Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

21

Dienstag, 13. März 2012, 22:25

Da, si eu il foloseam la inceput, cind aveam vreo 5 - 6 anisori. Eh, acum am crescut si am invatat si alte noduri. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Fortgeschrittener

Beiträge: 172

Registrierungsdatum: 10. März 2012

Wohnort: Galati

Beruf: Fotoreporter

  • Nachricht senden

22

Dienstag, 13. März 2012, 22:29

acum am crescut si am invatat si alte noduri
Invat Zoran, tu ai spus ca invatam impreuna! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

23

Dienstag, 13. März 2012, 22:34

Nodul snood pe veci!Singurul nod de pe firul meu.

Din asta nu prea deduc asta! :ochi:

Incearca nodul fara nod, si dupa aceea mai vorbim! 1. Noduri folosite la pescuit la somn
- YouTube
:ciao:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Fortgeschrittener

Beiträge: 172

Registrierungsdatum: 10. März 2012

Wohnort: Galati

Beruf: Fotoreporter

  • Nachricht senden

24

Dienstag, 13. März 2012, 22:43

Incearca nodul fara nod
Si la carligul fara ochet ce fac ii fac ochet?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

25

Mittwoch, 14. März 2012, 06:21

Nici n-ar trebui sa folosesti astfel de carlige, unde exista pericolul sa se taie firul!!!!
Incearca sa mergi in viitor pe ideea ca nici cu 100% siguranta nu poti scoate toti somnii ce trag la momeala ta, si de aceea: perfectionare, perfectionare...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Fortgeschrittener

Beiträge: 172

Registrierungsdatum: 10. März 2012

Wohnort: Galati

Beruf: Fotoreporter

  • Nachricht senden

26

Mittwoch, 14. März 2012, 06:49

perfectionare, perfectionare...
Ok Zoran.Trebuie sa folosesc forfah, altfel nu am cum sa leg carligul cu astfel de nod decat daca desfasor firul de pe mulineta.Stiu ca pentru orice fir din lume dusmanul nr 1 e nodul(excludem scoici ,etc).Asa ca m-am hotarat sa nu am niciun nod pe fir, am inventat si chestia aia cu izolerul ,ca pana atunci foloseam tub de silicon.In 35 de ani de pescuit din care 20 de Dunare am tot incercat sa perfectionez ,sa elimin cat pot verigile slabe .Am ajuns la concluzia ca trebuie facut totul simplu, fara scarpinat cu stanga in partea dreapta.Nodul pe care in folosesc am invatat sa-l fac la 7 ani, il fac la spate , in somn ,beat, in cap, contraconometru, si am rupt carlige de 2mm cu el....dar daca spui tu, anul acesta o sa fac cu forfah, carabine, vartej, etc si am sa-ti spun ce experiente am avut.La o sedinta de pescuit daca pierd 4 carlige cu plumb cu tot sunt norocos!Asa este acolo unde pescuiesc eu.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

27

Mittwoch, 14. März 2012, 07:01

Daca accesoriile folosite sunt destul de rezistente, poti sa faci mai multe noduri, fara probleme.
Eu nu folosesc noduri multiple la pescuitul de clean sau avat, unde merg cu mono si mai finesco!

Dar de asta suntem aici, pt schimb de experienta in pescuit! S-ar putea ca tu sa ai perfecta dreptate si in 2 - 3 ani toti sa pescuiasca stilul tau. Mai sti?
Eu doar m-am adaptat la stilul nemtesc, care lucreaza de mult cu chestiile astea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Schüler

Beiträge: 173

Registrierungsdatum: 12. Januar 2013

Wohnort: Alba Iulia

  • Nachricht senden

29

Sonntag, 20. Januar 2013, 18:45

La pescuitul crapului in cazul nodului fara nod se mai folosea si tub termocontractiv. Credeti ca se preteaza in cazul somnului? Inbunatatim ceva?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

30

Sonntag, 20. Januar 2013, 19:00

La pescuitul crapului in cazul nodului fara nod se mai folosea si tub termocontractiv. Credeti ca se preteaza in cazul somnului? Inbunatatim ceva?

Probabil ca da, firul si carligul sunt mai rigide (ceea ce e bine) si nodul este protejat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

31

Montag, 21. Januar 2013, 11:11

La pescuitul crapului in cazul nodului fara nod se mai folosea si tub termocontractiv. Credeti ca se preteaza in cazul somnului? Inbunatatim ceva?

Probabil ca da, firul si carligul sunt mai rigide (ceea ce e bine) si nodul este protejat.


