Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 25. martie 2013, 19:33

locuri de somn ...

Recent s-a lansat un nou site, Harta Pescar
permite cautare dupa tipuri de pesti, iata cum arata harta locurilor de somn din Romania


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 25. martie 2013, 20:56

Asta e reclama la un site? Pai sa inteleg ca intre Bazias si Severin nu is locuri de somn? Sau poate sunt la Sf Gheorghe sau la Saliste, conform hartiii ???

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 25. martie 2013, 21:00

:gandesc: ... ba da Bruno, eu am prins si la Bazias, si la Divici, si la Moldova Noua, si din cite am auzit si in zona Orsova se mai prinde cite un somotel. Poate ar trebui actiualizata harta. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 25. martie 2013, 21:00

de pe acel site este poza, probabil n-au populat inca zona cu locuri ca-i lansat din 18 martie vad :gandesc:

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 25. martie 2013, 21:05

dar vad ca pot fi adaugate locatii de catre utilizatori, o sa mai pun si eu cateva :pescuit:

6

luni, 25. martie 2013, 21:09

Nu stiu cat este de corecta si de precisa harta respectiva... oricine care isi face cont pe siteul respectiv, poata sa adauga locatii noi... majoritatea locatiilor de pescuit sunt postate ... in general ca idee este una buna, insa ar trebui filtrat cumva sau verificat corectitudinea informatiilor.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 26. martie 2013, 06:01

Moooama ce de locuri de somn,pe Arad-Timisoara....pur si simplu sint unii peste altii..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 26. martie 2013, 09:30

Moooama ce de locuri de somn,pe Arad-Timisoara....pur si simplu sint unii peste altii..


:rizi: ... si nu numai acolo Gigi, iar daca te uiti si la alte specii de pesti ramai cu gura cascata ...

cred ca ar fi OK daca s-ar verifica intr-un fel sau altul veridicitatea datelor introduse pe acolo pentru ca daca ma duc si prind vreun avatel de 200 de grame in partea de sus a raului Nera (ceea ce s-a si intamplat) si scriu ca este loc de avat oricine a fost pe acolo la pescuit se va prapadi de ras ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

doru.dunare

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 26. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 26. martie 2013, 09:52

salut
@semlecangheorghe
@anem
intr-ul fel aveti dreptate, pot aparea informatii care nu sunt 100% corecte
ceea ce observ eu insa pe aceasta harta este ca toti pescarii au posibilitatea unui feedback asupra acestor locuri si pot comenta eventualele informatii eronate
si pana la urma suntem pescari, putem spune sigur ca mergem intr-un anumit loc si ca vom prinde un anumit peste? cati dintre noi nu am avut surprize neasteptate? si uite de-aia suntem toti "bolnavi" de acest sport :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 26. martie 2013, 09:58

Din ce-am observat io, majoritatea pescarilor doresc sa ascunda locurile in care au prins.
Personal n-as avea foarte mare incredere intr-o harta de genul asta... da` nah, poate ma insel. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 26. martie 2013, 10:39

Zona Galațiului corectă...... :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 26. martie 2013, 10:41

Pe Delta harta e slabuta, in multe din locuri nu m-as aventura, apa mica, intinsura, pentru biban, caras ok.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 26. martie 2013, 10:43

eu spre exemplu nu sunt pentru ascuderea locurilor, dar mai important este sa prindem, sa eliberam si sa decimam braconierii. daca din ce in ce mai multi vom practica acest stil de pescuit, atunci am fi cu totii mai buni prieteni si chiar n-am avea de ce sa ascundem locuri. pe acest site am vazut ca poti introduce si locurile braconierilor, ceea ce pare o idee buna de deconspirare a acestui fenomen murdar in Romania. ma astept ca harta sa fie impanzita in curand de locuri braconate :) :zid:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 26. martie 2013, 11:17

salut
@semlecangheorghe
@anem
intr-ul fel aveti dreptate, pot aparea informatii care nu sunt 100% corecte
ceea ce observ eu insa pe aceasta harta este ca toti pescarii au posibilitatea unui feedback asupra acestor locuri si pot comenta eventualele informatii eronate
si pana la urma suntem pescari, putem spune sigur ca mergem intr-un anumit loc si ca vom prinde un anumit peste? cati dintre noi nu am avut surprize neasteptate? si uite de-aia suntem toti "bolnavi" de acest sport :)
Cu tot respectul,si fara dorinta de polemica,iti spun ca cea mai mare greseala este sa faci public cit mai exact un loc care tine salau,somn,etc..


C@r...sportivitate...nu exista decit in foarte mica masura in Romania..Mai eficient decit c@R si nokill,este sa nu divulgi locuri care tin peste,este cel mai realist si cel mai sanatos...Am in minte prea multe exemple recente,sa ma poata cineva convinge de contrariu..

O harta cu locuri bune ce tin peste,este tot ce isi poate dori un braconier de cariera...nu zic ca este cazul tau,sa nu ma intelegi gresit,insa atita timp cit informatia este publica,si nu numai,chiar daca circula intr-un cerc restrins,pina la urma tot ajunge pe mina cui nu trebuie,si de acolo nu se mai poate face nimic..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 26. martie 2013, 11:32

cred ca-i prea putin probabil ca braconierii sa caute pe internet locuri. cred ca, din contra, ei le stiu mai bine ca oricine! ar putea ei sa ne invete pe noi unde sa pescuit daca ar vrea.. de obicei sunt oameni saraci, needucati, care, cel putin in delta fac asta din doua mari motive: 1) nu au alternative unde sa lucreze si li se pare mai usor sa castige astfel bani pentru familie 2) nu sunt constienti de raul pe care il fac (tot din lipsa de educatie)

noi, pescarii, mergem cel mai adesea in locurile frecventate de acestia. daca-i deconspiram si pe ei si pe locurile lor, facem zarva - la un moment dat am putea reusi sa facem si autoritatile sa se sesizeze. am vazut multe miscari anti-braconaj si pe facebook, si pe acest nou site. usor-usor pescarii se mobilizeaza... nici in alte tari nu s-au produs schimbari peste noapte. zic! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 26. martie 2013, 11:41

.. de obicei sunt oameni saraci, needucati, care, cel putin in delta fac asta din doua mari motive: 1) nu au alternative unde sa lucreze si li se pare mai usor sa castige astfel bani pentru familie 2) nu sunt constienti de raul pe care il fac (tot din lipsa de educatie)


Sunt foarte multi oameni saraci, si destul de multi needucati, dar nu cred ca ei sunt cei care hotzesc, inseala, fura, braconeaza si distrug... :gandesc: Multi dintre ei nu-si permit barci si scule tari, aparate cu energie, sau sa dea spaga pt a le tine careva spatele. Ce prind ei este infim, fata de ceea ce prinde mafia organizata. Parerea mea... Exista si ceva videouri pe youtube despre asta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 26. martie 2013, 13:00

cred ca-i prea putin probabil ca braconierii sa caute pe internet locuri. cred ca, din contra, ei le stiu mai bine ca oricine! ar putea ei sa ne invete pe noi unde sa pescuit daca ar vrea.. de obicei sunt oameni saraci, needucati, care, cel putin in delta fac asta din doua mari motive: 1) nu au alternative unde sa lucreze si li se pare mai usor sa castige astfel bani pentru familie 2) nu sunt constienti de raul pe care il fac (tot din lipsa de educatie)

noi, pescarii, mergem cel mai adesea in locurile frecventate de acestia. daca-i deconspiram si pe ei si pe locurile lor, facem zarva - la un moment dat am putea reusi sa facem si autoritatile sa se sesizeze. am vazut multe miscari anti-braconaj si pe facebook, si pe acest nou site. usor-usor pescarii se mobilizeaza... nici in alte tari nu s-au produs schimbari peste noapte. zic! :pescuit:
Crede-ma ca sint si braconieri care se folosesc de net.
Stiu ca sint oameni saraci care traiesc din pescuit.Nu-i condamn,nu-i judec,nici macar nu-i dispretuiesc numindu-i 'fomisti...Omul este mai important decit pestele ,la o adica.
Si ei si noi,sintem produsul unui sistem rau,timpit si corupt-acolo se indreapta toata ura si dispretul meu..
Dar mai sint si oameni care au din ce trai,dar la o adica nu se opresc sa distruga...
Citi noul proiect de lege in domeniul pescuitului,proiect marca A.J.V.P.S.-sustinuti puternic politic in momentul de fata..au o majoritate parlamentara mai mult decit confortabila,periculos de confortabila as zice,dupa fragmentarea P.D.-ului-singura contragreutate,care poate echilibra cit de cit ,balanta..

Daca legea asta se aplica-nu o sa mai fie peste in apele publice,si ce avem acuma o sa ni se para un paradis..pe linga ce va fi sa fie..Ramasi fara buna parte din fondurile de vinatoare si veniturile pe care le aduc acestea,urmeaza la rind jefuirea ...pestelui..si astia sint infometati rau de tot..Cindva ,nu de mult,credeam ca exista in rindurile ,lor o aripa mai evoluata...eroare..dupa cum au instrumentat dezastrul de la Taut ,Arad,se vede clar ca sint mai flaminzi decit hienele..

In tot acest contexr,o harta cu locuri bune de pradat ,chiar nu-si are locul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

doru.dunare

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 26. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 26. martie 2013, 13:09

vad ca parerile sunt impartite
este normal sa apara si pareri pro dar si pareri contra si dezbaterea este intotdeauna binevenita
cred ca trebuie totusi sa ne gandim ce putem face pentru a-i comabate pe cei care vor sa distruga natura !?
din punctul meu de vedere, a tine locurile ascunse nu cred ca este o solutie (este o parere personala si nu incerc sa conving pe nimeni);
eu cred ca prima reactie trebuie sa vina de la pescarii adevarati si apoi, daca se poate, de la autoritati (putin probabil)

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 26. martie 2013, 13:34

eu nu cred ca se poate face o harta reala si corecta privind locurile de pescuit al unei anumite specii,tinand cont ca sunt foarte multi factori ce influenteaza migratia somnului(in cazul de fata),asemenea harti sunt pentru copii,marketing...adevaratii pescari sunt pe apa,cu echipamentul necesar si iau pulsul apei,privesc ,citesc si simt apa si unde sta pestele... si foarte rar vor divulga un astfel de loc fierbinte,de exemplu eu stau in fata calculatorului si pot sa spun 10 locuri fierbinti din zona mea ,dar asta nu inseamna ca te duci acolo ca la magazin si vei prinde...oricum vorba aia are balta peste ,numai sa sti sa-l prinzi...eu n-am pescuit la Dunare niciodata dar sa stiti ca somni mari sunt si pe alte rauri mai mici.
Vizavi de aceasta harta pt pescuit la somn poate cei care au printat-o trebuiau cu siguranta sa consulte adevarati pescari experimentati de pe acest forum si sigur le iesea o harta pe cinste,cu locuri,detalii,chiar si poze cu locurile...cu capturi,in rest harta e can can.
Va salut.

20

marți, 26. martie 2013, 13:36

Un loc bun de pescuit va ramane "bun" doar pana este "necunoscut" din pacate cunosc foarte multe cazuri aici in zona si sunt de acelasi parere cu Gheorghe Semlecan... adica cel mai eficient C@R este sa tii locul secret... Dincolo pe forumul celalat am postat cateva locuri aproximative si rezultatul era catastrofal ... dupa putin timp au aparut pescari de somni impanzind apa cu diferite monturi, mari meseriasi... dadeau sfaturi unii la altii ce si cum... cand vedeau ca pestele incepe sa misca spre seara dar nu intra pe monturi au inceput greblatul.... eu de zeci de ani umblu pe acele locuri si aproape nimeni nu cauta somnul ... moace de 05-1 kg au ajuns in galeti si pungi iar exemplare de 20-30 kg au sfarsit in ancorele hatarilor... de atunci am jurat ca NICIODATA nu o sa arat NIMANUI loc de pescuit !!! ...cu atat mai mult cat in toamna anului trecut am fost cu o cunostinta destul de veche la pescuit de avat si peste cateva zile trecand cu caiacul in locul respectiv erau8-10 indivizi cu 3 masini si greblau albia fundului ...printre care si "prietenul" respectiv, mare C@R pe unele forumuri de profil...