Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 17. iunie 2012, 08:33

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul V)?

:salut:
Încet golim sacul cu întrebări "ciudate "despre somn.... următoarele "mituri", intitulate "Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul V)" este penultima serie de întrebări.

M-aş bucura tare mult dacă am reuşi împreună să clarificăm și în continuare câte ceva din toate aceste mituri ce sau născut cu anii în jurul acestui peşte.
Aşa că, mai departe cu alte vorbe auzite, presupuneri:

13. fereștete de curentul puternic al râului și caută somnii doar in zone liniștite, cu curent puțin
14. somnii nu se sperie de vorfach, egal cit e de gros, nu-i deranjează la mușcătură
15. somnul învață mai repede decât alte specii de pești, a doua oara sa prindem un peste "ars" de carlige, aproape never

Adevărat sau fals? Care este părerea voastră cu privire la cele 3 puncte enumerate mai sus? Citiți toate cu atenție și răspundeți măcar la unul din subiectele "Adevăr sau povești nemuritoare ", va urma un mic quiz. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 17. iunie 2012, 09:18

13. fereștete de curentul puternic al râului și caută somnii doar in zone liniștite, cu curent puțin
14. somnii nu se sperie de vorfach, egal cit e de gros, nu-i deranjează la mușcătură
15. somnul învață mai repede decât alte specii de pești, a doua oara sa prindem un peste "ars" de carlige, aproape never


13. fals.... doar in zone liniștite
14.corect....somnii nu se sperie de vorfach
15.fals..... a doua oara sa prindem un peste "ars" de carlige, aproape never
:gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 17. iunie 2012, 10:39

Deci:

13.Fals -Am prins somn in cele mai puternice repezisuri , mai ales noaptea.

14.Adevarat

15. Nu cred ca e mai destept decat crapul ,mreana ,stiuca ...Sunt specii pe care le-am prins ,acelasi exemplar, de doua ori :ciao:

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 17. iunie 2012, 10:44

Salut!13-Adevarat ,cred eu, fiind de o marime mare consuma multa energie in vanatoare si viteza.Uneori vaneaza in imediata apropiere a curentului puternic.14- Adevarat 15-Nu stiu daca invata mai repede decat alte specii de pesti dar am observat ca in zone asa numite( virgine)am avut mai multe trasaturi decat in zonele supervizitate de pescari.Cat despre -never- reprinderea unui exemplar de 2 sau mai multe ori eu cred ca-i Fals!

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 17. iunie 2012, 18:14

de forfach nu se sperie, in curent foarte puternic am prins, iar de exemplare care se reprind, nustiu ce sa zic, citeam undeva ca memoria lor e foarte scurta insa am citit altundeva, ca de exemplu ei retin sunetul cloncului, si intr-o zona unde se prindea bine la clonc, dupa ce a frost pescuita intensiv, sau cam oprit.
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 17. iunie 2012, 18:31

Majoritatea somnilor i-am prins in locuri fara curent dar am prins si cativa in locuri cu curent puternic unde foloseam plumbi de cel putin 300 grame si 400 grame.Sunt convins ca de forfach nu se sperie, iar de faptul de prinde acelasi somn de doua ori cred ca poate fii posibil.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 17. iunie 2012, 20:24

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:59)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 14. iulie 2012, 07:42

Cu primele doua puncte ,e clar,somnul poate fi foarte bine gasit si pescuit in curent,iar leader-ul nu pare a-i deranha.

""Asta-i si parerea mea, la punctul 15 cu amendamentul ca daca zona este intens cloncanita, sansele de a prinde ceva sunt modeste. ""

La fel si daca zona este intens"voblerita"..Nu de putine ori ,am patit ca somnul dadea in naluca cu corpul-tac-uri scurte,ca si salaul-si cind scoteam woblerul din apa,acesta avea pe virful triplelor,mucus..Multi cred ca la somn este suficient ca naluca sa ajunga in raza lor de actiune,dar nu sint deloc convins ca este asa..Am patit ca pescuiam ,umar la umar cu un amic,si eu am avut un tzac (woblerul nu se scufunda mai mult de 1.5m,si apa era adinca de vreo 4m,pe apa nu veneau mizerii),iar amicul meu ,care tocmai se pregatea sa lanseze, a lansat naluca exact in zona unde am avut atacul si dupa doua ture de manivela ,l-a lovit acceleratu'.De mentionat ca eu foloseam un vobler rapala,un rattlin,model des folosit,iar el ,un wobler luat de pe basspro,un model oarecum ciudat,cu o bataie deosebita de a celorlalte woblere pescuite pe aici.Rezultatul?Un somn de 1.7m,.. :bucuros2:



:gandesc: Si atunci stau si ma intreb,oare nu mai bine imi fac eu woblerele..incercind modele noi,nu neaparat mai prinzatoare prin dinamica ,colorit ,sau forma,ci pur si simplu pentru ca bat altfel decit modelele folosite frecvent??

Caci e clar ca somnii obisnuiti cu nalucile obisnuite ,greu ii mai poti pacali cu altceva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 26. aprilie 2013, 15:50

13. somnul se poate prinde şi în curent foarte puternic
14. dacă s-ar speria de forfach, probabil unii dintre noi nu ar mai folosi grosimi de 1.7-2.0 mm.
15. parerea mea este că se poate

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 26. aprilie 2013, 18:46

Cei mai multi somni prinsi de mine i-am gasit in zona cu curent puternic.....fiind un peste care nu vede prea bine, morfologia ochilor modul cum sunt dispusi pe cap la mustacios lasa un unghi mort destul de mare ...deci nu cred ca grosimea vorfatului il influenteaza ...si nu am idee ce invata somnul cert este ca am prins si un somn care avea un carlig in coltul gurii deci se prinde si a doua si a treia oara sau sa fi fost ala prostul garlei :zambet:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 26. aprilie 2013, 19:16

Referitor la memoria somnului, nu ma pot pronunta, dar la fel ca si alti co-forumisti, am auzit de locuri in care, frecvent cloncanite, nu s-a mai prins prea bine la clonc ulterior.
Cat despre curenti...povesti!Somnul se prinde foarte bine in curenti puternici! Iar cat despre forfac...alte povesti! Unii lipoveni foloseau ancore cat pumnul si fire mai groase decat firul de la andrelele de impletit....deci... :)
Always C&R

IonutFishing

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 26. aprilie 2013, 21:21


Imi permit si eu o opinie in legatura cu "somnii nu se sperie de forfac".
Sa ne intelegem: exista situatii in care ORICE PESTE mananca "de nebun", caz in care NICI UN PESTE nu se sperie de forfac.
Asta este motivul pentru care consider irelevant ca X sau Y a prins cu fir de 2mm sau mai gros.
Tot asa si scobarul se poate prinde la fir/forfac de 0,25, CATEODATA.
Dar pe mine n-o sa ma convinga nimeni niciodata ca un forfac cat mai subtire nu-i INTOTDEAUNA o chestie benefica din punctul de vedere AL TRASATURILOR! (la orice peste!)
Si din nou sa ne intelegem, ce reusesti sa scoti cu forfac super subtire, este cu totul ALTA discutie.
Iar daca vine vorba de speriatul somnului cand da cu mustatile de forfac, urmariti cu atentie filmarile de pe net, ca sunt destule.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

binco

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: düren

Profesia: electricean

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 26. aprilie 2013, 22:30

ce sperie pestii....? pescuiam la pluta usor dupa rosioara mai intra cite un lin ,la un momet observ un crap in zona in care am momit ,am scos betele din apa si am dat cu pietre sa il fugaresc de acolo dar sa intors dupa citeva Minute si a pus gura deci foamea . in ziua de azi aud la pescari mai tineri ca firul de forfac e prea gros si de acea nu pune gura acum 40 de ani cind am inceput sa pescuiesc nu prea aveam fir subtire si puneam sirma de legat baloti de paie si prindeam stiuci astazi avem fire subtiri si nu prea mai prindem

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 06:25


Imi permit si eu o opinie in legatura cu "somnii nu se sperie de forfac".
Sa ne intelegem: exista situatii in care ORICE PESTE mananca "de nebun", caz in care NICI UN PESTE nu se sperie de forfac.
Asta este motivul pentru care consider irelevant ca X sau Y a prins cu fir de 2mm sau mai gros.
Tot asa si scobarul se poate prinde la fir/forfac de 0,25, CATEODATA.
Dar pe mine n-o sa ma convinga nimeni niciodata ca un forfac cat mai subtire nu-i INTOTDEAUNA o chestie benefica din punctul de vedere AL TRASATURILOR! (la orice peste!)
Si din nou sa ne intelegem, ce reusesti sa scoti cu forfac super subtire, este cu totul ALTA discutie.
Iar daca vine vorba de speriatul somnului cand da cu mustatile de forfac, urmariti cu atentie filmarile de pe net, ca sunt destule.

La o partida de plutarit acu' citiva ani in urma, eu nu am avut nici o trasatura, iar colegul langa mine, cu fir muuuult mai subtire si ac mai mic, a prins intr-o veselie. Aceasi adancime, distanta intre plute de 30~60 cm, aceasi momeala, si totusi au preferat subtire si mic.

14. somnii nu se sperie de vorfach, egal cit e de gros, nu-i deranjează la mușcătură


Asta e o intrebare generala, care se refera la somnii ce sunt in cautare de hrana, la rapit.
La clonc este altceva, acolo intradevar, vine si studiaza, nu este in "nebunia" de a manca neaparat. Si aici putem diferentia...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 12:13

13. fals
14. dupa circumstante, daca avem 2 bete cu aceiasi momeala unul cu fir mai gros si unul cu fir mai subtire , pe pariu ca vine la cel cu firul mai subtire..
15. nu pot sa dau vreun verdict..
:ciao:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:01

13.am vazut suficienti somni prinsi in curent puternic.Cans se pun pe halit nu mai tin cont de nimic.
14.cred ca un forfac mai subtire te ajuta mai mult la prezentari desi am vazut pe dunare pescuind la clonc cu fir de cca 8mm grosime cu rezultate notabile.
15.parerea mea este ca se poate.