Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 15. mai 2012, 19:39

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul IV)?

Si am ajuns si la urmatoarele "mituri", intitulate "Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul IV)"

M-aş bucura tare mult dacă am reuşi împreună să clarificăm și în continuare câte ceva din toate aceste mituri ce sau născut cu anii în jurul acestui peşte.
Aşa că, mai departe cu alte vorbe auzite, presupuneri:

10. icrele sunt aparate de somnii masculi pina cind nu iasa larvele din ele
11. albinismul, care la alte specii de peste aproape nu apare de loc, este la somn foarte des întâlnit
12. somnul poate fi gasit chiar si in apele din zona salmastra (vezi dicționar), adaptându-se ușor la cele mai dificile situatii

Adevărat sau fals? Care este părerea voastră cu privire la cele 3 puncte enumerate mai sus?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 16. mai 2012, 22:19

Nimeni cu nici o parere?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 17. mai 2012, 07:10

10. de aparatul icrelor stiam, oriunde citesti despre somn, confirma acest lucru.
11. Si la crap mi se pare la fel.
12. nu am pescuit in ape cu apa salmastra.
Get Rich or Die Tryin'

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 17. mai 2012, 09:30

10 : nu stiu !
11 : adevarat
12 : asa e

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 17. mai 2012, 11:57

Faptul ca somnul isi apara icrele este un lucru confirmat pentru mine...Fratii Kota,doi pescari iscusiti si cunoscatori al Deltei Dunarii,mai ales al bratului Chilia,au prins somni capitali,cu o metoda iesita din comun...
Prin octombrie,mergeau cu barca pe Chilia,si insemnau copacii,structurile s au malul apei in zonele care erau ideale pentru ca somnii sa si faca cuibul primavara.Ideea era ca in octombrie nivelul apei era scazut,si se vedeau locurile,care la apa mare(primavara) erau acoperite.Apoi mergeau cu barca dupa prohibitie, si impingeau cu un bat montura cu momeala (de preferat biban ca momeala vie,pentru ca este cel mai mare devorator de icre) in zona cu mare potential la somn,in cuibul lui.Imediat somnul ataca bibanul,s au pestele momeala,dorind sa si apere cuibul.Daca in locul ales era somn atacul se declansa 100%...deci,da somnul isi apara mult timp icrele
La punctul doi-somni albinosi-stiu ca exista,dar in Delta Dunarii nu am vazut,si nici nu am auzit sa fi povestit cineva ceva despre vreun albinos prins.
Despre prezenta somnilor,Si inca a exemplarelor mari am auzit la varsarea Dunarii in Marea Neagra...Se spune ca sansele mari de ai prinde sunt cand Dunarea este murdara,S au e furtuna,si vin valuri mari dinspre mare si intra pe bratul Sfantu Gheorghe...probabil vizibilitatea redusa,si pestisori aflati in'"deriva" anima somnii la atacuri.Chestia insa e ca apa chiar daca suntem deja trecuti de varsarea dunarii,deci ne aflam pe mare,apa tot dulce e inca o buna portiune...are nevoie de timp si spatiu pentru a se amesteca cu apa sarata...deci nu prea cred in varianta somnilor in ape sarate

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 17. mai 2012, 17:58

Trei de DA! Parerea mea...

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 24. aprilie 2013, 19:43

Toate trei sunt verificate cred ca exista si un filmulet despre pescuitul somnului in cuiburi dupa depunere ....iar cel mai mare somn care a fost prins din auzitele mele a fost la Gura Portitei intr-un loc unde apa este mai mult sarata ....un somn albinos am vazut prins pe o incinta in zona Moldovei si nu era tocmai mic

8

miercuri, 24. aprilie 2013, 21:07

3xDa..... :gandesc:
:noroc:

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 24. aprilie 2013, 21:31

10, 11 şi 12- adevărate.

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:06

10. Adevarat
11. Adevarat-am prins la mures unul albinos cu pete gri si un localnic mi-a zis ca e somn de piatra(cica asa se numesc la ei)
12. Nu am pescuit in aceste ape dar din ce am citit,somnul poate fi gasit chiar si in apele din zona salmastra.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 28. aprilie 2013, 11:06

3x DA.