Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 7. martie 2012, 00:11

Cloncuri Artizanale Unicat

:idee: Cred ca unii dintre noi s-au gandit, macar la acest lucru: dupa cum unii deja, poate, au si incercat :gandesc: . Sa confectionezi singur un clonc!!!! Pana la sfarsitul anului 2012, cei care s-au gandit, deja,cat si cei care vor prelua aceasta idee, poate ne vom intalni, intr-un Club al Cloncarilor, dupa cum spunea cineva, eventual sa ne laudam cu propriile creatii!!! Cum vi se pare ideea?? :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. martie 2012, 00:14

Zoran, Tudor, nu aveti nimic de zis in acest sens? :pauza: Nu ati incercat pana acum, dupa toate cloncurile pe care le-ati vazut si incercat, sa confectionati unul care sa reuneasca toate caracteristicile cloncurilor preferate? :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. martie 2012, 00:34

Eu, initial, am avut in plan sa realizez un clonc din lemn, de fapt, primul, de proba, sa vad cum iese, urmand ca al doilea sa fie, cu siguranta, scutit de multe din greselile pe care, probabil, le voi face la primul. In al doilea rand, lemnul modelandu-se mai bine si mai usor, aveam de gand sa-mi incerc norocul si cu un clonc metalic, parca inclin spre aluminiu. :idee: Dupa ce am vorbit cu Zoran, si mi-a spus ca Black Cat-ul Carbon este mai mult de design decat de utilitate, ma gandesc sa ma hazardez cu un clonc din carbon, cu maner din lemn, dar pastila si tija sa fie din carbon. :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. martie 2012, 00:47

bun topic evergreen eu unu sigur am sa ma prezint in ``clubul cloncarilor``cu ce voi avea de prezentat :) pt ca vreau sa mi fac 1-2 cloncuri.asta asa ca in momentul in care am inceput sa descopar pescuitul la somn si citind tot felu de articole povesti vorbind cu ``batrani`` in ale pescuitului la somn toti imi spuneau si sugerau sa fac rost de un clonc de la un lipovean facut de el...am si vazut intr un fel lucru asta...am luat un clonc in 2009 din comert un hunor si am batut pt prima data cu el pe olt...neavand nici o prezentare,trasatura mentionez ca nu foloseam un sonar deci daca am ridicat vreun somotel nu stiu dar nu am avut trasatura.in iulie 2010 mergand pe canal 36 de langa tulcea am intalnit niste localnici care au intrat pe canal si au iesit la mal aproape de unde pescuiam noi.au scos 2 somni din barca si iau legat ``priponit`` de mal ....sa scurtez am mers la ei aveau clonc am batut cu el...da o diferenta de la cer la pamant intre noo name al lor si ``marele``clonk hunor ce l putin asa credeam eu ca e mare :rizi: ideea e ca vreau neaparat sa mi achizitionez un clonk profi ca ebro2 ce l prezentat de zoran dar vreau sa mi si confectionez asta pt mine si nimic mai mult.uni de ai nostri in fata carora eu imi scot palaria Pescuit la somn: cum sa faci un clonc! 720p
- YouTube
:noroc: voi ce parere aveti :nunteleg: toate cele bune

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 7. martie 2012, 00:56

Ai reusit, pana la urma, sa faci rost de un clonc lipovean?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 7. martie 2012, 01:08

nu :nervos: de un clonk lipovean ``original``nu.am luat de la cineva din giurgiu un clonk dar cunoscuti de ai mei care au experienta mai mare in pescuitul la clonc au zis ca este un clonk modest uni chiar au ras...pareri impartite scoate sunetul cand vrea batand ei cu el nu eu...mai cautam :)

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 7. martie 2012, 01:11

Este luat cumva de la bluebiker din Giurgiu, de pe unul din link-urile pe care le-am postat la CLONCURI ROMANESTI?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 7. martie 2012, 01:29

nu e luat de la tipul ala din link ul tau dar arata la fel si are un lac de kkt dat pe el...se scorojeste sare de pe el .... :doarecapu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 7. martie 2012, 03:04

Treaba cu lacul are relevanta doar pentru nervii provocati, dar se rezolva, conteaza, cred, mai mult sa bata cum trebuie!! Prefer sa functioneze cum trebuie si sa le mai gadil putin decat sa arate perfect, dar sa nu se descurce!! Pentru lac, eu am luat o cutie de Kober Yacht, dar am mai auzit de alta varianta, sa vad daca o mai gasesc!! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 7. martie 2012, 06:38

Salut evergreen,
m-a batut si pe mine gandul odata sa incerc de un clonc, dar am renuntat repede. Daca socatesc cit stau la el sa-l fac, si dupa aceea pote ma si enervez ca nu functioneaza cum trebuie, mai bine folosesc timpul si merg la pescuit.
Nu stiu, nu-i pt mine, exact asa cum nu as avea nervi sa-mi fac o lanseta dintr-un blank...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 7. martie 2012, 08:36

O treabă bine făcută necesită experiență, talent, scule necesare pentru realizarea bijuteriei..... de aceea am apelat la Zoran doresc un lucru bine făcut,o bijuterie. Cine are talent și cele necesare,spor la treabă.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 7. martie 2012, 08:42

Pentru mine nu cloncul este finalitatea. Scopul este sa prind peste, asta-mi place. Nu am talent la bricolaj, nu ma intereseaza sa fac cloncuri nici sa am colectie. De ce sa-mi pierd timpul in incercari zadarnice si nervi cand altii se descurca atat de bine ?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 7. martie 2012, 09:02

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 12:59)


Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 7. martie 2012, 16:41

cred ca putem discuta de pescuitul la clonc dupa ce avem barca , motor, sonar, si in ultimul rand clonc.
eu anul trecut am inceput sa pescuiesc la clon cu un clonc hunor, am prins la prima iesire doua bucati, dupa care mi-am mai achizitionat cateva cloncuri, niste chinuieli obosite, unul lipovenesc care l-am facut bucati, scotea sunetul cand vroia el, unul de la decatlon care l-am modificat si bate binisor, inca unul de la cineva care iar ...o trompeta de clonc...... dupa toate astea m-am hoatarat sa nu mai incerc sa dau banii pe cloncuri fara sa stiu ce si cum. acum mi-am facut eu 4 bucati , mai am unul in lucru. cele 4 le-am testat si bat bine, acum sa vedem ce zic si somnii. eu dau la clonc dupa un principiu al meu, eu bat tare in orice situatie. bataia tare o consider atunci cand sunetul il aud ca ecou din malul bulgaresc, cand bat se simte vibratia in barca. la loviturile astea am avut cele mai mari si cele mai multe trasaturi.
asta am observat-o din experianta avuta. poate gresesc batand atat de tare...nu stiu. doar pescuind si incercand diverse metode inveti.
revenind la "oile" noastre...iata si cloncurile facute de mine. sunt testate si bat foarte usor.
sa nu se interpreteze....nu e reclama, nu le fac sa le vand le fac din pasiune.
despre ideea ca nu am timp sa le fac, sunt de acord pentru cei care nu au timp, eu iarna nu am cum sa pescuiesc, si imi fac de treaba, anul asta am facut cloncuri...
fiecare are alta dimensiune a pastilei. sunt din textolid de 2,5mm su manere atasate din brad baituite si lacuite, pastilele lea-m lipit temporar cu sacaz sa vad care este pozitita cea mai buna ca sa bata, sacazul imi permitea sa le deslipesc si sa le lipesc pana gaseam pozitia corecta. dupa ce am gasit pozitia care imi convenea cel mai mult am curatat sacazul si le-am lipit cu rasina.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 7. martie 2012, 16:45

Ce sa zic :nunteleg:

BRAVO!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 7. martie 2012, 18:41

Cloncurile arata foarte bine dar eu nu sunt capabil sa fac asa ceva. Si mie imi place sa simt vibratiile facute de clonc prin barca. Daca le simt eu ce sa mai zic de somni ?

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 7. martie 2012, 19:48

Cloncurile arata foarte bine dar eu nu sunt capabil sa fac asa ceva. Si mie imi place sa simt vibratiile facute de clonc prin barca. Daca le simt eu ce sa mai zic de somni ?
De-ai sti cat de simplu se pot face...in maxim doua ore este facut. singura chestie sa ai un strungar bun sa faca pastilele. in rest e simplu.

am conceput forma pe o hartie, la dimensiune reala, am trecut forma din sablonul de hartie pe placa de textolid, am taiat textolidul, am slefuit ca formele sa fie liniare sa nu aiba denivelari. manerul l-am facut din doua sipci de brad de 20mmx10 mm cu lungimea necesara, am lipit cele doua bucati pe placa de textolod cu rasina epoxi.
am mai luat tot la smirgheluit grosier pana am adus manerul la forma dorita. am taiat pastila in locul unde vine lama. le-am potrivit prin incercari. am lipit definitiv pastila de lama. am smirgheluit fin tot cloncul indepartand urmele de la lipituri dupa care l--am baituit si lacuit...e simplu nu? :bucuros2:
mie imi place sa mesteresc ceva de groaza. daca nu am cateceva sa mesteresc parca nu ma simt bine, in casa mi-am pus singur faianta si gresia, mi-am facut singur mobila in bucatarie si dormitorul copilului, cand pescuiam la balti mi-am facut singur navomodel de plantat, mi-am proiectat si cusut singur prima vesta de salvare pentru barca, nu mai cusuem la masina de cusut niciodata ....acum imi reconditionez singur barca.



sunt oameni carora le place si o fac cu pasiune si oameni care mai bine dau un ban si le iau gata facute. nu judec si nu blamez pe nimieni, fiecare cum doreste.
cand o sa termin barca si o sa pot sa ies la pescuit nu mai stau sa mesteresc...o sa fiu la pescuit.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 7. martie 2012, 21:31

Eu sunt din categoria celor care platesc. Dar mai bine asa ca iese dezastru altfel. La demolari ma pricep insa foarte bine. :)

19

miercuri, 7. martie 2012, 21:44

:bravo: Felicitari, omule! :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 8. martie 2012, 03:54

:bravo: Dupa cum a zis rabinul: si tu ai dreptate, si tu.. Eu cred ca ma incadrez la ambele categorii: daca mi se pune pata pe ceva, ori il fac ori fac in asa fel incat sa-l cumpar, pastrand proportiile. Si eu am facut diverse reparatii dupa multi asazisi mesteri, unele lucruri le-am facut de la zero, altele le-am remediat, dar cele care nu pot fi facute, cum ar fi un superbat japonez, n-ai ce face, trebuie sa-l cumperi!!! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare