Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 19. iunie 2013, 14:19

Bunnn Hai sa o luam pas cu pas.
Pe undeva aminteai de lansete specializate. Am tentatia sa te contrazic usurel. Tu, pentru somn, pescuind de la mal ori la clonc, iti alegi lanseta in functie de,,,?
Oare numarul de inele nu are nicio importanta inalegerea lansetei? Daca da, de ce?
Pentru multiplicatoare merg foarte bine lansetele "clasice" daca au un numar mare de inele. Pentru a ma face inteles, la o lanseta de 2m lungime, ce alegi intre o lanseta cu 5 inele si una cu doar 7 inele, fara sa amintesc de una cu 9 sau chiar 11 inele?
Oare ce rol au aceste inele? De ce nu se fac toate lansetele cu 5 inele? Cand folosesti o mulineta, aproape invariabil firul se va freca de inelul mare (primul inel intalnit si uneori si de al 2-lea sau chiar al 3-lea. La multiplicatoare lucrul asta nu se va intampla. De ce oare?1
In transport, eu intotdeauna plec de acasa culanseta gata pregatita pentru "asaltul" final. Am multiplicatorul pus si montura, pe garla ramanand doarsa mufez lanseta si sa-i pun momeala. Cat volum ocupa o mulineta raportat la multiplicator? Franele pot fi considerabil asemanatoare ca si torta. Dar angrenajele? In drill, a infrana suplimentar tamburul la multiplicator este extrem de la indemana. Poti spune cu mana pe inima ca-i la fel si la mulineta?!
Cand pescuiesti, daca nu ai lanseta in suport (pentru clonc), frirul va fi mult mai "gatuit" in cazul mulinetei raportat la multiplicator. Cand intepi cu o mulineta, daca ai frana relativ stransa, pentru eficienta intepi tinand mana pe fir, urmand ca in secunda urmatoare sa-l eliberezi si sa lasi mulineta sa-si faca treaba. La multiplicator firul intotdeauna va fi in imediata apropiere a lansetei, raportat la mulineta unde esti dependent ca galetul sa stea inpozitiea dinspre lanseta (sa aduca firul cat mai aproape de lanseta. Sper sa nu reincepem discutia cu frana care trebuie sa stea in permanenta stransa sa poti intepa cu eficienta maxima. Pe Dorin, chestia asta (nu a vrut sa ma asculte si a luat de bun ce s-a scris aici pe forum) l-a costat o lanseta, o mulineta noua si un fir Gigafish de 0.66 aflat la primul contact cu apa. Nu ca ar conta paguba rezultata din echipamentul pierdut cat faptul ca ar fi putut sa aduca in barca probabil cel mai mare peste al vietii lui.
Ampus o multime de intrebari. Toate sunt subiective si majoritatea retorice. Sa ma autocitez cu ultimul post al meu? :rizi:

22

miercuri, 19. iunie 2013, 14:31

eu unul ma inteleg cu fiecare tip de mulineta(multi.. cu maner pe dreapta/stanga sau mulineta normala)...dar imi place sa pescuiesc mai mult cu multiplicatorul...desi nu pot lansa :necajit: il folosesc la stationar (doar stationar pescuiesc) .
Avantajele multiplicatorului in opinia mea sunt....
-nu detine galet(daca tensionez lanseta kalumea cu un fir de 0,40 nu mie frica ca imi stric mulineta(ma refer strict la mulinetele ce le folosesc eu(okuma lb 80,jaxon roxan 7500)!
-nu se rasuceste firul(de multe ori duc firele 100-120m si desfac frana mulinetei , se rasuceste firul de ma ia dreq :zambet: )
-frana mai puternica(pescuiesc in locuri cu copaci in apa)
-baitrunner-ul
-intra mai mult fir pe multiplicatorele din aceasi gama de preturi cu mulinetele mele (defapt mulinetele ce mi le permit) !(intradevar la un pret de 150-200lei poti cumpara SH de pe net scule destul de bunicele dar mi-am cam luat tzepa de vre-o 2 ori !)
Dezavantaje in opinia mea
-nu pot lansa (am incercat dar am facut ceva "frumos" acol pe tambur :zambet: )

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 19. iunie 2013, 14:49

Incerc sa le raspund pe rand... cu toate ca nu prea vad ce ar avea de aface cu Avantajele versus dezavantajele din acest subiect... :zambet:

Cum aleg eu lanseta? De ex, merg in magazin si ii spun vanzatorului sa tina de varful lansetei, si trag ca nebunu' de ea. Fara fir, fara mulineta. Daca tine si-mi place "curba" lansetei, o tin in ochi :ochi: Daca se rupe, gunoi! :zambet: Nu am acordat niciodata atentie numarului de inele, ci doar calitatii lor.
De ex, Jakub Vagner Bank Cat sunt lansete extraordinare, care insa nu sunt concepute pt folosirea lor cu multiplicatoare. Lansetele concepute pt multi se pescuiesc invers, de aceea picioarele inelelor sunt mai mici si mai aproape de blank. De ce? Pt ca altfel fortele ce apasa pe piciorusele inalte ale inelelor le supun la forte mari si le indoaie. cu cit mai multe inele, fortele se impart si se micsoreaza pe fiecare inel ce-i in plus. Cu inelele in jos aceste forte nu au efect negativ asupra picioruselor de la inele, chiar daca sunt de 5 cm lungi.

Iar ca lui Junior ia "disparut" combo-ul, acolo doar el este de vina. La fel ca la Thomas, care a ramas fara un sportex + multi Penn gt, somnul smulganduio cu tot cu suport din suruburile care erau in barac. De atunci isi leaga si in barca lansetele. :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 23. iunie 2013, 10:08

Buna observatia cu lungimea picioruselor si numarul inelelor.

Exista mulinete multiplicatoare de baitcast si trolling
Reglarea frinei se poate face cu ajutorul unui levier sau roata stelata. Levierul se roteste mai putin de 180 grade intre pozitia frina libera si max, Roata stelata trebuie strinsa citeva ture in aceleasi conditii
Unele mulinete de trolling sint prevazute cu contoar fir pt a putea citi adincimea la care se pescuieste vertical
La capitolul trolling unele mulinete au level wind altele nu. La acestea firul se aseaza cu degetul pe tambur.
Exista multiplicatoare cu 2 viteze.

Ca sa nu facem un subiect pe n pagini si din care sa nu se inteleaga nimic, de obicei asa se intimpla pe mai toate forumurile.
Parerile subiective gen eu asa sint obisnuit, am incercat dar nu imi place, are un prieten, etc cred ca pot fi trecute la prezentare personala, neavind legatura directa cu subiectul.omisul
Cred ca o alegere de mulineta trebuie sa plece de la ce vrei sa faci cu ea, compromisul in aspectele neesentiale este clar.
Din acest motiv exista mai multe specii de mulinete inclusiv unele ca cele de musca insa in momentul lansarii se pot roti 90 grade si lanseaza ca una de spinning . Astea nici nu stiu cum pot fi considerate, poate alta clasa.

As propune o lista gen

MULTIPLICATOARE

capacitate
robustete
frina
dimensiuni mai mici la aceeasi capacitate

MULINETE SPINING

arunca mai bine mai ales fire subtiri si greutati micj

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 25. iunie 2013, 22:31

(Raspuns foarte greu.)
Pentru conditiile din tara noastra prefer mulinetele cu tambur fix de regim greu, de marca (se gasesc si eu cu asta m-am obisnuit din 1970) somnii nefiind foarte mari (foarte putini peste 50kG), Basca ca folosesc lansete universale.
Trebuie sa recunosc ca am si multiplicatoare, dar care nu au fost folositela puterea lor, sau la care nu am prins exemplare exceptionale.
La clonc de multe ori folosesc sforasul din comoditate.
La spining numai cu tambur fix. De de moda veche.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 25. iunie 2013, 22:42

La clonc de multe ori folosesc sforasul din comoditate.
Scuze da` ce-i aia "sforas"? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 25. iunie 2013, 22:52

Oamenii astia ,au impacat castingul cu spiningul...
What's an Acid Rod?

Si uitati-va la ce pesti pescuiesca..
Acidrod Fishing Rod and Fishing Photos
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 25. iunie 2013, 22:57

Apai Gigi draga, faptu` ca centru de greutate al unui ansamblu de casting ii deasupra lansetei nu prea poate fi compensat de "rotirea" inelelor... da STIU ca asta-i un subiect la fel cu ala daca romanii is buni sau rai... :rizi: :noroc: .
Cat despre ce se prinde... se prinde cu multe, unde exista si pesti... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 25. iunie 2013, 23:11

Sforasul este varianta primara a pescuitului la clonc.
Sfoara + plumb + carlig, ca asa pescuiau stramosii nostrii, cu linia in mana, si asa o fac si astazi, in delta , in bulgaria in serbia in rusia, etc.
Noi ne-am emancipat, peste mai putin, scule mai complicate, si tot asa si tot asa pestele evolueaza la limita 0 si sculele la limita infinit.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 25. iunie 2013, 23:14

mihaigost, io chiar intrebam ca nu cunosteam notiunea, MULTUMESC pt. explicatie. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

31

marți, 25. iunie 2013, 23:35


Dezavantaje in opinia mea
-nu pot lansa (am incercat dar am facut ceva "frumos" acol pe tambur :zambet: )

Ieri ,la indrumarile unui pescar cu mai multa experienta am inceput sa lansez cu multiplicatorul...dupa 5-6 lansari am reusit sa dau aproximativ 35m cu montura( pluta/plumb de 80gr si fir 0,53textil)
Nu mi s-a parut deloc complicat!
Toata smecheria este "sa simti cu degetul firul pe tambur" si sa il opresti la momentul potrivit!
Cu putin antrenament cred ca o sa arunc la fel ca, cu o mulineta cu tambur fix.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 26. iunie 2013, 08:05

La casting,probleme cu lanseurile sint la gramaje mici,sub 5grame,si naluci cu portanta mare-spinerbait,oscilante mari si usoare,woblere cu suprafata mare si usoare..dar si astea se rezolva..

La lansatul monturilor grele nu ar trebui sa fie nici o problema,trebuie doar putin exercitiul..

Greseala cea mai frecventa este sa dai drumul la fir,prea tirziu,adica cind virful lansetei este prea jos...Rezulta o lansare..'la picioarele tale''.
Imaginati-va ca aveti o bidinea de vopsea si vreti sa-l stropiti pe unul aflat la vreo 10-15m in fata voastra..Mina se da pe spate,accelereaza progresiv,nu brusc, in fata,si deasupra capului,se stopeaza nu prea brusc,si lichidul,cu bolta,ajunge pe tinta..Cam asa mi-a explicat un muzcar miscarea la fly..aduce mult cu lanseul la casting..comparatia cu bidineaua mi-a ramas in minte..Si sa nu uit,conteaza sa nu fie cintarul lasat prea lung,cel putin la inceput,dupa ce se stapineste miscarea,se poate si cu cintar mai lung..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 4. august 2013, 15:47

mie nu mi se pare justificabila folosirea multiplicatorului. sunt direct fitze.
adica te duci cu multiplicatorul ca sa scoti somn de 5-7 kg?
eu sunt din giurgiu, merg la peste de 3-4 ori pe saptamana cu salupa. cand cineva prinde un somn de 25-30 de kile afla tot orasul. si asa, se intampla doar de cateva ori pe an...
noi nu mai avem somni mari, exceptiile intaresc regula. aici, un somn de 25kg e captura vietii.
deci pt ce folositi multiplicatorul care e potrivit pt pesti de peste 70-100kg, pt forta si tractiune?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 4. august 2013, 16:06

Pai ,intre altele la pescuit cu woblere cranck in curent,tine mult mai mult decit una de spining.La un raport 4.8 sau 5la1,nu ai senzatia ca woblerul vine greu...din contra ,vine foarte lejer.La aceeasi forta este mai usoara.Nu rasuceste firul.In lanseu,woblerul nu se face ''elicopter'' in asa masura ca si la spining,deci sansele sa se agate triplele pe fir si sa ratezi lanseul,scad..Lanseuri mult mai precise.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 4. august 2013, 18:39

:gandesc: ...nu rasuceste firul ca si o mulineta normala!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 4. august 2013, 18:49

Pai nu il rasuceste deloc..

Incearca sa vizualizezi procesul in cazul unei mulinete de spinn..Capatul e tinut fix de catre greutatea nalucii,sau a a pestelui in dril..iar partea care este pe tambur se invirte si cu fiecare tura se rasuceste putin...

Daca iei un fir si il tii de capeti ,incepi sa-l rasucesti intre degete..primul efect este acela ca lungimea lui scade..Nu stiu cit scade la un fir de 2-300m,daca este relevant,dar mai exista un efect,si anume,firele se rasucesc,si rasucindu-se se torsioneaza,si se tot torsioneaza..eu cred ca uzura apare mult mai repede ,torsionindu-se

Am avut ocazia sa vad live,pescuind umar la umar din barca ,spinn,versus cast,sa vezi ce elicopter faceau nalucile la spinn,si cum din 10 lanseuri ,3sau 4,au fost degeaba tripla prinzindu-se de fir,din cauza acestei rasuceli..La cast se intimpla 1 la 20,chestia asta..

Nimeni nu trece de nebun pe cast...

La casting ,firul nu se rasuceste..poate foarte putin.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 4. august 2013, 18:51

Pai asta spuneam, Gigi, avantaj ca NU rasuceste firul! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 4. august 2013, 19:02

Am avut ocazia sa-mi petrec ceva timp printre pescarii de competitie la spinning. Am vazut ca usor-usor cam toti incearca mulinetele de cast. Pe langa cele enumerate pana acum un aspect n-a fost mentionat. Spinningul cat si pescuitul la somn suprasolicita echipamentele, oricare ar fi ele. Atata timp cat cele de cast sunt mult mai simple ca si "masini", fara atatea lagare, pinioane, rulmenti s.a., este clar ca sunt mult mai fiabile.
E adevarat ca iti trebuie timp ca sa te deprinzi cu noul, dar mulinetele de baitcasting te vor tine cu mult mai mult timp decat cele clasice.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 4. august 2013, 19:09

oate deschide o discutie intr-un topic separat in sectiunea "nalucilor" unde Gigi si nu numai are ceva de spus raportat la multiplicatoarele de casting. Pe rapitori.ro s-au purtat discutii pe multe pagini si nu s-a ajuns la niciun raspuns clar si raspicat. Fiecare pescuieste cum si cu ce il "prinde" mai mult.
Eu mi-am inceput activitatea de pescar acum mai bine de 40 anisori cu mulinete de spincast... Asta s-ar traduce ca m-am scolit cu o "corcitura" intre mulinete si multiplicatoare. Poate din motivul asta am ramas cu o afinitate pentru multiplicatoare (generic vorbind).
Inca mai am o mulineta de spincast Daiwa, in stare perfecta de functionare (fabricata prin '68). De asemenea mai am la "stoc" 3 lansete de cast ZEBCO din fibra plina, lungi de 1,6m, dintr-o bucata. Cu una dintre astea 3 si cu o mulineta de spincast (poate chiar supravietuitoarea) am prins primul somn (american), de 3-4kg, in '71 cand aveam numai 9 anisori Apai toata lumea stie ca prima dragoste nu se uita (nici la marca de peste si nici la sculele folosite) Atunci a fost prima oara cand m-am "pi...shat" pe crapi cu toate ca greutatea medie a capturilor era de 7-8kg. Somnul, chiar si ala american, m-a fascinat. Cand am revenit in Romania, aproape imediat am plecat la pescuit in DD unde am prins majoritar SOMN (salaul, platica, crapul si restul speciilor ma lasau "rece"). De atunci si pana acum am scos din apa cateva tone de somn, drept este ca folosind MULINETE
De anul trecut mi-am reinviat dragostea pentru multiplicatoare si... nu renunt atat de usor la ele
Eugene acum incep sa te recunosc :ochi: mam speriat ca ai patit ceva ? la intoarcerea de la mare erai tare melancolic acum vad ca ai chef :apl: cit la subiect! fiecare dupa gusturi:nu comentez :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 4. august 2013, 22:58

Pai ,intre altele la pescuit cu woblere cranck in curent,tine mult mai mult decit una de spining.La un raport 4.8 sau 5la1,nu ai senzatia ca woblerul vine greu...din contra ,vine foarte lejer.La aceeasi forta este mai usoara.Nu rasuceste firul.In lanseu,woblerul nu se face ''elicopter'' in asa masura ca si la spining,deci sansele sa se agate triplele pe fir si sa ratezi lanseul,scad..Lanseuri mult mai precise.
Mda... numa` ca-ti trebe si un anemometru ca sa vezi cu ce viteza bate vantu` sa scoti mai multi sau mai putini "pini" de pe frana aia centrifugala sa lansezi cum trebe, chiar daca asta inseamna de multe ori sa desfaci suruburi, glisezi capace laterale, "scormonesti" cu unghiile pe care nu le ai etc. :)... sau iti trebe o diagrama cu vant/gradatii pt. frana magnetica daca ti-ai permis una :)... sau nu cumva sa uiti sa pui o picatura de ulei pe surubu` ala de preseaza pe axu` de la tambur tot la 2 partide ca altfel se impute chestiunea... sau sa faci tuning la rulmenti ca daca nu-s ceramici nu-s buni ca nu se duriga tamburu` cum trebe... sau... deh, nimic nu-i "perfect". :rizi: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."