Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

541

duminică, 17. februarie 2013, 19:39

merci baieti ...

[...]
anem,
la ritmul capturilor din iarna asta ce naiba o sa faci la primavara? cred ca va trebui sa angajezi un fotograf
superbi avatii


Adiwolf, imi este frica de sezoanele calde pe aici in ceea ce priveste avatul. Atat din dicutiile purtate cu niste amici de multe ori dar si din experienta proprie pot spune ca sezonul avatilor mari in Italia este in timpul iernii. Nu stiu motivul dar cert este ca pe timp de iarna avatii mici sunt mult mai putini si apar cei mari, care habar n-am unde sunt in perioada calda pentru ca dau de ei foarte rar. Nu vreau sa intru in anumite detalii in privinta avatilor mari si aparitia acestora si locurile unde se strang ... si motivele le stii prea bine.

Amicul cu care am fost sambata m-a invatat multe in ceea ce priveste avatul in perioada rece. El impreuna cu un amic de-al lui au descoperit niste locuri unde pur si simplu se strang gramada si prind cate 30-40 in zilele bune, toti intre 2 si 5kg ... ziua de sambata a fost cateorisita de el drept cea mai proasta zi de cand umbla el in locurile alea ... zi in care eu am prins 5 bucati plus doi rateuri de niste avati sanatosi si el 2 bucati. Iti dai seama ce s-ar intampla daca un loc de genul asta ar fi descoperit si facut public. :ochi:

Da, ai mare dreptate in ceea ce priveste diferentele foarte mari intre apele in care pescuiesc eu sau Mane81 cu apele normale din Romania dar trebuie sa precizez si ceea ce a zis Mane81, si anume faptul ca noi mergem la pescuit indiferent de conditiile meteo de afara. Am tras niste partide dintr-alea extreme in care in ciuda faptului ca eram bine imbracati am facut efectiv turturi pe apa, am inghetat in ultimul hal, am indurat vanturi, temperaturi destul de mult sub zero grade, ploi si ninsori. Azi de exemplu a batut un vant de te rupea si in ciuda faptului ca afara erau vreo 5-7 grade si era soare te asigur ca efectiv inghetai pe malul apei.

De altfel iti spun ca foarte multi italieni, chiar 90% din ei (vad pe forumuri) dau gherle in lant in ciuda faptului ca pescuiesc pe aceleasi ape pe care le frecventam si noi ... prin asta vreau sa zic ca indiferent ca sunt destui pesti in apa nu se prind singuri :ochi:

Azi a fost o partida dintr-aia dezastru ... pe langa conditiile nasoale, apa rece ca gheata dupa niste zapezi care se vad mai rar in Italia mai erau si pline malurile de pescari. Nu am vazut inca niciodata atatia pescari in locurile alea ... intr-adevar le frecventam doar de pe la inceputul iernii. Pestii parca lipseau cu desavarsire si cu exceptia salaului luat de Mane81 am avut parte doar de vreo 3 atacuri mai serioase de avat plus cateva ciupeli foarte anemice la jig.

De ce crezi ca trambitez pe toate forumurile sa incerce lumea sa elibereze pestii prinsi si sa ia atitudine importiva braconierilor. Nu stiu daca ma crezi sau nu, dar cand pescuiam in Romania nu ma gandeam ca pot fi diferente atat de mari in ceea ce priveste densitatea pestilor ... din punctul meu de vedere pur si simplu nu exista termen de comparatie in privinta asta.

Si acum sa revenim la treburi serioase :rizi: ... sa speram ca va fi mai bine data viitoare :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

542

duminică, 17. februarie 2013, 19:42

...Azi a fost o partida dintr-aia dezastru ... pe langa conditiile nasoale, apa rece ca gheata dupa niste zapezi care se vad mai rar in Italia..


Felicitari totusi pt iesire! :apl:

Cit despre restul, bravo si sunt alaturi de tine!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

543

duminică, 17. februarie 2013, 20:15

si eu am ajuns la o concluzie in ultimii ani :)) singura sansa ca sa te implinesti cu adevarat ca pescar in ROmania este sa-ti iei propria ta balta sa o populezi :)) si cred ca o sa caut si eu sa concesionez o balta si sa pun ce vreau eu akolo. plus ca eu nu is pescar de crescatorie. urasc pescuitul la crap in crescatorie... pescuiesc pe zone f f salbatice. am sa va trimit poze la vara cu zonele si capturile :X imi place aventura. si daca ajungeti in Romania va recomand Prutul. e un loc deosebit de pescuit si daca o sa fie cineva doritor oricand sunt disponibil, la orice ora sa facem o partida. si eu am pescuit la grade minus. si am stat si cate 5 zile pe balta si nopti nedormite :))) a doua zi la 7 la munca :)). va apreciez ca din ce am vazut aici nu sunteti adeptii pescuitului in crescatorii... va place sa il cautati , sa insistati. FELICITARI. asta e pescuitul adevarat.


P.S. : cea mai mare cantitate de crap prinsa odata intr-o crescatorie de mine o fost : in 24 ore , peste 400 kg de crap :))) daca nu aveam duracell la senzori era jale :)) plus ca ma dureau mainile de numa.... dar numa de 2 ori am mers. si mi-o ajuns

544

duminică, 17. februarie 2013, 21:58

.....mai ales pe apa curgatoare e greu de braconat pestele si nu prinzi usor . .......


te inseli amarnic, crede-ma.
cand vei considera ca le-ai vazut pe toate in domeniul braconajului piscicol, vino pe Olt - o sa ramai surprins(neplacut)
Siretul si mai ales Prutul este inca destul de salbatic si inca tine peste comparativ cu Oltul sau cu Muresul
Sa nu-mi aduc aminte :nervos: de faza cu braconatul noaptea sub centrala de la Cornet(Olt),daca nu vedeam nu credeam ca se poate baga plasa chiar acolo.Multa lume habar n-are de ce se intampla pe apa...


da Ilie, asa este, multa lume habar nu are de ce se intampla pe ape, din pacate
si din nefericire, ceea ce ai vazut tu la Cornet, este o mica parte din ceea ce se intampla cu adevarat in aval de Valcea.
cand vrei sa te enervezi sau sa iti tai venele de ciuda, te invit la o plimbare pe barajele de la Dragasani in jos - este incredibil ce ai sa vezi :zid: :nervos:

545

duminică, 17. februarie 2013, 22:17

@anem & mane

baieti, ma tem ca a-ti inteles gresit ceea ce am vrut eu sa spun cu aceste cuvinte

Citat

daca baietii astia traiau in romania, garantez ca nu mai vedeai o poza, sau cel putin nu poze de pe ape libere.

nu m-am gandit nici o clipa la statutul vostru de pescari buni, la maiestria sau insistenta voastra sau la faptul ca va sacrificati timpul si mergeti pe orice vreme la pescuit
nuuu, nici pe departe astfel de ganduri,deoarece si eu cam tot ca voi fac, nu am stare acasa indiferent de vreme si timp, deci.......nu aveam cum sa gandesc asa ceva
ceea ce vroiam sa spun este faptul ca daca a-ti fi pescuit in Romania, nu a-ti mai fi postat poze cu pestii capturati din cateva motive care zic eu sunt lesne de ghicit: - braconierii, pescarii neortodocsi, flamanzii si nemernicii care bantuie pe siteuri in cautarea unui indiciu cat de mic sau a unei informatii care sa ii puna in miscare si sa isi intinda "sculele" pe locatia sau aria banuita de a fi "produs" capturile afisate
credeti-ma, la noi in Valcea sunt vreo cativa pescari de spinning la clean extrem de buni si care sunt panditi cand pleaca la pescuit - au ajuns saracaii sa se ascunda sau cand merg cu trenul sa coboare in alte statii si sa o ia pe jos kilometrii doar sa scape de ochii curiosi
si braconierii, pescarii neortodocsi, flamanzii si nemernicii citesc forumurile si siteurile de pescuit - asta era defapt ceea ce gandeam si ce am vrut sa exprim cu acele cuvinte
sory, daca s-a inteles altceva

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

546

luni, 18. februarie 2013, 02:54

Citat

sory, daca s-a inteles altceva
stai linistit nu am inteles nimic de rau :zambet: mai sus voiam sa subliniez faptul ca in ciuda faptului ca apele de pe aici tin mai mult peste, nu e asa de usor sa prinzi, trebuie perseverenta, nu toata lumea prinde oricum repet eu ma consider norocos pentru ca am posibilitatea sa pescuiesc deocamdata pe apele italiene. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

547

luni, 18. februarie 2013, 12:17

@anem & mane

baieti, ma tem ca a-ti inteles gresit ceea ce am vrut eu sa spun cu aceste cuvinte

Citat

daca baietii astia traiau in romania, garantez ca nu mai vedeai o poza, sau cel putin nu poze de pe ape libere.

[.....]
sory, daca s-a inteles altceva


acum am inteles Adiwolf ce voiai sa spui ... scuzele nu sunt necesare mai ales ca ne "cunoastem" deja de suficienti ani chiar daca inca nu am avut placerea de a pescui alaturi ...

in ceea ce priveste postatul pozelor tind sa iti dau dreptate, de regula pe forumurile italiene nici nu bag poze decat din cand in cand si doar pe unul anume unde sunt amic cu unul dintre administratori si atunci din vorba in vorba la un telefon mai ajung sa bag vreo poza. evit cat de mult pot sa popularizez anumite locuri si mai ales naluci ... si aici fac referire la anumite naluci care italienii nu le folosesc pentru ca nu sunt produse in japonia sau nu se numesc Rapala :rizi:

ps: Adiwolf, acum ceva timp ma intrebai de temperatura apei si nu stiam sa iti raspund dar sambata amicul avea sonar si am vazut ca apa de dimineata avea 5,5 grade si maxima a fost de 5,8-5,9 undeva in jur de ora 3 ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

548

luni, 18. februarie 2013, 14:53

Adi,eu nu-mi tai venele decat la mine in judet. :rizi: .Ce,la Avrig sau Turnu nu pot face uz de lama,tre'sa cobor pana la Valcea? :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

549

sâmbătă, 23. februarie 2013, 22:42

azi ziua a inceput din nou devreme ... la ora 6 Mane81 era la mine asteptandu-ne o gramada de kilometri de facut. de data asta am stabilit sa mergem in locul K, un loc pe care l-am pescuit doar din barca pana acum in timp ce Mane81 era pentru prima data acolo.

dupa mai bine de o ora si un sfert de condus facem si cei vreo 120 de kilometri dupa care a urmat o frumoasa "plimbare" de vreo ora pentru a ajunge la locul respectiv, fiind imposibil de ajuns cu masina pe acolo.

in ciuda frigului intepator, pe drum avem timp sa facem si o poza:



intr-un final, deja obositi bine ajungem in zona de la care aveam mari sperante. Mane81 face doar 2 lanseuri cand apare primul peste ... un nou record pentru el, masurand 69 de cm lungime:



se intoarce la locul lui si noi, si mai plini de sperante de data asta, continuam pescuitul. am incercat in toate partile o perioada buna de timp, perioada in care am parte si eu de vreo 2 lovituri frumoase dar fara finalizare. ne mutam, incercam, insistam si intr-un final mai apare unul:



se intoarce si asta in apa iar noi continuam infrigurati pe acolo. peste zi temperatura nu cred ca a depasit 2 grade deloc. eu reusesc sa calc gresit si zbor cu ambele picioare in apa incercand sa ajung in anumite locuri greu accesibile dupa care ma tirez spre Mane81 care isi alesese un loc confortabil pe o plaja. insistam pe acolo si mai am parte de o lovitura fara finalizare plus un avat frumos care mi-a urmarit voblerul pana la nici 2 metri de mine intr-o apa de nu cred ca era mai mare de genunchi si pe care pot sa jur ca l-am vazut luand voblerul in gura dar nu am reusit nici macar sa il simt in lanseta.

imediat dupa Mane81 are parte de un altul:



care imediat dupa poza face cale intoarsa. dupa vreo alta ora de insistente fara nici cea mai mica activitate, doborati de frig decidem sa incepem sa facem cale intoarsa cu gandul de a mai opri in locul de unde am inceput sa pescuim de dimineata ...

ajunsi acolo Mane81 nu face mai mult de 10-15 lanseuri si iasa el:



care in ciuda faptului ca avea cu un cm mai putin decat cel prins de dimineata era clar mult mai greu si "implinit".

plini de sperante ne punem sa mai insistam pe acolo dar oboseala isi spune cuvantul si tot entuziasmul a inceput incet incet sa dispara. la un moment dat in ideea de a ajunge la o limba de pamant din larg unde apa nu depasea cu mult o palma si in urma caruia se formeaza un prag misto iau o copie dupa un Kastmaster de 35 de grame, care din lanseta data pana in 28 zboara ca din pusca. infig bine oscilanta in limba aia si dupa ce o zvacnesc de 2 ori si incep sa intru in apa adanca in sfarsit simt ca cineva e interesat de naluca mea. dupa ce am recuperat cei vreo 60 de metri de fir apare si el pe mal:



eliberare si plini de sperante am continuat. datorita frigului si a catorva stropi de ploaie-lapovita-ninsoare am decis sa o intindem spre casa avand in vedere ca aveam vreo ora de mers pana la masina.

cam asta a fost azi.

cand am plecat a inceput sa ninga iar pe drum asa arata totul:



motiv pentru care am ajuns acasa cand deja era intuneric ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

550

sâmbătă, 23. februarie 2013, 23:39

Pfui... :nervos: ce vreme nasoala! Asa-i si aici la Rastatt...
Foarte frumosi pesti, bravo! :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

551

sâmbătă, 23. februarie 2013, 23:45

superb, absolut superb.
de pesti era vorba nu de vreme :ochi:
la noi a plouat marunt toata ziua, dar.......tot am fost la pesti :bucuros2:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

552

duminică, 24. februarie 2013, 09:40

Bravo !Aveti mina de aur acolo :apl: :apl: :apl: :apl: :bravo: :bravo: :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

553

duminică, 24. februarie 2013, 14:25

Foarte faine pozele! Bine ,erau si mai faine daca ambii pescari ar aparea intregi in poze :rizi: Dar ,ma rog ,cunosc povestea ...Insa parca nu dau bine anem!
Legat de vreme ,am vorbit aseara cu cumnatu' din Torino si mi-a zis ca ninge de rupe! Ceva imi spune ca vine pe Romania in 3-4 zile...
Pana atunci va doresc fir intins in continuare! :apl:

554

duminică, 24. februarie 2013, 16:16

Partide excelente baieti :apl:

555

duminică, 24. februarie 2013, 17:50

Anem , cam ce lanseta folosesti la AVAT? ce actiune? e pretentios?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

556

duminică, 24. februarie 2013, 21:04

merci fain ... o partida grea dar frumoasa mai ales ca Mane81 a reusit sa isi depaseasca recordul personal la avat, iar de vreme nu mai vreau sa vorbesc. cu toate zapezile asta apele se vor raci si mai mult :zid:

Zamfi ... ideea cu decapitatul o stii si in ultima vreme ma feresc si mai mult de la a imi baga mutra pe internet, mai ales de cand m-am trezit ca apar si pe fas-book fara ca cineva sa ma intrebe daca sunt de acord ca poza mea sa apara pe acolo ... merci fain inca o data Zoli pentru atentionare si pentru ajutor in privinta asta.

Anem , cam ce lanseta folosesti la AVAT? ce actiune? e pretentios?


am mai scris aici ce echipament folosesc:

Citat

1. Lamiglas CertifiedPro X 86 MTS + Shimano Twin Power 2500 + PowerPro 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35
2. G.Loomis Spin&Jig SJR844 IMX + Shimano Biomaster 2500 + PowerPro 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35 (cu asta mai si la salau atunci cand se intampla)
3. Fenwick S2 + Daiwa Advantage 1500 + PowerPro 10lb + inaintas mono sau FC de 0.35
4. Daiwa Aqualite ML + Daiwa Exceller 3000 + SpiderThread 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35


nu este neaparat necesar nu stiu ce echipament, fiecare cu ce se simte mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

557

duminică, 24. februarie 2013, 23:44

minunati pesti.pacat ca nu cresc cat tarponii.atunci sa vezi drilluri.felicitari si cum se zice la voi ,,in bocca al lupo,, :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

558

sâmbătă, 2. martie 2013, 16:26

fiind din nou sambata am zis ca trebuie sa iesim la pescuit. vazand ca se lumineaza mai devreme, intalnirea are loc cu o jumatate de ora mai rapid decat de obicei ... asa ca la 5:30 cand cobor Mane81 deja ma astepta.

eu ma gandeam la ultimele ocazii de a mai da de ceva avati imbracati pe aici avand in vedere cresterea temperaturilor din ultimele 3-4 zile in timp ce Mane81 avea in minte si vreun salau ratacit dar mai ales un somn.

dupa mai bine de o ora de condus ajungem si la locul T unde cu surprindere observam ca este neasteptat de liber. Mane81 isi pune rapid un jig iar eu dau bataie cu voblerele. nu trece mult timp si primul musafir iese la pozat.



dupa o poza rapida isi gaseste calea inapoi in apa iar noi continuam cu cautarile. la foarte scurt timp dupa vine si un piticel pe care l-am pozat eu din mana in ideea de a nu il mai deranja pe Mane81 care era cam departe de mine ...



am fost nevoit sa il deranjez insa dupa alte cateva minute cand apare unul mai OK care totusi merita o poza mai buna ...



care este urmat de unul putin mai mare decat el ...



iar ulterior iese si cel mai bun al zilei de astazi ... avand Mane81 ruleta la indemana am zis ca nu ar fi rau sa il masuram ... avea 64 de cm ...



face cale intoarsa iar noi ne mai punem sa continuam pe acolo. Mane81 continua cu jigurile sperand la un mustacios in timp ce eu o dau inainte dupa avat. dupa mai bine de jumate de ora fara nici o activitate am zis ca poate nu ar fi o idee rea sa schimbam locul.

vreo jumate de ora pe drum si iata-ne si in locul C. initial am incercat cu ceva jiguri intr-o zona a locului dar unde activitatea a fost fix zero (poate un mic tac pe lanseta lui Mane81) asa ca am coborat putin mai la vale unde ne-am pus pe treaba ... eu cu voblere si rar oscilante, Mane cand cu voblere, cand cu jiguri si cand cu oscilante.

dupa cateva minute are loc si primul atac pe lanseta lui Mane dar care din pacate se duce cand avea mai putin de 2 metri pana in grip ... pacat, era un avat frumos.

contiuam pe acolo si poposeste pe mal si primul avat al locului pentru o poza:



vazand ca se cere distanta pentru a ajunge la ei bag o oscilanta de 42 de grame care din lanseta pana in 28 pleaca tun iar dupa cateva lanseuri exagerat de lungi apare unul frumos:



scurt o poza si se continua pescuitul ... Mane81 insista cu o oscilanta si apare un altul:



mai avem pe acolo cateva atacuri nefinalizate pana la un moment dat cand recuperam un vobler destul de rapid in partea superficiala a apei cand brusc totul se opreste. lanseta se inconvoaie, frana incepe sa cante si simt unduirile unui mustacios in celalalt capat al lansetei ... unduiri care din pacate au durat doar pret de cateva secunde pentru ca ulterior sa reuseasca sa se dezgate intr-un fel sau altul. pacat ... chiar as fi vrut sa vad cat poate duce lanseta asta ...

se mai insista in continuare si mai iasa unul :



a urmat vreo jumatate de ora de liniste totala dupa care au aparut pe acolo vreo alti 5 sau 6 pescari din cauza carora nu am mai avut loc sa ne desfasuram cum voiam. am zis ca e cazul sa o intindem spre casa dar nu inainte de a face 2 lanseuri si in Po ...

ajunsi pe Po am apucat sa pescuim doar vreo 10-15 minute ... apa rece ca gheata, crescuta si usor tulbure. asa ca am lasat acolo un vobler si o guma dupa care am zis ca poate ar fi cazul sa punem punct partidei de azi ...

cam asta a fost ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

559

sâmbătă, 2. martie 2013, 17:01

:apl: ...in ce crescatorie pescuiti voi de fapt? :gandesc:

BRAVO!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

560

sâmbătă, 2. martie 2013, 17:02

Felicitari pentru captura !Mi-ar placea sa va vad iesind si pe un rau precum Prutul,Siretul ,Dunarea ,etc .Cu siguranta ca ati prinde foarte bine!
Bravo ! :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :apl: