Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 5. martie 2012, 17:33

Fire cât mai colorate!?

:salut: ,
după cum fiecare știe, la pescuitul somnului este recomandat (și chiar NECESAR!) sa se pescuiască cu fire textile. In ziua de astăzi, putem cumpăra de la zeci de firme diferite, și chiar în multe culori diferite: maro, negru, gri, verde, galben, alb, portocaliu, albastru, rosu...

Rinul are o apa clară, Po o apă de culoare maronie, Dunărea verzui-străvezie... va alegeți în funcție de culoarea apei unde pescuiți și culoarea firului, sau ... pe ce criterii?

La urma urmei, prietenul nostru este cam orb, si totusi ne facem ganduri (eu cel putin) ce coare de fir sa punem pe mulinete!
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • alb.jpg (35,57 kB - 26 ori coborit - ultima oara: 2. octombrie 2017, 09:13)
  • maro.jpg (24,4 kB - 27 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2017, 09:15)
  • portocaliu.jpg (36,63 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2017, 09:15)
  • verde.jpg (121,94 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2017, 09:15)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 5. martie 2012, 17:38

...si inca citeva culori.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • galben.jpg (74,76 kB - 22 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2017, 09:15)
  • rosu.jpg (56,16 kB - 19 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2017, 09:15)
  • negru.jpg (78,7 kB - 15 ori coborit - ultima oara: 11. aprilie 2014, 19:43)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

luni, 5. martie 2012, 17:55

La Dunare eu folosesc verde si fluo. Consider ca ma aranjaza!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 5. martie 2012, 19:54

Eu dau cu verde fluo.Noaptea cred ca ma avantajeaza.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 5. martie 2012, 19:56

Eu dau cu verde fluo.Noaptea cred ca ma avantajeaza.


De ce? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 5. martie 2012, 21:53

Eu dau cu verde și galben.... anul acesta aș vrea să îcerc și cu roșu. Am auzit că este bun de deochi. :zambet:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. martie 2012, 06:36

Eu dau cu verde fluo.Noaptea cred ca ma avantajeaza.


De ce? :nunteleg:



Pai se vede mai bine nu ? Pe un rau ca Muresul ,de pe mal , pescuind printre copaci etc se vede bine "plecarea" din lanseta cu ajutorul lanternei de cap ! Pentru mine este important sa vad firul in partea finala a drillului .Si verdele ala fluo iasa in evidenta atat de bine incat nu ma obosesc sa-l "caut" din priviri si ma pot concentra pe drill.Pe Mures ,noaptea, in anumite locuri ,o juma de metru in "sus sau jos " poate sa faca diferenta intre captura si un fir agatat si rupt. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 6. martie 2012, 06:47

OK, deci pt tine este important sa-l vezi bine noaptea. Corect! Dar verde fluo? Poti sa postezi o poza? Eu n-am mai vazut verde fluo ca fir textil.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 6. martie 2012, 10:06

Bine ,poate este galben-verzui fluo .Conteaza chiar atat de mult?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 6. martie 2012, 17:47

Eu am pus pe 4 mulinete verde si pe 2 mulinete galben. M-am orientat mai mult după preț-calitate, iar de la firma care am cumpărat, nu aveau alb în program.
Mi-as fi dorit nespus de mult alb, deoarece este firul ce se vede cel mai bine noaptea, mai ales când tragi firele cu barca la geamandura sau copaci.
Anul acesta va trebui sa-mi schimb firele și voi pune pe toate mulinetele fire albe, doar pe mulineta de spining voi pune galben-țipător. :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 6. martie 2012, 18:42

Interesant...Dar albul ala nu se murdareste in timp ? Textilul se mai inegreste ...M-ai facut curios cum se vede albul in noapte,asa ca trebuie sa incerc!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 12. martie 2012, 09:26

Eu folosesc clasicul verde pentru spinning … nu ca as avea vreo preferinta pentru culoarea asta cand vine vorba despre pescuitul somnului dar era disponibila in magazin doar asta si rosu, care nu ma incanta. In cazul altor pesti prefer verdele asta in detrimentul altor culori dar la somn, pescuind mai mult pe timp de noapte poate mi-ar fi fost mai util un fir galben sau alb, adica sa fie cat mai vizibil pentru mine. Ma gandeam sa incerc si un powerpro galben de 40lb pe timp de noapte dar pana acum toate textilele pe care le-am avut erau verzi si nu am nici cea mai mica idee cum se pastreaza culoarea la astea galbene.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 12. martie 2012, 10:45

Sunt OK firele la pescuitul somnului,dar as vrea sa stiu la cat timp schimbati inelel lansetelor
Nu vreau sa fiu carcotas dar un monofilament de calitate si cu o grosime de 45 nu ar fii mai ok?
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 12. martie 2012, 10:57

Sunt OK firele la pescuitul somnului,dar as vrea sa stiu la cat timp schimbati inelel lansetelor
Nu vreau sa fiu carcotas dar un monofilament de calitate si cu o grosime de 45 nu ar fii mai ok?


pai inca nu am schimbat nici un inel de la nici o lanseta ... daca atunci cand iti cumperi o lanseta ai in vedere si calitatea inelelor montate pe ea (adica rezistente la textile) nu vei avea in veci probleme cu textilele ...

nu stiu cum o fi la stationar ca nu am incercat dar la spinning cu un fir de 0,45 pur si simplu nu am ce face ... cred ca orice chestie mai usoara de 20 de grame o voi lansa la maxim 3 metrii de mine ... plus ca pentru a imi intra vreo 100 de metrii de fir de 0,45 cred ca am nevoie de o mulineta de vreo 5000-6000 care depaseste jumatate de kilogram ca nimic ...

ps : un mic off-topic : imi aduc aminte si acum cand am fost la pescuit cu un prieten care nu avea nici o tangenta cu pescuitul si care de capul lui si-a cumparat de pe nu stiu ce magazin on-line din china un combo ce a costat vreo 10 euro in total. si ca tot omul si-a cumparat inclusiv fir dar si ceva jigulete de vreo 3-5 grame. mulienta de pe combo-ul ala era ceva de genul 1500-2000 ca si marime si firul cred ca era in jur de 0,5 (mono). inchipuiti-va cum lansa el jiguletele alea cu combo-ul si cu firul ala ... :rizi: ... si acum imi amintesc cum in momentul in care deschidea pick-up-ul ii pleca de pe tambur firul de unul singur fara sa lanseze si se chinuia sa il tina cu degetul acolo pana in momentul lansarii si cand ii dadea drumul ii pleca jumatate de fir de pe tambur si se oprea in primul inel :rizi: ... si mai si era incapatanat individul, adica degeaba ii explicam ce si cum ca el NU si NU ... si nici nu voia sa auda sa pescuiasca cu vreun alt combo indiferent de cat de mult am insistat ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 13. martie 2012, 20:19

Eu dau cu colaci de naylon luati de la rusi din piata :pescuit:
Nu stau in calea progresului, doar ii dau pestelui o sansa! :ochi:
»galati« a atasat urmatoarele fisiere:
  • images.jpg (23,52 kB - 39 ori coborit - ultima oara: 2. octombrie 2017, 09:13)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »galati« (13. martie 2012, 20:36)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 13. martie 2012, 21:45

Nu stau in calea progresului, doar ii dau pestelui o sansa!

Nu-i bun :doarecapu:

Pestele moare cu asa ceva in gura, se agata de copaci, radacini,... nu merita!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 13. martie 2012, 21:50

Pestele moare cu asa ceva in gura
OK, o sa cumpar textile, invatam! :inchinare:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 13. martie 2012, 22:00

OK, o sa cumpar textile, invatam! :inchinare:

Textil....de care....de unde....de cât.....cât......cam multe necunoscute. :doaaamne:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 13. martie 2012, 22:02

Textil....de care....de unde....de cât.....cât......cam multe necunoscute
De la rusi din piata :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 13. martie 2012, 22:08

Pestele moare cu asa ceva in gura, se agata de copaci, radacini,..

Și eu speram că în acest an să-l prind pe cel care mi-a ușchit firul........... dar poate plătește mama lui. :drac2:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.