Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. iunie 2013, 06:43

Echipamentul folosit in drill-ul cu somnul spaniol de 224 cm...

M-am gandit ca poate sunt pescari interesati de echipamentul folosit in drillul cu acest somn, un drill ce a durat 25 de minute.

Lanseta - Mantikor Waller Kralle 3 m 240 grame actiune s-a comportat excelent in drill, dar nu poate obosi in timp scurt (sub 10 minute) un somn mare. 10 minute de drill ar fi suficiente si pt pescar si pt peste... Din alt punct de vedere, cum poate doar 10% din capturi depasesc 2 metri, in 90% din drilluri putem avea satisfactie cu aceasta lanseta si la pesti mai mici.

Mulineta - Penn Spinfisher 950 ssm - a facut fata fara probleme in drill, insa frana stransa la maxim a cedat pt citeva secunde sub forta somnului.

Firul principal - Gigafish Giga Tec Cat in spirala cu un diametru de 0,62 mm (300 m pe 950 ssm), fara probleme la nod sau sub tensiune maxima cind am pus mana pe tambur, si nici in cele citeva clipe cind s-a frecat de marginea barcii sau de sfoara ancorei

Carabina - Gigafish 120 kg

Leaderul - Gigafish Giga Tec Cat 1,3 mm

Carligul - Octopus Beak Hook de 9/0, care de fapt era infipt in buza somnului si a suportat tot drill-ul fara probleme. Probabil cu o lanseta f rigida s-ar fi rupt din gura somnului, dar atunci ar fi trecut ancora din capat la treaba

Ancora - Gamakatsu 16 Treble 4/0
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. iunie 2013, 17:34

Io cred ca te-ai cam riscat cu batul. Oare mai rezista la urmatoarele driluri? Pentru alea 10% din capturi pescuim de fapt, sau gresesc? :gandesc:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. iunie 2013, 17:51

nu cred ca a avut de suferit drept pentru care ii urez lui Zoran-la mai mare-. :bravo: :bravo: :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. iunie 2013, 18:23

Io cred ca te-ai cam riscat cu batul.

:zambet: asta pot spune doar daca se rupe la unul din urmatoarele drill-uri. :zambet:

Blankul este extrem de bun.

Pentru alea 10% din capturi pescuim de fapt, sau gresesc?


Nu, nu gresesti, si de aceea am fost si eu extenuat si nu am mai avut nici un chef de poze sau altele...asa ca nu au iesit cine stie ce. Ce sa zic eu, fiecare stie pt el cum e mai bine. Le voi pescui in continuare pe Rin, iar pe Ebro, Po sau Dunare, doar cind suntem 2 in barca :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com