Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 10. octombrie 2012, 09:53

am vazut clar cum iesau la suprafata dar doar se rostogoleau ...si chestia asta m-o facut sa insist cu norizi pana am crezut ca o sa-mi pice mana ! dadeam pe doua gropi pe mures la vreo 300 de m distantaintre ele ....cand pe una cand pe alta ! dar nu stiu ce sa zic parerea mea ca nu rapeau.....erau prea pasnici parca se jucau! siii... :limba: :poza: :poza: :poza:



Atunci cand ii vezi la suprafata “scaldandu-se” incerci sa ii prinzi in zadar. Inca nu am reusit sa imi explic sau sa gasesc pe undeva o explicatie care sa ma convinga de ceea ce fac somnii cand au comportamentul ala, dar sub nici o forma nu manaca. De mai multe ori mi s-a intamplat sa ii vad la suprafata si chiar multi si indiferent de cat am incercat si cat de bine ii puneam la bot voblerul oricum nu pareau a fi deloc interesati.

Atunci cand rapeste la suprafata, cand il vezi cum urmareste pestii care sar ca disperatii in toate partile si cand auzi sunetul ala de aspiratie la suprafata apei e momentul cel mai potrivit sa il cauti cu un Norizi. Asta e momentul in care isi cauta hrana in partea superficiala a apei si un vobler care trece prin zona lui cu siguranta la un moment dat ii va starni interesul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 17. martie 2013, 21:46

Atunci cand ii vezi la suprafata “scaldandu-se” incerci sa ii prinzi in zadar. Inca nu am reusit sa imi explic sau sa gasesc pe undeva o explicatie care sa ma convinga de ceea ce fac somnii cand au comportamentul ala, dar sub nici o forma nu manaca. De mai multe ori mi s-a intamplat sa ii vad la suprafata si chiar multi si indiferent de cat am incercat si cat de bine ii puneam la bot voblerul oricum nu pareau a fi deloc interesati.


Salut,

In Ungaria este un renumit pescar de somni- Koós Ferenc. Daca nu gresesc are 5 episoade despre somni, si in unul amintea de chestia asta.
El spune ca se intimpla mai ales cind somnul este saturat bine, mai ales la rasaritul soarelui, dupa o vinatoare bogata, cind a mincat bucate mari de pesti, si asa isi aranjeaza hrana in burta. El spune ca daca vezi somni rostogolind- navalind in felul acesta, nu are sens sa dai cu woblere, ca somnul e saturat bine.
...un fir intins

23

luni, 18. martie 2013, 06:51

Si totusi pe Mures unele dintre cele mai bune partide de spinning la somn sunt acestea cateva zeci de minute... totul e sa lansezi precis si sa recuperezi cat mai lent posibil ;)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 18. martie 2013, 11:43

Am vizionat toate toate filmele lui Ferenc, este un pescar f bun!
Dar nici o apa nu-i ca alta, comportamentul somnilor din Dunare nu trebuie sa fie identic ca cel al somnilor pe Ebro sau Po!
Pe ultimele 2 rauri de obicei se tavalesc intre bancurile de pesti, intr-un fel sau altul rapiind!
Pe Rin am vazut si eu o sindura data, un singur somn care se tavalea pe sus, de vreo 3 ori in 2 minute, si gata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 18. martie 2013, 12:13

Salut
Sunt incepator la somn, dar am avut o experienta cu Norizi, pe care doresc sa v-o impartesesc.
Anul trecut in Italia, in apropriere de Porto Viro, in aprilie, pe pe un mic canal de irigatie, latime maxima 15 metri, adancime maxima 1,5-2 metri, pe la ora 10 dimineata, pescuind stationar si neavand nici o trasatura, decid sa incerc noul wobler Norizi (nu stiu modelul dar este identic cu ce arata colegul in pozele cu avatul). L-a ce mi s-a intamplat nu am gasit nici o explicatie si nici nu am mai avut asa o experienta.
Timp de 45 de minute, am avut circa 20 de atacuri, dar atacuri serioase, vedeam ca vine somnul ca un express spre wobler, ataca dar nimic. Alteori simteam lovitura si vedeam cum se tulbura apa in jurul woblerului, apa fiind mica - tot nimic. Am avut atac cand am vazut si somnul, nu mare aproximativ 3-4kg. - tot nimic. Totul a durat vreo 45 de minute, vreo 20 de atacuri - nici un peste prins! Dupa care am biciuit apa inca vreo 4 ore, dar nu am mai avut nici un atac. Am fost tare fustrat. Imi permit o mica asemanare "ma simteam ca dupa o partida de sex, dar fara finalizare"! Cei drept nu ma pricep la spinning si pentru asta as dori sa va intreb cateva lucruri, ca sa pot sa inteleg ce sa intamplat, unde am gresit?
1. Este posibil ca recuperam prea repede? Cum trebuie recuperat incet sau mai repede?
2. Cand simt lovitura, atacul, eu trebuie sa intep imediat, sau trebuie sa-l las un pic si dupa aceea intep?
Sunt intrebari pe care mi le-am pus, din pacate n-am avut cu cine sa ma consult, pentru asta va cer ajutorul. Ma bucur ca am dat de acest forum.
Fir intins... cu finalizare!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 18. martie 2013, 12:22

Huh, din ce povestesti pe acolo banuiesc ca ai prins unul dintre momentele alea in care erau efectiv inebuniti … era apa tulbure dupa vreo ploaie?

Cred ca era OK sa fi incercat sa variezi putin viteza de recuperare, sa smucesti din cand in cand voblerul, sa il opresti pur si simplu pe loc si sa il misti doar putin cu varful lansetei sa faca mici valuri imprejur ... chestii care sa il “atate” si sa il faca sa atace decisiv. Nu stiu ce se intampla acolo, ori ratau tinta din cauza unei viteze prea mari de recuperare ori pur si simplu se ridicau din curiozitate si loveau voblerul. In astfel de situatii este bine sa incerci cat mai multe chestii pana vezi exact ce le trebuie in momentele alea ... esti limitat doar de imaginatia ta :ochi:

De intepat ... e bine sa intepi in momentul in care simti atacul. Unii spun ca ar fi OK sa intarzii o secunda intepatul pentru a ii da timp sa ia naluca mai bine dar eu intep imediat ce simt atacul. Nu stiu cum o fi mai bine ... eu spun doar cum fac eu.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

27

luni, 18. martie 2013, 13:22

Wobblerul Norizi aduce cele mai bune rezultate daca pescuiesti din barca si lansezi spre mal... dar se poate incerca si altfel si de pe mal ... incerc sa descriu in urmatoarele fraze cum se foloseste Norizi pe anumite portiuni de apa... lansezi cat mai aproape si cat mai precis de mal, de buturuga sau stuf, unde crez ca sta la panda... astepti cateva secunde pana primele "valuri" create de naluca ajung cam la o distanta de 1-2 m de naluca( numeri pana la 5-9) apoi incepi sa recuperezi incet incet de tot ca abia sa se miste in apa... atacul vine de cele mai multe ori in primele 10-15 secunde de la lansare si in primii 15-20 m pentru o precizie buna trebuie sa navighezi barca asa fel incat sa ai o distanta de minim 35-40 de la mal. Atacul e unul foarte spectaculos, explodeaza apa in jurul nalucii, dar inca nu intepi, trebuie sa astepti cateva secunde pana cand "simti" ca "trage" intepi tare si incepe distractia :) ... in apa mica de doua palme poti sa ai surprize sa prinzi si somn de 50 kg mai ales acuma primavara... Trebuie exersat si insitat cat mai mult... iar cel mai important e sa folosesti la locul potrivit in timpul potrivit, altfel poti sa lansezi pana te saturi fara rezultat !

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 18. martie 2013, 19:48

Foarte interesanta patania cu cele 20 de atacuri. Pare incredibil sa nu aghezti macar unul .Nu cred ca era viteza de recuperare ,deoarece am prins somn pe Dunare recuperand in viteza nebuna dand dupa avat ...Foarte interesant! Personal nu am explicatie .Eventual loveau voblerul pur si simplu fara sa ...deschida gura! Daca e posibil asa ceva...Dar si atunci risti sa umflii unul din exterior.Interesanta patanie. :gandesc:

29

luni, 18. martie 2013, 20:32

Ceva tare nu e ok cu echipamentul sau cu... :gandesc: ... 20 atacuri fara o captura mai ales ca moacele mici sunt cele mai "flamande si neatente" . Poti sa descrii un pic echipamentul folosit ca asta chiar :nunteleg: .

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 18. martie 2013, 20:37

Foarte interesanta patania cu cele 20 de atacuri. Pare incredibil sa nu aghezti macar unul .Nu cred ca era viteza de recuperare ,deoarece am prins somn pe Dunare recuperand in viteza nebuna dand dupa avat ...Foarte interesant! Personal nu am explicatie .Eventual loveau voblerul pur si simplu fara sa ...deschida gura! Daca e posibil asa ceva...Dar si atunci risti sa umflii unul din exterior.Interesanta patanie. :gandesc:

Asa este cum spui. Chiar de nu ma pricep foarte tare, macar unul de se agata, din greseala macar. M-am gandit foarte mult, eu n-am gasit nici o explicatie. Din ce am mai citit si vazut filme, se recomanda sa schimb inelele si ancorele, am schimbat inelele, la fel de mari cum erau dar mai de firma, in schimb n-am schimbat decat ancora din spate cu unul un pic mai mare, de firma, foarte bun, efectiv se "lipea" de deget asa de bine se agata. La wobler n-am prins nici un somn in viata mea, nu stiu daca difera mult fata de spinningul la stiuca, dar la stiuca am pescuit mult in Delta si am si prins. Pare incredibil, dar asta a fost, recunosc barbateste, n-am reusit sa agat nici unul.

31

luni, 18. martie 2013, 20:49

Din ce am mai citit si vazut filme, se recomanda sa schimb inelele si ancorele, am schimbat inelele, la fel de mari cum erau dar mai de firma, in schimb n-am schimbat decat ancora din spate cu unul un pic mai mare, de firma, foarte bun, efectiv se "lipea" de deget asa de bine se agata.


La wobblerele NORIZI NU trebuie sa schimbi nici ancorele si nici inelele, acest wobbler este intre putine modele care rezista la forta/ solicitarea somnilor gata echipat din "fabrica"... pe net poti sa gasesti filmulete de prezentare si de testare a acestui produs ... aceasta naluca a fost conceputa de " pescari de somn pentru a fi rezistent la somn" :) ... si chiar rezista, mai bine decat au sperat ei :rizi: ca se prinde si avat si stiuca cu ele asta e total altceva.

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 18. martie 2013, 20:51

Ceva tare nu e ok cu echipamentul sau cu... :gandesc: ... 20 atacuri fara o captura mai ales ca moacele mici sunt cele mai "flamande si neatente" . Poti sa descrii un pic echipamentul folosit ca asta chiar :nunteleg: .


Echipamentul nu este cine stie ce, n-am avut de investit multi bani si nici nu stiam ce anume sa cumpar. M-am ghidat dupa un film, unguresc "Pescuitul somnului la wobler": Lanseta EnergoTeam Spin Blade L&K de 2,7 metri, Mulineta Ryobi Applause 4000, fir textil sincer nu mai stiu exact dar destul de subtire, culoare verde daca conteaza, vartej cu agrafa si la final wobler Norizi. La wobler asa cum am scris mai inainte: am schimbat inelele, la fel de mari cum erau dar mai de firma, in schimb n-am schimbat decat ancora din spate cu unul un pic mai mare, de firma, foarte bun, efectiv se "lipea" de deget asa de bine se agata. Am pescuit de pe mal, ca barca nu am, din pacate. Daca mi-a scapat ceva, doar spune-mi, te rog si raspund.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 18. martie 2013, 20:58

La wobblerele NORIZI NU trebuie sa schimbi nici ancorele si nici inelele, acest wobbler este intre putine modele care rezista la forta/ solicitarea somnilor gata echipat din "fabrica"... pe net poti sa gasesti filmulete de prezentare si de testare a acestui produs ... aceasta naluca a fost conceputa de " pescari de somn pentru a fi rezistent la somn" ... si chiar rezista, mai bine decat au sperat ei ca se prinde si avat si stiuca cu ele asta e total altceva.


Cel de 11 cm, da! rezista si la un somn tare imbracat...
La cel de 7 cm se indoie ancorele la o linie prea rigida.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 18. martie 2013, 20:59

Huh, din ce povestesti pe acolo banuiesc ca ai prins unul dintre momentele alea in care erau efectiv inebuniti … era apa tulbure dupa vreo ploaie?

Apa era tulbure, dar nu era dupa ploaie, de cate ori am fost pe acel canal totdeauna apa era un pic tulbure, un pic.

35

luni, 18. martie 2013, 21:01

Sincer nu stiu, ma gandesc ca era lanseta de 30-80 gr care la 2.70 este un pic mai moale fata de aceeasi gama dar 2,40m. Insa asta nu ar fi o problema, dupa mine trebuia sa mai astepti un pic sa"pleaca cu naluca in gura" am patit eu de cateva ori ca in momentul atacului, din reflex am intepat si bineinteles am ratat... trebuie exersat... si sange rece... ceea ce imi place la pescuitul somnului cu naluci este ca nu sunt tipare, sabloane, standarde totul se modifica in functie de :doarecapu:

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 18. martie 2013, 21:10

Sincer nu stiu, ma gandesc ca era lanseta de 30-80 gr

Sunt la servici, n-as putea spune cu exactitate care versiune am cumparat-o, dar cred ca este cea de 30-80 si nu de 80-120, dar daca nu este asa, maine revin cu un raspuns concret.

37

luni, 18. martie 2013, 21:13


Cel de 11 cm, da! rezista si la un somn tare imbracat...
La cel de 7 cm se indoie ancorele la o linie prea rigida.


Da intradevar era un lot cu ceva carlige mai subtiri insa depinde si cat fortezi pestele in drill ... eu mai am cateva si din lotul vechi si din cele noi, care sunt mult mai rezistente... abia astept sa iasa soarele si sa incalzeasca apa in golfuri, desi ma tem ca vom intra deja in prohibitie, care la NOI e cum stiiti bine cu toti, una si acelasi pentru toate speciile :( ... deocamdata pe mures ingheata firul intre inele, iar pe maluri e gheata iarasi :( ... am insistat in acest weekend doua zile cu ceva jiguri din caiac si era sa fac baie de cateva ori ... ceea ce in apa asta "calda" nu doresc la nimeni, am mai facut si se pare ca tot nu am invatat lectia :doaaamne:

38

luni, 18. martie 2013, 21:18

Sincer nu stiu, ma gandesc ca era lanseta de 30-80 gr

Sunt la servici, n-as putea spune cu exactitate care versiune am cumparat-o, dar cred ca este cea de 30-80 si nu de 80-120, dar daca nu este asa, maine revin cu un raspuns concret.


Eu am avut ambele, momentan am doar de 80-120 gr cu un applause de 6000, dar la lungimea respectiva au un comportament total diferit, dar la pretul respectiv sunt lansete ok.

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 19. martie 2013, 11:01

Sincer nu stiu, ma gandesc ca era lanseta de 30-80 gr

Sunt la servici, n-as putea spune cu exactitate care versiune am cumparat-o, dar cred ca este cea de 30-80 si nu de 80-120, dar daca nu este asa, maine revin cu un raspuns concret.


Eu am avut ambele, momentan am doar de 80-120 gr cu un applause de 6000, dar la lungimea respectiva au un comportament total diferit, dar la pretul respectiv sunt lansete ok.


Rectific, este de 80-120!

Subiecte asemănătoare