Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

721

miercuri, 22. mai 2013, 20:48

Felicitari! :apl::apl: atat pentru captura cat si pentru gest.

722

miercuri, 22. mai 2013, 20:59

diferenta de presiune,il poate omori,i se fac ochii cit cepele..

un salau de vreo treisfert-de-kil prins, si tinut 4 zile giuvelnic, de 2x pus in carlig momeala. Sa vezi si sa nu crezi, cu toate ca afara erau 39°, salaul a fost viu ca in prima zi!

S-au smecherit si salaii.....vezi?, daca esti in Shengen?......n-o facut infarct cand te-o vazut :bravo: , era nedumerit...poate astepta sa fie "asomat" ca-n UE :pauza:
PS:Noi, astazi, asteptam de la tine ceva poze, etc. (ca doar esti "La ei, la mama lor!",.....) :apl:
:noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

723

miercuri, 22. mai 2013, 21:39

In Delta Ebro nu prea prinzi salai in acest sezon. De fapt nu prinzi de loc. La 200km mai sus se prind. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

724

joi, 23. mai 2013, 07:25

Asa e Costi, in drill lung il aduci pe o parte, extenuat complet. Si surmenat! :zambet:
Agatat in carlig, ca momeala, el stie exact cand trebuie sa stea mai linistit pt a-si aduna puterile. Este exact ca si cind l-ai lega cu un șnur prin gura-branhii si l-ai tine asa zile intregi. Il scoti odihnit si viguros... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

725

joi, 23. mai 2013, 13:44

Şalăul de la miezul zilei… | WSBTEAM - Pescuit la rapitori

Citeva detalii despre partida de duminica 19.mai 2013
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

726

joi, 23. mai 2013, 14:36

Ai talent si la scris Gigi ... :bravo:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

727

joi, 23. mai 2013, 14:37

Frumoasa si interesanta reletare. In poza 2 pe lanseta no 1 mulineta e cumva Shimano Aspire FA ? Vad o foarte mare asemanare si totodata ma cuprinde dorul de a iesi la o partida cu a mea. Am un 4000 FA, folosit 99% la stiuca.
Fir intins ! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

728

joi, 23. mai 2013, 16:20

@Zamfi, ma coplesesti..

@Feri,nu este aspire,este unShimano Sustain,in virsta de vreo 4 anisori..e o varianta de twin power pt.piata americana..Acuma are ceva probleme la galet,citeodata cind e cald clampane usor,dar per ansamblu inca tine..mulineta bunicica..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

729

joi, 23. mai 2013, 16:40

La mai multe capturi frumoase cu Sustain-ul !
Fir întins! :pescuit:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

730

joi, 23. mai 2013, 18:34

Perfecta prezentarea, multumim, meriti o recomandare pentru o revista de pescuit ..

Stima

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

731

joi, 23. mai 2013, 18:48

Perfecta prezentarea, multumim, meriti o recomandare pentru o revista de pescuit ..

Stima

Da Adi, sunt si eu de acord cu tine. Poate-poate s-a naste o revista pentru pescarii de rapitori. SPORTIVI !
Un titlu potrivit pentru ea ? Idei ?
Cred ca postul de redactor sef nu mai este vacant, asa ca grabiti-va ! :zambet:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

732

joi, 23. mai 2013, 18:57

Perfecta prezentarea, multumim, meriti o recomandare pentru o revista de pescuit ..

Stima

Da Adi, sunt si eu de acord cu tine. Poate-poate s-a naste o revista pentru pescarii de rapitori. SPORTIVI !
Un titlu potrivit pentru ea ? Idei ?
Cred ca postul de redactor sef nu mai este vacant, asa ca grabiti-va ! :zambet:


eu sint foarte multumit de evolutia revistelor de pescuit romanesti, sint calitative net superioare blinkerului german de ex.
ma refer in special la pescuitul pentru toti si Aventurl la pescuit pe care le citesc cu mare placere, si calitatea pozelor dar in special calitatea articolelor este laudabila , si
pentru orice pescar instructive.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

733

joi, 23. mai 2013, 19:05

Adi, aici m-am referit la o revista cu specific RAPITORI, nu am facut aluzie la calitatea revistelor romanesti din domeniu. Dealtfel am cele doua reviste de la bunul inceput, si sunt multumit si eu de ele. Pe bune !
:prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

734

joi, 23. mai 2013, 20:24

Exista o revista specializata sub umbrela PPT.E drept ca este la primul numar...Aventuri la pescuit are si ea o noua denumire...

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

735

joi, 23. mai 2013, 22:01

Mă bucură faptul că apar noutăţi în domeniul literaturii de specialitate, chiar sunt plăcut surprins. Însă sunt şi foarte nerăbdător şi curios ce ne aşteaptă " pe apă " după 6 iunie, în special Mureşul ce noutăţi şi necunoscute ne rezervă.
Fir întins !
:pescuit:

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

736

joi, 23. mai 2013, 22:36

Tot respectul si pentru publicare! Intrun fel imi da incredere ca se poate, deoarece consider ca nu e usori sa prinizi asa frumos peste la spinning in lac, si mai ales de la mal.
toate cele bune.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

737

joi, 23. mai 2013, 23:22

Şalăul de la miezul zilei… | WSBTEAM - Pescuit la rapitori

Citeva detalii despre partida de duminica 19.mai 2013


Frumoasa povestirea, ai talent.Frumos si pestele :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

738

sâmbătă, 25. mai 2013, 23:34

pe azi nu sunt prea multe de povestit. a fost una dintre partidele cele mai dificile de anul asta. apa mare de peste tot a facut ca pestii sa fie complet apatici. in primul loc, dupa vreo 4 ore jumate de pescuit nu am avut nici macar un atac in ciuda unor naluci foarte variate incercate.

am schimbat locul si cu noroc am gasit putin spatiu de acces la apa. pe aici au fost vreo 2 rateuri si intr-un final au iesit in total vreo 3 pesti dintr-astia (2 eu si unul Mane):



pe aici li se spune cheppia (Alosa fallax) ... ceva pesti marini ce urca pe rauri pentru depunere.

tot e bine ca au iesit si astia, mai ales ca pana acum nici eu si nici Mane nu le-am intalnit.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

739

duminică, 26. mai 2013, 11:17

seamana cu scrumbia..foarte interesant

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

740

duminică, 26. mai 2013, 15:46

Faina cheppia! Pe aici i se mai spune "salmone italiano". Acu doi ani am prins si eu pe Taro la oscilante "berti" iar astazi nici nu am putut sa ma apropii de apa de ce mare este si tulbure. Poate dumineca ce vine.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"