Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 16:21

probleme cu firul pe tambur

firul de pe tambur se invarte,se desface. am folosit o bucla pentru capatului firului de pe tambur,care cel putin teoretic ar fi trebuit sa se stranga.cum ar trebui pus capatul firului de pe tambur pentru a evita desfacerea lui. chiar nu as vrea sa intre unu somn mai frumos si sa mearga unde vrea el

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 16:40

banuiesc ca faci referire la textil ... caz in care trebuie doar sa pui niste ture de fir mono sub textil sau ceva adezive care sa impiedice rotirea ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 17:51

firul de pe tambur se invarte,se desface. am folosit o bucla pentru capatului firului de pe tambur,care cel putin teoretic ar fi trebuit sa se stranga.cum ar trebui pus capatul firului de pe tambur pentru a evita desfacerea lui. chiar nu as vrea sa intre unu somn mai frumos si sa mearga unde vrea el

Cum zice si anem trebuie puse cateva spire de mono sub textil(am cateva mulinete asa) sau adezive.La mulinetele ce le folosesc la somn, am pus la baza tamburului o fasie de cauciuc din camera de bicicleta si nu am avut probleme.

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 18:38

RE: probleme cu firul pe tambur

firul de pe tambur se invarte,se desface. am folosit o bucla pentru capatului firului de pe tambur,care cel putin teoretic ar fi trebuit sa se stranga.cum ar trebui pus capatul firului de pe tambur pentru a evita desfacerea lui. chiar nu as vrea sa intre unu somn mai frumos si sa mearga unde vrea el


Intoarece bucla ( latul) invers
Sau: Nod culisant pentru tambur - YouTube
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 19:07

Folosesc si eu un "strat" de fir mono pe fundul tamburului dar am incercat cu succes si banda dublu adeziva pe care o recomanda Zoran.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 19:08

bucla e pusa invers(in contra). o sa incerc cu mono sau cauciuc. multumesc pentru idei

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 19:15

Pune din nou firul pe tambur, de data asta foarte bine tensionat si nu vei mai pati asta.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 19:21

eugen la asta m-am gandit inainte sa aflu parerile lui anem si ale lui mane. pentru siguranta o sa pun si o bucata de cauciuc sau mono pe tambur.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 20:13

...
Intoarece bucla ( latul) invers
Sau: Nod culisant pentru tambur - YouTube


Foarte interesant nodul, dar in video este prezentat un monofilament.

- Firma tesa are banda subțire si transparenta ce lipeste pe ambele părți (pt poze). Si cea de la Praktiker pt mocheta e buna. Daca nu, dai 2-3 spire pe tambur si lipesti apoi, peste spirele de multifilament banda normala de lipit.
- 10 metri de monofilament si apoi multifilamentul innodat
- fășie din camera de biță

Eu am pe toate banda cu lipici pe ambele parti si cand trag firele pe mulineta, tensionate sub lanseta la maxim pina iti explodeaza brazul... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 20:38

multumesc zoran din postarea ta am de unde alege:))

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 23:12

La îndemână.....leucoplast, izolirband. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 6. ianuarie 2013, 10:56

multumesc tuturor pentru sfaturi :bravo:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 7. ianuarie 2013, 08:52

Knotenpage | Perfekt Angelknoten binden | Angelmontagen | Knotenkunde|

Ai o multime de noduri pentru mono, textil, imbinari, ochet si... 4 pentru tambur, Daca nu bobinezi firul foarte tensionat, nodurile sau orice artificiu ai pune la tambur nu te vor ajuta cu absolut nimic.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 7. ianuarie 2013, 20:38

multumesc eugen . foarte fain link-ul

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 15. ianuarie 2013, 19:28

eu am muscat-o nu numai odata cu banda de izolat! :nervos: de la caldura ...siiii probabil de la faptul ca era de proasta calitate :nunteleg: s-o inmuiat lipiciul siiiiii :doarecapu: vai ce dumnezei am dat ca nu mai puteam lansa la distenta mare ! de atunci folosesc numai fasii taiate din pungi de plastic pe care le bobinez manual pe tambur!
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

Mishu

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. ianuarie 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 15. ianuarie 2013, 21:32

Inainte de a incepe pescuitul, scoate tamburul si baga-l in apa 30 sec. dupa care faci 2-3 lansari false pentru reasezarea firului. Dupa "schema" asta nu vei mai avea probleme cu alunecatul firului pe tambur(valabil numai pentu multifilament)
Fire intinse!