Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. februarie 2013, 20:42

Facebook - da sau nu?

Salutare la toata lumea. Uite ,pentru ca ma tot freaca unul de si-a facut de doua zile cont pe (marea) retea si de atunci gangureste non-stop ,am devenit curios ce parere aveti voi despre acest fenomen care sunt retelele de socializare in general si facebook in mod special. Nu de alta dar eu cred ca sunt unul dintre aia putini care nu au cont... :relax:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. februarie 2013, 20:54

Daca pe facebook te abonezi unde trebuie si ai prieteni seriosi care nu shareaza copii bolnavi, petitii, donatii, caini batuti si alte alea, experienta poate fi placuta ca pers fizica si de mare efect ca persoana juridica. Nu e doar o vorba ca daca nu ai facebook nu existi, este o realitate.

3

joi, 28. februarie 2013, 20:58

RE: Facebook - da sau nu?

Nu de alta dar eu cred ca sunt unul dintre aia putini care nu au cont... :relax:

Stai linistit...mai sunt si altii si in curand tot mai multi!! :gandesc: Deja scor:2-0 :bravo:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. februarie 2013, 20:59

NU! facebook interzis prin lege!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. februarie 2013, 21:03

Nici eu nu am cont pe facebook si nici nu-mi voi face.
Uite ceva interesant...:
Închide-ţi contul de FaceBook - YouTube

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. februarie 2013, 21:09

:)))) daca e sa fie asa eugen nici mail nu trebuie sa ai. Am crezut ca aveti un motiv real sau justificat dar asa... E moft. Suntem
Controlati prin orice mijloc: messenger, paypal, online banking, tv, telefon, google etc. stiu despre ce vb? Sunt in domeniu dar chiar vreau sa vad pareri contra pertinente

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. februarie 2013, 21:38

Nu stiu exact motivul pentru care mi-am facut cont pe facebook :gandesc: , dar dupa ceva timp am descoperit ca pot vedea o gramada de poze si video frumoase cu pesti si pot culege si cateva informatii despre pescuit in general.Se poate si fara, dar acum parca a devenit o dependenta:cand deschid calculatorul intru pe forumul asta, pe facebook, pe youtube si pe un alt forum de detectie metal(cred ca un nou hobby ce am de gand sa il practic :zambet: )
Daca va faceti cont pe facebook fiti atenti cu cine faceti "prietenie" sa aveti norocul sa nu shareze o gramada de porcarii(asta ar fi partea negativa) oricum pentru mine scopul principal sa continui pe FB e ca pot avea parte la o serie de poze, video, monturi si unele informatii despre pescuit :pescuit:

Răspunsuri: 9

Membru din: 24. februarie 2013

Locație: bucuresti/heidelberg

Profesia: ing. constructor

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. februarie 2013, 21:44

trebuie sa stii sa selectezi informatia ca si la tv,sunt multeeeeee Prostii dar gasesti si lucruri intresante si intradevar nu esti pe fb nu prea existi .mai ales in "business"!!!!!

9

joi, 28. februarie 2013, 21:53

facebook,facebook si iara facebook,is satul pana peste cap de el ..sunt somer si toata ziua ma duk la pescuit,stau pe forumuri de pescuit ,ma uit la filme si facebookul imi este tot timpul deschis.....parerea mea este urmatoarea...merita sa ai ,, cu conditia sa ai la prieteni doar persoane cunoscute, sa mai faci cate o caterinca cu prieteni la o poza haioasa etc.........pana acum 5 luni aveam si eu vreo 500 si ceva de prieteni...tot timpul postau petitii/poze cu copii bolnavi,poze enervante cu animale etc..... apoi am facut curatenie....in mare parte au ramas doar cunostiinte..vreo 313.......de o vreme ma bate gandul sa il inchid deoarece sunt satul de tot ceea ce se posteaza,de ceea ce citesc, chesti de genul "Ba da ce disperati ati ajuns jurrrrr :))) sa ajunge`ti sa cititi la oameni conversatiile de pe facebook? ce crede`ti ca rezolvati ? haa ? penalilorrrrrrrrrr! _|_"...s-a nu mai zic de comenturiile ce apar la postarile astea,ca doar cine se aseamana se aduna....plin de pitzipoance si cocalari....pur si simplu te scoate din sarite cand citesti(cel putin eu unul disper)....fete(15-20+ ani )posteaza zilnic poze in diferite ipostaze penibile cu floricele si stelute ptr DIVINUL LIKE si mai sunt multe si multe chestii deranjante cererile de joc etc....singurule motive ptr care mai tin facebookul este ca ,mai facem cate o caterinca la vreo poza,,akol pot da rapid de vreun prieten din strainatate sau oricare persoana cu care am ceva de discutat , , deoarece majoritatea folosesc facebookul aproape non stop(telefoane,tablete etc)

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. februarie 2013, 22:10

NU
Si exist bine-mersi.

Acum cativa ani, am avut cont pe o alta retea de socializare, pre-facebook.
Si in fiecare an, de ziua mea, 50+ prieteni ma sunau si imi trimiteau mesaje de La Multi Ani! Ce tare sunt...uite cati prieteni am! Deci exist! URAAAA!
Apoi am facut un test....am schimbat intentionat data nasterii cu 1 saptamana!. Tot 50 de persoane mi-au urat La Multi Ani...doar ca din aia 50, doar 10 m-au sunat de ziua mea!. Restul mi-au urat peste 1 saptamana!. M-am dezumflat... Am sters contul.
Acum...la cativa ani dupa...de ziua mea m-au sunat vreo 20 de prieteni, cu care am socializat live la o bere, suc. Si ne-am simtit bine. Huh...mi-am revenit.. Exist din nou...

Aaaaa... si inca ceva...am intre 30-60 de minute zilnic mai mult timp pentru a face ceva, orice altceva, decat de a pierde timp pe FB....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 28. februarie 2013, 22:12

facebook... IRC-u` mono canal... ii fain sa socializezi cu aia care-ti plac, problema-i ce faci cu aia care nu-ti plac?!? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

joi, 28. februarie 2013, 22:17

hmmhmm,
cum de mine era vorba la inceputul mesajului, ma vad nevoit sa raspund, deci;
de ce mi-am facut cont pe facebook?
in primul rand mi-am facut cont pt firma, este un mijloc de publicitate extraordinar de eficace si usor de distribuit, foarte vizibil, iar cum reteau facebook are milioane de utilizatori.........nu esti acolo, nu existi pt cei de acolo.
problema a aparut cand am constata ca nu poti face mare lucru cu contul de firma, mai precis nu poti sa te imprietenesti cu nimeni,nu poti sa iti aduci prietenii sa vada ce distribui, etc
defapt, poti face asta si chiar foarte bine, dar.......pe bani - publicitate platita cu public tinta (probabil ca atuncea cand voi avea bani o sa fac si asta)
asa ca a trebuit gasita o alta modalitate de distribuire si am constatat ca daca imi fac cont de persoana fizica, pot distribui extrem de simplu ceea ce am postat pe contul de firma, astfel marind aria de distribuire, devenind mult mai vizibil si cu un impact mult mai bun
deci asta a fost motivul principal, iar motivul secundar a fost acela ca foarte multe cunostinte si-au "mutat" socializarea pe aceasta retea cu postarea de tot felul de poze si alte balarii, insa ce ma interesa pe mine erau pozele cu pesti :ochi:
si da, sa stiti ca ai ce vedea pe facebook in domeniul asta, fie de la noi, fie de la straini.
eu am fost unul din scepticii care erau contra acestei retele si pot spune si acuma ca nu este foarte ok, dar...............
cine te pune sa postezi unde mergi si cand? cine te pune sa postezi unde lucrezi, ce faci, cand mananci, cand te caci, unde mergi, cu cine, etc??!!
oameni buni, nimeni nu impune la nimeni ce si cum sa posteze si cum sa se comporte
am vazut o gramada de oameni care au cont de facebook, fara sa dea absolt nici o informatie despre ei, absolut nimic pe pagina lor, asadar......cine te obliga si la ce?
paranoia cu urmaritul?! hai sa fim seriosi, cati dintre noi detin telefoane inteligente de genul smartphone? toate aceste dispozitive sunt urmarite si legate la tot felul de retele si culeg tot felul de informatii despre utilizator si locatii.
chiar si telefoanele mobile simple sunt urmarite si se pot localiza sau asculta extrem de usor - eugene, tu stii mai bine acest lucru, nu'i asa?!
si un simplu card de plati sau de salarii este un instrument de urmarire daca este sas o luam asa
greu in ziua de astazi sa mai ai o viata extrem de privata fara sa interactionezi cu tehnologia.
nu fac apologia retelelor de socializare, ba din contra, dar nici nu este asa cum se spune si se aude pe la colturi
pur si simplu se vede exact ceea ce vrei sa se vada

p.s. nu am intalnit nicaieri altundeva ca informatia sa circule cu atata viteza si cu o distributie si vizionare atat de rapida
si inca ceva, aveti grija ce prieteni aveti,

13

joi, 28. februarie 2013, 22:19

[quote='informer','index.php?page=Thread&postID=12405#post12405', problema-i ce faci cu aia care nu-ti plac?!? :ochi:[/quote]
exista optiunea de stergere din lista sau de a le stopa postarile catre contul tau....parca din setarile contului tau

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. februarie 2013, 22:24

Va spun un lucru, daca Adiwolf a facut cont.... deci e clar!!!! Acum on topic nu vreau sa jignesc sau sa intru in polemici, sunt strict pe subiect, majoritatea persoanelor trecute sa zic de 35-40 ani au o anumita reticenta asupra facebookului. Cum tehnologia o sa evolueze, daca ramai in urma o sa observi la un moment dar ca esti outsider, si aici nu ma refer doar la facebook. Cum am spus in prima postare, e important grupul prietenilor si cam atat. Daca e firma. poti sa aduci pe orice nebun.... Lasati prejudecatile ca suntem controloati de FB, suntem controlati prin orice mijloc asa ca inca astept pareri contra bine intemeiate care poate mie mi-au scapat. Eu personal nu il vad de o importanta vitala dar pe business si pescuit facebook e sensational.
Felicitari adi, sa ma anunti cum te gasesc :))

15

joi, 28. februarie 2013, 22:39

problema-i ce faci cu aia care nu-ti plac?!? :ochi:

Simplu, faci ca unii.....sa nu ai cont :rizi:
PS Baieti.....scorul e cam strans? :gandesc:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 28. februarie 2013, 22:43

exista optiunea de stergere din lista sau de a le stopa postarile catre contul tau....parca din setarile contului tau
Desigur ca exista varianta sa nu raspunzi la "cereri de prietenie" sau treburi asemanatoare... doar ca atunci nu m-as simti bine intalnindu-ma cu respectivii....

Poti deasemenea sa fii complet "privat"... dar atunci ce faci pe facebook?!? :)
Am si eu un cont fake pe care-l folosesc sa vad oferte sau lucruri asemanatoare... da` asta mi se pare altceva.
Si nu-s contra socializarii... am "socializat" mii de ore pe IRC pe vremea cand asteptam miezul noptii ca sa fie tariful la telefonie mai ieftin, pe vremea modemurilor de <56K... iar inainte trageam antene de pe un bloc pe altu` ca sa aud un radioamator din ungaria sau yugoslavia... pur si simplu, nu-mi place... si o fi de la batranete, ce pot sa zic?!? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 1. martie 2013, 06:01

Eu mi-am facut cont doar ca sa pot raspunde online la un articol de pe Obiectiv - Vocea Brailei.
Nu mi-as fi facut, deoarece am avut la servici ceva colegi, ce stiau toate amanuntele altor colegi din firma, amanunte chiar penibile! N-am nevoie.
Apoi am mai avut o cunostinta, fata unor prieteni de familie, ce era sa fie data afara din faculta din cauza facebook-ului. Unui coleg care nu i-a reusit sa o seduca, a scris in numele ei pe facebook chestii urate despre profi! Sau ceva de genul asta, in orice caz, pt a se lamuri treaba a durat luni, interventii ale politiei, iar din partea lui facebook nici un sprijin :zid: Fata si mama erau terminate psihic pe toata perioada aceea.
Asa ca, toata povestea asta mi-a lasat un gust amar tare fata de fb!

Un utilaj f puternic pt a promova ceva, pt a face reclama, pe care f multi il folosesc si privat pt corespondenta si prietenii fictive, unii devenind chiar dependenti de fb.
Unii cu FB, altii cu forumu' :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 1. martie 2013, 07:26

Nu am cont pe facebook şi nici nu am de gând să-mi fac. S-a cam spus mai sus ce era de spus, acuma cine citeşte să şi audă.
Din punctul meu de vedere reţelele de socializare sunt promovate de "oamenii metalici", din păcate. Nu-mi place să conversez cu oameni pe care nu-i cunosc personal, hârtia suportă multe, totu-i pierdere de vreme.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

tacuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 1. martie 2013, 08:09

Ma simt distrus....azi am aflat ca nu exist.....nu am cont pe facebook. Sunt atat de distrus ca nici nu am puterea sa imi fac unul....simt cum am sa mor in mediocritate. :zambet:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 1. martie 2013, 08:59

nu am si deci nu exist :poza: . prieteniile si relatile sociale ti la faci fata in fata cu cineva nu pe nu stiu ce retea de socializare ... eu ma declar anti-fas-book :drac2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare