Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

921

duminică, 14. iulie 2013, 11:12

Anem... ce sa mai zic, FELICITARI, foarte fain exemplarul! :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

922

duminică, 14. iulie 2013, 11:28

Bravo Anem, pare mare din poza sunt convins ca ai avut parte de un drill pe cinste.Ieri am fost si noi la peste si fratele meu Bogdan l-a prins pe asta mic:

dupa care a inceput ploaia, noi ne-am bagat in cort si pana dimineata nu am mai prins nimic.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

923

duminică, 14. iulie 2013, 13:41

Felicitari baieti, frumoase exemplare!

Anem: 1,65 m?
Bogdan: 103 cm? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

924

duminică, 14. iulie 2013, 13:46

felicitari baieti si la mai mare.sper sa va doborati recordurile anul acesta.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

925

duminică, 14. iulie 2013, 14:51

Felicitari baieti, frumoase exemplare!

Anem: 1,65 m?
Bogdan: 103 cm? :gandesc:


Bogdan cred ca 100cm, maxim 110cm nu stiu pentru ca nu l-am masurat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

926

duminică, 14. iulie 2013, 20:48

merci baieti ... am avut parte de un dril pe cinste ...

Felicitari baieti, frumoase exemplare!

Anem: 1,65 m?
Bogdan: 103 cm? :gandesc:


nu l-am masurat pt. ca eram singur si nu aveam lumina (am uitat frontala in masina) dar la ochi mi se parea a fi ceva pana in 170 ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

927

duminică, 14. iulie 2013, 23:06

Bravo anem! Ai muncit ceva cu el. Sper ca pana pe 3 aug sa merg macar o data pe Po.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

928

luni, 15. iulie 2013, 07:42

Anem la ce l-ai prins? Ne spui ceva detalii, sau :gandesc:
Am remarcat ca esti unul dintre cei mai activi de pe forum, poze in tota splendoarea, dar putin sarac la dezvaluirea numelor de shaduri sau stiu eu la ce ai succesul asta mare!
Te rog sa nu mi-o iei ca repros dar cred ca majoritatea ar fi :bucuros2: Sa stie la ce sint prinse aceste frumoase exemplare. :apl:
De concurenta nu cred ca poate fi vorba , doar de :prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

929

luni, 15. iulie 2013, 08:07

Ieri dupa amiaza mi-a venit cheful ...asa, de o stiuca..Sun un prieten,Adrian.Nu trebuie sa-i zic de doua ori ''vino la .. :pescuit: "'
Incarcam artileria pentru stiucane,si plecam.Ne oprim la alimentara de la colt,sa luam apa.Constat ca am uitat telefonul acasa.. :doarecapu: .Cica nu-i bine sa te intorci..Eeeh,prostii,cine se ia dupa mituri d-astea??.Ne intoarcem,iau telefonul si peste juma' de ora imbarcam lansetele,gentile,si pe noi insine..Prima oprire,linga o craca imensa scufundata..Lansam..O data ,de doua ori...a treia oara ,Adrian inteapa,si se trezeste in dril cu o stiuca de vreo 2 kile..Elibereaza..Mai dau de citeva ori,si poc ma trezesc cu una asemanatoare cu a lui Adi.Face o volta sus,si se dezgata..Numai bine ca a distrus si ultimele urme de pene din coada belly dog-ului..Nu insist prea mult asupra amanuntului.Sintem bucurosi ca stiucile sint active,si prevedem multe capturi.Adrian are un nou atac.Inteapa,lanseta se curbeaza(nu e o lanseta fast),si poc,se rupe firul.Se uita disperat la mine :nunteleg: ,numai ce cumparase woblerul respectiv..Bildibic,woblerul lui iese sus,scapat printr-un noroc nesperat,din gura cumetrei..Adi surescitat,pune mina pe visla..Numa'incet,ii zic,ca sa vislesti trebuie sa ridicam mai intii ancora :pauza: .Ne apropiem de woblerul ce emitea sos.-uri dintre valuri si-i aruncam un colac de salvare..Adrian rasufla usurat.Ca sa se calmeze,vrea sa aprinda o tigara.Numai ca le uitase in masina.Ii zic ca are ocazia sa ia o pauza,dar ti-ai gasit, el fara tigari la pescuit..Si ne intoarcem a doua oara.. :gandesc: Usurat,isi aprinde o tigara si zice''deabia acuma incepe pescuitul''Buuun,intram din nou pe apa..si incepem sa cautam culoarele pe care le stiam prin vegetatie...Lanseu dupa lanseu...orele trec si nici un atac..Incerc tot ce stiu,gume,spinerbait,cranck-uri ,chiar si niste ''spargatoare de iarba'',imense,un cosmar de lansat pe vint..Un pitic rautacios,imi tot soptea ceva de genul..'v-ati intors de 2 ori...v-ati intors de 2 ori''Ii ardeam ''piticului''cite o palma,si schimbam naluca..Se lasa seara..Incet,incet incep sa se activeze nitel..Adi prinde o stiuca,dar tot asa ,sub 3kg..La mine incepe seria rateurilor..Pe wobler,pe guma..Am atacuri indecise,intep,o am..se duce..belly dog-ul,pina atunci atit de prinzator,pare ca nu mai functioneaza..Dupa indelungi cautari,gasesc o guma alba,lunkercity,prinsa in offset,si lestata pe 5gr..Pare pe mina mea,trebuie sa fie buna..Lansez..vin cu ea usor saltata..poc, un ''baros'' de sa-mi ia lanseta din mina..Anticipnd (ne)fericirea,intep zdravan...Prea zdravan,caci firul meu,sufixx de 20lb,in care aveam absoluta incredere,se rupe ca si ata de cusut.Din socul inteparii,capatul liber zboara inapoia barcii :nervos: :nervos: Piticul,imi zice ..''io ti-am spus ca v-ati intors de 2 ori''.Nu poot sa cred..Resemnat caut o guma identica..Ati ghicit,nu mai am niciuna la mine..Las naibii gumele,si insist pe belly dog..macar pe asta il stiu cum merge..Adi,mai prinde o stiuca pe manns c4 elite..E aproape intuneric..Brusc pilpiie o'' luminita''..Dar daca ,penele alea din coada belly dogului ,au un rol mai mare decit am crezut ,eu??Adi zice ca e o singura cale sa aflam,si ,marinimos :bravo: da jos pana din coada unui wobler de-al lui..Lansez o data...si la urmatoarea lansare am un atac din ala clar,cu care belly dog-ul ma obisnuise,pina atunci..O vedeti mai jos in poza..Adi zice ca e intimplare..Peste doua minute,mai am una,tot de calibru,care insa nu vrea sa faca poza..Piticul tace..Nu intoarcerea e de vina,ci lipsa penei..Iesim afara,deja e noapte..sI totusi jur ca nu ma mai intorc niciodata din drum,cind plec la pescuit..








'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

930

luni, 15. iulie 2013, 08:07

Bravo Anem! Din pacate la mine se amana excursia...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

931

luni, 15. iulie 2013, 08:11

Faina povestea Gigi! Cat despre pitici...da-i dreaq! :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

932

luni, 15. iulie 2013, 09:49

Bravo anem! Ai muncit ceva cu el. Sper ca pana pe 3 aug sa merg macar o data pe Po.


Sa inteleg ca problemele cu masina inca nu s-au rezolvat. Sambata noapte a fost o activitate de necrezut in locul unde eram. Mai era si un alt baiat ce pescuia pe intuneric din barca si a reusit si el sa ia un somn cam tot la dimensiunile astuia ce l-am luat eu. Dupa 11:20 a inceput din pacate un vant de nu puteam sta in picioare si am fost nevoit sa o intind spre casa mai rapid, mai ales ca trebuia sa lansez oarecum contra vantului.

Bravo Anem! Din pacate la mine se amana excursia...


Merci Zamfi, imi pare rau sa aud ca intreaga poveste a picat … poate totusi va avea loc anul asta … poate prin septembrie :ochi:

Anem la ce l-ai prins? Ne spui ceva detalii, sau :gandesc:
Am remarcat ca esti unul dintre cei mai activi de pe forum, poze in tota splendoarea, dar putin sarac la dezvaluirea numelor de shaduri sau stiu eu la ce ai succesul asta mare!
Te rog sa nu mi-o iei ca repros dar cred ca majoritatea ar fi :bucuros2: Sa stie la ce sint prinse aceste frumoase exemplare. :apl:
De concurenta nu cred ca poate fi vorba , doar de :prieteni:


Ediseu, daca te uiti putin in spate (doar cu cateva posturi) vei vedea ca de regula dau absolut toate detaliile posibile (mai putin locul sau configuratia locului) incepand de la echipamente pana la ore si naluci folosite … de altfel, multe capturi sunt pozate direct cu naluca in gura. La fel aveam de gand sa fac ieri (sau in cazul altor posturi scurte in care scriam pur si simplu ca nu am chef sa scriu) dar citind anumite sectiuni ale forumului mi s-a taiat pofta.

Da, ai dreptate in ceea ce priveste concurenta (partial), dar citind posturile altor useri care s-au saturat sa cumpere somn de la hala de peste sau care spun clar si raspicat ca ei nu elibereaza pestii pur si simplu nu mai vreau sa spun cu ce ii prind si in ce conditii … si cel putin pe moment imi voi mentine aceasta parere.

Indivizii respectivi macar din respect pentru forumul asta ar trebui sa se abtina de la astfel de comentarii mai ales pentru ca plecam de la premiza ca forumul este unul care sustine si incurajeaza ideea de eliberare a pestelui dupa capturarea lui si pozele de rigoare. Dar nu, ei nu se pot abtine si mai si sar in sus, ca domn’e, prin toate subiectele se aduce in discutie C&R dar daca citesc putin inapoi vor vedea ca aproape oriunde se aduce in discutie treaba asta se face doar ca raspuns la alte mesaje in care unii sau altii isi exprimau dorinta sau faptele prin care nenoroceau nu stiu ce peste.

Sunt de parere ca exista deja prea multa informatie pe forumul asta care cade sub mana unora care nu merita sa o aibe.

Ma opresc aici ca ma aprind si mi se face pofta sa dau iama printr-un alt topic … topic de care mi-am propus sa stau cat mai departe ca altfel iarasi iese cu scantei.

Ps: gandeste-te ca eu vin la tine in acasa si dupa ce schimbam 3 cuvinte in care apucam sa ne cunoastem ma apuc si iti explic eu tie ca tablourile de pe pereti sunt ca pasta sau ca mobila ar trebui sa o muti in alta parte pentru ca mie nu imi palce in felul ala. Ti s-ar parea normal? … cam asta se intampla aici doar ca noi suntem “acasa” la Zoran.

____________________________________________________________________________________________________

Frumoasa dihanie Gigi, asa o pofta de stiuci imi faci … :buaaaah: … si eu nu am mai prins una de nu mai stiu cand :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

933

luni, 15. iulie 2013, 10:57

Anem,sint faine,pentru ca se practica nokill,fara exceptie.Daca s-ar retine peste ,clar,in scurt timp,am ajunge la formula 1 atac pe zi,poate nici ala.

Poate ca(personal) nu realizam ce inseamna c@R,cu adevarat daca nu era balta asta.
Pe natural e altceva..E un fel de ''tarim al nimanui''..of,e de prisos,sa polemizezi pe tema asta,pur si simplu,mi se taie pofta..de pescuit.

'''Sunt de parere ca exista deja prea multa informatie pe forumul asta care cade sub mana unora care nu merita sa o aibe.'''


Foarte adevarat,am auzit recent de un caz pe Dunare.Un tinar si foarte priceput pescar in ale spiningului,cu rezultate mai mult decit notabile,povestea cu un ''amic''despre locuri,capturi..In mod cu totul si cu totul ciudat,pe locurile despre care vorbea acesta,nu se mai prindea nimic,da' nimic..Pina sa prins de faptul ca ''amicul'' este ..'electrician'',in timpul liber..


Nu stii pe mina cui ajunge informatia,si o simpla vorba poate sa distruga,ce nu mai repara c@r,pentru mult,mult timp..
Nu ma refer la userii de aici,dar accesul la forum este public..oricine poate sa citeasca,chiar si nelogat.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

934

luni, 15. iulie 2013, 10:59

faina stiuca Gigi.oare cum arata una xxl,sa zicem +20? :gandesc:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

935

luni, 15. iulie 2013, 11:45

Ok Anem !! Am inteles punctul tau de vedere :gandesc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

936

luni, 15. iulie 2013, 13:09

faina stiuca Gigi.oare cum arata una xxl,sa zicem +20? :gandesc:
+20...hm,cine stie..mai mare de 7-8kg,nu am prins..Citeva din alea mari(10...10+??),am avut dar nu le-am putut tine,sau bagat prin iarba ca si acceleratul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

937

luni, 15. iulie 2013, 13:23

Anem, Gigi, Felicitari pentru capturi !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

938

luni, 15. iulie 2013, 20:42

Un alt weekend pe Dunare cam cu acelasi rezultat: nesatisfacator. :)
Patru pui de somn, cel mai "mare" sub 2kg, cel mai mic, "record" personal, sticla de bere ii mare... cre` ca mai degraba cat un pahar de bere... da` o avut toata tripla in gura, nehalitu` dreq... :rizi: .
Cert este ca am jurat ca nu mai merg niciodata cu o singura momeala la mine... au venit, fara exagerare, zeci de somni la ramele pe care le aveam si n-au poftit... :zid: .
Partea buna-i ca somni sunt, partea proasta-i ca habar n-am unde-s aia mari ca n-am vazut niciunu`. :nunteleg:
Asa ca exemplu:





»informer« a atasat urmatoarele fisiere :
  • sonar1.jpg (129,87 kB - 83 ori coborit - ultima oara: 6. august 2015, 08:02)
  • sonar2.jpg (149,18 kB - 77 ori coborit - ultima oara: 6. august 2015, 08:02)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

939

luni, 15. iulie 2013, 21:04

Un alt weekend pe Dunare cam cu acelasi rezultat: nesatisfacator.
Patru pui de somn, cel mai "mare" sub 2kg, cel mai mic, "record" personal, sticla de bere ii mare... cre` ca mai degraba cat un pahar de bere... da` o avut toata tripla in gura, nehalitu` dreq... .
Cert este ca am jurat ca nu mai merg niciodata cu o singura momeala la mine... au venit, fara exagerare, zeci de somni la ramele pe care le aveam si n-au poftit... .
Partea buna-i ca somni sunt, partea proasta-i ca habar n-am unde-s aia mari ca n-am vazut niciunu`.
Asa ca exemplu:
:ochi: aia mari il asteapta pe Zoran :pescuit: vor sa se plimbe cu barca noua :buaaaah: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

940

luni, 15. iulie 2013, 21:10

aia mari il asteapta pe Zoran vor sa se plimbe cu barca noua
Posibil :zambet: ... avand in vedere ca n-o sa pescuiasca numa` el singur, nu pot decat sa fiu nerabdator... :ochi: .
Treaba-i ca nu-s singuru` care a prins/vazut doar exemplare mici... se pare ca anu` asta-i putin atipic in zona noastra a Dunarii cel putin, ca si cote/evolutia nivelului, temperaturi etc.
Desigur ca s-o mai prins si cate "o bucata" da` stii cum ii cu exceptiile... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."