Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

161

duminică, 16. iunie 2013, 19:30

acolo nici pe mal nu ai voi sa te plimbi cu undita in mana daca nu ai aviz
nu e musai sa pescuiesti, pur si simplu sa fi purtator de undita este o infractiune :zid:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

162

duminică, 16. iunie 2013, 20:33

Acolo unde? :soc:
Sincer n-am mai inteles nimic din treaba cu Mongolia, RSR etc. ... :nunteleg: .
Sper sa nu va suparati pe mine dar va rog foarte mult sa pastram discutia din acest topic la subiect.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

163

duminică, 16. iunie 2013, 21:04

Pe frontiera cu Bulgaria nu este nevoie de aviz de agrement pentru ambarcatiunea folosita la pescuitul sportiv daca detinatorul si ceilalti "pasageri" au PG (avizul politiei de frontiera pentru pescuit recreativ).
Pentru frontierele non UE, chiar si detinatorii de permis de pescuit si aviz de la politia de frontiera pentru pescuitul recreativ au nevoie de hartogaraie suplimentara pentru barca (indiferent daca este pneumatica, sau yacht, indiferent daca motorizarea este 2cp sau 200cp sau chiar si un amarat de motor electric ori rame). A nu se confunda permisul pentru conducere ambarcatiuni de agrement, inmatricularea barcii si avizul pentru agrement nautic! :ciao:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

164

duminică, 16. iunie 2013, 21:06

Ai dreptate informer ce .sa fac am corectat ce am scris. Nu vreau sa aiba nimeni de suferit din cauza mea,le cer scuze tuturor
Am fost nervos, multumesc de intelegere cu respect Dan

.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

165

duminică, 16. iunie 2013, 21:11

Pentru actele necesare in locul de desfasurare a intalnirii noastre din august, in particular avizul pt. agrement, va rog respectuos sa consultati postarile colegului silure, din acest topic.
Daca el zice ca suntem OK asa, avand in veder vechimea pe care o are in zona, cre` ca-i bine daca mergem "pe mana lui". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

166

duminică, 16. iunie 2013, 21:13

Dane, nu tre` sa te scuzi, doar vreau sa nu pierdem din vedere treburile importante PT. INTALNIRE.
Apropo, nu te-am vazut printre cei ce intentioneaza sa participe... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

167

duminică, 16. iunie 2013, 21:31

:salut: Daca vezi ca ma zbat atit e pentru ca vreau sa vin .De aceia am intrebat atit de multe despre :tot ce inseamna intilnirea asta.
Daca nu sunt pe lista pina acum cred ca o sa ma primiti si pe mine intrun colt :nunteleg: :bravo:
:ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

168

luni, 17. iunie 2013, 06:54

Dacă stau numai pe lac cu gonflabilă cu vâsle îmi mai trebuie aviz?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

169

luni, 17. iunie 2013, 07:48

Acel lac este parte din Dunare. Din moment ce politia de frontiera controleaza si acolo documentele, inclusiv avizul de pescuit, iti va trebui o hartie si pentru barca, chiar daca este pneumatica cu vasle. Avizul acela este gratuit, adica nu costa nimic, adica este MOCA. Nu inteleg de ce atat de multa "inversunare" in a nu-l obtine, din moment ce "silure" si-a oferit serviciul de intermediere si obtinere...

P.S.
INTREBARE: Sti care este diferenta dintre o ratza?

RASPUNS: Are ambele picioare egale, in special stangul :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

170

luni, 17. iunie 2013, 08:22

Eugen, nu-i înverşunare doar că mi se pare haios să iau aviz pe Mraconia pentru bărcuţa cu cu care o să vin, cred că mi-ar lua jumate de zi să trec Dunărea cu ea :rizi: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

171

luni, 17. iunie 2013, 11:10

Va salut!
As vrea si eu sa ma inscriu, din pacate nu cred ca voi reusi sa stau toata perioada, ci doar in weekend. (vineri seara - duminica seara)
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

172

luni, 17. iunie 2013, 11:13

Esti binevenit johnnie, te asteptam. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

173

luni, 17. iunie 2013, 14:49

Dacă stau numai pe lac cu gonflabilă cu vâsle îmi mai trebuie aviz?
nu a-m vazut sau auzit sa vina pf pe lac si sa intrebe de avize de agrement

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

174

luni, 17. iunie 2013, 15:04

Va raspund eu indirect la intrebarea legata de "aviz" pentru gonflabila. Am pus aceeasi intrebare azi, la IJPF Mehedinti.
Am primit urmatorul raspuns:

Buna ziua !

Nu aveti nevoie de aviz. Aveti nevoie doar de permis de
pescuit sportiv avizat de catre Politia de Frontiera
Mehedinti

Cu stima,
XXXX XXXX Rel. publice 0735868XXX
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

175

luni, 17. iunie 2013, 15:24

Referitor la problema cu avizele, anul asta am avut o mare surpriza. Dupa 7 ani de umblat pe la toate pichetele de la Moldova Noua la Gruia, anul asta prima oara m-am dus la Berzeasca sa obtin avizul unde mi s-a spus ca nu am nevoie de el. Am zis ca is nebuni si m-am dus la Moldova Noua, acelasi raspuns adica daca ai avizul pe permisul de pescuit nu mai ai nevoie de avizul de agrement. Sper sa ramina asa :) .

176

luni, 17. iunie 2013, 17:43

Acolo unde? :soc:

Sper sa nu va suparati pe mine dar va rog foarte mult sa pastram discutia din acest topic la subiect.


acolo inseamna zona Mraconia si toata Clisura Dunarii.
daca o sa cauti in mesajele mele anterioare am mai descris aceasta situatie ilara de care am avut parte atat eu cat si prietenul Zamfi.
zona aia e mai cu mot sau frontieristii sunt mai cuprinsi de zel muncitoresc, cert este ca se fac abuzuri si din pacate este la libera lor alegere sa interpreteze legea.
sfatul meu este sa se mearga cu toate hartiile in regula si sa nu va bazati pe bunul simt sau logica

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

177

luni, 17. iunie 2013, 17:47

sfatul meu este sa se mearga cu toate hartiile in regula si sa nu va bazati pe bunul simt sau logica


Asa este Adi, bine zis! Noi am informat si am adus aminte tuturor, si cei care isi trimit documentele lui Silure, vor fi in regula. Cei care nu le trimit, pot avea noroc sau nu... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

178

luni, 17. iunie 2013, 18:24

Cit de batuta in cuie este data de 15.08-20.08 ? Joi pina Marti ?
Tare imi doresc sa vin , dar trebuie triblat foarte mult :ochi: , si n-am chef sa stau din 12.08 pina 15.08 in Mraconia singur cuc..

Stima

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

179

luni, 17. iunie 2013, 18:25

:)
Deviem de la subiect putin dar....
Unde e lege nu poate fi vorba si de noroc. Abuzul in serviciu se pedepseste si in ROmania.
Ce am scris eu ceva mai sus, vine direct de la Serviciul de relatii cu publicul al IJPF MH. Am si nume si numar de telefon, asa "just in case". Si am "negru pe alb", deci fara loc de interpretare.
Insa, faptul ca Silure este dispus sa ii ajute pe cei ce "vor sa sufle si in iaurt", este laudabil. Tot la fel de bine ii inteleg si cei care vor sa fie siguri ca, indiferent de situatie, iaurtul lor va fi rece :).
Faptul ca si Bruno confirma ca s-a "lovit de aceeasi situatie si in CS", nu poate decat sa ma bucure. Incep si baietii frontieristi sa intre in normalitate :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

180

luni, 17. iunie 2013, 18:35

Cit de batuta in cuie este data de 15.08-20.08 ? Joi pina Marti ?
Tare imi doresc sa vin , dar trebuie triblat foarte mult :ochi: , si n-am chef sa stau din 12.08 pina 15.08 in Mraconia singur cuc..

Stima


Adi, eu sunt din 5 pina in 29 in Ro, si daca pica aceasta intalnire dintr-o anume cauza care nu o poate nimeni prevedea (ceea ce nu cred), ne punem corturile pe malul Dunarii! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com