Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

741

Sonntag, 26. Mai 2013, 19:54

M-am intors astazi de la Dunare, dupa 2 zile de pescuit la salau si cateva ore de pescuit la somn.
La salau am pescuit in golful de la Ogradena, vineri ca antrenament si sambata la traditionala cupa Wizard organizata de Nicu Telteu (Orsova).
Vineri am prins cativa salai mici si unu` de 51cm... pare mic si este intr-adevar dar cititi mai departe. :)
Sambata la concurs n-am prins nimic (am scapat vreo 2 da` aia nu se pun).
Coechipierul meu a prins vreo 13 salai dar toti sub limita punctabila de 40cm.
Din 23 de echipe participante doar 5 au prins cate un peste punctabil fiecare... locu` 1 - 62cm, 2 - 43, 3 - 42, 4 - 41, 5 - 40... restu` locurilor s-au ocupat prin tragere la sorti :)... eu am castigat impreuna cu coechipierul 2 linguri de lemn de 1m lungime... participantii stiu de ce... :).
Daca Erika sau Nicu Telteu au sa citeasca vreodata p-aci, tin sa-i felicit pentru tot ceea ce fac pentru pescarii din "zona"!

Astazi am pescuit cu Cata in cazane, vreo 3 ore la clonc.
Am dat cu rama neagra si coropisnita.
Impreuna cu Cata am prins 5 somni, din pacate mici (=< 1,5kg) insa a fost mai bine decat credeau localnicii (citez: "nu mananca somnul asa devreme, n-are rost...").
Am vazut foarte multi somni ridicandu-se pe "televizoru`" lu` Cata da` din pacate nici o "innegrire" de ecran. :ochi:

Toti pestii implicati in relatare se afla actualmente in stare de libertate.
»informer« hat folgende Dateien angehängt:
  • salau.jpg (74,02 kB - 119 mal heruntergeladen - zuletzt: 30. Oktober 2017, 21:20)
  • somn.jpg (61,37 kB - 113 mal heruntergeladen - zuletzt: 27. Oktober 2017, 14:10)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

742

Sonntag, 26. Mai 2013, 20:00

Frumos........ :bravo:

attila

Fortgeschrittener

Beiträge: 282

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Nördlingen/Resita

  • Nachricht senden

743

Sonntag, 26. Mai 2013, 20:06

:)
Judecand dupa isprava lui Informer, trebuie sa ma consider multumit(oarecum) ca nu am prins nici eu vineri si sambata la dunare mare lucru, venind din Cazane catre CS (ce-i drept ca in CS nu am putut pescui de "Atacul craparilor". Vreo 6-7 "soareci" am reusit sa prind si eu, si doar 1 salau la vreo 47 de cm. Slab de tot... tinand cont ca am pescuit zi/noapte pe gume/voblere, si am si schmbat cateva locuri relativ bune de pescuit....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Beiträge: 624

Registrierungsdatum: 27. Februar 2013

Wohnort: Galati

  • Nachricht senden

744

Sonntag, 26. Mai 2013, 20:09

e ok, :bravo: iesirea conteaza cel mai mult.

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

745

Montag, 27. Mai 2013, 10:03

nasol Attila si Informer din ce spuneti dar tot e bine ca ati avut activitate chiar daca nu au fost ceva capturi senzationale ... plus ca o iesire la Dunare e speciala in felul ei :ochi:

nu imi vine sa cred ce zici Informer de concursul ala ... atat de putine capturi ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Florin_13

Schüler

Beiträge: 111

Registrierungsdatum: 17. Januar 2013

Wohnort:

  • Nachricht senden

746

Dienstag, 28. Mai 2013, 10:14

:salut:
Fain de voi ca v-ati antrenat , eu nu am apucat . Am dat la ghici , nu am avut sonar (credeam ca nu e voie) :apl:
Macar ati vazut ceva activitate si cam ce adancimi erau ?
In primele minute am avut un rateu , l-am adus un pic si s-a agatat in ceva :bucuros2:

Una peste alta m-am simtit excelent si sper sa particip si la ed.5
»Florin_13« hat folgende Datei angehängt:
  • SL278052.JPG (115,55 kB - 48 mal heruntergeladen - zuletzt: 27. Oktober 2017, 14:11)

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

747

Dienstag, 28. Mai 2013, 11:50

Am folosit sonarul pt. a identifica structurile atat cat erau si pt. adancime.
Am pescuit la adancimi intre 3m si 12m.
Si eu vreau sa merg in continuare la aceasta cupa deoarece imi place atat ca organizare cat si ca atmosfera... nu prea se compara cu un concurs de crap... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

748

Samstag, 1. Juni 2013, 16:57

daca tot e sambata am iesit la pescuit. scop clar - avat.

erau cu mine si lansetele de somn pentru cazurile speciale in care sar somnii in toate partile si as fi avut nevoie de ceva sa ii trag pe mal :rizi: (pana acum nu s-a intamplat asa ceva :rizi: ) ...

la 5:30 aruncam prima naluca in apa. la ora 8:30 eram disperat. nici un atac, activitate fix zero. cand deja eram pe picior de plecare pentru a incerca un alt loc iese "animalul" asta care ma salveaza de la o eventuala gherla ... iata-l :rizi:



nu depasea prea convins lungimea unei palme si dezastrul se contura tot mai clar.

putin inainte de 9:30 eram pe un alt loc. un loc oarecum nou in care daca tin bine minte cred ca am mai pescuit doar o singura data (saptamana trecuta). un loc superb care promitea multe:



ce a urmat a depasit orice asteptari sau sperante, mai ales daca ma gandesc cum au decurs primele 3 ore petrecute in primul loc. am avut parte de una dintre cele mai misto partide de pescuit de ceva vreme incoace in ciuda faptului ca pe mal nu a iesit nici un peste care sa sara de 500 de grame. pana pe la ora 1 am avut parte de vreo 20 de pesti (cheppie dintr-alea plus vreo 2 avatei cat palma) adusi pe mal dar am avut mult peste 100 de atacuri (in unele cazuri cate 5-6 pe o singura recuperare), urmariri nebune din partea pestilor astora, cate 6-7 veneau dupa oscilanta si loveau pe rand in ea. am avut parte inclusiv de un avat la vreo 2 kile care s-a dus cand era la 3 metri de mine, o cheppie babana care mi-a bagat o lumanare cand era la nici 1 metru de mal si s-a dus si ea, o gramada de pesti dezgatati la mal ... ce mai, spectacol. nu am avut timp nici macar sa respir.

tot ce le trebuia erau niste oscilante micute cat mai lucioase ... chestii de 3-4cm lungime recuperate in viteza la o palma sub luciul apei (cu polarizatii imi vedeam oscilanta de cand pica in apa si pana o scoteam ... era superb sa vad cum apar nebunii aia de pesti si loveau naluca din toate partile). aveam vreo 4-5 diferite in cutie si le tot schimbam intre ele. daca faceam 5 lanseuri fara atac direct treceam la urmatoarea si treaba era rezolvata. ciudat era ca nu voiau nimic altceva in afara de chestii cat mai lucioase :rizi:

evident ca nu am facut decat vreo 2-3 poze. toti pestii erau cam la aceeasi dimensiune plus ca din cate am vazut si auzit de la altii sunt foarte fragili, asa ca, exceptie facand 2 pe care i-am pozat in mana restul toti au fost dezgatati direct in apa fara a ii mai scoate aiurea pe uscat.

aici e un Berti (nu stiu modelul):



si aici o oscilanta luata la kg in urma cu multi multi ani si pe care inca nu am folosit-o pana azi:



incapatanarea mea si-a zis cuvantul si am insistat mult la top-water ... din pacate fara rezultat. dar m-am incapatanat sa prind macar una si cu Thrill-ul si pana la urma am reusit (era prea mare si toate dadeau pe langa):



o partida superba. apa limpede cristal si tot ce se intampla in zona nalucii vedeam ... sper sa se repete.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adrian S

Fortgeschrittener

Beiträge: 220

Registrierungsdatum: 25. Juli 2012

Wohnort: SEBES-ALBA

  • Nachricht senden

749

Samstag, 1. Juni 2013, 17:17

Felicitari, mai este un pic si se deschide si la noi :bravo:

Beiträge: 624

Registrierungsdatum: 27. Februar 2013

Wohnort: Galati

  • Nachricht senden

750

Samstag, 1. Juni 2013, 17:31

Felicitari ,ai avut ceva de treaba. :ochi:

pensionaru

Anfänger

Beiträge: 45

Registrierungsdatum: 20. April 2013

Wohnort: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Beruf: lucrez cu niste oameni minunati

  • Nachricht senden

751

Samstag, 1. Juni 2013, 19:15

Felicitari anem! Ai avut activitate nu gluma. Pe ce apa ai pescuit de e asa limpede? :apl:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

752

Samstag, 1. Juni 2013, 21:05

multam ... daca mi se mai iveste ocazia unei astfel de partide, atunci ma va prinde cu echipamentul de clean pe mal :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

753

Freitag, 7. Juni 2013, 23:16

dupa ce miercuri am avut parte de o prima intalnire cu rauletul de langa casa incheiata intr-un mod nu tocmai placut astazi am zis ca ii dau sansa sa se revanseze. asa ca am iesit la o partida scurta de tot in cautarea vreunui clean.

pe drum spre casa, traversand raul mi s-a parut putin cam tulbure dar, ne-plouand prin zona am zis ca poate mi s-a parut. raul e unul micut de tot, foarte foarte salbatic si pe cat de frumos pe atat de dificl de pescuit. e plin de copaci pe maluri, malurile sunt foarte abrupte plus o gramada de copaci prin apa in urma carora se creeaza multe repezisuri.

cand am ajuns acolo am ramas cu gura cascata. apa nu era tulbure, era namol de-a dreptul si toate sperantele mele in capturarea vreunui clean s-au dus pe apa sambetei.

cam asa arata rauletul respectiv ... se poate vedea si culoarea apei ...



fara prea multa incredere imi desfac echipamentul de clean si din cele 3 cutiute in care aveam inghesuite vreo 25 de naluci de dimensiuni foarte mici ma pun sa incep cu o rotativa de 1 sau 2 ... era cea mai mare din cutie si singura. am ales sa folosesc asta in speranta ca prin namolul ala lichid vibratiile vor starni interesul cuiva.

fac doua lansari cand la un moment dat am senzatia ca ma agat intr-o creanga (lanseta este exagerat de parabolica si nu iti dai seama imediat ce se intampla) pentru ca in secunda urmatoare sa realizez ca am luat un peste. si a inceput drilul printre copacii cazuti in apa. dupa vreo 4-5 minute iese pe mal "bestia" asta:



chiar daca pestele este mic de tot am avut parte de un dril de nota 10. aveam totusi un echipament care a fost facut "U" si mi-a stat inima in loc de cate ori se apropia orea mult de un copac din apa.

dupa vreo 10 minute si vreo 2 locuri schimbate am reusit sa pierd rotativa si am fost nevoit sa pescuiesc doar cu mini-voblere la care nu am mai avut deloc activitate pentru vreo alte 40-45 de minute ...

deci rauletul nu a ramas dator si mi-a facut un micut cadou ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

754

Samstag, 8. Juni 2013, 00:22

Vad ca ai parte numai de aventuri deosebite. Somn in apa aia nu credeam ca poate sa existe. :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

755

Samstag, 8. Juni 2013, 05:01

Bravo Anem! E greu sa scoti si un clean la kila de acolo!
Apa aceea seamana cu unele parti ale Barzavei, iar pe Barzava s-a prins din greseala, spun din greseala pt ca majoritatea drillurilor cu pesti mai mari se terminau cu rupturi, stiuca la 8 kg, somn la 35 kg (+ ruptura in acelasi loc a 2-a noapte), cleni de 2,5 kg, avati la 6 kg... Ah, parca si crap de vreo 13. Parerea mea este ca in astfel de ape ai totdeauna parte de surprize, pt ca e f dificil ca pestii mari sa fie scosi la lanseta, iar de plase nu se pune problema.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

756

Samstag, 8. Juni 2013, 05:52

Anem, oare ti-am spus ca "urasc" Italia :apl:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

757

Samstag, 8. Juni 2013, 08:58

Anem, oare ti-am spus ca "urasc" Italia :apl:


mi-ai mai zis Zamfi :rizi:

m-am bucurat sa vad ca sunt ceva pesti si pe rauletul ala ... cu siguranta ii voi mai face cate o vizita dupa programul de lucru. de la lucru spre casa trec zilnic peste rau, ma plimb cu bicicleta de-a lungul lui sau mai fumez o tigara pe maluri si de multe ori mi-am zis ca trebuie sa arunc o naluca in el sa vad ce se intampla.

ieri am auzit inclusiv cateva atacuri de somn, toti de mici dimensiuni dar cu echipamentul de clean e o placere sa ii pescuiesti :rizi: ... vorba userului Rapace pe un alt topic, UL la clean (chiar daca lanseta mea e Light si am fir de 10lb pe ea :rizi:) ... cu cea UL nu am ce cauta acolo pentru ca nu voi scoate nimic ce sare de 0,5kg.

Zoran, cunosc Barzava prin zona de jos (am bunici in apropiere) si rauletul asta e cam de vreo 3 ori mai mic ca volum de apa dar si ca dimensiune. poti lansa doar pe sub mana pentru ca latimea nu prea sare de 7-8 metri (in zona asta, mai jos creste) ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

758

Samstag, 8. Juni 2013, 11:59

@anem
Aseara m-a sunat cumnatu din Italia sa ma intebe disperat ce sa faca ,cu ce sa dea la somn ca iasa aia la suprafata non-stop si nu pun gura pe naluci :bucuros2: Macar atata satisfactie am si eu ...ca nu reuseste sa-i prinda! Mama, da ce rau sunt ! :drac2:
'tui mama ei de Italie! :rizi: :rizi: :rizi:

Ps: da si daca ajung acolo ... :buaaaah:
:noroc:

759

Sonntag, 9. Juni 2013, 11:10

la ce draqu sa te mai duci acolo cand "le rupi fasul" aici?!
hai cu pozele alea ca deja mi-ai "stricat" ziua :apl:

760

Sonntag, 9. Juni 2013, 11:38

Cred ca asta-i unu din momentele alea in care-ti vine sa bagi pixu'in el tendon si sa pui mana pe clonc :rizi: Cat despre Alin :apl: