitoare. Coropisnitele mi le-au spart guvizii si la lipitoare nimic. Am dat cu plumb plat de 100 grame, cu o ancora. Ce ma mai suparat e vegetatia. Acu urmeaza intrebarea mea. Aveti un sfat pentru o montura pentru zona aia daca a fost cineva ?eu am avut asa: eu am dat cu plumb jos si ancora la 30 cm de plumb. binenteles ca e si pragul care te incurca. eu incerc sa dau chiar in zona pragului la vreo 20 m de tarm. Si daca aveti un sfat "impotriva guvizilor" !Daca aveti vreun sfat e bine venit multumesc. :relax:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 25. iulie 2013, 10:48

Am io un sfat contra guvizilor: pescuieste la somn CU guvizi... si vorbesc foarte serios! :)
Cat despre montura de stationar, cea mai simpla este cu plumbul la capatul firului si pestele prins undeva deasupra, pe un forfac de 30 - 40cm... sau citeste topicul cu pluta de grund... dar depinde mult de adancime, curent etc..
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »mihaimicu«

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: constanta

Profesia: Inginer Mecanic

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 25. iulie 2013, 11:04

Eu ma gandeam sa dau la oblete si sa folosesc ca momeala asa. dar stiu eu ce mofturi o avea mustaciosul, dadeau niste domni mai sus la oblete si au prins experienta

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 25. iulie 2013, 11:22

Daca sunt atatia guvizi acolo atunci sa dai cu ei nu mi se pare o idee rea... pe de alta parte rama rosie nu mi se pare o momeala pt. somni seriosi... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »mihaimicu«

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: constanta

Profesia: Inginer Mecanic

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 25. iulie 2013, 11:23

Daca sunt atatia guvizi acolo atunci sa dai cu ei nu mi se pare o idee rea... pe de alta parte rama rosie nu mi se pare o momeala pt. somni seriosi... :nunteleg: .
eu am zis la ce am prins :))), daca le era pofta de asa ceva eu ce sa le fac. oricum am dat cu detoate mai putin cu guvizi :))

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 25. iulie 2013, 11:26

Daca sunt atatia guvizi acolo atunci sa dai cu ei nu mi se pare o idee rea... pe de alta parte rama rosie nu mi se pare o momeala pt. somni seriosi... :nunteleg: .
eu am zis la ce am prins :))), daca le era pofta de asa ceva eu ce sa le fac. oricum am dat cu detoate mai putin cu guvizi :))
Da, nici o problema da` ma gandesc ca vrei si bucati mai serioase... la moace merge si cu viermi. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 25. iulie 2013, 11:29

Poti sa dai si cu rame, dar pune pluta de grund ca sa ridici momeala de pe fundul apei. Cind momeala flutura la 30~50 cm deasupra de fund, scapi de guvizi si e o atractie mai mare pt somni. Din cauza vibratiilor vor gasi momeala mai usor si mai repede.
Pluta de grund mai are si functiunea de a-ti tine carligele deasupra fundului, pt a nu te agata.

Sau, cum scrie informer, cu Guvide sau oblete in loc de rame!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »mihaimicu«

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: constanta

Profesia: Inginer Mecanic

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 25. iulie 2013, 11:31

o sa incerc mai multe tehnici si va anunt duminica care a fost rezultatul.multumesc :>

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 25. iulie 2013, 11:38

Eu, având în vedere că este şi vegetaţie jos, aş da cu plută de grund cu distanţa între plumb şi seaboom sau agrafă (depinde ce foloseşti) de 0,7 până la 1 metru iar ca momeală aş folosi file de peşte tras pe triplă şi aş împrospăta la două ore. Dacă-i curent mare plută de grund mai mică iar dacă curentu-i mai mic plută de grund suficient de mars cât să ridice momeala (se testează la mal).
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 25. iulie 2013, 19:32

incearca daca este posibil si la Sideplaner (cu pluta) scapi astfel de raci, ideia e sa nu ai nici o legatura (punct de atingere) cu fundul apei , racii ti se vor urca si pe fir pina
ajung la pestele mic si il omoara, ii scot ochii..astfel vei fii si deasupra vegetatiei subacvatice,,
Fir intins!

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 25. iulie 2013, 20:19

Sambata, daca vezi un papuc galben si auzi un clonk, ala sunt eu. :salut:

  • Autorul acestui subiect este »mihaimicu«

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: constanta

Profesia: Inginer Mecanic

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 29. iulie 2013, 09:30

neata, pana la urma am fost la capidava. am prins 2 moace la 1 kg si 1 la 2, si am scapat vreo 2. prinsi la pluta de grund cu rame negre. peste 2 saptamani merg dinou. curentul era f mare. si pluta o aveam de 30 g.. altele n`am gasit. era una la 120 g dar nu m`am incumetat sa o iau.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 29. iulie 2013, 09:32

Foarte bine, bravo! Incearca sa pui si peste viu in locul ramelor, macar un caras cit palma. pluta e ok de30 grame, cea de 120 de grame e mult prea mare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »mihaimicu«

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: constanta

Profesia: Inginer Mecanic

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 29. iulie 2013, 09:37

mi-a fost cam greu la aruncare am avut firul de 2 m... de abia spre dimineata incepusem sa arunc si eu mai bine. la inceput vai vai.. :)))) daca pun caras cat palma imi trebuie lanseta si mulineta noua ca vine ursul la ala =)

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 1. septembrie 2013, 00:51

:)

nu mai mergeti la capidava la pescuit.nu prindeti nimic. e o draga acolo rupe tot