Si pentru ce sa-l protejezi?! In tensiune nodul asta nu se desafce ci... se strange. Craparii folosesc tub termoretractabil pentru simplul motiv ca... mai aduce ceva venituri producatorului (indiferent ca-i Korda sau Fox sau... xyz). Pescuitul a devenit o industrie profitabila (ma refer la unelte si accesorii). De ce nu am incerca sa ne complicam un pic viata daca este prea linistita?
Singura aplicatie reala a termoretractabilului este sa a fixa firul pe tija carligului atfel incat bila (o alta "gaselnita" comerciala) sa stea intr-o pozitie favorabila astfel incat mecanica de intepare sa fie corecta (pestele sa fie intepat de langa buza de jos)

P.S. Doamne cat detest pescuitul la crap...

coste81

Schüler

Beiträge: 173

Registrierungsdatum: 12. Januar 2013

Wohnort: Alba Iulia

  • Nachricht senden

32

Montag, 21. Januar 2013, 11:58

In ideea asta ma gandeam si eu ca ar fi folositor, sa fixeze firul. Cand am folosit textil mai subtire s-a intamplat sa nu mai fie intr-o forma foarte buna.

PS: se vede :rizi:

33

Montag, 21. Januar 2013, 17:20


P.S. Doamne cat detest pescuitul la crap...


nu pot decat sa sustin aceasta afirmatie :drac2:

Beiträge: 140

Registrierungsdatum: 27. Mai 2012

  • Nachricht senden

34

Montag, 2. September 2013, 13:52

avand in vedere plusul pe care il are monofilamentul ca si rezistenta la abraziune, ati folosit vreodata textil ca linie principala si inaintas mono gros? daca da, cum :nervos: ati reusit sa le legati intre ele?

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

35

Montag, 2. September 2013, 14:04

avand in vedere plusul pe care il are monofilamentul ca si rezistenta la abraziune, ati folosit vreodata textil ca linie principala si inaintas mono gros? daca da, cum :nervos: ati reusit sa le legati intre ele?


la somn pescuiesc DOAR in varianta de mai sus ... textil de 40, 65 sau 80lb plus inaintas mono de 0,5-0,7 sau 1mm grosime. ca si nod folosesc albright intre textil si inaintas ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

bogdanbogdan

Fortgeschrittener

  • »bogdanbogdan« wurde gesperrt

Beiträge: 208

Registrierungsdatum: 4. August 2013

Wohnort: giurgiu

  • Nachricht senden

36

Montag, 2. September 2013, 20:24

mie mi se pare ca textilul devine sarmos in apa. la crap nu l-as folosi niciodata, l-am folosit in schimb la somn cand voiam sa folosesc forfac cu nod fara nod.
nu am observat diferente majore intre textil si mono raportat la muscaturi. si atunci de ce se foloseste textilul ca inaintas? doar ca e ceva mai rezistent? se justifica?

Beiträge: 140

Registrierungsdatum: 27. Mai 2012

  • Nachricht senden

37

Dienstag, 3. September 2013, 13:13

ok, am umplut tamburii cu un textil de 0,8 (no name, dar tine tare pe tractiune), Montez cativa metride inaintas mono de 1, iar pentru forfac am luat o rola de textil+kevlar de 1 mm de la energo, special pentru carlig

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

38

Dienstag, 3. September 2013, 14:12

ok, am umplut tamburii cu un textil de 0,8 (no name, dar tine tare pe tractiune), Montez cativa metride inaintas mono de 1, iar pentru forfac am luat o rola de textil+kevlar de 1 mm de la energo, special pentru carlig


nu ma princep catusi de putin la stationar si alte monturi folosite pe acolo. eu folosesc pe tambur textil iar pe post de inaintas mono de 1,2-1,3m in capatul caruia pun agrafa si agat voblerul. din ceea ce spuneai mai sus deja apare un nod in plus fata de varianta mea ... nu stiu care e rolul acelui forfac pus dupa inaintasul mono? de ce nu legi carligul direct pe mono?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Beiträge: 140

Registrierungsdatum: 27. Mai 2012

  • Nachricht senden

39

Dienstag, 3. September 2013, 15:28

monofilamentul care il am accesibil in Ploiesti este destul de rigid si nu stiu in ce masura pot lega foarte bine carligul cu el
pana acum nu am folosit mai gros de 0,65, care era destul de moale (carbotex catfish), dar nu tocmai ok la abraziune si am avut probleme cu el chiar si la pesti mai mici (iesea destul de sifonat din agataturi)

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

40

Mittwoch, 25. September 2013, 03:59

nu ma princep catusi de putin la stationar si alte monturi folosite pe acolo. eu folosesc pe tambur textil iar pe post de inaintas mono de 1,2-1,3m in capatul caruia pun agrafa si agat voblerul. din ceea ce spuneai mai sus deja apare un nod in plus fata de varianta mea ... nu stiu care e rolul acelui forfac pus dupa inaintasul mono? de ce nu legi carligul direct pe mono?

:pauza: pentru spining un mic ajutor :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA